Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

@Secracon

 

posto si jedan od iskusnijih basista ovde hteo bih da vidim tvoje misljenje o Hartke HA3500 glavi !

Treba uskoro da kupujem novo pojacalo pa mi se svidelo upravo ovo. Nisiam imao prilike da sviram HA3500 nego sam svirao njegovu kombo varijantu VX3500 sa 4 x 10" zvucnicima. Mislio sam da uparim glavu sa nekim Hartke kutijama koje imaju aluminijumske membrane (jer mislim da je bolja varijanta da uzmem glavu+kabinet nego kombo; a mozda i ne nisam nesto iskusan u tome)!?

Jesi imao prilike da koristis Hartke i sta mislis o njihovim zvucnicima sa aluminijumskim membranama?

 

Hvala unapred

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Družio sam se sa tri Hartkea do sada.

Prvi susret je bio sa nekim maleckim kombo njakalom, sa aluminijumskim zvučnicima, koje me tada (cca 1999) oduševilo. Jedna dvanaestica.

Drugi susret je bila glava koja je po svemu sudeći ta koju ti spominješ, jer izgleda identično kao ovo što sam izguglao.

Svirao sam je na četiri svirke, i to baš različite. Jedna je bila klubska varijanta, druga je bila sala kapaciteta oko soma ljudi, treće je bilo na otvorenom, a četvrti put opet unutra u nešto manjoj sali.

Bile su dve kutije. 4x10 i 1x15, no ovu drugu sam priključio samo na onoj svirci u hali.

Treći susret je u novosadskoj vežbaonici "Aoris", gde imaju jedno takvo, ali kombo pojačalo. Inače je isti đavo kao ona glava. Ima jednu petnaesticu, ali se uglavnom priključuje i na neke druge kutije.

Nisam zagledao oznake preterano, ali prepoznajem šta sam svirao.

 

Ono malo me oduševilo, pogotovo zvuk te membrane, i taj atak, definisanost, no tada nisam još imao tu kilometražu, i more isprobane opreme iza sebe. Dakle taj utisak nije najmerodavniji.

Ovo treće u vežbaoni je raznjakano, raskantano, zvuči k'o k...c, i u ovom slučaju samo pojačalo nije merodavno.

 

Dakle, mišljenje baziram na onom srednjem. Glava i one dve kutije.

Pojačalo je generalno okej.

Zamerke:

Moraš malko više da ga nameštaš da bi dobro zvučalo. Recimo kad se ubodeš u Ampega ili Galliena, možeš sve da poisključuješ, namestiš flat, i zvuk je dobar. Ja u onim retkim prilikama kad mi zapadne Ampeg SVT PRO, skroz isključim EQ.

E ovde sam uvek morao da ga farbam sa tim ekvilajzerom. Nije strašno, jer kad jednom skontaš kako tebi leži, posle samo malkice modifikuješ po potrebi.

Onaj dual volume ume da zajebe, mislim da je to jedan od ključeva za dobijanje dobrog zvuka na njemu, slično kao kod nekih Galliena.

 

Zvuk mu je u osnovi onaj mrtav, sterilni, čak je i Trace topliji od njega, čini mi se, ali ima dovoljno headrooma, opcija i onaj mnogopojasni EQ, pa ga možeš lepo našminkati, i bude veoma dobar na kraju.

Nije ona varijanta da možeš sve da namestiš na njemu. Pre je ona varijanta da fura svoj fazon, i ti sad to manje ili više prilagođavaš nekoj svojoj priči. Ovo nisam ni morao da ti pišem, jer je u suštini svaka sprava ovakva, pogotovo one dobre sprave.

 

Kutije na kojima sam ja svirao tu glavu su bile, ako se ne varam obične kartonske, najverovatnije VX410 i VX115. Čak i sa time je zvuk bio super.

Ono u vežbaoni je isto karton. Sad pokušavam da vratim film unazad i da probam da uparim onaj zvuk sa malog komba sa ovom glavom. Usudiću se da kažem da je aluminijumski zvučnik možda veoma dobar nastavak "žilet" filozofije koju glava ima, i možda to daje kompaktnost celoj ideji.

 

Neću sad da ti upoređujem sa nekim Gallienima i Ampezima.

Biću realan. Ovde kod nas možeš naći Bassmana, ili eventualno nekog Trace-a.

Ja bih se odlučio za Hartkea, pogotovo ako je cena okej.

S druge strane ne bih bio spreman da platim više samo zbog imena "Hartke". Toliko mi se već nije svidelo...

 

Imam osećaj da ti i nisam baš puno pomogao.

Pogotovo ne u vezi aluminijumskih zvučnika, ali, 'bemliga davno beše '99...

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala puno na opsirnom opisu Hartke-a :rockdevil:

 

pomogao si mi dosta. vidim da preporucujes Hartke u odnosu na Fender bassman i Trace Elliot. Trace mi se nije nesto svideo, nekako ima "kanta" zvuk (mozda se i tripujem!?). Probao sam Fender Bassman 250hd i cini mi se da ima malo vise opcija u odnosu na Hartke, ali zato ima 100w manje (to mu najvise zameram). Probao sam i neki SWR (nisam siguran koji model je u pitanju) i on je mozda najbolje zvucao. Ali njegova mana je cena=previse za moj budzet tacnije nece mi ostati lova za kutiju ako bih njega uzeo.

Cini mi se da je najbolja kombinicija Hartke pojacalo sa Hartke kutijom (4 x 10" aluminijum) do 1000e. Mislim da bi taj set ispao oko 850e (cak mi ostaje kinta za jos neku dodatnu oremu :D )

 

Mozda imas neki bolji predlog sta bih mogao da uzmem do 1000e?!

 

Jos jednom puno hvala na trudu da opises iskustvo sa Hartke pojacalima

 

:muzicar::pivopije:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, za HARTKE njakala najbolje da ti StRatO kaže, budući da on svira takvo pojačalo...

 

Nego, kažeš do soma evrića a?

Nem' pojma...

Ja bi procunjao i po oglasima. Možda naletiš i na neki ozbiljniji Trace, da nije combo, i da nije sa zvučnikom od 15''...

S druge strane, i Hartke je super.

A opet dati 800 za Hartkea, ili 400 za nekog combo Trace-a, koji i nije toliko lošiji, opet nemam pojma...

A opet za 1200 imaš varijantu novog Gallien Krueger-a 700 RB II sa RBX 410 kutijom, što je po mom mišljenju ipak bolje od bilo čega do sada spominjanog (Fender, Trace, Hartke...)

Ne znam koliko možeš još da se stisneš za kintu, jer si se i za tih 1000 već verovatno maksimalno stisnuo...

 

:confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda imas neki bolji predlog sta bih mogao da uzmem do 1000e?!

 

 

:muzicar::pivopije:

 

 

Ja sam imao priliku da kupim Ampeg V4 sa kutijom (sve napravljeno `70-ih godina) za 800 evrica.

Uglavnom nista ne fali i polovnom pojacalu ako otvoris oci kad ga kupujes, a mozes ustedeti dobre pare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, za HARTKE njakala najbolje da ti StRatO kaže, budući da on svira takvo pojačalo...

 

Nego, kažeš do soma evrića a?

Nem' pojma...

Ja bi procunjao i po oglasima. Možda naletiš i na neki ozbiljniji Trace, da nije combo, i da nije sa zvučnikom od 15''...

S druge strane, i Hartke je super.

A opet dati 800 za Hartkea, ili 400 za nekog combo Trace-a, koji i nije toliko lošiji, opet nemam pojma...

A opet za 1200 imaš varijantu novog Gallien Krueger-a 700 RB II sa RBX 410 kutijom, što je po mom mišljenju ipak bolje od bilo čega do sada spominjanog (Fender, Trace, Hartke...)

Ne znam koliko možeš još da se stisneš za kintu, jer si se i za tih 1000 već verovatno maksimalno stisnuo...

 

:confused:

 

Ja sam imao priliku da kupim Ampeg V4 sa kutijom (sve napravljeno `70-ih godina) za 800 evrica.

Uglavnom nista ne fali i polovnom pojacalu ako otvoris oci kad ga kupujes, a mozes ustedeti dobre pare.

 

U pravu ste, mogao bih malo da pogledam i po oglasima sta ima. Taj Ampeg V4 sigurno jako lepo zvuci! Mada je mozda najbolja opcija ovaj GK ( jer pojacalo necu jos neko vreme da kupujem, fali mi jos malo do 1000e a kada bi vec skupljam toliko izvucicu nekako i tih 200 ). Hvala Secracon-e sto si me podsetio na GK pojacala, njih sam totalno zaboravio.

 

Jel' neko u SRbiji prodaje uopste GK ili bih to morao nekako iz inostranstva da nabavljam?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze li mi reci neko koji procesor za bas bi bio najbolji za dobijanje zvuka nesto kao sto ima Steve Harris, ili nesto gde mogu da vrsim prelaz izoblicenja zvuka sa standardnog na vise drugih zvukova (kao sto ima Les Claypool u pesmi Tommy the cat (live verzija) )?

Nadam se da ste razumeli pitanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel' neko u SRbiji prodaje uopste GK ili bih to morao nekako iz inostranstva da nabavljam?

Nemam pojma da ti budem iskrem, verovatno postoji neko. Meni s obzirom da sam u NS, a pogotovo što sam 5 godina živeo u Budimpešti nije teško da odem preko do mađarskog predstavništva.

 

Moze li mi reci neko koji procesor za bas bi bio najbolji za dobijanje zvuka nesto kao sto ima Steve Harris, ili nesto gde mogu da vrsim prelaz izoblicenja zvuka sa standardnog na vise drugih zvukova (kao sto ima Les Claypool u pesmi Tommy the cat (live verzija) )?

Nadam se da ste razumeli pitanje.

Harris ne koristi ama baš ništa od efekata. Fender Preca direkt u kopiju tranzistorskog Hiwatt-a. Precision ti je ključ za njegov zvuk.

Les Claypool svira lampaša, često koristi neke fuzz pedale, i koristi i nestandardne basseve.

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam veoma zadovoljan mojim pojacalom.. dakle kombinacija Hartke H3500 + 410XL.. uzeo sam ga na slepo.. porucio u mega music-u.. gruva, jebe mame.. totalno nepotrebnih 350W.. jer ama bas nigde ne mozes da sviras na optimalnom opsegu (sem ako nisi na otvorenom ili neka hala).. za te pare on kosi pojacala i skuplja od njega.. svirao sam na pun kurac Trace Eliot-a i nijedan mi se nije svideo.. nekako upravo to sto si rekao kartonski zvuk.. mada opet Mirko iz Fuzzboxa svira rig TE i ima fenomenalan ton..

 

preporuka za Hartke (ako mozes da nabavis varijantu H2000 ili H2500... mozda je bolja varijanta.. kao sto sam ti vec napomenuo gore).. sad nesto kao i maric poceo da distribuira Hartke.. bacio sam pogled na sajt.. i nije neki izbor.. a pogotovu cena.. prodaje neka discontinued pojacala po jakim cenama.. u svakom slucaju mozes da odes da probas.. to te nista nekosta.. pa ces lako da nabavis sta ti se bude svidelo..

 

evo ja ganjam novce.. hocu da pazarim jos jednu kutiju.. 115XL.. pa da napravim rig.. mada imam prece opreme za kupovinu pa ce morati da priceka to jos malo.. takodje planiram da uzmem Hartke kickback 10.. za neke manje klubske svirke ili za vece svirke jer moze da se obori kao monitor, a sve te velike svirke (vec preko 150 ljudi) ide sve na razglas.. tako da nema svrhe praviti buku sa rigovima..

 

ako te interesuje da probas.. ili da cujes mozemo da se dogovorimo.. pa da probas, vidis... sta vec.. ili da banes na neku buducu svirku..

 

:pivopije:

 

 

Sta mislite o petozicanom Royteku koji moze da se kupi u Stringeru?

 

isto sranje kao i squier, ibanez, yamaha, vec i sam snas koji niz da pratis..

 

sve te gitare se prave u istoj fabrici (kina, korea, indonezija, vijatnam itd...)

Edited by StRatO

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ StRatO

 

hvala puno na informacijam o Hartke-u. ja sam bas probao kod marica Hartke i jako mi se dopao (mada sam probao combo varijantu 3500). I ja sam bas razmisljao da uparim isto 3500 i 410XL kutiju :lol:

 

kad budes imao sledecu svirku javi, bas me zanima kako sljaka Hartke na svirkama

 

:rockdevil::pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci bilo sta sa nekih brdo efekata

 

 

Kod Claypoola ima dista, delay-a, koristi gomilu efekata za razliku od Harrisa, ali osnovni ton mu je Carl Thompson bass, i zid Mesa Boogie pojacala iza uzivo... U studiju je znao zasvirati i Jazz bass, a gledao sam ga sa Warren Haynesom i Gov't mule gde svira Rickenbacker, koji je izgleda dobio od Geddy Lee-ja...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

bio (vec juce) do Marica.. reko da posetim exKolege... i iznenadle me 3 bas gitarice.. 2 x Maniac (ili tako nesto..) i Spector (osnovna varijata i najjeftinija u njihovom cenovnom rangu)..

 

Dakle ove na M... ima 6-zica (solid body) i 4-zica (hollow body, kao kod violine... nesto na foru Warwic Infinitie)

Bubuinga drvo.. obe su izgleda kao Peavey.. aktivna el., 2 humbuckera, 3eq-band

6ica je neck-trough-body, dok cetvorku nisam zagledao... ocigledno je bolt-on...

komentar.. ton kod obe gitare je jednolik.. tj nisam primetio razliku u tonu zbog drveta.. setica mi se vise svidela..

kopaktna je.. mali razmak izmedju zica.. stvarno dobra gitara..

moja zamerka, a mozda i mana.. jeste cena sestice.. dodje mu oko 64 000din.. hardver kod obe gitare je jako slabog kvaliteta.. dok je drvo onako na prvi pogled

i pod rukom ok.. moze se reci i odlicnim.. cena ove cetvorke je oko 40 000din

 

Spector:

cetvorka, pasivna el. 2 humbuckera.. lagana.. mozda kao dovoljno pominjana rbx uamana..

pa cak tako i deluje pod rukama.. znaci nije nesto uverljiva pod rukama..

medjutim kad sam je steknuo.. baaaaaaaaaa.... covece ton je masan.. noseci.. nalik je federu preci..

kad malo bolje videh.. a ono EMG pasivni hum.. pa ga to i najvise vadi..

mana.. tj. moja zamerka.. jeste to sto je nekako krut.. kao da si razapeo sajle na kruto drvo.. mozda je do zica..

i deluju po zvuku starije.. trebalo bi ga probati sa novim...

cena je oko 40 000 din..

 

rezime... Spector mi je delovao najubedljivije po tonu.. ali moj favorit onaj 6ozicani baja... ali je preskup za te pare.. kada bi bio za te pare sa EMG ili neki drugi Bartolini isl.. opravdao bi tu cenu.. naravno i kvalitetnije Bridge i potovi koji mu krce..

 

 

:pivopije:

Edited by StRatO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ја се извињавам што упадам преко реда, хтео бих да питам да ли постоји басиста из Београда који би свирао етнометал? Пре него што заурлате од смеха, оверите ово: www.myspace.com/unevenserbia Хвала

Edited by Нејдан Јеленковић

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...