Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

Ma nema to veze sa pozicijama... Jednostavno, jazz svetlije zvuci od Prece, pa flazoleti lepse iskacu... Za sve ostalo.. Neko voli P neko J... Neko voli toplo a neko hladno. Stvar ukusa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

P vs JJ:

 

Ne mislim da je bilo koja konfiguracija objektivno bolja od one druge. Svaka ima svoje prednosti. Ja volim P zbog toga što dobro radi ono duboko jesenje oranje, urla kad joj stavim overdrajv, tako to.

Ali to je upravo ono za šta je P dobra konfiguracija. Ima taj neki njonjav zvuk (njonja - nos, nazalno, ne znam da li sam bio razumljiv), koji je za TE NEKE varijante super. Ta konfiguracija je prilično zatucana. Radi to što zna, i to jako dobro, ali ono ostalo već malko nespretno. Ok je za Ajonmejden, ali već kod slepa je druga priča. Tu taj nazalni momenat postaje malkice iritantan, i ceo zvuk bude malo lenj. Tako deluje barem. Kad se svira nešto nežno, manje agresivno, P konfiguracija bude veoma topla, bez napadnog tranzijenta, bez onog momenta sa dubokim jesenjim oranjem. Lep zvuk, ali toliko bezličan, da mu ja ne vidim neku čestu primenu. U stvari formulisaću to ovako: Ne sećam se da li sam ikada rekao "Tu bi mi trebao neki lep nežan P momenat, po mogućstvu fretles". Naravno, ne isključujem mogućnost. kantri muzika je prepuna oblog, toplog, neagresivnog precižna. Neki ljudi ga i za slep preferiraju. De gustibus non est disputandum. Ja sad pokušavam da pričam sa nekog stanovišta opšte prihvaćenog.

 

PJ konfiguracija nekada bude pojebana, jer onaj P pomere malo prema vratu, pa on više ne bude isti onaj P kao na čistoj P konfiguraciji, ali to zavisi od instrumenta. PJ inače u solidnoj meri kompenzuje jednoličnost P konfiguracije, no onaj specifičan zvuk dva otpanjena J singla ne može da proizvede. P magnet ima druge karakterisitike od J (više namotaja, splitovan...) pa PJ kombinacija nema jednu od osnovnih odlika JJ konfiguracije, a to su UPARENI magneti.

 

JJ je mnogo šire primene od P, a na kombinaciji dva magneta je prirodniji od PJ. Možda ne radi na drajvu tako sirovo brutalno kao P, ali je to samo jedan momenat, i to kako sam shvatio nebitan u ovoj našoj priči.

Za slep je od pomenute tri kombinacije meni najbolja JJ.

 

@ The Eagle Nature:

 

Savetovao sam ti JJ zbog šireg dijapazona primene, a i ovako čitajući tvoje postove sam stekao neki utisak, da nisi neki traktorista za bassom, poput mene, već da više voliš tradicionalniji kulturniji zvuk.

P ume to što ume, i slab je van toga, a JJ je svuda korektan, malkice manje na masnom drajvu ali zato za slep više nego odgovara.

 

Fretles nije neki instrument za slep. Okej, moguće je, ali nije to to. Ako je tebi slep bitan ja bih ti preporučio da ne lišavaš sebe tog zvuka uzimanjem P bassa pored fretlesa. Mnogo je manji problem kad ti zatreba taj lenji njonjav P zvuk a ti imaš JJ, nego kad ti treba prefinjeni JJ za slep a ti voziš traktor (P bass).

 

Fretles sa P konfiguracijom? -hehe, nekako mi je prva asocijacija neki raskantani kontrabas, onako velik lenj, brundav...

 

Flažoleti na P ili J:

 

Ja bih rek'o da je to čista fizika. Flažolet je alikvota, jel? Žica tada ne osciluje celom dužinom, nego ima mrtve tačke po dužini. Primer: Flažolet na 12. pragu - žici osciluju dve polovine. Ona između češljića i 12 praga, o ona između kobilice i 12 praga. Tačka iznad 12 praga miruje. Ako ne verujete, probajte eksperiment: Odsvirate flažolet na 12 i nakon toga pritisnete žicu na 12 pragu. Flažolet će se čuti i dalje. Možete čak i da bendujete isti, ili da uradite slajd.

Kad bi magnet bio ispod 12 praga, verovatno bi se taj flažolet znatno tiše čuo, jer na tom mestu žica praktično miruje.

To je bilo za prvu alikvotu, oktavu. Druga (7 ili 24 prag) već ima dve takve tačke, koije ja zovem "mrtve tačke". Kako idemo ka harmonicima višeg reda, tako je sve više mrtvih tačaka, i sve se više približavaju kobilici. Onaj magnet bliže vratu malo-malo pa uhvati neku "mrtvu tačku" pa se flažoleti slabije čuju, dok onaj kod kobilice hvata sve do tamo onog koji bi bio na nekom 2 (ili niže) pragu, ili gde već, a taj se nešto i ne koristi. :)

 

Tako da bih ja rek'o da nije do toga da li je singl ili ne (inače, i P magnet je singl), već do same pozicije.

Singl ima praskaviji zvuk, više visokih, ali je to po mom mišljenju sekundarno u ovoj priči.

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

PJ kombinacija nema jednu od osnovnih odlika JJ konfiguracije, a to su UPARENI magneti.

(lupi sebe rukom po chelu) Pa zvog toga ja na otpanjena dva magneta imam blago shushtanje...

"Tu bi mi trebao neki lep nežan P momenat, po mogućstvu fretles"
A ja bash mislio da skinem pragove mome Preci :mhihi::)

Fretles sa P konfiguracijom? -hehe, nekako mi je prva asocijacija neki raskantani kontrabas, onako velik lenj, brundav...

Khm, khm, $%@%@Tony Franklin$#%@, khm!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

P vs JJ:

 

 

 

Tako da bih ja rek'o da nije do toga da li je singl ili ne (inače, i P magnet je singl), već do same pozicije.

Singl ima praskaviji zvuk, više visokih, ali je to po mom mišljenju sekundarno u ovoj priči.

 

 

E bas na poziciju magneta sam mislio kad sam postavio pitanje. Nosim se nekom mislju (mozda neosnovanom) da bi mozda bass zvucao bolje u flazoletnim melodijama u p konfiguraciji posto mi je nekako njunjav obican bridge singl..

 

Bio sam ubedjen da je p magnet neka verzija hum magneta splitovanog i namotanog u kontru zbog eliminacije suma.. Covek se uci dok je ziv.

Cheers

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bas na poziciju magneta sam mislio kad sam postavio pitanje. Nosim se nekom mislju (mozda neosnovanom) da bi mozda bass zvucao bolje u flazoletnim melodijama u p konfiguraciji posto mi je nekako njunjav obican bridge singl..

Pa o tome sam pričao. Upravo zbog svoje POZICIJE, P magnet ne sakuplja dovoljno dobro flažolete.

 

Bio sam ubedjen da je p magnet neka verzija hum magneta splitovanog i namotanog u kontru zbog eliminacije suma..

P magnet je singl podeljen na dve polovine, što se da i fizički uočiti. E te dve polovine su namotane u kontru zbog šuma. Ima nešto više namotaja od J magneta inače, pa je zvuk zato još dodatno različit od J.

 

Postoje i J magneti koji splitovani u samom kućištu na sličan način (gornja polovina i donja polovina), ali to malkice spada u domen кастм-egzotike...

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoje i J magneti koji splitovani u samom kućištu na sličan način (gornja polovina i donja polovina), ali to malkice spada u domen кастм-egzotike...

 

:pivopije:

 

 

Ako dobro znam, splitovane single sam imao u ibanezu (magneti su bili Ibanez AFR-J i AFR-P) i nije bio nesto posebno..

Hvala

Cheeers

Share this post


Link to post
Share on other sites

e, a jel vas ne bi mrzelo da mi date malu Humbucker vs. P prichu... ? (iliti stingray vs. prec... mada je tu vec i aktivna struja u prichi)...

Meni se iz nekog mog ugla i ne baš velikog iskustva čini da je Stingray kompromis između Džez basa i Precisiona. Zavisno od onoga što ti treba i kako ga u datom trenutku sviraš , od totalne agresije i oranja do neke mekoće i finoće. Mislim da ne može da bude njonjav i fin baš kao Jazz bass ali je i u takvom momentu gotivan. Još ako imaš piezo, milina brate....ali onda ima previše potenciometara :bigblue: (jedan je za radio :lol: ) Tripujem da sa njim možeš da sviraš skoro sve ako ne i sve....za razliku od Prece...

Koliko sam shvatio Stingray je bila zamišljena kao unapređena verzija Prece,dok je Saber bio unapređen Jazz bas. Saber nikada nisam ni video(osim na netu), a kamoli svirao....Meni se mnogo sviđa stingray 4-ka, njegov zvuk koji može da bude jako prepoznatljiv, pogotovo kada je svirka malo žešća (prvi album Rage-a uh). Petica mi se ne sviđa iz više razloga , zapravo to nije Stingray u pravom smislu reči....

Žao mi je što nisam nikada probao freless verziju stingreja..... :frown:

Možda lupam gluposti ali to je moje mišljenje

 

p.s. video sam pre nekog vremena su počeli da ugrađuju još magneta na bridž(!?) poziciju....valjda ima i singlova ili(i) jedan Hum....verovatno zvuči zlo , ali mnogo je kume.... :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

sto se tice one rabote.. napravio sam fretless bass by The Eagle Nature...

 

je li ti palo na pamet da koristis brusene zice... btw.. one tome i sluze!?!

 

 

kod MM:

stingray <=> prec

sterling <=> jazz

 

a sad ih prave i sa singlovima... imas H, HH, HS varijate... mada kapiram da moze da se poruce i ostale konfiguracije..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako se nazivaju te brušene, Flatwound? Nemam ja pojma o žicama :rolleyes:

Sada sviram nekakve roundwound čelične, u trenutku kada sam ih kupovao, bila mi je hića, DR nisu imali u tom trenutku , tako da sam kupio te warwick-ove 0.40. Nisu loše za te pare.....nisam primetio da su mi pojele fingerbord....to je verovatno pokazatelj koliko često sviram :mhihi:

Edited by The Eagle Nature

Share this post


Link to post
Share on other sites

MOZE JEDNO PITANJE ZA VAS?

KO JE SVIRAO BAS DEONICE ZA "THE DOORS"-e?

Jel to neki lik kao sto je onaj za Stonse, da se za njega nikad ne zna ili je gitarista to radio?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nadjeno na wikipedofiliji:

 

"The Doors were unusual among rock groups because they did not use a bass guitar when playing live. Instead, Manzarek played the bass lines with his left hand on the newly invented Fender Rhodes bass keyboard, an offshoot of the well-known Fender Rhodes electric piano, playing other keyboards with his right hand. On their studio albums, The Doors did use bass players such as Jerry Scheff, Doug Lubahn, Harvey Brooks, Kerry Magness, Lonnie Mack, Larry Knechtel, Leroy Vinnegar, and Ray Neapolitan."

 

Hm... Nisam imao pojma.

Edited by Rile

Share this post


Link to post
Share on other sites

MOZE JEDNO PITANJE ZA VAS?

KO JE SVIRAO BAS DEONICE ZA "THE DOORS"-e?

Jel to neki lik kao sto je onaj za Stonse, da se za njega nikad ne zna ili je gitarista to radio?

Jedan od basista koji je svirao Stonsima (možda još uvek svira ) je Darryl Jones , a on baš nije tip za koga se ne zna :lol:

Ja sam kontao da Doorsima niko ne svira bas, čak sam u toj svojoj ubeđenosti istripovao da oni ni nemaju bas na snimcima... (eto šta je idijotizam :mhihi: ) mada ionako znam tri pesme od njih :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedan od basista koji je svirao Stonsima (možda još uvek svira ) je Darryl Jones , a on baš nije tip za koga se ne zna :lol:

Ja sam kontao da Doorsima niko ne svira bas, čak sam u toj svojoj ubeđenosti istripovao da oni ni nemaju bas na snimcima... (eto šta je idijotizam :mhihi: ) mada ionako znam tri pesme od njih :lol:

 

Ma znam za Stonse,ali nisam mislio da "nije poznat" vec se ne eksploatise kao glavni likovi, da ih ne nabrajam... :-))

 

Vidi neke pesme za Doorse i obrati paznju na bas deonice, ovo pitanje mi je palo vec ranije na pamet,ali sam odlucio da pitam ovde kad sam sinoc cuo pesmu od njih "People are strange" ili samo "strange" ne znam tacno kako se zove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prodajem original Fernandes bass gitaru sa originalnim koferom.Gitara je u odlicnom stanju i sa originalnim magnetima.Boja-metalik tamno plava

 

Cena 350 evra

 

 

064/144-00-81

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda nije pravo mesto za pitanje, ali ne znam gde bih...

Zna li neko kakvo je to drvo agathis? Od toga mi je napravljen bas (ibanez), a ne verujem da je to neko kvalitetno drvo. Samo me interesuje dal' je to neko govno ko lipa recimo?

Imam fino parce jasena, imam takodje i dosta alata, caleta stolara i sopstveno iskustvo sa drvetom, pa razmisljam da zbudzim sebi neko telo za gitaru umesto ovog agathisa. Takodje znam i kako bih ga napravio. Samo ne znam dal' se isplati cimati, tj. da li ce biti poboljsanja zvuka posto mi magneti nisu nekog posebnog kvaliteta, ali je bas pasivan?

Aj' uzdravlje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Zna li neko kakvo je to drvo agathis? Od toga mi je napravljen bas (ibanez), a ne verujem da je to neko kvalitetno drvo. Samo me interesuje dal' je to neko govno ko lipa recimo?

...

O datoj temi se tupio k..c bar mulion puta, i to na bilo kojoj gitarsko/basističkoj temi ovde.

Ono, da te poštedim search dugmeta: agatis je veće go'no i od lipe.

 

Ja mislim da se isplati cimati oko pravljenja drugog tela. Pogotovo što si rekao da imaš i materijal i stručno osoblje.

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da se isplati cimati oko pravljenja drugog tela. Pogotovo što si rekao da imaš i materijal i stručno osoblje.

 

Ok, hvala. Probacu da ga zbudzim jer me nista ne kosta. Zivo me interesuje dal ce biti drugacije, tj. koliko drugacije. Samo me kopka dal da malo mrdnem levo-desno poziciju magneta, ali ako ne nadjem nikakve informacije o tome, verovatno cu ostaviti kako jeste. Bolje da ne diram ono u sta se ne razumem.

Uzdravlje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potreban basista.

Ako neko voli sledece bendove: Helloween, Hammerfall, Gamma Ray, EVERGREY, Stratovarius, Sonatu neka se javi.

Bend postoji oko 5 godina, ova postava svira oko 6 meseci.

Imamo uradjene 4 autorske, poslacu pesme na mail ko je zainteresovan i tako...

 

Pesme nisu tehnicki previse zahtevne, jedino sto je potrebno je da je ozbiljan, da dolazi redovno na probe, skida pesme i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chika Secracone... dal vas ne bi mrzelo da malo detaljnije prokomentarishete ono moje pitanje gore... ili sam i ja glup i ne znam da koristim search dugme? :D (shto je sasvim moguce btw) anyhow, tnx unapred...

P vs H...

 

P je single, i tu ti je već najbitnija razlika. Hambakeri teoretski imaju više dubokih, manju praskavost, jači signal.

H je postojaniji u sabovima. Konkretniji su mu duboki. Aktivna elektronika kod MM još malo kompenzuje nedostatke i u visokima u odnosu na single, pa striktno frekventno gledano je H na MM-u superiorniji u svakom pogledu. No, pošto se ipak radi o zvuku, subjektivan faktor je presudan.

 

Još jedna bitna stvar je da se P i H magneti najčešće stavljaju na različite pozicije: onaj H na MM je do kobilice, dok je P u nekom srednjem položaju. Već i to dosta utiče na zvuk. Što je dalje od kobilice, magnet ima "obliji" zvuk.

 

Po mom mišljenju su veoma različite stvari. Čak i kad ne bi bilo aktivne elektronike i tropojasnog EQ na MM-u, bi bile jako različite konfiguracije. Opet ću reći da je P jako "uskog vidokruga". Dobar je za to za šta jeste, a van toga nije ništa extra.

H magneta opet ima raznih. Ja sam imao HH, ali ne onu MM varijantu. I taj H, i onaj sa MM su opet različite priče. Moguće da je tu već i elektronika presudna.

 

Single, kakav god da je, pogotovo pasivan, sa mog stanovišta nekako uvek izgubi bitku u postojanosti i agresivnosti onog najdonjeg opsega, naspram H magneta.

 

Moje neko viđenje...

 

Cheerz! :pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...