Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

"Steve Harris efekat" se dobija sviranjem, i nije do magneta. On btw koristi P u svojoj uobičajenoj srednjoj poziciji, pa je vezivanje njegovog zvuka za bridge magnet meni nelogičan potez...

 

Pod "obliji" sam mislio na to da ima više dubokih, nenametljiviji tranzijent (manji atak, kao da je sporiji). Još seljačkije objašnjeno: Kako je magnet bliže vratu, ima manje slova "T" i "K" i "I" u zvuku a više "O" i "U" i "M" slova. Zvuči debilno, ali meni je razumljivo.

 

Ljudi ne kontam šta tu nije jasno?

Položaji i konstrukcija magneta i njihovi zvuci i neka uobičajena primena toga... Pa to su valjda osnovne stvari, zar ne? :confused:

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno pitanje. Imam aktivan bass, tj aktivnu elektroniku, i baterije(2) mi traju oko mesec dana sto je valjda malo jel ? :D mene zanima da li je moguce da je nesto tu lose povezano pa se baterije sve vreme troshe ? da li je neko imao takvo iskustvo ? inache bass je peavey millennium

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ostavljaš kabel uštekan u bass kad ga ne sviraš, ili ako koristiš one šugave ATC baterije (bilo da su zelene ili crvene, svejedno), onda je to normalna pojava.

 

Ako koristiš normalne baterije (duracell npr) i ako izvučeš kabel iz instrumenta kad ga ne sviraš (jer je on uključen i troši baterije čim mu turiš kabel u rupu), onda bi trebalo da si miran više meseci, možda i godinu ili nešto preko toga (znam i takve slušajeve) posle promene baterija.

 

U nekom trećem slučaju je sasvim moguće da su ti se kontakti džeka negde spojili, pa bass "konta" da je sve vreme uključen.

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

P vs H...

 

P je single, i tu ti je već najbitnija razlika. Hambakeri teoretski imaju više dubokih, manju praskavost, jači signal.

H je postojaniji u sabovima. Konkretniji su mu duboki. Aktivna elektronika kod MM još malo kompenzuje nedostatke i u visokima u odnosu na single, pa striktno frekventno gledano je H na MM-u superiorniji u svakom pogledu. No, pošto se ipak radi o zvuku, subjektivan faktor je presudan.

 

Još jedna bitna stvar je da se P i H magneti najčešće stavljaju na različite pozicije: onaj H na MM je do kobilice, dok je P u nekom srednjem položaju. Već i to dosta utiče na zvuk. Što je dalje od kobilice, magnet ima "obliji" zvuk.

 

Po mom mišljenju su veoma različite stvari. Čak i kad ne bi bilo aktivne elektronike i tropojasnog EQ na MM-u, bi bile jako različite konfiguracije. Opet ću reći da je P jako "uskog vidokruga". Dobar je za to za šta jeste, a van toga nije ništa extra.

H magneta opet ima raznih. Ja sam imao HH, ali ne onu MM varijantu. I taj H, i onaj sa MM su opet različite priče. Moguće da je tu već i elektronika presudna.

 

Single, kakav god da je, pogotovo pasivan, sa mog stanovišta nekako uvek izgubi bitku u postojanosti i agresivnosti onog najdonjeg opsega, naspram H magneta.

 

Moje neko viđenje...

 

Cheerz! :pivopije:

 

hvala :pivopije:

 

btw, skapirao sam shta se meni svidja...

 

Visit My Website

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja mogu da primetim da moj peavey cirrus jede baterije..Koristi 2 od 9 volti i traju najdalje 2-3 nedelje...Ne znam u cemu je stvar..Mozda je jack pokvaren..Ili je takva elektronika ? Stvarno mi je muka od konstatnog menjanja istih ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imamo iste muke xD. Ja sam koristio neke varta kul baterije, 200 i nesto din komad tako da kapiram da su dobre, i idu 2 baterije takodje.Kabl izvuchem kad ne sviram .I traje mesec dana,mozda malo vishe i to je to.

Chitao sam na ovoj temi odavno da je neki lik, valjda mu je nik Nurg, pominjao da mu je neshto pogreshno bilo povezano i da su mu se baterije non stop troshile , tako da je i to moguce .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako izgleda kad se potrosi baterija? Na ibanezu sam menjao posle godinu dana, a na fenderu traje vec 10 meseci.

Uvek sam stavljao Duracell ili Maxell i nikad nisam imao problema.

 

Sema veze napajanja aktivnog kola u gitari je vrlo jednostavna.. Plus baterije je konstantno vezan na plocu, a minus dobije kad na stereo konektoru u gitari (nista posebno) mono banana prespoji dva srednja izvoda. Ukoliko su ta dva izvoda iz nekog razloga premostena (uglavnom zamor materijala) elektronika dobija napajanje sve vreme i to trosi bateriju. Treba probati razdvojiti ta dva pina ali tako da se banana moze nesmetano ugurati, ili zameniti ulaz.

Edited by tomasx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada se potrosi zvuk onako probija i ide u dist kada se jako okine zica a posle i oslabi i samo crkne....Eventualno napravi neke jake smetnje kako kad..Dzek izvlacim iz gitare i stvarno je ne sviram bas nesto mnogo cak obratno i koristim sad dobre baterije (sa punjivim traje nedelju dana).Duze od mesec dana mi nije trajala...Sad nesto sam citao na peavey forumu da baterija traje ne znam 40ak sati..Mislim da sam nekad i merio baterije posle i primetio da se jedna trosi vise nego druga (osetno)..Ne znam imam neki trip da je peavey napravio takvu elektroniku , ne verujem da su svima sjebani dzekovi..Generalno jako iritira stalno menjanje jer moram da odsrafljujem iz drveta poklopac uvek, vec se ojelo..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skroz je ista stvar kod mene. Kad chujem da zvuk pochinje da dobija distorziju i da zuji dodje mi da razbijem bass xD . Takodje i to sa odsrafljivanjem iz drveta... Ne razumem, zashto bi peavey pravio takvu elektroniku? Svako koga znam da na gitari ima aktivnu elektroniku,baterija mu traje minimum 6 meseci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja i dalje stojim iza price da te jeftine stvari na kraju uvek skupo kostaju... Bateriju u bassu menjam svake dve godine, kupujem uglavnom Duracell alkalne i nikada mi se nije desila distorzija zbog potrosene baterije, promenim bateriju bez prethodnih znakova da je ista potrosena...

Mozda nije lose resenje zameniti elektroniku koja je verovatno djubre u jeftinijim gitarama, kvalitetnijom... Imam kolegu, kome je svanulo kada je na Ibanezu GSR neku kombinacija P/J shit magneta zamenio novom elektronikom i EMG magnetima... Cela operacija je iznosila malo vise od 100 € a bass iako je agathis body radi kao sunshine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

..Ne znam imam neki trip da je peavey napravio takvu elektroniku , ne verujem da su svima sjebani dzekovi..

 

Kod tehnike ne treba puno verovati ili ne, jednostavno odneses gitaru prvom elektronicaru kojeg znas, i prostim MERENJEM napona na ploci, dok je jack iskljucen, saznas gde je problem. It`s not a rocket science.

Share this post


Link to post
Share on other sites

GSR je i jeftiniji i lošiji od Milenijuma, a ja sam ga prodao posle 2 godine sa istom onom baterijiom koju je imao i dok je bio u radnji. Jeste da kod kuće skoro uvek sviram na suvo, pa se baterija ne troši....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Zarko

upravo tako.. flat wound... ili ti po srpski brusene...

evo link.. primer recimo kod D'Addaria...

http://www.daddario.com/DADProducts.aspx?ID=3&CLASS=ACDA

 

imas isto i half wound..

http://www.daddario.com/DADProducts.aspx?ID=3&CLASS=ACCA

 

pa ti potrazi kod marica.. mitros i sl.. samo trazi brusene ili ti flat wound.. za fretless..

 

@ba+a

sto se Peavey-a tice.. ortak ima/imao bas... po njegovoj tvrdnji a i on je dosta nacuo.. njima je boljka elektronika bilo pasivna ili aktivna.. jednostavno kvalitet im je krs.. sto se te potrosnje tice.. ne znam..

 

@Chile

ibanez sr 500 sam ja hteo da pazarim.. tacnije 506.. ali sam probao 500 jer nije bio u MIXu tad 506.. pravo da ti kazem nije nista specijalno bas.. recimo da ovaj moj MM SUB.. zvuci... za razliku od njega... iako su bartolini, mahagony i sl.. sve je to lepo i divno ali kad probas.. ko pracka..

imas na youtube.. sigorno.. znam da sam ja slusao nekog lika upravo na 506ici.. mada nije neki reper.. al probaj..

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ti potrazi kod marica.. mitros i sl.. samo trazi brusene ili ti flat wound.. za fretless..

 

@ba+a

sto se Peavey-a tice.. ortak ima/imao bas... po njegovoj tvrdnji a i on je dosta nacuo.. njima je boljka elektronika bilo pasivna ili aktivna.. jednostavno kvalitet im je krs.. sto se te potrosnje tice.. ne znam..

 

 

:pivopije:

 

Kod jeftinijih Peaveya je elektronika malo lošija...

baš ću kad budem menjao žice da vidim da uzmem te flat wound

 

btw. ne zovem ze Žarko, već Milan :da:

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...