Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

Dakle jedno pitanje. Hocu da kupim neki bas, ali cenim da bih ga prodavao za jedno 2-3 godine da kupim bolji. Pa me zanima da li mi se vise isplati da sad kupim novi(dao bih do 20 000 za nj, rece mi drug da ima neki Ibanez za 17 hiljada) ili polovan (za koji bih dao nesto oko 100 evra), tj. kad budem prodavao bas gde cu manje izgubiti. Sta mislite da mi je ciniti? I generalno vase miljenje posto sam pocetnik kakav bas bih trebao da kupujem, nov vs polovan. Ajde neki saveti molim vas.

 

E da mozda bih mogao da kupim bas od nekog lika polovan, za oko 100 evra, ali su mu "otisli potenciometri"(a je nemam pojma sta to znaci), a neko mi rece da to moze da se sredi, nasteluje, whatever...

Help please...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle jedno pitanje. Hocu da kupim neki bas, ali cenim da bih ga prodavao za jedno 2-3 godine da kupim bolji. Pa me zanima da li mi se vise isplati da sad kupim novi(dao bih do 20 000 za nj, rece mi drug da ima neki Ibanez za 17 hiljada) ili polovan (za koji bih dao nesto oko 100 evra), tj. kad budem prodavao bas gde cu manje izgubiti. Sta mislite da mi je ciniti? I generalno vase miljenje posto sam pocetnik kakav bas bih trebao da kupujem, nov vs polovan. Ajde neki saveti molim vas.

 

E da mozda bih mogao da kupim bas od nekog lika polovan, za oko 100 evra, ali su mu "otisli potenciometri"(a je nemam pojma sta to znaci), a neko mi rece da to moze da se sredi, nasteluje, whatever...

Help please...

 

Sve zavisi za sta ces da ga koristis.Ako planiras da se zezas kod kuce uzmi tu kantu za 100e,ali ako planiras neke svirke bolje ti je da uzmes taj ibanez (cuo sam da je SR-180 ok,ali moj favorit je SR-200)

Edited by SATAN-iz Batajnice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trazim ove zice Super Bass 7250s, (7250 5-L)

 

237570.jpg

 

Ali imam jedan problem.Generalni zastupnik Fendera sto se tice Srbije je Mitros(koliko sam ja obavesten) ali svi znamo pricu sa Mitrosom.Bice za 10 dana i tako vec 40 dana me zavlace...A ja bih trebao da odnesem bas na toniranje i naravno hocu sa novim zicama (posto cu uzeti ove tanje) jer imam budjavi Dadario fabricki stavljen (u pitanju je Yamaha RBX-375).Da li neko zna za jos neku radnju koja drzi Fender zice i da li neko zna koje zice jos imaju slican zvuk a i da su tako meke kao ove...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ima djoku taj ibanez za 17000, rasprodali su ih svuda.

 

Znaci bilo je tih baseva za 17 000?

Moram sto pre u bg da to vidim. Ipak necu polovan(tj neki losiji) jer mi se ne isplati da kupim los, ako cu morati posle kupovati bolji, ipak cu odmah da kupim neki solidan bas,da se ne cimam posle da ga menjam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trazim ove zice Super Bass 7250s, (7250 5-L)

 

237570.jpg

 

Ali imam jedan problem.Generalni zastupnik Fendera sto se tice Srbije je Mitros(koliko sam ja obavesten) ali svi znamo pricu sa Mitrosom.Bice za 10 dana i tako vec 40 dana me zavlace...A ja bih trebao da odnesem bas na toniranje i naravno hocu sa novim zicama (posto cu uzeti ove tanje) jer imam budjavi Dadario fabricki stavljen (u pitanju je Yamaha RBX-375).Da li neko zna za jos neku radnju koja drzi Fender zice i da li neko zna koje zice jos imaju slican zvuk a i da su tako meke kao ove...

 

 

a fender je kao dojaja!!! hahaha.. o boze..

to ti je isto kao kad bi kupio zastavino vozilo i njohove gume (pod uslovom da ih proizvode).. hahaha...

 

idi do marica i kupi pristojne zice.. tipa ernie ball ili rotosound ili i taj d'addario (a iscimaj tamo da ti i srede bas).. a imas i GHS u mitrosu..

raspon cena ti je od 1600-2200!!

batali te fender, yamahe i warwick i sl...

 

meni se pokazalo od svih tih zica kao najbolja opcija ernie ball!!!!

Edited by StRatO

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma batali ti sve ovo gore.. kupi Stagg!!

:pivopije:

 

@Invictus

DR = D'Addario.. proveri neke informacije pre nego sto tako nastupis.. ne bih sad gusio ovde na forumu oko te fame!!

 

btw.. neka covek proba sve velicine i marke pa ce znati.. ja sam svirao i 40 i 45 i 50 i stainless i nickel.. daddario, ernie ball, yamaha, ghs, mozda jos neke ne secam se..

a od svih br 1 mi je ernie ball 45-100 nickel.. kao najbolji odnos cene/kvaliteta/trajanja...

 

a cuvena recenica Mercedesa.. najbolji auto je nov auto.. pa prevedi i vamo..

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

a cuvena recenica Mercedesa.. najbolji auto je nov auto.. pa prevedi i vamo..

 

To je rekao Henry Ford!

 

A druga njegova poznata izreka je: guska snese jaje i cuti, kakoska snese jaje i zakokodace - zakljucak: citav svet jede kokosije jaje ;)

 

Inace slazem se za Erni Bol, ubedljivo najbolje zice koje sam koristio

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam svirao i 40 i 45 i 50 i stainless i nickel.. daddario, ernie ball, yamaha, ghs, mozda jos neke ne secam se..

a od svih br 1 mi je ernie ball 45-100 nickel.. kao najbolji odnos cene/kvaliteta/trajanja...

Prijatelju, ti ovim praktično nisi ništa rekao. Koja gitara? Koji štim? Koji stil? Koja tehnika?

 

Otprilke kao kad bi neko rekao:

"Probao sam bicikli, razne automobile, od Fiće do Bentlija, rolere, ma sve živo, i meni je najbolje ići peške"

Priznaćeš, rečenica zvuči prilično besmisleno, dok se ne doda "...za odlaske do poljskog WC-a na kraju dvorišta"

 

OK, igrom slučaja znam da sviraš SUB, preko Hartkea, a pretpostavljam da, kao i većina tezgaroša, nisi daleko od standardnog "E" štima, Eb u vr' kape. Na osnovu simpatija prema Maidenima i čini mi se i Peppersima koje isplivavaju iz tvojih postova, pretpostavljam da i trzalicu retko koristiš.

No, ne prate svi forum toliko temeljno.

 

Žice su VEOMA individualna stvar, a sama marka/proizvođač je od manjeg značaja nego što je recimo debljina ili materijal (pričamo o nekim uobičajenim markama, a ne nekim bunarima ili egzotikama).

 

Kad smo već kod poređenja sa auto-industrijom:

Dođe čovek i pita: "Kakav auto da kupim" i onda krenete da ga obasipate sa "Kupi Forda", "Kupi VW", "Bentli, brate, skup ali valja", "Škoda, isti Q skoro kao VW", "BMW je najbolji", "Mečka i tačka" itd...

Onda se pojavi neko pametniji pa konačno kaže "Ja sam probao sve, i najbolji mi je VW Caddy". Konačno imamo i tip vozila u opisu, ura! - jer se pod recimo "Kupi VW" može misliti i na Tuarega i na matorog keca, i to tako i ne može da se nazove merodavnom informacijom.

Isto tako i Ernie Ball može značiti svašta, a na posletku čak ni konkretan model poput "Ernie Ball 45-100 Nickel" ne znači ništa dok ne kažeš u kom kontekstu.

 

Aspirin je najbolji lek. Da je to moj deda znao, ne bi umro od raka?

 

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam sto ljudi citaju postove samo da bi nekom nesto nabili na nos..

 

necu i u trecem postu da se ponavljam.. REAKO SAM MENI!!!! a ne da je UOPSTE nesto najbolje!!!!

 

@Secracon

ne moras da pises da je to individualna stvar.. jer glup ili corav bi samo zakljucio da to nisam rekao!!

ali mislim da covek ovde nije trazio da mu neko kaze da je to INDIVIDUALNO.. nego skup zica kako bi mogao da rangira

i tako proba.. ja jesam napisao da treba da proba sve i svasta.. pa da onda zakljuci sta mu je ciniti..

 

btw.. pepperse ne podnosim :) :) :) a ni ne sviram IM pa recimo 3-4 god.. a da sviram samo u E stimu sviram.. jer mi se pokazao kao naj..

 

zaboga citajte postove!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

REAKO SAM MENI!!!! a ne da je UOPSTE nesto najbolje!!!!

Ali nisi rekao ZBOG ČEGA, osim odnosa cena/kvalitet.

Evo meni prvom nije to najjasnije.

Da razjasnim:

 

Izgleda da imam dijametralno suprotan stav po pitanju žica od tebe, a rekao bih ovako na osnovu postova da nisi neka paljevina, i da imaš iskustva, te da svoje stavove umeš da podupreš nekim argumentom. E sad pošto meni taj fazon sa G 45 i E 95 koji furaju Ernie Ball nikako ne leži, malo sam u rebusu. Sviram prstima, i kontam da sam u veoma sličnom tehničkom tripu kao i ti. (Ni ja ne sviram mejdene već 5 godina a volim ih jako)

Ne ide mi u glavu kako ti ne smeta da je ta E toliko labava, a G pretegnuta...

Meni je iskreno i 100 premalo. Govorim o E štimu naravno, i vratu od 34''. S druge strane, G 45 mi je malkice pretvrdo.

Druga stvar je taj nickel koji ima te manje napadne srednje, manje sustejna u nekoj oštrini, manje prolazi kroz gitare. Nickel mi je više u fazonu da uradi CING, i onda ostanu samo neki lepi duboki i ponešto visokih. Ništa konkretno osim tranzijenta. To je sa moje tačke gledišta loše. Još ako je žica labavija, pa beži malo u štimu... ...užas...

Sad mene zaista (nije podjebavanje, ozbiljno kažem) zanima na osnovu čega ti je ta debljina i materijal toliko super?

Ajde još nickel, kontam da je to stvar ukusa, ali pobogu, G žica koja vuče oko 18 kila i E koja vuče oko 12 ? Gde je tu ravnomerna tenzija? Od G dobiješ žuljeve a E ti se umota oko prsta... :confused:

 

Moj stav je da bi bilo dobro da su zve žice približno jednakih tenzija. Za one koji bi agresivniji zvuk u fazonu "nadrkani samuraj secka katanom" je čelik, dok je nikal u fazonu "bocnem te žiletom, pa se rvemo u blatu". Više za neku nenametljiviju varijantu. Kulturica.

 

Što je štim niži, žica je deblja. Logično. Ne linearno, već više nekako blago logaritamski, što niže idemo.

To su neka moja iskustva.

 

Posle toga tek treba da se priča o marci.

 

Evo meni je recimo idealan komplet za Fender Precu na E štimu, čelik, roundwound 45-65-85-110. Ovim sam praktično u startu eliminisao sve fabričke komplete zbog one E 110. Okej, kompromisno rešenje, izdržaću ako mi je E malko tanja (105) a takav komplet već postoji, samo ga recimo baš Ernie Ball ne proizvodi. Ako uzmemo D'Addariovu ljubav prema niklu, onda je i ta firma "piši propalo".

Kontaš?

Mogu ja da pišem koliko god hoću da Ernie Ball pravi dobre žice, a fakat ih pravi, ne vredi mi.

 

Ja ću pre uzeti D'Addario, koji mi leži po pitanju debljine (tačnije rečeno ima nekih malo ređih setova koji mi leže), nego da uzmem E.Ball, ma koliko podržavao stav da je E.Ball bolji od D'A.

 

Ali ajde da i ja pokleknem raspravi:

 

Pretpostavimo da su materijal i debljina odgovarajuće, onda su mom srcu najdraži (ovim redom):

 

-Rotosound

-La Bella

-Ernie Ball

-Dean Markley

-...

-...

 

Ono posle La Belle mi i nije bitno zapravo.

 

Nisam probao još GHS za bass.

 

btw.. pepperse ne podnosim :) :) :)

Možda sam stekao takav utisak baš zbog forsiranja Music Man Ernie Ball-a...

Sorry.

 

 

Cheerz! :pivopije:

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ovo je vec neso.. :) :) :)

 

ok.. to sve stoji.. naravno.. EB ne proizvodi 45-95.. vec 45-65-80-100 (kao normalni komplet) i 45-65-85-105 (hibrid).. mislim to je kod svih firmi.. e ona odstupanja.. recimo rotosound Billy Sheahan bi recimo odgovarao tvom opisu.. ne znam kako ide dal 45-63-85(80)-110 ili lupam.. ali da sam probao sve kombinacije od 40, 45 i 50.. normalne i hibridne.. jesam.. i nekako mi nabolje leze 45-65-80-100 nickel.. jebem li ga ali na tom setu mi sve ok!! tenzija, zvuk i ta neka duzina trajanja zica (naravno kod EB-a)..

 

pre metar-i-po dana sam kupio GHS Boomers.. jedan stariji basista.. kod koga sam isao na par casova.. kao ja furam te GHS kao do dz su.. samo sto kod nas tad nisu postojale.. pa mu je neko donosio iz Nemacke.. e i napokon ja nasao te u Mitrosu i kao ajde da probam.. i uzeo bas 45-105, medjutim em sto mi je malko ta E zica debela.. em sto je zvuk zica propao posle 2 nedelje.. plus da napomenem da sam tad i uzeo onaj kliner/kondicioner dunlop-ov, 65ica.. i bez obzira na sva odrzavanja.. ciscenja zica i pre i posle svirke i za pauzama.. dzaba.. a EB se u tim situacijama meni pokazao kao dugotrajniji!!!

 

e a davno jos dok sam imao yamahu.. tj kad sam tek kupio MM.. stavio na umanau daddario 50-110 cini mi se.. stainless steel.. ta zica mi je tako izgledala kao da unistava i prste i pragove i fingerboard.. nekako mi je sirovo.. a nisam nista nesto preterano dobio bolji zvuk.. tj zvuk koji se meni svidja.. mozda sam ja navikao na nickel pa mi ta promena njesra bila.. a mozda i bass ipak uamana rbx170.. ne znam.. ali da mi se pod prstima nije svidelo nije...

 

eto tako da moj neki sledeci set ce biti sigurno EB 45-100 (ono pink pakovanje) ili nesto razmisljam da predjem na tanje hehehe.. 40-95 (e ovo kad sam jednom svirao posle 2 nedelje mi je pukla G zica :) :) :) ali bilo je tako sexy svirati na njim.. jeste kao paucina ali jbg.. nekako drugaciji filing)...

e i da jos nisam probao a hteo bih.. halfround i flatwound!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prijatelju hteo bih da te pitam za ovu raspravu sa zicama.

Ja imam RBX 374 yamaha model i sviram u standardnom stimu (E) i to samo ono HARD ROCK.

Pa me zanima koje su mi najbolje za te stvari zice a debljinu koju koristim je .45

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da bi zice koje sam ja koristio (imaj u vidu da su mi to tek prva promena zica u zivotu :D pa ne mogu da kazem da sam iskusan po tom pitanju) a to su LaBella Hard Rockin' Steel (koje kostaju oko 2000 dinara u Maricu). Kad su nove, lepo se osecaju pod prstima, imaju lepu tenziju, i veoma prodoran metalni zing (zato sto su afkors od celika), koji mislim da bi se dobro uklopio u taj zvuk. Sto se tice trajanja, tu ne mogu sa sigurnoscu da ti kazem koliko su imale taj zvuk, jer sam zaboravio :)

 

Mada naravno, nemoj samo mene da poslusas, nego pitaj nekog iskusnijeg, i najbolje bi bilo kad bi imao od nekog da probas (bilo koju marku), kakav je osecaj pod prstima, kakav je zvuk, jer personal experience is priceless :D Ja ti samo skrecem paznju na proizvodjaca, o kom se ne prica mnogo kod nas, a prilicno je cenjen u svetu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

recimo rotosound Billy Sheahan bi recimo odgovarao tvom opisu

Koristio sam taj komplet dok ga je bilo moguće naći u NS, i bio sam veoma zadovoljan njime.

43-65-80-110

 

...

stavio na umanau daddario 50-110 cini mi se.. stainless steel.. ta zica mi je tako izgledala kao da unistava i prste i pragove i fingerboard.. nekako mi je sirovo.. a nisam nista nesto preterano dobio bolji zvuk.. tj zvuk koji se meni svidja..

Ako si te 50-110 štimovao u E, onda i nije čudo da ti nije radilo zadovoljavajuće, ako mene pitaš.

Pre no što nastavim, samo da spomenem interesantnu pojavu, da mi se ne ponašaju svi bassevi isto sa istim žicama (a imaju iste dužine vratova). Primetio sam da Fender traži deblje na primer. Na svim ostalim bassevima bih za E štim stavljao 40-100, dok mi je za Fendera na E štimu 45-105 bolja varijanta. Sa ATK nisam još dovoljno eksperimentisao.

Posedujem i Uamanu RBX170, poput tvoje bivše, i moje iskustvo mi govori da ta tambura ne treba da ima ništa deblje na sebi od 40-100 na E štimu, inače se ponaša baš kako si i opisao.

Ja je sad furam na A štimu sa D'Addario Prosteels 65-85-105-130 (C-G-D-A), i radi okej, koliko već to veslo može da radi OK.

 

...

dugotrajniji!!!

...

Sa tog aspekta su meni najbolje Elixir. Traju minimum tri puta duže a koštaju duplo više. Računica jasna, ispadnu jeftinije. Meni smeta što nemaju taj čelični zvuk, i što uz moje krvničko okidanje podlakave veoma brzo, imače su super, i veoma dugotrajne.

 

e i da jos nisam probao a hteo bih.. halfround i flatwound!!!

Probao oba, ali suviše davno. Tada sam još bio toliki početnik da ladno nisam primetio nikakvu razliku u zvuku izmežu halfround i roundwound, jedino što manje grebu prste. Flatwound sam već skontao da je mutniji. No svakako nemam neko merodavno ili upotrebivo mišljenje o tim šicama. Morao bih opet da ih probam.

 

:pivopije:

 

Prijatelju hteo bih da te pitam za ovu raspravu sa zicama.

Ja imam RBX 374 yamaha model i sviram u standardnom stimu (E) i to samo ono HARD ROCK.

Pa me zanima koje su mi najbolje za te stvari zice a debljinu koju koristim je .45

Stvari su individualne prirode. Ono što ti ovako na slepo na osnovu svog iskustva mogu preporučiti, je da na tu jamahu ne stavljaš ništa deblje od nekog 45''...(pa sad kojih su već debljina ostale žice) na E štimu. E sad da li ćeš nickel ili steel, to je stvar ukusa. Zavisi koliko želiš da budeš oštar i nametljiv. Što više takvih ambicija imaš, to je više čelik pravi izbor za tebe. No podsećam, nijanse su u pitanju.

 

Marka je opet individalna stvar. Neki eto, čak i D'Addario vole...

Probaj pa vidi. Možeš krenuti sa "La Bella Hard Rockin Steels" (La Bella HRS), bar im je ime odgovarajuće za tvoje prohteve... :D :D :D

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja je sad furam na A štimu sa D'Addario Prosteels 65-85-105-130 (C-G-D-A), i radi okej, koliko već to veslo može da radi OK.

 

Cheerz! :pivopije:

 

Wootenishesh kolega, a???

 

I ja najvolem Eliksir i isplati se definitivno...

 

Najbolje mi na gitari rade050 do 135 to mu dodje onaj heavy komplet... Moja preporuka je da ukoliko je moguće koristite uvek iste žice, iste tenzije i iste debljine, uz pravilno podešen vrat i tijelo gitare, inače su moguća trajna oštećenja (worpovanje, uništeni pragovi etc). Ako već svirate svaki put druge žice, trebalo bi podesiti instrument i zbog štimovanja u svim pozicijama...

 

Na http://www.tunemybass.com/bass_setup/ ima detaljno objašnjeno kako bi to trebalo da se radi...

Edited by Užas Priest

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wootenishesh kolega, a???

Not quite. Wooten je CGDA ali za oktavu iznad. On praktično ima one tanje 4 sa 6-žičanog basa, a ja imam deblje 4 sa 5(ili 6)-žičanog basa, pa još za ceo ton niže. Doooooom.

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...