Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

Ljudi, koliko žice treba da budu odmaknute od pragova na bassu? Ima li neko tačne brojke?

 

To je tvoja licna stvar.... Namestis kako ti odgovara, posle toga lepo nastimujes gitaru, namestis oktave i, ako treba, podesis sipku u vratu... Inace to sto pitas se zove 'action' pa pokusaj da izguglas nesto, ako bas drzis do nekih standarda...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, koliko žice treba da budu odmaknute od pragova na bassu? Ima li neko tačne brojke?

 

 

Podešavanje gitare je definitivno stvar izbora, a osim toga svaki proizvođač daje drugačije mere. Ne znam koju gitaru želiš podešavati, ali ako je Fender based gitara, probaj na link

Podesiš gitaru na preporučene mere (bez fret buzz-a), a potom je prilagođavaš sebi...

Edited by tomasx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest subabass

Evo ovako....pukla mi je čivija D žice na Ibanez EDC 705 basu.Dali neko zna gde mogu da nadjem čiviju ili komplet čivija za Ibanez ali moraju da budu crne.......http://www.elderly.com/items/images/55U/55U-3593_front.jpg.........unapred zashvalan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ovako....pukla mi je čivija D žice na Ibanez EDC 705 basu.Dali neko zna gde mogu da nadjem čiviju ili komplet čivija za Ibanez ali moraju da budu crne.......http://www.elderly.com/items/images/55U/55U-3593_front.jpg.........unapred zashvalan

 

 

A jel ti nesto ovako radi rad?

 

http://control-sound.com/shop/product_info...products_id=751

Share this post


Link to post
Share on other sites

I standardno pitanje: Da li ste poceli sa bas gitarom, ili sa nekim drugim instrumentom?

 

Danas mi je Profesor pokazao kako se za pocetak drzi bas gitara. On kaze da svaka budala moze da nauci da svira bas. Nadam se da cu i ja moci :lol:

To je bio moj prvi bliski susret sa nekim muzickim instrumentom.

Eto, jedan uber novajlija na temi :)

U pitanju je Squier P bass sa dimarzio magnetima.

Edited by Smorock

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas mi je Profesor pokazao kako se za pocetak drzi bas gitara. On kaze da svaka budala moze da nauci da svira bas. Nadam se da cu i ja moci :lol:

To je bio moj prvi bliski susret sa nekim muzickim instrumentom.

Eto, jedan uber novajlija na temi :)

U pitanju je Squier P bass sa dimarzio magnetima.

 

ma lako je bre!

 

ako budes vezbala,posle mesec dana ima da sviras kao Jao Ming iz Dream Theater-a!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potreban mi je basista za snimanje albuma!

 

U pitanju je neki melodic heavy / progressive metal.

Nisu teske pesme.

 

Za pocetak se snima 5 pesama, evo tablatura:

http://uploading.com/files/VXXDP5WH/NQ Tabs.zip.html

 

Pesme mozete cuti ovde: www.myspace.com/bandnightquest

A mozete me kontaktirati na [email protected] pa cu vam poslati pesme u mp3 formatu.

 

Naravno ako hoce da ostane i u bendu moze naravno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas mi je Profesor pokazao kako se za pocetak drzi bas gitara. On kaze da svaka budala moze da nauci da svira bas. Nadam se da cu i ja moci :lol:

To je bio moj prvi bliski susret sa nekim muzickim instrumentom.

Eto, jedan uber novajlija na temi :)

U pitanju je Squier P bass sa dimarzio magnetima.

 

 

Opa!!! Wilkommen koleginice :muzicar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas mi je Profesor pokazao kako se za pocetak drzi bas gitara.

 

 

Lepo je to,samo napred.Vežbaj kad god i koliko god možeš.Za početak obrati najviše pažnje na desnu ruku,znam da zvuči glupo ali je mnogo teže navežbati desnu ruku nego levu(barem u mom slučaju).

Edited by M-16

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nasla sam ovaj sajt i lik mi nevidjeno ide na zivce sa svojom brit pop frizuricom, ali svejedno sam uzela da "radim po njegovom uputstvu" the rockbox i posle par sati mi je uspelo da odsviram tu poluskalu. :) nije toliko strashno ali me leva saka otkida koliko me boli.

S obzirom da i dalje cekam isplatu honorara da pocnem sa casovima ovo mi je bilo onako "da ne sedim dzabe kuci".

 

I ovo mi je veoma zanimljivo jer daje jako lepu teorijsku osnovu uz primere.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

jao uzas, zaboravi na tog ..ne mogu da nadjem pravi dovoljno pogrdan naziv za njega.. diletanta (lik je amater i cak i da jeste isao na koledz, tamo nista nije naucio, a tehnika sviranja mu je kriminalna, pogledaj samo tu desnu ruku, vjerovatno i ti sviras bolje desnom od njega dosad, a sto se lijeve ruke tice, kanda mu se prstici jos nisu razvili, izgleda da je jadan malo zaostao u razvoju pa su mu nastradale motoiricke sposobnosti) i posveti se ozbiljnom izucavanju muzicke teorije. taj "pattern" (zaboravi na taj izraz, ozbiljni muzicari ga ne koriste, samo pentatonicari-kuromlati) je obicna blues skala sa sekundom koja tu u tim njegovim improvizacijama figurise kao neki passing note i to kurcu ne zvuci. kad sam prvi put uzeo bas u ruke mogao sam da sviram bolje blues figure od tih njegovih sklopocija

 

ako ti je do vjezbanja prstiju vjezbaj od 24 praga pa se spustaj do prvog (moze i do otvorenih zica) cetvrtinke u tempu recimo 80(sporo!) hromatsku ljestvicu 1234 (edit: i 4321 dabome, to je jos bolje)pocevsi na jednom pragu od g zice na dole a na slijedecem od e zice na gore, to je vrlo lako i kad dodjes do prvog zadrzi se tu jedno 8-10 minuta i sviraj tu hromatsku dok se ne umoris pa onda sviraj umanjene kvinte(znaci na pragovima 1234 od najnize do najvise i obrnuto) isto od najviseg do najnizeg i obrnuto

vjezbaj onda i moduse u sirokim hvatovima, znaci tako da ti velika terca ostane na jednoj zici (E zica:135 A zica:135 D zica:23...)

to neces moci iz prve na prvom pragu, pa pocni recimo od 12-tog pa spustaj na prvi ali moci ces eventualno 100% koliko god male prste imala, moraces malo da se istegnes ali moras i to da savladas a ne ko neki basisti da sviras ko isijas da imas

 

glavno pravilo fretovanja (lijevom rukom) na svim zicanim instrumentima od shaza ouda balalajke do kontrabasa je da su ti jagodice prstiju uvijek uperene prema tijelu znaci to ovako izgleda:

\\\\

1234...

 

a nikad:

////

1234...

 

nemoj da te mnogo boli ruka, samo malo, ako ti se pocne kociti ruka od sviranja odmah pravi pauzu, praviti pauze je ok, ali nemoj ni u tome da pretjerujes (umanjuje dejstvo vjezbe kao kod svakog vjezbanja a i gubljenje je vremena) zato nemoj da se razbijas od vjezbi za prste, max 30 min a ostatak vremena posveti sviranju necega sto to dobro lezi i potrudi se da to zvuci bas ekstra dobro, bas onako svjetski (uz metronom of skroz)

Edited by MudriPanj

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne skidaj zice, ako skines zice postoji jos veca opasnonst da se iskrivi, a i kad jednom stavis nakon nekog vremena opet zice na njega definitivno ce da se sjebe. drzi zice zategnute i manje vise nastimane. svaka nagla promjena tenzije je nepotreban stres za vrat (znas kad stavis nove zice, potpuno ista marka i model i odjednom, bas ti vise ne kotira). drzi bas na nekom solidnom stalku, pokrij ga eventualno nekom krpom, ponekad otresi prasinu s njega i to ti je to

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za početak obrati najviše pažnje na desnu ruku,znam da zvuči glupo ali je mnogo teže navežbati desnu ruku nego levu(barem u mom slučaju).

haha

i ja se ubijam da dobro desnu navezbam :) :)

 

EDIT: o basu govorim da ne pomisli neko nesto drugo vezano za desnu ruku :P

Edited by Uruk Hai

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...