Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

Opet i to zavisi od toga kakav zvuk preferiraš, i na koji način sviraš. Ja recimo naviknut na pasivnu elektroniku zapinjem ko moron i na aktivi, pa mi je steel žica preoštra, nickel mi je pravi odnos basova i visokih tonova sa namjanjom upotrebom ekvilajzera dobijem ton koji želim. Da ne pričam o tome da za 40 evara dobijem dva kompleta žica, što je u ovoj krizi presudna stvar.

 

Elem, zaboravih da se po'valim, uzeo sam novo (polovno) pojačalo, mrzi me da slikam svoje, ali evo o čemu se radi...

 

85848835.jpg?v=1&c=IWSAsset&k=2&d=77BFBA49EF8789215ABF3343C02EA54855E7DFCD6A70FA757F35E54461684C183C7F3D4EF2F03C11

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne kazem ja,ako si ti srecan onda ne moz' bolje.ovo sto se tice steel-a i habanja pragova istina je,kuvanje sluzi da te pregura ako ti se zadesi neka svirka ili nesto bitno.ako je kvalitetnija zica i bolja legura celika kuvanje nista ne utice na zicu,ali na ovo sto odje moze da se nabavi nisam naletio na takve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sasvim dobro i string cleaner odradi posao, bar u mom slučaju, žice izguraju ceo vikend sa dve četvoročasovne tezge, sat-dva dnevno sviranja po kući preko nedelje, i sledeći vikend opet cleaner, par meseci sigurno može da se održi dobar ton. Ima i neka fora sa denaturisanim alkoholom pa da prenoće u njemu, ali to nisam probao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

Mala pomoc:

Uzeo sam malopre da nastimam bas, i previse sam zategao E zicu. Usled toga, pukao mi je onaj deo na vrhu vrata kroz cija ulegnuca prolaze zice. Moze li to da se sredi, kako, gde, koliko?

 

Ne mogu da editujem post, evo na sta konkretno mislim:

http://s341.photobucket.com/albums/o384/Mladen_09/?action=view&current=IMG_0114.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mala pomoc:

Uzeo sam malopre da nastimam bas, i previse sam zategao E zicu. Usled toga, pukao mi je onaj deo na vrhu vrata kroz cija ulegnuca prolaze zice. Moze li to da se sredi, kako, gde, koliko?

 

Ne mogu da editujem post, evo na sta konkretno mislim:

http://s341.photobuc...nt=IMG_0114.jpg

 

Meni se sjebao na gitari jer sam stavio predebele zice.

Uzeh OHO lepak, zalepio, stajalo par sati i k'o novo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

to je "mrtav" komad plastike,u smislu da sve da je ankerisan za drvo opet ne cini cjelinu sa ostatkom nuta i tonski moze negativno da utice na zvuk(nekad stvara "buzz",krcanje i sl,nekad denfuje tj prugusuje zicu i sl).ako se tebi tako svidja,onda logicno,zablje te sta je i kako je,a moze i da posluzi za krace staze ako ti bas treba djitra.u svakom slucaju kad-tad ce se sjebati,i svakako racunaj na zamjenu kompletnog nuta koja i u najskupljim varijantama nije preveliki trosak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se sjebao na gitari jer sam stavio predebele zice.

Uzeh OHO lepak, zalepio, stajalo par sati i k'o novo.

Nisi trebao oho lepkom, vec drvofiksom, da bi posle mogao da skines (jednog dana, kada se istrosi). Mislim, nisi upropastio gitaru, mada ko zna :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Pozdrav svima, da li može neko da mi preporuči nekoga ko drži časove bas gitare u Bg-u? U suštini, zanimaju me razni stilovi sviranja ali za početak ipak rok/metal.

 

nemoj da polazis od toga koju vrstu muzike volis da slusas kad kreces da sviras nego gledaj da savladas sve (skoro). a za pocetnika je najbolje da svira bluz i potom neki fankic. da cim krenes sa hard rokom i metalom da to ima neka muda.

uzmi 4-5 casova i onda nastavi sam pomocu literature koju mozes nabaviti na netu. prebacicu ti ja ponesto.

a kontakt nekog ucitelja nemam jer nijesam iz bg. ali gledaj da bude neko sa izvesnim iskustvom u nasoj muz. industriji pozeljno (da ima neke veze sa studijima, odnosno da je snimao nesto, da redovno nastupa itd; i nema veze ako je narodnjak) jer takvi su, uglavnom, jedini valjani ucitelji koji te od prvog casa pravo nasade.

i svakako bi trebalo note da naucis, za to ti trebaju casovi solfedja, to se isto daje i nije skupo. umesto da placas mesece i mesece casova basa, uzmi ko sto rekoh par samo a onda nastavi sa casovima solfedja neko duze vreme dok ti ne sedne sight reading jednostavnijih bas linija (a 99% su jednostavne tako da ti ne treba neki napredan sight reading).

onda, nakon nekih godinu dana i nakon sto imas osecaj da umes da sviras (i citas note naravno) ponovo potrazi nekog ucitelja da radite dzez, ali ne moras ni njega puno da zadrzis, isto nekoliko casova, onda nakon godinu dana opet uzmes nekog treceg itd.

to je idealan scenario. naravno, ako za godinu dana ne budes imao osecaj da umes lepo da sviras, to nije nikakav problem, samo polako.

 

ako ti se na prvom casu ne dopadne ucitelj i ne budes imao osecaj da ti je mnogo toga pokazao trazi drugog. prvi casovi treba da su intenzivni. nemoj da ti se ucenje instrumenta svede na ispraznu rutinu jednom nedeljno idenja na casove kod nekog nemotivisanog lika...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čarli, hvala puno na odgovoru. :) Pazi, već sam našao jednog lika koji živi na 5 minuta od mene pa ću se videti s njim kako bude išlo, rekao mi je da je sarađivao s nekim poznatim muzičarima i da ima dosta iskustva s time pa sad, videćemo. Inače, ja sam već savladao neke osnove sviranja. Npr. razvio sam osećaj, tehniku i brzinu u prstima obe ruke, mogu da odsviram gomilu skala (neke čak i zatvorenih očiju, hah), znam da lociram većinu nota na vratu gitare, da neke svoje ideje (kojih imam gomilu) pretočim u muziku itd. Ali recimo, tu nastaje problem. Kada melodiju ili rif koji zamislim (a koji veoma često uopšte nije jednostavan), meni u glavi to sve zvuči veoma dinamično i živo a kada to isto naučim da odsviram in the real world to onda to isto zvuči nekako umrtvljeno, bledo, bez dinamike pa mi zato treba neko da mi objasni kako da postignem tu dinamiku u sviranju, odgovarajući ton i boju zvuka. Dakle, radi se o čisto tehničkom aspektu sviranja. Naravno, želim da naučim i neke druge stvari (slap, tapping, nameštanje različitih štimova, harmonici itd). Probao sam već neke stvari da naučim gledajući i čitajući razne materijale s neta ali nikako ne ide. Uvek se smorim pre ili kasnije i onda samo odustanem.

 

Recimo, low-budget bas koji ja imam, Ibanez GSR-200, ili nije pravljen za slapping sviranje ili ja nikako ne umem da ga setapujem tako da može da se svira na taj način. Uvek dobijem neki krš zvuk i mnooogo neželjene 'zvonjave'.

 

Što se tiče čitanja nota, tu si sto posto u pravu. Mnogo su veće mogućnosti za napredovanje kada znaš da čitaš note jer tada imaš neuporedivo širi izbor muzike koju možeš da učiš i sviraš a za koju ne postoje tablature na netu (npr. klasična muzika). A i nekako si car kad znaš da čitaš note. :bigblue: Jbg, ja sam probao nekoliko puta da naučim note i taman krenem da tražim neku mjuzu na netu koju bi mogao da sviram i samo nailazim na tablature i onda se zalepim za to i zaboravim i na note i na sve... Ali da, pošto moja sestra ozbiljno svira klavir, probao sam par puta s njom da jammujem ali ne ide jer ona ne ume da svira jednostavno već čim se dohvati klavira odmah krene s nekim Rahmanjinov egzibicijama i improvizacijama i ja se onda samo spakujem i odem. :lol: Slažem se da je bluz pogodan za početnike i već sam naučio da sviram neke bluz skale ali za fank nisam tako siguran. Svaku fank pesmu koju sam video ima brdo nota u kratkom vremenskom intervalu, previše je to komplikovano za mene... za sada.

 

Inače, pošto mene zanimaju praktično svi stilovi i tehnike sviranje tj. bas u svim mogućim oblicima, od prljavog, distorziranog, debelog i masnog stoner zvuka pa do glatkog, mršavog, utegnutog i sofisticiranog fusiona, kao i sve varijante između, kontam da neću moći sve to da naučim od jednog lika tako da si mi dao dobru ideju da probam da uzmem časove kod više njih jer od svakog mogu da čujem nešto novo i drugačije.

 

A je l' ti sviraš neki instrument možda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Recimo, low-budget bas koji ja imam, Ibanez GSR-200, ili nije pravljen za slapping sviranje ili ja nikako ne umem da ga setapujem tako da može da se svira na taj način. Uvek dobijem neki krš zvuk i mnooogo neželjene 'zvonjave'.

 

 

 

Hmm, da nije do tvoje tehnike? :) Evo ovaj lik, čini mi se, svira gsr200 pa skoz ok zvuči:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Бубњар и басиста за неки модернији глем типа Крешдајет, Реклес Лав, Хардкор Суперстар...

Али и старији типа Мотли Кру, Восп...

Ми смо 93.-95.

Београд, Пазова и то.

Никакво искуство потребно.

Ни кита такође, што би се рекло пол небитан

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...