Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

sta podrazumevas pod rucno radjenim a sta masiski obradjen... posto znam da se MM delom radi rucno (ako ne i potpuno)... pragvi, vrat, krajnji finis i sl.. da li prave rucno one jeftinije modele Warwicka .. ili samo infinite, delphin.. etc..

 

cini mi se da su se ovde pominjali TOBIAS basevi kakvi su oni.. jel imao neko prilike da proba???

Rucno radjeni instrumenti su instrumenti koje jedan do tri coveka naprave rucnim alatima od nule. MM se rucno farba i sklapa, i to je to. Cak im i pragove ubacuje masina.

 

Svaki warwick koji nije rockbass je radjen 100% rucno. Rockbass je jeftinija varijanta koja se pravi na CNC masinama negde na dalekom istoku.

 

Tobias su nekada bili fantasticno dobri instrumenti, ali od kako ih je kupio gibson postali su mainstream, prave se na istoku, i mogu se svrstati u srednju visoku klasu instrumenata.

 

Lakland su vrhunski instrumenti (koliko znam jer jos nisam nijedan drzao u rukama)

Share this post


Link to post
Share on other sites

a zasto je bolje kad je instrument radjen rucno? zar masina ne moze da uradi jednan pokren mnogo preciznije od coveka?

 

gledam kako neke firme koje proizvode elektroniku reklamiraju svoje proizvode tako sto navode da su "runo pravljeni". e sad, nije to isto, elektronika i drvo, ali sto masina moze precizno da obavi, to ni jedan covek ne moze, pa u duhu toga i moje pitanje: zasto su rucno pravljeni instrumenti bolji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa kada se pravi ruchno pazi se na svaki najsitniji detalj + masina nikad ne moze da napravi npr vrat kao sto moze chovek. masinski se shtancuju djitre u velikim kolicinama

 

isto kao sto stolar nikad nece moci da napravi dobru gitaru icon_smile.gif napravice je samo gitarista.

Edited by Jack The Riffer

Share this post


Link to post
Share on other sites

upravo ta masinska preciznost je uzela gitarama dusu. Covek nije savrsen, i ne moze da napravi savrsenu gitaru, i upravo ta nesavrsenost daje pojedinim instrumentima nesto posebno. Masinski namotani magneti za gitaru su savrseni, i svi su identicni. Kad rucno motam magnet zica ne ide savrsenom redom, negde je jace, a negde slabije zategnuta, negde je pukla pa sam je zalemio i nastavio, a magnet zvicu ko da ga da jemotan 1953-e godine u fenderovoj radionici. Isto je sa drvetom koje se obradjuje rucno, pa se negde covek zesne, pa se pogresno probusi rupa, pa se zapusi i izbusi nova

 

sve to daje drugaciji osecaj instrumetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad rucno motam magnet zica ne ide savrsenom redom, negde je jace, a negde slabije zategnuta, negde je pukla pa sam je zalemio i nastavio, a magnet zvicu ko da ga da jemotan 1953-e godine u fenderovoj radionici. Isto je sa drvetom koje se obradjuje rucno, pa se negde covek zesne, pa se pogresno probusi rupa, pa se zapusi i izbusi nova

Tako je!

Ljudski faktor rulez!

Mašine su đavolje delo, neprijatelji ljudske duše, i treba ih uništiti i spaliti na lomači one što ih prave i smišljaju!

icon_smile.gif

 

Evo, ja ću da slomim mog Peavey-a na tri dela, izbušići rupu nasred vrata, odvaliću mašinski lepljenu kotnu ploču, šrafcigerom ću da joj razbucam magnete, majku li im fabričku, i onda ću to dati nekom tesaru da sve ponovo sastavi ručno, i popravi rupe...

biggrin.gif

Onda će mi taj bass imati sigurno više filinga, nesavršenosti, ljudskog faktora i duše. icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

I zvučaće mnogo, mnogo bolje...

...naravno. biggrin.gifbiggrin.gifbiggrin.gif

 

 

Ovo je bio krajnje neozbiljan post, ne treba ga tumačiti kao zezanje Nurga.

Čovek o gitarama sigurno zna više no svi mi zajedno, i to ne dovodim u pitanje (ma koliko se ja ne slagao sa idejom da gitara sa zapušenom rupom u drvetu zvuči bolje i da treba je skuplja). biggrin.gif

 

Cheerz! pivopije.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U svakom slucaju ne mozes da poreknes da gitare koje silaze sa proizvodne trake imaju u sebi nesto posebno. Uzmi 10 glanc novih Les Paul Standard gitara, i izdvoj mi jednu koja odskace od serije necim specijalnim. Uradi to sa bilo kojim fenderom, ili bilo kojim jacksonom, ili yamahom, ili peavy-em.

 

Onda uzmi 10 Concklin-a, 10 Rickenbakera, 10 Fodera, 10 Sukopa, 10 Sadowski i videces da ne postoje dve identicne gitare, upravo zato sto su radjene rucno, i sto svaka ima u sebi nesto posebno. Primer sa zapusenim rupama je jako grub primer, i sa prekinutim zicama u magnetima i slicno, ali sam namerno dao takve primere.

 

Isto tako rucno radjene gitare daju mnogo bolju kontrolu kvaliteta samog drveta, dok komadi drveta koji silaze sa CNC masina jako cesto imaju naprsline ili cvorove koji se strateski zapuse epoksijem, ili strateski prefarbaju tako da covek ni ne zna kakvo je djubre kupio. Da ne pominjem kineske gitare gde za masinom sedi baba koja pre podne radi gitare, popodne stampane ploce za digitrone, a uvece sarene kisobrane za koktele da bi prehranila porodicu od 89 clanova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da li neko zna kako su pravljeni ibanezovi bassevi (rucno/masinski)? i takodje me interesuje misljenje o ova tri modela:

SRX700NT

SR1000EWN

SR1005EWN

Svi ibanezi se rade 100% masinski, i sva tri modela koje si naveo su jako solidne bas gitare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rucno radjeni instrumenti su instrumenti koje jedan do tri coveka naprave rucnim alatima od nule.

Nurg, jako bi se razocarao kad bi svratio malo do LA-ja. Nema toga o cemu ti pricas vise (bar ne u USA). I takozvane rucno radjene gitare prakticno sve prodju kroz router (CNC) bilo da je u pitanju samo telo, vrat, ili oba. A ni nema potrebe da se to radi rucno. Router jeste precizniji, i svi poslovi 'geometrijske' prirode ('vadjenje' tela ili vrata iz pripremljenog bloka drveta) se rade sa CNC.

Isto vazi i za cavity routing (rupe za magnete, potove i elektroniku, most i razno). Cak i arch-top se radi CNC masinom u poslednje vreme. Ne pitaj zasto, nema se vremena i jevtinije je (veci profit). Sklapanje i artisticki radovi se onda rade rucno (polaganje magneta i hardvera, binding, inlays i slicno, s tim sto su i inlays prvo routovani u kompjuteru vrlo precizno a onda majstor polozi MOP ili abalon rucno). Isto naravno, farbanje i lakiranje (rucno).

 

Uzgred, ti routeri su cudo tehnike i kostaju ko Svetog Petra kajgana. Kad neka firma investira u to, gleda da ga iskoristi do maximuma.

 

Igrom slucaja bio sam kod raznih lokalnih 'velikana'. Imam prijatelje koji rade kod njih ili sa njima (Ibanez Custom Shop, Fender Custom Shop, Ron Thorn Guitars, Scala Guitars, Tom Anderson Guitars, Carruthers Guitars, Valley Arts, Dean, Performance Guitars, Gary Kramer Guitars itd) pa se muvam po radionici cesto (i dok mi prave instrument). Kad je ok Vai-ju i ekipi ok je i meni.

 

Mali kuriozitet: strucnije poslove rade stariji majstori (i nadgledanje i programiranje routera, izmedju ostalog). Sve 'manje' poslove (ukljucujuci i binding recimo, postavljanje elektronike i lemljenje, farbanje i lakiranje) rade 'nacionalne manjine' (u nasem slucaju ovde, to su braca Meksikanci icon_rockdevil.gif ). Jevtiniji su.

 

BTW, od gore navedenih, samo Ron Thorn i Scala Guitars sami rade sve od pocetka do kraja i cesto ne koriste router (jer ga ne poseduju jos uvek) a nacionalne manjine nikada (sami su u 'shop-u'). Medjutim cak i oni odu kod ovih vecih i ili naruce obradu ili iznajme vreme na CNC masini (uglavnom ovo prvo jer ko ce da se zeza i uci programiranje routera ako nemas svoj). Ron doduse ima mali router za inlays.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovaj... meni nesto nije jasno. u stvari, meni nista nije jasno, kao spanska sela. icon_smile.gificon_smile.gif

 

- sta je to ruter?

- sta je to CNC mashina i sta sve moze da radi? (jel to nesto sto ima testeru/testere, programira se da sece drvo?)

- sta je arch top?

- sta znaci ovo: " s tim sto su i inlays prvo routovani u kompjuteru vrlo precizno a onda majstor polozi MOP ili abalon rucno)."?

 

pozdrav

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovaj... meni nesto nije jasno. u stvari, meni nista nije jasno, kao spanska sela. icon_smile.gificon_smile.gif

 

- sta je to ruter?

- sta je to CNC mashina i sta sve moze da radi?  (jel to nesto sto ima testeru/testere, programira se da sece drvo?)

- sta je arch top?

- sta znaci ovo: " s tim sto su i inlays prvo routovani u kompjuteru vrlo precizno a onda majstor polozi MOP ili abalon rucno)."?

 

pozdrav

Pardon, vidim drugi koriste iste izraze pa reko' nema problema...

 

-rauter (engl. 'router') iliti CNC router (Computerized Numerically Controlled) router je masina za obradu drveta koju proizvodjaci instrumenata uglavnom koriste za vecinu posla (postoje i druge masine za secenje i sta sve ne). Router ima specijalne nozeve koji mogu da se menjaju u zavisnosti od prirode posla. Na primitivnijim recimo, operator mora da pomera drvo (telo, vrat sta li) oko nozeva da dobije zeljeni efekat, na modernijim fiksiras drvo a router obigrava oko njega po sirini i duzini a neki put i po vertikali (znaci u 3 dimenzije, to je skupo). Kazem imas razne nozeve u vidu umetaka, za razne stepene obrade.

 

-CNC masina

vidi pod rauter (postoje i druge CNC masine generalno ali ovde mislimo na router)

 

-arch top (iliti 'carved top') je recimo Les Paul a nije Strat (svaka gitara koja ima 'trbuh' sa gornje strane, na kojoj sviras). Zajebano za obradu.

 

- Ron (kao i vecina inlay majstora) probaci vrat sa sve hvataljkom (fretboard ili fingerboard) kroz router u kojem (routeru) se nalazi program sa tacnim numerickim koordinatama gde i koliko treba da odelje mesa (drva) sa hvataljke (radi se o delovima milimetra). Znaci prvo dizajnira kakav inlay hoce na papiru pa ga pomocu softvera ubaci u router koji onda izdubi recimo one lijane sa JEM-ova ili azbahe sa PRS-a (on i radi i za jedne i za druge, a i za trece i puno njih jos). Posto izdubi vrat mora da napravi i inlay koji tacno upada u tako izdubljeni vrat (i to moze routerom da se odradi). Onda polozi taj inlay u to udubljenje i zalepi ga (specijalnim lepkom). Ocisti, izbrusi i polira. Ako se negde zajebe nema korekcije. Sve mora da legne tip-top.

 

-MOP = 'mother of pearl' iliti unutrasnji deo abalone skoljke

za razliku od spoljnjeg (koji se prosto zove abalone i koji je zivopisnijih boja) unutrasnji je nesto skuplji jer ima manje slojeva i karakteristicni belicasti ili zlatni odsjaj.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugovi basisti, hteo bih pazariti kompresor(ne rekovski nego pedalski nazalost) pa me zanima ko je kakvo iskustvo imao sa kojim, meni treba za heavy svirku.

Vidim da se baš niko nije pretrgao od odgovaranja na pitanje, pa u nedostatku nekog ozbiljnjijeg, evo ti mog skromnog mišljenja. icon_smile.gif

 

musik19.gif Svirao sam na Bossovim procesorima ME-6B, ME-8B, GT-6B, i probao sam i gitarski kompresor BOSS CS-3.

Moja iskustva su da je BOSS vrlo čist, sa širokim opsegom nameštanja. Dakle možeš namestiti i jedva primetni limiter, a i totalno upeglati signal, do nezdravog nivoa.

Meni se čini da imaju manjak kompresije baš u niskim frekvencijama (naravno, pogotovo onaj gitarski CS-3), i dešava se da prokrče.

 

To je što se tiče mog iskustva sa BOSS-om. U pedali nemaju kompresor za bass. Imaju onaj limiter LMB-3, možda i nešto novije, ne pratim već neko vreme...

 

Kod njih postoji caka da se u kompresor za bass često ugrađuje i efekat koji oni nazivaju ENHANCER, i koji bi kao trebalo da ističe harmonike, i da daje kristalniji zvuk. Može da bude korisno, ali možeš i jako lako usintetisati time zvuk.

 

musik19.gif Probao sam i Digitech Bass Squeeze, koji ima odličnu varijantu sa multiband kompresijom, ali po mom mišljenju nema dovoljan sustain (mali mu je release time/visok threshold), i taj nedostatak ne možeš kompenzovati nijednim parametrom jer takvog parametra nema na pedali na žalost.

 

Ja sam pre jedanaest godina kupio Ibanezovu pedalu BP-10 - Bass Compressor.

Od onda sam često menjao detalje u svom setup-u, i povremeno bih izbacio tu pedalu iz lanca, ali joj se uvek vraćam iznova posle izvesnog vremena.

 

Pedala nije toliko bešumna kao Digithech ili BOSS, i ima mnogo uži opseg kompresije od recimo BOSS-a. Čak i kad je skroz zavrneš, ima sasvim jaku kompresiju, a i kada je skroz odvrneš, još uvek nije otišla u bolesnu kompresiju.

Meni je ona bila godinama najbolji drugar na sceni. Za uživo je super. A taj njen opseg kompresije savršeno leži za metal.

 

Ja sviram prstima , ali mislim da ako sviraš trzalicom bi ti još više legla neka takva Ibanezovska varijanta.

 

Moj savet ti je dakle ta Ibanez BP10. Meni ona svira metal, eto, već preko decenije...

Plus što je BP10 toliko matora i naizgled prevaziđena pedala da ćeš je verovatno naći za smešne pare. icon_mrgreen.gif

 

Otiđi u neku radnju i iznjakaj malo te pedale.

Probaj i vidi. Pogledaj koliko drži basove pedala, i da li i pri najvećem okidanju uspeva da NE krči...

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidim da se baš niko nije pretrgao od odgovaranja na pitanje, pa u nedostatku nekog ozbiljnjijeg, evo ti mog skromnog mišljenja. icon_smile.gif

 

musik19.gif Svirao sam na Bossovim procesorima ME-6B, ME-8B, GT-6B, i probao sam i gitarski kompresor BOSS CS-3.

Moja iskustva su da je BOSS vrlo čist, sa širokim opsegom nameštanja. Dakle možeš namestiti i jedva primetni limiter, a i totalno upeglati signal, do nezdravog nivoa.

Meni se čini da imaju manjak kompresije baš u niskim frekvencijama (naravno, pogotovo onaj gitarski CS-3), i dešava se da prokrče.

 

To je što se tiče mog iskustva sa BOSS-om. U pedali nemaju kompresor za bass. Imaju onaj limiter LMB-3, možda i nešto novije, ne pratim već neko vreme...

 

Kod njih postoji caka da se u kompresor za bass često ugrađuje i efekat koji oni nazivaju ENHANCER, i koji bi kao trebalo da ističe harmonike, i da daje kristalniji zvuk. Može da bude korisno, ali možeš i jako lako usintetisati time zvuk.

 

musik19.gif Probao sam i Digitech Bass Squeeze, koji ima odličnu varijantu sa multiband kompresijom, ali po mom mišljenju nema dovoljan sustain (mali mu je release time/visok threshold), i taj nedostatak ne možeš kompenzovati nijednim parametrom jer takvog parametra nema na pedali na žalost.

 

Ja sam pre jedanaest godina kupio Ibanezovu pedalu BP-10 - Bass Compressor.

Od onda sam često menjao detalje u svom setup-u, i povremeno bih izbacio tu pedalu iz lanca, ali joj se uvek vraćam iznova posle izvesnog vremena.

 

Pedala nije toliko bešumna kao Digithech ili BOSS, i ima mnogo uži opseg kompresije od recimo BOSS-a. Čak i kad je skroz zavrneš, ima sasvim jaku kompresiju, a i kada je skroz odvrneš, još uvek nije otišla u bolesnu kompresiju.

Meni je ona bila godinama najbolji drugar na sceni. Za uživo je super. A taj njen opseg kompresije savršeno leži za metal.

 

Ja sviram prstima , ali mislim da ako sviraš trzalicom bi ti još više legla neka takva Ibanezovska varijanta.

 

Moj savet ti je dakle ta Ibanez BP10. Meni ona svira metal, eto, već preko decenije...

Plus što je BP10 toliko matora i naizgled prevaziđena pedala da ćeš je verovatno naći za smešne pare. icon_mrgreen.gif

 

Otiđi u neku radnju i iznjakaj malo te pedale.

Probaj i vidi. Pogledaj koliko drži basove pedala, i da li i pri najvećem okidanju uspeva da NE krči...

 

Cheerz! pivopije.gif

Hvala na ovom iscrpnom odgovoru, ja sam i pikirao na Boss LMB3, ali rakoh cisto da vidim sta kazu ljudi. Raspitacu se za taj Ibanez, a sto se tice sviranja ima i trzalice i prstiju tako da ce imati gde da radi posao icon_smile.gif. Hvala u svakom slucaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...