Jump to content

The Stone


RNA

Recommended Posts

pa to i kazem , naravno da su imali i imace veze sa satanizmom, kako god ga ti upakujes ipak ispada satanizam najdominantniji motiv.

 

e sad nove tekstove nisam citao, mozda se o necemu novom originalnom radi, to bi me obradovalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Па, не знам, антихришћанство и сатанизам нису исто. Камен није сатанистички оријентисан бенд, него антихришћански, са тематиком паганизма и словенске културе.

 

Уосталом, ја нигде нисам видео да се у њиховим текстовима спомиње Сатана.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Па, не знам, антихришћанство и сатанизам нису исто. Камен није сатанистички оријентисан бенд, него антихришћански, са тематиком паганизма и словенске културе.

 

Уосталом, ја нигде нисам видео да се у њиховим текстовима спомиње Сатана.

 

Па како ниси нигде приметио кад има више текстова где се спомиње сатана. Рецимо Razor Speed, За корак паклу ближе... Има још текстова где се индиректно дотиче сатанизам.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa to a i kad se pogleda ucenje prve satanine crkve (1966) i setovog hrama(1972) stice se utisak da su krenuli kao antiraligija, ali sa upadljivim koriscenjem hriscanskih simbola i obreda , samo u kontra smeri, dok su magijska i filozofska ucenja druge vrste bila sekundarna po vaznosti u odnosu na anti hriscanstvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Prezir Добро, пази, с неке стране си у праву, никад ми није било јасно спајање сатанизма и словенске културе, иако је Козељник то негде покушавао да објасни, али са друге, мени се чини да је May Result тај који је више везан за сатанизам него The Stone, који ипак има много више везаности за Словенизам.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa da sve je drustvena pojava, cak i religija(sta vise) a prema tome i anti religija. To, i jos ponesto je rekao Dirkem u knjizi "elementarni oblici religijskog zivota" 100 god ranije, a konkretno Melton&Patridz opisali u "enciklopediji novih religija".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Па не знам, Стон има доста различиту тематику тако да се не може строго ограничити на словене, паганизам или сатанизам. Рецимо први албум је био више мање "сатанистички", у каснијим албумима има доста песама о паганизму и славенима. А задња два албума о свему и свачему. Ето на пример наручио сам мајицу од Стона мотив је требао да буде са магле а на мајици је био велики пентаграм а о томе ни помена на том албуму.

А неби се никако с овим сложио да је сатанизам анти религија. Има организација које славе сатану и окупљају се као хришћани у цркви рецимо, а ако они функционишу на исти начин као нека религија не могу никако да буду анти религија. Али мислим да већина блек метал (и осталих) бендова више користе сатанистичку подлогу као нешто што је супротно данашњим тековинама а мање сатанизам као религију.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam govorio o sataninoj crkvi i hramu seta.

 

Ali moze religionzna zajednica da pociva na bazi anti religije, a svejedno ostaje religijska zajednica.

 

postoje i politicki sistemi koji se cine izrazito nereligiozni a imaju sve elementr religioznosti (i sakralno i sekularno)

npr komunizam (kult vodje/okvir moralnih vrednosti jednakih za sve), japan 1933-1945(kult vodje -kami/sintoizam)

nemacka 1933-1945(Kult vodje/nova religioznost/neopaganizam/kreiranje nove mitologije).

 

A ako se radi o slovenim au tekstovima onda su to slovenske teme, paganizam , priroda, paganski bogovi itd

ali ako se radi o antihriscanskim tekstovima to nisu slovenske teme.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ako se radi o slovenim au tekstovima onda su to slovenske teme, paganizam , priroda, paganski bogovi itd

ali ako se radi o antihriscanskim tekstovima to nisu slovenske teme.

 

 

Не бих се сложио са овим. Нећу се ограничити само на Словене, већ ћи рећи да паганске теме и те како могу да буду антихришћанске.

 

 

@Prezir И на последња два албума има доста Словенизма.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ono pravi dlovenski paganizam je realno stariji od uticaja hriscanstva na ova podrucja tako da ako pricam o tom paganizmu pricam o agrarnom kultu, obredima prelaza, tabuima i sl.

 

Ako pricam o paganskim temama danas , da, one se uglavnom sukobljavaju sa nekim ucenjima hriscanstva.

Ali ih to necini anti hriscanskim.

 

ali u ako neko zeli i tekako moze u antihriscanske svrhe koristiti paganizam za podlogu ali ja tu ipak prepoznajem najvise antihriscanstva a ne paganizma.

 

Uostalom hriscanstvo ode na balkanu je smesno, recimo D.bandic, V.cajkanovic, S.Zecevic, S.kulisic itd itd

karakterisu religju n aovim prostorima strucno ovako : Narodno pravoslavlje, narodni paganizam, narodna religija Srba, Srpska pravoslavna crkva, hriscanstvo uopste kao moralni okvir.

e kad se sve to poveze sve se dobija ali hriscanstvo kao takvo...ne.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ono pravi dlovenski paganizam je realno stariji od uticaja hriscanstva na ova podrucja tako da ako pricam o tom paganizmu pricam o agrarnom kultu, obredima prelaza, tabuima i sl.

 

 

 

Са овим се слажем.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoji majca Stonea sa simbolom Bafometa, a znacenje toga je opste poznato. U tekstove se bas i nisam udubljivao ali mi se jako dopadaju. Sad sta je pisac tacno hteo da kaze, ostavljam vama strucnjacima da provalite.

 

@Narsil: Da ti nisi jedan od onih ''ja sam zli i opaki blacker, ali nisam satanista jer to je ipak malo previse'' likova?

 

@Speed dead: I sta smo na kraju zakljucili? Koja je tekstualna tematika Stonea prema misljenjima D. Bandica, V. Cajkanovica i ostalih? Mozda bi ti mogao da za svoju doktorsku disertaciju uzmes temu ''Tekstovi Stonea u nas i njihovi gnoseoloski izvori'' ili neku slicnu mudrosersku temu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Narsil: Da ti nisi jedan od onih ''ja sam zli i opaki blacker, ali nisam satanista jer to je ipak malo previse'' likova?

 

 

Не, ја сам опак и зао и без сатанизма. :)

 

 

 

 

 

Ацо, теби је баш забавно. :):):):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E,a sto se zamlacujete time uopste?Mislim,na kraju krajeva,i vas boli uvo kako neko tumaci tekstove vasih bendova,znate sta ste hteli da kazete sa njima...svaka rasprava oko ideologije bilo kog BM benda [sem ako se ne radi o tzv hriscanskom bleku] je totalno deplasirana,koristili oni satanisticke,mnogobozacke ili ''filozofske'' metafore,poruka je ista,jedino je to i vazno.Takodje,vec i vrapci na grani znaju koja su vizuelna obelezja BM bendova,kao i to da poreklo vecine simbola vuce poreklo iz paganskog rituala,nije za cudjenje koriscenje pentagrama i sl. da se pojaca celokupan utisak.

 

A to da se ''paganizam'' protivi hriscanstvu...dokle ljudi vise?Kako nesto sto je nastalo pre odredjenog verovanja i nesto sto je implementirano u srpsko pravoslavlje moze da bude suprotnost bilo cemu?Ne protivi se,vec ukazuje na nakaradnost te izvedene religije...

Drugo je to sto se odredjeni pagansku kultovi mogu koristiti kao metafora za protivljenje...ali opet,vazna je poruka,a ona je ista kod svakog benda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Па, не знам, антихришћанство и сатанизам нису исто. Камен није сатанистички оријентисан бенд, него антихришћански, са тематиком паганизма и словенске културе.

 

Уосталом, ја нигде нисам видео да се у њиховим текстовима спомиње Сатана.

Pa dobro niko od nas ne posti petkom ali , mislio sam da je pesnik hteo da velica satanu pa da je pogresio ,meni je chak i drago ako je stvarno anti satanistcki zato sto je i satanizam poteko iz iste knjige kao i hriscanstvo..nego zasto je cover potpuno isto temiran kao i mayov?

Edited by STARSHOOTER_SUPREME

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...