Jump to content

Tri pitanja za gitariste


Crusader

Recommended Posts

A sta podrazumevate pod talentom? Sluh se razvija kao i brzi prsti, u sviranju se napreduje kroz vreme.

i mene bash zanima, mozda je taj talenat razvijenost sluha na pocetku, ono kao preduslov za neki brzi ili sporiji napredak.... dakle sluh = ritam, perfect i relative pitch... mada se sve to razvija icon_wink.gif

 

icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sluh=ritam??????

Ne znam da li tacno,ali sam negde pricitao da se ritam ne moze razviti,kao ono moras se roditi sa osecajem za ritam,mada ja mislim da je to glupost.inace ako neko zeli da razvije sluh neka nabavi relative pitch od david lucas burge-a ili perfect pitch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sluh=ritam??????

Ne znam da li tacno,ali sam negde pricitao da se ritam ne moze razviti,kao ono moras se roditi sa osecajem za ritam,mada ja mislim da je to glupost.inace ako neko zeli da razvije sluh neka nabavi relative pitch od david lucas burge-a ili perfect pitch

Slazem se. Sve se moze nauciti. Mada poznajem jednog bubnjara koji nema niti osecaja niti smisla kako za ritam tako i za muziku uopste. Ali je ovo verovatno vezano za ono sto ima u glavi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sluh=ritam??????

Ne znam da li tacno,ali sam negde pricitao da se ritam ne moze razviti,kao ono moras se roditi sa osecajem za ritam,mada ja mislim da je to glupost.inace ako neko zeli da razvije sluh neka nabavi relative pitch od david lucas burge-a ili perfect pitch

Naravno da se može raditi na osećaju za ritam. Ali neće ti mnogo pomoći ako si baš operisan od toga. Metronom i sviranje sa dobrim bubnjarom. (ovo drugo već teže izvesti u praksi)

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni nije pomoglo icon_smile.gif

(perfect pitch)

Pa moras mozda malo vishe da se trudish icon_da.gif .Ja sam mozda 2 sedmice radio sa perfct pitch-om i F# najbolje cujem.Sada radim relatve pitch jer je ionako vazniji od perfect pitch-a,pa cu vidit koliko cu i to cudo vezbati.

 

 

 

Naravno da se može raditi na osećaju za ritam. Ali neće ti mnogo pomoći ako si baš operisan od toga. Metronom i sviranje sa dobrim bubnjarom. (ovo drugo već teže izvesti u praksi)

Ovo sa metronom i bubnjarom sam vec isprobao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ozbiljno sviram godinu i po dana.

Gitara moze da se nauci da se svira za relativno brzo vreme ali neke stvari se ne mogu nauciti brzo (tehnika, ritmika, akordacija...), to vec zavisi od samog gitariste i njegove posvecenosti instrumentu.

Talenat moze posluziti samo kao pocetni elan, ja licno nisam pridavao neki poseban znacaj mom talentu iako ljudi kazu da sam jako talentovan sto se tice tehnike (sviram 5. kaprico, malmsteenove, vaijeve i satrianijeve stvari) ali sto se tice ritmike sam totalni promasaj, to ucim iz pocetka, lagano, uz metronom. Talenat nije mnogo bitan, ako ga imas, dobro za tebe, ako ga nemas nece ti predstavljati problem da naucis da sviras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ozbiljno sviram godinu i po dana.

Gitara moze da se nauci da se svira za relativno brzo vreme ali neke stvari se ne mogu nauciti brzo (tehnika, ritmika, akordacija...), to vec zavisi od samog gitariste i njegove posvecenosti instrumentu.

Talenat moze posluziti samo kao pocetni elan, ja licno nisam pridavao neki poseban znacaj mom talentu iako ljudi kazu da sam jako talentovan sto se tice tehnike (sviram 5. kaprico, malmsteenove, vaijeve i satrianijeve stvari) ali sto se tice ritmike sam totalni promasaj, to ucim iz pocetka, lagano, uz metronom. Talenat nije mnogo bitan, ako ga imas, dobro za tebe, ako ga nemas nece ti predstavljati problem da naucis da sviras.

kod mene je obrnuto tesko sastavljam zajebane solaze... ali zato ritam kako hoces bilo koja pesma...da li to znaci da bi bio dobar bubnjar icon_confused.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam pročitao baš sve stranice ovde, pa sam možd anešto i ispustio ...

 

Neću vas zamarati sa time koliko dugo sviram, želim samo da kažem nešto sa čim mislim da će se složiti Vlad (Claymore) i Dušan S (pošto sam video da su oni među jedinima koji su prevalili deceniju sa sviranjem):

 

mislim da je odlučujuća stvar u sviranju sazrevanje. Kada svirate recimo 10 godina, gitara (a verovatno i vaki drugi instrument) postaje deo tela, gubi se onaj neprirodni osećaj, postaje tako reći extenzija tela. Tek tada kada se počnete osećati jako komfornim iz vas počinje da izlazi nešto ...

 

E sada, to da li je potrebno 10 godina ili manje ili više to je individualno. Ipak mislim da je potrebno mnogo mnogo vremena da prođe pošto prvi put uzmete gitaru u ruke da bi se tako nešto desilo.

 

Mislim da je to sazrevanje presudno za sviranje, a i za mnogo toga ličnosti. Tako kada se sve sabere i oduzme, nije ni čudo što su većina Metal muzičara ljudi u srednjim godinama.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sluh=ritam??????

Ne znam da li tacno,ali sam negde pricitao da se ritam ne moze razviti,kao ono moras se roditi sa osecajem za ritam,mada ja mislim da je to glupost.inace ako neko zeli da razvije sluh neka nabavi relative pitch od david lucas burge-a ili perfect pitch

ritam je deo sluha, nemoj se iscudjavati... razmisli malo i logicno ce ti biti... i on se razvija posto se i sluh razvija...

 

pokusavao sam recimo da pokazujem nesto malo na gitari jednom ortaku, koji nije imao ni malo osecaja za ritam, i islo je nemoguce tesko... sada je batalio gitaru...

 

jbg... icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam pročitao baš sve stranice ovde, pa sam možd anešto i ispustio ...

 

Neću vas zamarati sa time koliko dugo sviram, želim samo da kažem nešto sa čim mislim da će se složiti Vlad (Claymore) i Dušan S (pošto sam video da su oni među jedinima koji su prevalili deceniju sa sviranjem):

 

mislim da je odlučujuća stvar u sviranju sazrevanje. Kada svirate recimo 10 godina, gitara (a verovatno i vaki drugi instrument) postaje deo tela, gubi se onaj neprirodni osećaj, postaje tako reći extenzija tela. Tek tada kada se počnete osećati jako komfornim iz vas počinje da izlazi nešto ...

E sada, to da li je potrebno 10 godina ili manje ili više to je individualno. Ipak mislim da je potrebno mnogo mnogo vremena da prođe pošto prvi put uzmete gitaru u ruke da bi se tako nešto desilo.

 

Mislim da je to sazrevanje presudno za sviranje, a i za mnogo toga ličnosti. Tako kada se sve sabere i oduzme, nije ni čudo što su većina Metal muzičara ljudi u srednjim godinama.

 

seronja.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

kod mene je obrnuto tesko sastavljam zajebane solaze... ali zato ritam kako hoces bilo koja pesma...da li to znaci da bi bio dobar bubnjar icon_confused.gif

Verovatno... Hihihi kad sam ja svirao bubnjeve icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif To je bio dogadjaj za pamcenje icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko prosipanja znanja na ovoj temi icon_smile.gif

Sto se tice skidanja solaza uskoro ci nakaciti jedan zanimljiv tekst povodom toga na koji sam naisao na netu.Na engleskom je pa cu ga malo prevesti ali koliko sam za sada provalio treba samo izvaliti prvi ton solaze a ostalo su modovi koji se koriste za tu skalu.Skala se izvali pomoci akorda u ritmu i to je to.E sad treba izvaliti akorde u ritmu a tu nastupa sluh. musik19.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, znao sam za to, ali mi bas i ne ide... Sluh, sta je to? icon_confused.gif

A jesi li probao sa pevanjem tonova (solfedjom)? Npr. okines H, otpevas i krenes hromatski(prag po prag) da se spustas do narednog H. Meni je ovo pomoglo kada sam pocinjao, mada sam ja imao sluha na pocetku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ritam je deo sluha, nemoj se iscudjavati... razmisli malo i logicno ce ti biti... i on se razvija posto se i sluh razvija...

 

pokusavao sam recimo da pokazujem nesto malo na gitari jednom ortaku, koji nije imao ni malo osecaja za ritam, i islo je nemoguce tesko... sada je batalio gitaru...

 

jbg... icon_da.gif

Istina,da je ritam deo sluha,mada ritam je vise "indirektno" povezan sa sluhom,znaci ne mozes uhvatiti neki ritam kada si gluv icon_smile.gif ,ali stvar je u tome,da ja mislim,da sigurno postoji neki muzicar koji ima odlican relativni sluh,a nema osecaja za ritam(znaci,"operisan od toga").

icon_da.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jesi li probao sa pevanjem tonova (solfedjom)? Npr. okines H, otpevas i krenes hromatski(prag po prag) da se spustas do narednog H. Meni je ovo pomoglo kada sam pocinjao, mada sam ja imao sluha na pocetku.

Moracu da probam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

...sigurno postoji neki muzicar koji ima odlican relativni sluh,a nema osecaja za ritam(znaci,"operisan od toga").

icon_da.gif

Da, imam ja jednog drugara koji bash ima sluh i solaze svira prilicno dobro, ali ritam mu je katastrofa! "Izgubi se" na jednostavnim stvarima. Valjda zato sto ritam nikad nije ni vezbao... no.gif

Edited by Zoll

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ja sviram nesto vise od dve godine, ali to nije bitno, jer se tehnika savlada za par meseci, sve ostalo je znas, ne zans. Pravi gitarista je onaj koji moze da odsvira ono sto zamisli. ako ne mozes da smislis postenu pesmu, a da nije trash metal (zloupotreba distorzije) uvek ti ostaje mesto tribute gitariste, a za to ti ne treba talenat nego vezba.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako ne mozes da smislis postenu pesmu, a da nije trash metal (zloupotreba distorzije) uvek ti ostaje mesto tribute gitariste, a za to ti ne treba talenat nego vezba.

Ovo je tako dobra i pre svega istinita recenica! icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

Svaka cast i dobrodosao na forum icon_wink.gifpivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...