Jump to content

Tri pitanja za gitariste


Crusader

Recommended Posts

Uh izvinte za svrakopis ono sto u mom selu pakuju u flashu coca cole je krivo:).

A da li covek stvarno moze da nauci da svira da ne nauci tudje pesme?I sta mislite o fenomenu orginalnih gitarista koji su napravili svoj stil jer jednostavno ih mrzelo da uche tudji? icon_mrgreen.gif

sto vishe cujesh muzike, to ces biti originalniji... icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta ja znam al kolko sam skapirao treba vezbati ali sa razumevanjem onoga sto sviras,da kad te neko pita sta si odsvirao ti ne zevas i ne kazes to je neciji fazon jer si ti kao mudo sto mozes nekoga da skines(big deal).

Uvek raditi na svom fazonu.

@Mustain

Sto vise to bolje.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta ja znam al kolko sam skapirao treba vezbati ali sa razumevanjem onoga sto sviras,da kad te neko pita sta si odsvirao ti ne zevas i ne kazes to je neciji fazon jer si ti kao mudo sto mozes nekoga da skines(big deal).

Uvek raditi na svom fazonu.

@Mustain

Sto vise to bolje.

slazem se, i jos dodajem da uvek trebamo da vezbamo ono sto najmanje znamo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samim tim sto sviranje gitare ogranicavas na odredjenu vrstu, ili jos gore - podvrstu muzike, to govori dosta....To je kao kad bi vozio kola, a da znas da skrenes samo desno...

Sa zakašnjenjem:

 

Poređenje je sjajno (ono, imam odličnu tehniku pritiskanja gasa, ali još uvek nisam savladao tehniku okretanja volana, tako da umem da okrećem samo desno), mada meni ta priča pomalo izgleda kao da si naučio da voziš Juga, a ne bi se usudio, niti imaš nameru da sedneš u Mercedesa ili, ne daj bože, Ferarija, jer zahtevaju bolju tehniku i veću brzinu.

 

Ograničavanjem na jedan tip muzike gubi se dosta u razvijanju čoveka kao muzičara uopšte. Mislim, meni je prosto nezamislivo takvo razmišljanje - eto, savladao sam tehniku za grunge, super sviram grunge stvari, i zadovoljan sam. Ne postoji tehnika za grunge, tehnika za metal, tehnika za rok ili tehnika za bluz. Tehnika je tehnika. Ako uspeš da savladaš sviranje trzalicom, fingerstyle i sviranje klasične gitare (plus ostale stvari koje povlače razni muzički pravci - za jazz, recimo, matematiku icon_wink.gif ) sebi ćeš otvoriti toliko mogućnosti za eksperimentisanje, da ćeš biti u stanju da prilično obogatiš sopstvenu kompoziciju koja bi u osnovnom obliku možda zvučala previše prazno (naravno, pri tome mislim i na vežbanje leve ruke, tj. desne ako sviraš kao Hendriks icon_wink.gif ). Dobra tehnika ne podrazumeva ultra-brzo sviranje. Dobra tehnika podrazumeva uvežbavanje i jačanje prstiju (a vala i cele šake) da mogu da pravilno i precizno sviraju po vratu, tj. da (sa ili bez trzalice) okidaju žice. A onda uzmeš metronom i cepaš. icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Naravno to je sve sala...

Uopste nije bitno ko je kakav gitarista, i kog poznatog gitaristu moze ili ne moze da odsvira, ili da li ima svoje pesme ili ne...

Ljudi, najbitnije je da MI SVI SVIRAMO, i da ne damo narodnjacima da nas "pobede"...

Aj sad, svi gitare u sake i...

ROCK ON!!!

laugh.gif

:gitarista:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Naravno to je sve sala...

Uopste nije bitno ko je kakav gitarista, i kog poznatog gitaristu moze ili ne moze da odsvira, ili da li ima svoje pesme ili ne...

Ljudi, najbitnije je da MI SVI SVIRAMO, i da ne damo narodnjacima da nas "pobede"...

Aj sad, svi gitare u sake i...

ROCK ON!!!

laugh.gif

:gitarista:

Taj fazon.

Mozda napravimo G500(500 gitarista na sceni) laugh.giflaugh.giflaugh.gif

Edited by R_a_S_a

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za napredniju svirku

 

1.Dobrih 10-12 god.sviram.Zadnjih 5,6 samo akustaru.Imao sam Ibanez RG 550.Trenutno samo za svoju dusu...Smislim po koji instrumental.Kao klinjo sam se zanosio Malmsteenovom brzinom,Vai-evim pevljivom solazom.Prestao sam svirati kad sam cuo Petruccia,Romea......ali ne zbog njih samih vec prvenstveno zbog Russell Allena,James La Bria, tj. vokala u istoimenim bendovima.U Srbiji nema pevaca koji to mogu da prate.Gitarista se i nadje po koji,kao i klavijaturista mada malo teze.Sam gitarista je niko i nista.

AlogiA je najdalje otisla kad je ovo u pitanju.Mada ima i boljih gitarista...od Brankovica.

 

2.Vezbanje je jako bitno....Ali i slusanje razlicitih muzickih zanrova.Ne samo metala.

Stari symphonic progresive rock daje nevidjene ideje u harmoniji.kao i jazz-rock fusion.Naravno i klasika,mada nasi ljudi uglavnom skidaju toccate i fuge sto je greska.Jako je interesantna savremena klasika.Znaci kontanje harmonije.Vezbati makar 2 sata dnevno.

 

3.Talenat je presudan,ali ne sme se biti lenj i oslanjati samo na njega.Dosta se postigne i sa pevanjem solaza koje se prosviravaju. musik19.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 year later...

Sviram oko tri i po godine, mislim da bez 10 godina nema solidnog sviranja a sto se talenta tice mislim da je potrebna mala doza istog i da vezba u 99% slucajeva cini sve... Mozda gresim ali to je moje misljenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sviram oko 6 godina, mada moram priznati ne vezbam bas preterano gitaru..

Vise volim da komponujem pesme, nego da vrtim skale. :da:

Uglavnom kad sviramo neku obradu a ona ima neki ultra jebacki solo, onda po 4-5 dana ga vrtim dok ne uvezbam. XD

 

Treba ti sluh ako hoces da pravis nesto svoje, ovako bas i ne.

uzmes GP i nabubas napamet.. blah..

 

Nema odredjeno vreme, ceovek se ceo zivot usavrsava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da bi svim gitaristima klasicna gitara trebalo da bude merilo znanja sviranja gitare uopste.Znaci nemam pojma da sviram gitaru,a pokusavam da je sviram nekih 15 god. i to me cini prilicno srecnim

Edited by teodorica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja koliko sam cuo i iz svog iskustva mogu da vam kazem da su samostalna vezba, volja,.... uz malu pomoc interneta savrsena stvar i naravno ako krecete da svirate gitaru obavezno uzmite klasicnu ili akusticnu nikako elektricnu, jer znam dosta ljudi koji su krenuli sa elektricnom sada ne mogu da se pomaknu dalje od Highway To Hell pesme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

najbitnije je da MI SVI SVIRAMO, i da ne damo narodnjacima da nas "pobede"...
Ma nema potrebe, ne mogu da "nas" oni pobede, jer i ne igraju utakmicu.... "Rokeri" i "Metalci" su u stvari sve vreme sami na terenu i daju autogolove kao nezdravi!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 months later...
  • 4 months later...

Sluh se vezhba i razvija, kao i svaki drugi aspekat sviranja gitare.

 

Treba vežbati na akustari, clean električnoj i sa efektima, dok se ne postigne dobra artikulacija tonova na sva tri načina. Jer nekad se na klinu ne čuje nešto što predstavlja problem sa distom i obrnuto.

 

Super je pevati tonove koje svirash, svirati koje pevash, s tim što to nije bogom dani talenat nego se i to vežba.

I još da dodam da se mnogo brže napreduje kad imaš instrument koji je istoniran i štimer. Mnogo brže se razvija sluh kada svaki put čuješ pravi ton. Može i squier od 100e i zoom505ii

 

Bitno je uvek se cimati oko onoga što ne kapiraš, ili ne možeš da izvedeš, a ne zadovoljavati se statusom quo.

I još da dodam da se mnogo brže napreduje kad imaš instrument koji je istoniran i štimer. Mnogo brže se razvija sluh kada svaki put čuješ pravi ton.

 

:pivopije:

Edited by bokidjole

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...