Jump to content

Evolucija


Jovan Cvijic

Recommended Posts

Nešto me baš i mrzi da preslušavam svaki domaći bend, ali, eto, zakačih negde i srpsko-švicarski bend EVOLUCIJA.

 

Laki reče da ne postoji tema o bendu, pa evo, da je formiramo.

 

 

 

E sad, ne sećam se koji sam domaći bend vrteo na loop po nekoliko dana kao kakav umobolnik (osim možda PD's Undergranda), ali, eto, Evolucija mi dođe glave. Racionalan odgovor na pomenuti fenomen nemam, ali ću pokušati da obrazložim:

 

Za one koji ne znaju, ili nisu čuli (u te sam do nedavno i sam spadao), radi se o prilično šablonskoj i dežavi interpetaciji popularnog goth-symphonic-led-by-female-operatic-vocals pa još i heavy podžanra. Daklem, po slobodnoj proceni, malo Nightwisha, After Forevera, čak i Evanescencea sa pomalo starog dobrog Saxonolikog heavy fazona. Ništa revolucionarno, čak podosta i predvidljivo, ali - smućeno na pravi način! Glazbeno se sve to solidno drži, unatoč labavijoj produkciji, vokalistkinja nije iz prve lige, ali elegantno i bez napora peva - kolko žena-devojka može.

 

Najviše me je obradovala tekstualna ikonografija koja prati muziku, koja je -možda i ne tako naivno - utemeljena u nazovi srpskom pravoslavnom nasleđu, pa i obojena dozom nacionalnog ponosa. Ključne reči i izrazi koje mi odzvanjaju u ušima:

 

jerusalim

 

dvosekli mač

 

princ tame

 

dvoglavi orao

 

hristova vrsta

 

srpske šljive i klas

 

zrno pšenice

 

katakombe

 

s verom i nadom do krsta

 

(...)

 

 

 

Dakako, nekome će ovo verovatno zvučati bezveze, detinjarija, pizdarija i baljigarija, ali -dammit- ja se naslušah EVOLUCIJE.

 

Na njihovoj spejs strani http://www.myspace.com/evolucija imate par stvari, udarna numera Pale Rider je znatno slabija od ostatka materijala, a Kralj je vrh, samo dok vam uđe u ušesa svojom naivnošću i direktnošću.

 

Elem, album su izdali 2007.god. i krstili ga BAKLJA SLOBODE.

 

Obratiti pažnju na:

 

EPSKU Jerusalime

 

... a ima i fansy numera za nežniji pol, pa izvolte gotičarke....   :meshuggah:

 

 

Utisci dobrodošli, još jednom apolođžiz ako se negde govorkalo o ovom bendu...

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Да, да, текстови су, ехм, генијални! Иначе, немам изразитог фаворита, песме су готово у истом рангу, а а ко бих баш да пудем цајзлапи, истакао бих Јерусалим, Двоглавог Орла  :pivopije:, Опроштај, Краљ... Можда је најслабија нумера на сочињенију она Ја верујем,... остало је одавно у перифералним и централним деловима нервног система  :mhihi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovaj bend je blago jeziv

ne znam sta vidis u njemu covjece :lol:  :meshuggah:

 

doduse mene tematika ne privlaci tako da ne mogu da ocjenjujem u potpunosti

:) ha, ha, tako se čini. Izgleda da svako ima neki svoj "guilty pleasure", ma kakav on/ona bio/la.... Evolucija je to za mene. Već sam naglasio - šabloni su deja-vu, simplistički, provaljeni, što bi se reklo... Pa opet, uživam u njihovom zvuku.

 

 

Tematika (srpstvo, nacionalizam, hrišćanstvo, nac.ponos, ako ga ima) je meni gadna, abominalna i odvratna - ali je ovde percipiram na nekom ironičnom nivou, maltene na nivou parodije, te mi to i ne smeta, čak mi je i zabavno slušati svu naivnost tekstova...

 

No, ko zna, možda tu ima i kakve skrivene simbolike - ko kaže da svako od nas ne čeka KRALJA-KRALJICU, nebitno,  koji će (s neba or elsewhere) od negde da dođe... itd. itd... Neka tumači svako po svojim svetonazorima....

 

 

 

Elem, ja sam posle 3.slušanja albuma, na loop, sasvim slučajno upao u mrežu i upecao se na evolutivnu udicu... Pokušajte, pa ako ne uspete, eto - imaćete vremena za sve ostale bendove na svetu, bez sekiracije... 

 

:pivopije:

 

 

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...