Jump to content

Vojska


Opera Ghost

Recommended Posts

Civilno sluzenje ne vodi nicemu. Realnije bi bilo da je drzava javno rekla da sluzenje vojnog roka kosta neku cifru i onda oni koji ne zele da sluze neka plate. Ovako se pod izgovorom neke humanosti ili vec cega ljudi se opet prisiljavaju da rade nesto sto ne zele.Kao sto pricate da iz vojske neko ne moze da izadje zreliji, tako moze da se povuce paralela da iz sluzenja civilnog neko ne moze da izadje sa produbljenom svescu. Ako imas neku dozu humanosti to ce se iskazati u vanrednim situacijama, ako nemas nikakvo druzenje sa hendikepiranim osobama nece ti pomoci. Mi ne mozemo da pobegnemo iz sveta novca i nagrada i privilegija. Jel vam poznato da je nekada najveca kolicina dobrovoljno date krvi dolazila bas iz vojske?zasto? zato sto ti daju nekoliko dana odsustva za to dobro delo.

@Elldamar

Imati pusku ne uliva osecaj sigurnosti, naprotiv, cim imas pusku znas da je imas zato sto i onaj drugi ima. To povlaci dozu velikog straha.Ko je drzao pusku (jos i repertiranu) zna o cemu pricam.

Taj ko se vratio iz vojske alkoholicar ili na travi ili na pilulama je imao PREDISPOZICIJE za to. To bi mu se mozda desilo i u obicnom zivotu.Razni su okidaci koji dovode do narusavanja mentalnog zdravlja, zato ne treba kriviti vojsku za to.Istina je da zbog deficita vojnika primaju u vojsku i te "rizicne", ali to je druga prica.

Biti u vojsci nosi povecani rizik da pogines, sto moze da ti se desi i ako radis na gradilistu ili nesto slicno.Medicnska sestra moze da se ubode na iglu i da ugrozi svoje zdravlje, budimo objektivni.

edit

Ako sutra one koji su sa puskom sluzili zovu na vojnu vezbu, zasto ne bi zvali i one koji su sluzili bez puske, na neku drugu vrstu vezbe.Mozda i ove druge zovu na neku vezbu a da ja nisam upoznat, neka me neko ispravi.

Edited by sumi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne slazem se da treba da se plati nesluzenje vojske. Tako bi se iz nje izvukli svi mamini i tatini sinovi, kojima vojska najvise treba. Na civilno sluzenje bi trebalo da idu samo oni koji su tamo isli i za vreme postojanja JNA: sektasi.

Nazalost, danas svi koji hoce mogu da idu u vojsku, cak i oni psihicki labilni. Zato ima mnogo vise gluposti, a cinjenica je da se o tim glupostima i mnogo vise prica. A prica se samo zarad smanjenja poverenja naroda u vojsku, sto je oblik specijalnog rata (znam jako dobro o cemu govorim). Ranije nije mogao svako da da bude vojnik, tako da je nesposobnost za vojsku bila svojevrsna stigma (secate se onog: kako ces se ozeniti ako nisi sposoban za vojsku?).

Vojska je sada svega 6 meseci. Toliko moze svako da izdrzi bez mame, tate, bate, seke i devojke. A posto vojni rok danas svako sluzi skoro u svom selu, a ne 500km od kuce, isti mogu svog vojnika posecivati svakodnevno.

Trebalo bi samo napucati civilno sluzenje na 15 meseci i/ili "vojnike" naterati da nesto zaista rade i broj civilnih vojnika bi se drasticno smanjio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mamini i tatini sinovi, nisu svi mamini ii tatini sinovi. Ja sam iz radnicke potodice, iz generacije kojaje zbog lepote nashe divne drzave izgubiladetinjstvo 90tih, ali sam takodje gradsko dete. i ne zelimi da idem u vojsku, da umrem tamo jer ce neko da me slucajno rokne, jer je depresivan ili pun kurca, i ne zelim da trpim razne seljake za dzabe 6 meseci, vojska vishe nije ono shto je bila. Necu da idem majmunima, da me jebu ni za sta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa platio si time sto si se negde javljao na telefon ili brisao podove ili sta vec. Fora je sto bi mozda da radis nesto drugo vise doprineo drustvu. Ovako ti daju ili vojsku ili civilno da se patis na nekom radnom mestu koje u biti ne bi radio da nije te OBAVEZE.Opet si frustriran kao sto je i vojnik donekle frustriran.

@markomrki

A da te jebe neki seljak na nekom drugom mestu to je cool jer nije vojska. Budi realan, ako neko hoce da te jebe, jebace te bilo gde.Osim toga ima stara "Kad covek treba da bude jeban, same mu gace spadaju"

@Kolosus

Ako si od pocetka mamin i tatin bices skoro ceo zivot (sem ako ti se dobar deo zivota ne okrene naglavacke).I ti mamini i tatini sinovi mogu da istrpe tih 6 meseci ali ce se posle vratiti lagodnom zivotu cim se ukaze prilika. 6 meseci je kratak period da se bilo sta promeni kod coveka. Ni goli otok nije promenio vecinu koji su bili tamo a nije za poredjenje sa mnogim stvarima.Vojska moze da ti ulije neko samopouzdanje za sutra kada trebas da podneses neki napor. Jednostavno ti fikne kroz glavu da si nesto izdrzao tesko i da bi mogao ponovo.Opet sutra neces imati 20 god da bi mogao da se poredis napore.

Kada bi vojska menjala neke stvari ja bih uveo za tatine kceri koje nose usrane gace bez razloga, tamo bi bar nosile sa razlogom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sumi, ne treba da poredis Goli otok sa vojskom, jer su tamo uglavnom odlazili ljudi zbog svojih okorelih politickih stavova suprotnim onim koje je zastupala "narodna vlast". Tamo se radilo na "smeksavanju" tih politickih stavova par exellence. U vojsku idu mladi ljudi, koji u dobroj meri nemaju izgradjen stav o zivotu.

Nisam rekao da su svi mamini i tatini sinovi koji odu na civilno, ali ta sorta nikada ne ode u vojsku, jer su navikli na hedonisticki nacin zivota i ne mogu da zamisle da njih neko kara u zivotu. Ali nece mama i tata biti tu ceo zivot da kupuju cokolade i bombone.

Markomrki je tipican primer zrtve specijalnog rata (ja ga ovde ne osudjujem). Taj rat se svodi na unistavanje vojnog morala kod neprijatelja i porobljavanje bez fizickog unistavanja istog. Vidim da se na nekim "urbanim" televizijama (finansiranim spolja, posto posluju sa debelim gubitkom) u svakoj prilici gledaocima podvaljuju premise koje navode na sledece konkluzije (do kojih gledalac, naravno, misli da sam dolazi): "Zasto da mene tamo neko ubije? Zasto da mene neki majmun kara? Ne treba to meni." Zasto taj isti "dobrocinitelj" ne placa medije na Kosovu i Metohiji na albanskoj strani da iznose takve teze? Ili u Izraelu? Svako ko se iole razume u ekonomiju, zna za princip - NEMA BESPLATNOG RUCKA!

Razmislite cime se placa "rucak"!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolosus, brate mnogo si otrisao u politiku, zaista pokusaj da shvatish ja nisam ispolitizovan ni trunku, previshe se dugo bavim celim ovim sranjem da bi bio, a shvati josh jednu stvar, kad si mrtav iz ko zna koji9h razloga zaista ti nije vazno zasto je to. Niti ce iko tripovati teorije zavere. To o cemu ti pricash je sofisticirana psihologija rata i diplomatskog utiicaja, mi to ne znamo da radimo. I josh neshto mozda cesh mi reci da to dolazi sa zapada, ali koliko ja vidim ovog jadnika poslednji shto je umro nije ubio neki amer nego tri majmuna koji su se napuli pa ga malo istamburali, ali desilo se da su ga previshe tamburali, i eto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toga je bilo i ranije, samo sto se o tome cutalo. Cuti se svuda u svetu, pa i u najvecim "demokratijama". Kod nas se sada i o najmanjem sranju u vojsci lupa na sva zvona.

Vojska je do pre par godina bila drzavna institucija sa ubedljivo najvecim poverenjem kod gradjana. Sada se sistematski radi na tome da se to poverenje unisti po svaku cenu.

Kao sto vidimo i na ovom forumu, dobro im ide.

A ko ima interes u tome, prosudi sam. Da ne duzim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drznuo sam se i dao sam sebi pravo iznesem svoje skromno misljenje, koje i onako niko znajan nece videti.

Jedini motiv je patriotski osecaj. Ni manje, ni vise od toga.

U ovako neprijateljskom okruzenju unistavanje vojske je ekvivalent uzimanja pilula za spavanje pred ulazak u ring.

Babe i dede u starackom domu ce preziveti cak i ako ih "vojnik" ne obrise nakon svrsene nuzde. Neko drugi mozda nece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ti si bre siledzija, oces da rat zapocnes, bre, ti drski neprijatelju ?! :)

 

 

imam utisak da ce ljudi poslije jos 2 kolosusova posta neki zaplakati :) nemoj brate vise..narusavas ljudima zdravlje.. :lol:

 

To o cemu ti pricash je sofisticirana psihologija rata i diplomatskog utiicaja,

 

meni je jos zanimljivija sofisticirana psihologija ljencarenja i brisanja babskih guzica kao i uticaj istih na prosjecnog `urban-co`ek-wanna-be` djecaka.. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali ta sorta nikada ne ode u vojsku, jer su navikli na hedonisticki nacin zivota i ne mogu da zamisle da njih neko kara u zivotu. Ali nece mama i tata biti tu ceo zivot da kupuju cokolade i bombone.

sta ima lose u tome sto je neko navikao na hedonisticki nacin zivota!? zasto bi morao da zamisli da ga neko kara u zivotu i to bez potrebe......

 

zasto ako neko tako zivi znaci da ce mama i tata ceo zivot da mu kupuju "bombone"?

 

zasto taj neko ne bi bio recimo dobar student koji se obrazuje i covek koji ce biti spreman da jednog dana stane na svoje noge?

 

pusti me tih kompleksaskih prica o mamimin i tatinim sinovima kojima treba vojska da bi postali ljudi....

 

 

niko ne kaze da vojsku treba ukinuti vec treba da se reformise i postane profesionalna pa ko voli nek izvoli nek se obucava i dobija nadoknadu.....poenta je da je besmisleno primoravati nekog na tako nesto i to nije rezultat nikakvog specijalnog rata vec samo zdrav razum....davno je proslo vreme kada je jaka vojska(na nivou drzave kao sto je nasa) imala vaznu ulogu. velike sile ti diktiraju kako da se ponasas ako se ne ponasas tako zgazice te(kao sto je bio slucaj sa nama). sve vazne bitke se sada dobijaju na diplomatskom planu....s kim ces da ratujes sada majke ti!? nismo u Africi nego u Evropi....

 

 

 

imam utisak da ce ljudi poslije jos 2 kolosusova posta neki zaplakati nemoj brate vise..narusavas ljudima zdravlje..

ko ce da zaplace? koga zabole uopste?

Edited by shock!

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Hrvatskoj se vejrovatno od 2008.godine ukida sluzenje vojnog roka:

 

"Ministarstvo obrane pripremilo je izmjene Zakona o obrani kojima će se obvezno služenje vojnog roka u Oružanim snagama privremeno zamrznuti, a zakon bi na snagu stupio 1. siječnja 2008. godine. Vlada bi uskoro trebala raspravljati o ovome, a onda i Sabor čim se zastupnici vrate s proslava Nove godine. Potvrdio je to i ministar obrane Berislav Rončević koji očekuje potporu većine zastupnika. Za one koji žele služiti vojni rok ostavit će se mogućnost služenja, kao i ženama. Privremeno bi se zamrznuo i institut civilnog služenja vojnog roka."

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Hrvatskoj se vejrovatno od 2008.godine ukida sluzenje vojnog roka:

 

"Ministarstvo obrane pripremilo je izmjene Zakona o obrani kojima će se obvezno služenje vojnog roka u Oružanim snagama privremeno zamrznuti, a zakon bi na snagu stupio 1. siječnja 2008. godine. Vlada bi uskoro trebala raspravljati o ovome, a onda i Sabor čim se zastupnici vrate s proslava Nove godine. Potvrdio je to i ministar obrane Berislav Rončević koji očekuje potporu većine zastupnika. Za one koji žele služiti vojni rok ostavit će se mogućnost služenja, kao i ženama. Privremeno bi se zamrznuo i institut civilnog služenja vojnog roka."

normalno...pametni ljudi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...