Jump to content

Živa svirka - dobar ton i problemi sa istim


Recommended Posts

1. Mesto gde se odrzava svirka... Navodim iskustvo sa dva kluba u Ns-u. Underground kluba London je najnezahvalnije mesto za svirke. Tamo je sve u betonu, ima neki polucilindricni oblik i posto se tonske rade kada nema mase to sve prsti i odzvanja. Kada uspete nekako namestiti zvuk na tonskoj i kada masa udje te upije visoke tonove ostaju samo basovi i brundanje. Uzas... iako je tonac bio covek koji zaista jako dugo i kvalitetno radi sa zvukom nikada nismo bili u potpunosti zadovoljni. Klub "Dvoriste"... Ista oprema ali prostor je oblozen drvetom i za razliku od Londona mnogo lakse dodjemo do mnogo boljeg zvuka. Imali smo situaciju da je bend svirao i u jednom i u drugom klubu na nasoj opremi ali je razlika bila uzasno osetna.

 

2. Oprema i covek koji zna na njoj da radi. Namerno ovo nisam razdvojio jer mozete imati ne znam sta kada nemate nekoga ko zna da iskoristi te potencijale sve je uzalud.

 

3. Kvalitet benda. Slazem se da bend mora biti uvezban i da je sve uzalud ako onaj ko nastupa nije dovoljno dobar. Mada neki sitni nedostaci se mogu prikriti sto za prve dve tacke ne vazi.

 

Tonska proba se podrazumeva... E sledi zatim jos milion raznih nijansi i finesa ali kao sto je vec navedeno: NE OTPANJUJTE POJACALA NA STEJDZU DO KRAJA. Covece, milion puta ponovis ljudima da imaju tonca, miksetu, da su im pojacala ozvucena i da samo treba da se bave nijansom zvuka a ne njegovom jacinom ali ne...mozes pricati koliko hoces, lose navike se tesko menjaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ja imam jedno pitanje - sta raditi kada se vokal stisa gotovo na nulu, a i dalje je preglasan? konkretno, imali smo skoro svirku u gaucosima, znaci oprema ok, relativno sam cula sebe posto je ispred bio postavljen monitor, ali nikako nismo mogli vokal da namestimo kako valja... hocu reci, drugi se obicno ne cuju dok pevaju, a ja se eto cujem i previse :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jel` to`lko bitno ono "jaje"-mikrofon za bas bubanj"mi,bre,i vufere,i skretnicu,i deli frekvencije...........sve je stvarno dobro,al` ONE jebene TACHKE na nozi.........mislim,ima,al` nema ta muda!!!

I ima li neki povoljni mic za taj bas bubanj?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaš u istoj rečenici kako nema tačke a onda kako nema muda. Tačka je tačka i odnosi se na oštar boost visokih dodatno na nogu koja je prethodno snimljena tako da je snimljen jasno udarac o kožu (bila je i fora da se čak lepi novčić) a muda se obično odnosi na low-end. Pa mislim da imamo problem sa terminologijom pošto te dve stvari nisu iste, jel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaš u istoj rečenici kako nema tačke a onda kako nema muda. Tačka je tačka i odnosi se na oštar boost visokih dodatno na nogu koja je prethodno snimljena tako da je snimljen jasno udarac o kožu (bila je i fora da se čak lepi novčić) a muda se obično odnosi na low-end. Pa mislim da imamo problem sa terminologijom pošto te dve stvari nisu iste, jel.

Ma,kapiram,al` ne mogu to drugacije da objasnim :udri: .Mozda je to moj ludi mozak,ali evo sta se desava:ja namestim dobru tacku-koliko mogu sa jednim pevackim mikrofonom,a na tu tacku volim da dodam malo basova,da se ne cuje bas onaj visoki CAK!!!E,tu dolazi do ludila-onoliko basova koliko treba da se doda,da bi se ista od tih basova culo,pravi brum,a kad spustis,nema nista,naravno.Na tu vrstu preblema sam mislio,mozda nisam dobro formulisao!A mozda gresim u samom startu-mozda to uopste ne treba tako da se namesta....ne znam,al` znam da ja tako cujem :D

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma,kapiram,al` ne mogu to drugacije da objasnim :udri: .Mozda je to moj ludi mozak,ali evo sta se desava:ja namestim dobru tacku-koliko mogu sa jednim pevackim mikrofonom,a na tu tacku volim da dodam malo basova,da se ne cuje bas onaj visoki CAK!!!E,tu dolazi do ludila-onoliko basova koliko treba da se doda,da bi se ista od tih basova culo,pravi brum,a kad spustis,nema nista,naravno.Na tu vrstu preblema sam mislio,mozda nisam dobro formulisao!A mozda gresim u samom startu-mozda to uopste ne treba tako da se namesta....ne znam,al` znam da ja tako cujem :D

:pivopije:

Jaje je običan dinamički mikrofon ako ti baš treba i misliš da ti to rešava stvari, ne košta puno. Ako u zvuku samog bas bubnja nema baseva, ti ne možeš pojačati ono čega nema. E sad ulazimo u parametre tipa, koji mirkofon, koji položaj mikrofona, koja koža na bas bubnju, kakav bubnjar, kako je unutra denfovan bas bubanj, da li ima prednju kožu sa rupom ili nema uopšte, da li bi koristio dva mikrofona jedan za tačku a drugi malo dalje, neki kondenzatorski recimo da hvata masu bas bubnja, da li bi pravio tunele da izolujesh pa da tako probash, ako je u studiju a ne live itd. Ne može ti neko ovako pomoći jer pričamo napamet, ne čume šta si dobio u originalu i ne vidim kako si šta radio pa da ti kažem "E, evo ovde je problem". A i imaš mnogo na tu temu napisano na netu, pa ... U svakom slučaju, prvo imaj na umu da probaš prvo da isečeš u srednjima ono što ti ne treba pa tek onda da vidiš koliko da boost-uješ oko 4-6 kila za tačku, pa onda ako je zdrav ton zavisno od toga gde je bas gitara napraviš mali relativno uzak peak u basevima. Low cut skroz na dnu je poželjan zbog tog "bruma". Takođe to može značiti i da nije dobro udenfovan ili naštimovan bas bubanj pa taj brum u stvari predstavlja zvonjavu samog bas bubnja.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

GITARE: Mislim da je jako važno da u bendovima sa dve gitare svaki gitarista shvati da je on 1/2 instrumenta... Ako se oba gitariste nameste kao da sami sviraju, to je zlo i naopako! Ja sviram na gainu ispod polovine na raznim krš gitarama, a svaki put imam metalski i veoma pristojan zvuk. Takođe je zanimljivo da jedna gitara ima više midla, a druga više trebla... I, naravno, NIKAKVI procesori, pedale, etc... Sve vucite s pojačala.

 

BAS: Jebeš orla, ne znam mnogo o ovome, ali ja uvek usklađujem zvuk basa sa bubnjevima, pa onda sa gitarama... Pa, šta ispadne.

 

BUBNJEVI: Ni o ovom ne znam mnogo, ali jedno je sigurno: NIKAD NE BIH OZVUČIO KONTRU!

 

Toliko :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Tower...

 

Зашто не озвучавати контру, посебно ако бенд жели да сними цео догађај? Иначе што се тиче ефеката (уопштено) наравно да је најбоље са појачала али узми у обзир да ћеш се наћи на свирци на којој појачало нема дисторзију и footswitch, а и ако има, баш ће се десити да је неки OD који не приличи твом звуку (скапирао сам да свираш мЈетал :rollеyes:). Е сад, gain може али и не мора да направи срање у звуку. Такође, гитаре морају бити што бистрије али не и оштре, што ОПЕТ зависи од простора. Много има зајебанција око Live звука, а мене нешто мрзи да се расписујем овде... :spava:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato nosis svoje pojacalo svuda sa sobom!!!

 

A kontru je dosta nezahvalno ozvucavati posebno-samo nju!Mnogo je bolja standardna varijanta-mic izmedju dobosa i kontre.

Ako imaš samo dva tri mikrofona, možda, inače obrnuto. Kontra u sebi nosi ceo high end zvuka bubnja dok traje groove i u modernoj muzici je uvek jezivo otpanjena. Zavisi samo od veličine sale, ako je mala, onda u stvari zvuk sa miksete samo balansira to što ljudi čuju sa bine, pa se dodaje ono što fali. Pošto crash ima često u metalu istu ulogu kao kontra onda su i overhead-i jako bitni.jer to ti je ono što je osnova ritma hihat, kick, snare, i onda crash i ride. Da li se čuje svaki tom perfektno već i nije strašno.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bubanj i radim samo sa 3 mica,jer,kako si i sam rekao,velicina prostora ja mnogo bitna.A sviram vecinom po klubovima,tako da sam do sada imao malo prilika da ozvucavam bubanj sa 5-7 mikrofona.Naravno da je bolje,ali zamisli klub sa ozvucenom kontrom i 2-3 overheada.WOW!!!Pa nista se drugo ne bi culo :) !!!

Uh,taj bubanj :)

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boli te uvo,ne vuces one glavetine i kutijcine :) !!!

Salim se,naravno!Jeste to problem,ne znas na sta ces da naidjes.Dodji kod mene u KG,pravi lik pojacala po kakvom hoces nacrtu,sa kakvim hoces delovima!A za super pare.Resis problem za chas!!!Moj gitarista ima njegovog "Vox"-a AC(ako ne gresim)50,sa switchem za 30w,u zavisnosti od prostora.Combo,4x10,lampe....radi k`o sat!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...