Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

\

Inace, ako bih se prebacio u A stim, to sto bi bile malo labavije 13ce bi mi totalno odgovaralo, zbog bendova. icon_wink.gif Posti imam jedan od jeftinijih Ibaneza, ako bih stavio 13ce i svirao u B i A stimu, da li bi postojala opasnost da mi to sjebe vrat gitare?

\

Posto mi je trenutno djitra setovana za desetke, ako se prebacim na 11ce moracu da ponovo toniram gitru ofkors?

\

I ja nesto razmisljam da prelazim u drop C cesce, posto mi se svidelo kad sam par puta svirao u tom stimu. Obicni power akordi zvuce mnogo bolje icon_da.gif

Sto se tice stimova, naravno da nije offtopic

icon_biggrin.gif

nema bojazni. zategne se shipka u vratu, i sve je ok

 

 

 

djitra ti je verovatno setovana za 10-tke u E. samim tim sto si prebacio u D, intonacija je pomerena (nadam se da si tonirao ponovo). tako da svejedno moras da toniras i ako prebacis u 11

 

 

 

 

ne razumem zasto kvinte bolje zvuce u drop shtimu? samo su lakse za hvatanje, nista drugo. ako se uhvate kako treba u standardnom shtimu, nema frke, zvuce lepo

Share this post


Link to post
Share on other sites

pazi, oavj fender ima inace vrat tvrd ko mrcina, tako da.. ne znam, probacu pa cu da vidim.

inace imam uvek muku zivu da ovde nadjem blue steel .12, moram da ih kupujem u pesti ili negde drugde.. ovde samo slucajno ako naletis.

 

sa .11 je valjda malo bolja situacija, ali se malo plasim, posto je fender toliko star, da nesto ne razdrkam vrat i da mi se ne rastoniraju oktave.. sviram ga odskora, a nisam siguran na kojoj debljini zica je sviran godinama.

imas kod marica ernie ball 12-56.

ako se bojis da nesto ne zeznes, jednostavno odnesi kod zhana, on ce ti uz malu naknadu namestiti koju debljinu hoces, koji shtim hoces. vise stetis gitari ako sviras sa drugom debljinom nego sto je vrat namesten. lepo namestis sve i mirna kuca icon_da.gif

 

inace, ja bih na fendija stavio 9-42 u E shtim, i super. neke druge gitarice su za downtuning. moje misljenje

 

 

al sam se raspricao laugh.gifpivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

imas kod marica ernie ball 12-56.

ako se bojis da nesto ne zeznes, jednostavno odnesi kod zhana, on ce ti uz malu naknadu namestiti koju debljinu hoces, koji shtim hoces. vise stetis gitari ako sviras sa drugom debljinom nego sto je vrat namesten. lepo namestis sve i mirna kuca icon_da.gif

 

inace, ja bih na fendija stavio 9-42 u E shtim, i super. neke druge gitarice su za downtuning. moje misljenje

 

 

al sam se raspricao laugh.gifpivopije.gif

vidjao sam neke matore fendere sa .12 i .13.. mislim da nije frka..

 

o zanu sam cuo oprecna misljenja.. ranije sam nosio kod macana (matori dzezer, svira u riff-u) i nije bilo frke, a i onaj lik sa naocarima u mega music-u se ispostavio kao potpuno kul lik, dotezao mi je lp za dzabe posto se odusevio gitarom biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisam mislio da ce gitari biti problem ako se uradi valjan setup, nego jednostavno je ne povezujem sa tom vrstom svirke. fendi je za neki maiden i tako, a mozes i da ga sviras po svadbama

 

nije mi to za neki thrash/death itd. ima i izuzetaka, al' mislim da greshe

 

btw. zhan je dobar lik, al' ako ce ti to neko odraditi dzaba jos bolje. samo nemoj da ako je dzitra namestena za 9-tke, ti stavis 12-tke bez setupa. katastrofa no.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

pitacu crnketa na kojoj debljini je svirao.. gitara je rasvirana samo tako

 

stavio je hambaker u sredinu (izmedju dva singla), super zvuci.. duplo glasniji od singlova..

provaljujem da je dosta slajd/bluz svirku svirao jer su pragovi malo 'izjedeni' u smislu koliko je vukao rucerdu preko pragova.. icon_smile.gif

 

ne bih se ni zezao da stavljam deblje od .10/.11 ako ne moram, ali, kazem ti, vrat je tvrd, i kapiram da ce gitara biti jebenija ali bolja za sviranje sa tvrdjim zicama (a ionako sam navikao da sviram na tvrdjim)

 

thanx anyway, videcu sta mi je ciniti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hey Dushane ja sam Aleksandar : ) . Slucajno sam video tvoj topic pa da napisem nesto .

 

Izgleda da svi sve znaju u vezi sa tehnikom sviranja

Niko se ne javlja...Niko izgleda nema problema?

Mozda pokrene stvari ako ja pomenem nesto?

 

Za pocetak neki problemi koje sam primetio kod onih koji su dolazili kod mene na casove:

- Telesno neopusten, navikao da se sav zgrci oko gitare kao da se bori sa necim, automatski mu je mnogo teze da svira

- Nepravilno disanje...Treba disati ravnomerno, ovako se to prenese i u svirku, nekako napeto i iseckano zvuci

- Lose drzanje palca na levoj (u slucaju desnjaka, jel') ruci...Ne pruza podrsku prstima kako treba. Umesto toga doticni grci misice cele ruke i steze vrat kao da je veslo

- Vezba kuci samo ono sto mu vec ide dobro, prosvirava to u beskraj a ono sto mu ne ide zaobilazi

- Misli da nema potrebe da vezba sa metronomom, ispada iz ritma dok svira riff-ove, a kad svira solo ubrzava ili usporava zavisno da li svira laksi ili tezi deo.

- Ne vezba da improvizuje uz snimljenu pratnju, tako da kad svira solo to zvuci kao nabacana gomila tonova ili skale gore dole.

- Svira brljavo a uprkos tome, trudi se da bude sto brzi, iako sve to zajedno neuredno zvuci

- Vezba (ili cak izvodi) komplikovana arpedja, a kad mu kazem da odsvira jednostavnu rock frazu sa osnovnim elementima sviranja ispostavi se da mu je vibrato nikakav i da ne ume da svira bending a da bude tacan i zvuci lepo.

- Bolje svira solo deonice nego ritam gitaru, misli da je ovo prvo vaznije

- Skida Dream Theater, a zbunjen je kad se pomene bilo kakav egzoticniji akord od E dura.

- Skine ceo solo od recimo Yngwie Malmsteen-a, tek da moze da ga odsvira a onda ide dalje, kao , to je sad to, umesto da: 1)Proanalizira solo uz harmonsku pratnju, da vidi zasto je koji ton ili fraza na kom mestu 2) Podeli solo na pojedinacne fraze i zatim ih provezba u razlicitim pozicijama i skalama da bi mogao da upotrebi svaku od njih u sopstvenim solo deonicama. U protivnom je solo posluzio samo kao vezba za prste i ima mnogo manje koristi od njega

 

To su neki problemi koji su mi prvi pali na pamet...Da li se prepoznajete u nekom od ovih primera?

 

Sto se tice ovoga bicu iskren nasao sam se ovde . Ne znam kako ali u vecini skoro 90 % stvari sam se nasao . Trudim se i sviram arleggio ali u sustini ne znam sta sviram . Sviram dosta sola i skala ali ne znam sta sviram . Harmoniju ne poznajem dovoljno sto mi je veoma krivo i zelim da naucim sad.gif .

Sviram po 8 sati arpeggio na dan i mogu ga odsvirati da zvuci dobro ali za mene nije to sto ja zelim . Arpeggio moze svako nauciti uz izvesno vreme naravno zavisi od vezbe . Zelim da sviram sa razumevanjem onoga sto moja gitara prica : ) . Zbog toga sam ti slao mail za casove i ostale stvari .

Sto se tice brzine ( sola ) to mi ne predstavlja problem tj . to mi je najmanji problem jer mogu svirati brze solaze . Verovatno ima mnogih koji se nalaze u situaciji kao ja ali ne zele napisati . Zasto da sviramo bez razumevanja kada je vreme sada da naucimo jer imam 17 godina i bojim se da ce posle biti kasno .

 

Zelim i ja kao nadam se buduci muzicar reci svima da sviraju za razumevanjem , uce harmoniju , ne sviraju prebrza arpeggia i skale koje zvuce kao lonac , da slusaju muziku koju vole a ne da to rade iskljucivo da budu nesto drugo tj. da grade svoj lik i karakter na onome sto im ne odgovara . Ja cu se potruditi Dushane da dodjem kod tebe sto pre tj. cim naleti neki praznik ili raspust dolazim . Drago mi je sto sam te nasao da pises ovde i hvala na ovom postu veoma mi je pomogao i uputio me . Sada moram sesti sa gitarom na krevet i dobro razmisliti " STA JA TO SVIRAM " .Jos jednom hvala . Legenda si .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka cast shvatio si poentu.Samo napred.... musik19.gif

E hvala : ) . Zamolio bih vas sve da pocnete pisati i namom siteu :

 

www.dnk-planet.com/metallords . Site je kvalitetan i jos ga radim ali veoma je dobar . Hvala

E hvala : ) . Zamolio bih vas sve da pocnete pisati i namom siteu :

 

www.dnk-planet.com/metallords . Site je kvalitetan i jos ga radim ali veoma je dobar . Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala Marty F . Ne znam zasto se pre nisam registrovao jer stalno sam visio na drugim forumima od Alogije , Soulfy-ja itd.Da sam znao da Dushan pise ovde i jos mnogi ljudi davno bih dosao . Nadam se da ce biti od koristi sve ovo i nadam se da imam vasu podrsku : ) .

Sto se tice www.dnk-planet.com/metallords koji sam napravio jos site nije uradjen tako da je bolje da ga ne posjecujete jer imam nekih tehnickih problema ali bice dobar site .

Hvala Marty F .

Share this post


Link to post
Share on other sites

imas kod marica ernie ball 12-56.

ako se bojis da nesto ne zeznes, jednostavno odnesi kod zhana, on ce ti uz malu naknadu namestiti koju debljinu hoces, koji shtim hoces. vise stetis gitari ako sviras sa drugom debljinom nego sto je vrat namesten. lepo namestis sve i mirna kuca icon_da.gif

 

inace, ja bih na fendija stavio 9-42 u E shtim, i super. neke druge gitarice su za downtuning. moje misljenje

 

 

al sam se raspricao  laugh.gif  pivopije.gif

Kolika naknada je otprilike?

nije mi to za neki thrash/death itd. ima i izuzetaka, al' mislim da greshe

 

Da li si cuo za Nile? icon_smile.gif

 

Lik je svirao Stratokastera, sto se i dobro cuje icon_smile.gif SHKR

Edited by Heavy jerk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolika naknada je otprilike?

 

 

Da li si cuo za Nile? icon_smile.gif

 

Lik je svirao Stratokastera, sto se i dobro cuje icon_smile.gif SHKR

pa uzece ti oko 10 e, ali je cool lik. ja sam uzimao jos neke stvari od njega, pa mi je obecao sledeci setup gitare za dzabe icon_da.gif

 

 

ovo za strat. rekao sam ima izuzetaka...npr cryptopsy. ali to je po meni losh trip

 

za nile: nikad ih nisam video sa stratom. karl sanders ima mnogo lepih gitarica (jackson, kxk, dean), ali ne videh ga sa stratom. mozda ovaj drugi gitarista. inache kod njih se bash lepo cuje sd invader, koji dominira zvukom. basovito i mocno, bez da bude previshe mutno

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa uzece ti oko 10 e, ali je cool lik. ja sam uzimao jos neke stvari od njega, pa mi je obecao sledeci setup gitare za dzabe icon_da.gif

 

 

ovo za strat. rekao sam ima izuzetaka...npr cryptopsy. ali to je po meni losh trip

 

za nile: nikad ih nisam video sa stratom. karl sanders ima mnogo lepih gitarica (jackson, kxk, dean), ali ne videh ga sa stratom. mozda ovaj drugi gitarista. inache kod njih se bash lepo cuje sd invader, koji dominira zvukom. basovito i mocno, bez da bude previshe mutno

Znaci, donesem svoje zice i dam mu 10E za namestanje istih i toniranje gitare i zatezanje shipke? 10e za kompletan setup gitare?

Shibni mi broj ako imas.

/

Nego, ja bih hteo da zamenim civije na ovom mom Ibanezu. Kako se krecu cene novih civija, da li bi mogao da mi preporucis neke kvalitetnije i u kojoj radnji ih drze, i naravno, koja je cena tog kompleta od 6 civija? Imas li neke informacije? icon_mrgreen.gif

/

Sto se tice "strat" tripa u Death Metalu to je tacno, i to je vrlo losh trip. Cryptopsy mogu da budu mnogo bolji bend nego sto jesu, ali oni su zajebanti i cini mi se da i zato koriste Stratove, jer oni ionako sve zivo izvrcu ruglu. Ali su kraljevi, nema sta icon_smile.gif

/

E,da. Ajd mi molim te stavi koje debljine zica se koriste za koji shtim, znaci svi zivi shtimovi....ako ti nije muka. Cisto da sve imam na jednom mestu.

 

Cheerz pivopije.gif

Edited by Heavy jerk

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovako......

 

kad hocu da radim improvizaciju u blues-u..........jel to na primer :

ako hocu da radim blues iz A....uzmem akorde A,D,E.....i odradim neku pratnju..i onda druga gitara ide po skalama za Am-pentatonska(za blues notama)........i da li mora da se poklapa na pr. prstored iz pete pozicije sa akordom u toj poziciji......ili moze ako je pretnja na 3 polju da druga radi cak na 10-12 polju ?????........

 

ili za pratnju idu akordi sa sedmicama...i da li postoji neko pravilo koji akord ide posle kog.........neka mi neko ovo objasni na nekom primera za A pa cu vec kasnije da provalim......

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovako......

 

kad hocu da radim improvizaciju u blues-u..........jel to na primer :

ako hocu da radim blues iz A....uzmem akorde A,D,E.....i odradim neku pratnju..i onda druga gitara ide po skalama za Am-pentatonska(za blues notama)........i da li mora da se poklapa na pr. prstored iz pete pozicije sa akordom u toj poziciji......ili moze ako je pretnja na 3 polju da druga radi cak na 10-12 polju ?????........

 

ili za pratnju idu akordi sa sedmicama...i da li postoji neko pravilo koji akord ide posle kog.........neka mi neko ovo objasni na nekom primera za A pa cu vec kasnije da provalim......

Idi na http://www.shredaholic.com/ i nadji i procitaj . Ne znam da li sada konkretno pitas za tiram ili solo . Nauci blues scale i pentatonic i to je to .

 

Evo ti jos neki linkvi nadam se da ce ti pomoci .

 

 

LINK 1

LINK 2

 

Najvaznije je da naucis koji su tonovi bluza . Posle toga ce ti biti lako jer znaces koji ton ili solo treba ubaciti na odredjen akord .

 

pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema Jack-a i ode tema u tri lepe...

Nije te zaboravio chika Jack, samo nemam vremena neshto sad.

 

Jean telefon- 011/3551691

 

Za shtimove- ja sam ovako experimentisao na 25.5 "skali i meni se ovako svidja (nije ovo neko sveto pismo)

 

E 9-42

D# 10-46

D 11-50

C# 12-54

C 13-58

 

Dublje od ovoga nisam experimentisao sa debljim zicama, ali ja ne bih isao deblje od 13-60 ni za jedan shtim. Ipak je ovo gitara, ne bas.

 

pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovako......

 

kad hocu da radim  improvizaciju u blues-u..........jel to na primer :

ako hocu da radim blues iz A....uzmem akorde A,D,E.....i odradim neku pratnju..i onda druga gitara  ide po skalama za Am-pentatonska(za blues notama)........i da li mora da se poklapa na pr. prstored iz pete pozicije sa akordom u toj poziciji......ili moze ako je pretnja na 3 polju da druga radi cak na 10-12 polju ?????........

 

ili za pratnju idu akordi sa sedmicama...i da li postoji neko pravilo koji akord  ide posle kog.........neka mi neko ovo objasni na nekom primera za A pa cu vec kasnije da provalim......

 

nemam sad toliko vremena da napisem nesto vise, ali da sam na tvom mestu, ja bih poceo odavde. icon_da.gif

http://www.petethomas.co.uk/12-bar-blues-chords.html

 

a ima i par sumnjivih recenica u tvom gornjem postu, ali ja sad stvarno ne mogu da stignem da se posvetim detaljima.. wallbash.gif dushane, secracone, starija ekipo? icon_smile.gificon_smile.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hoćeš da se prošvercuješ, prvo kao Imaginos, a onda kao deo mlađe ekipe, a? icon_smile.giflaugh.gif

E pa neće moći! icon_mrgreen.gif

 

Šalu na stranu, i uz dužno poštovanje svima, svaka tema, ali bukvalno SVAKA TEMA na ovom podforumu koju sam otvorio da pogledam u zadnjih 5 minuta je napunjena stranu unazad spamovanjem, iako fakat postoji tema "Ćoše" kao stvorena da muzikanti u povoju, razvoju kao i oni u penziji spamuju do mile volje.

Pošto nisam ovde da zavodim disciplinu, nije moj forum, nisam moderator, i svrbi me left egg realno. Tako da izuzimam sebe, ali zašto je OK da recimo Secracon uloži pola sata vremena za ogroman post koji nešto objašnjava i znači na zadatu temu i kao trudi se da pomogne (ne samo on, i drugi koji pišu ovo ili ono, (uključujući Gargamos-a icon_razz.gif ) a da se ostali bave zagovnavanjem tema? Konačno što bih i ja imao ikakvu inspiraciju da napišem bilo šta na bilo kojoj temi? Negde mislim da to ije samo posao moderatora već da sami članovi na nekom forumu imaju malo osećaja šta je malo skretanja sa teme i zajebancija u ponekom postu, a šta je sjebavanje iste teme. pa da sami sebe regulišu. Eto...

 

Uživajte! orangelistening.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok....hvala na nekim linkovima..........ali i dalje mi treba odgovor na pitanje :

da li skala npr. iz pete pozicije mora tj. treba da se poklopi sa pratecim akordom koji je takodje iz pete......ili moze da se svira akord iz pete a impro da se radi na 12-15 ???????????? icon_confused.gif

 

jos jednom hvala...........i da.......podrzavam Dushana....

covek ima joint...mislim point ! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...