Jump to content

Bajka O Kiši


Lady Jane

Recommended Posts

Jednom davno postojali su oblaci, bele ili sive stvari koje su se lagano kretale po nebu i iz njih je ponekad padala voda. Kiša.

U njima su živeli mali, srebrni ljudi. Njihov posao je bio da svojim dugim prstima skupljaju delove oblaka i od njih prave kapi koje ce baciti na zemlju.

Na zemlji su živeli veliki ljudi kojima se nije sviđalo da voda pada s neba u bilo koje vreme. I odlučili su da kontrolisu kišu i oblake, kao što su želeli da kontrolišu i sve ostalo što ih je okruživalo. Pokušali su na razne načine, ali ništa im nije uspevalo.

I onda su jednog dana otkrili male ljude iz oblaka. I odlučili da ih sve ubiju, kako bi oni postali gospodari kiše. Veliki ljudi sa zemlje napravili su zato milijarde malih kopalja i ispalili ih u oblake.

Koplja su probadala male srebrne ljude iz oblaka i oni su padali na zemlju, lomili se, krvarili, topili se i zemlja je upijala njihovu srebrnu svetlost i crvenu krv.

Kiša krvi je bila poslednja koja je ikada pala na zemlju. Jer veliki ljudi sa zemlje nikada nisu shvatili kako se pravi kiša...

Ostala je samo ispucala suva zemlja, crvena od krvi malih ljudi iz oblaka i sivi pepeo velikih ljudi sa zemlje...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jednom davno postojali su oblaci, bele ili sive stvari koje su se lagano kretale po nebu i iz njih je ponekad padala voda. Kiša.

U njima su živeli mali, srebrni ljudi. Njihov posao je bio da svojim dugim prstima skupljaju delove oblaka i od njih prave kapi koje ce baciti na zemlju.

Na zemlji su živeli veliki ljudi kojima se nije sviđalo da voda pada s neba u bilo koje vreme. I odlučili su da kontrolisu kišu i oblake, kao što su želeli da kontrolišu i sve ostalo što ih je okruživalo. Pokušali su na razne načine, ali ništa im nije uspevalo.

I onda su jednog dana otkrili male ljude iz oblaka. I odlučili da ih sve ubiju, kako bi oni postali gospodari kiše. Veliki ljudi sa zemlje napravili su zato milijarde malih kopalja i ispalili ih u oblake.

Koplja su probadala male srebrne ljude iz oblaka i oni su padali na zemlju, lomili se, krvarili, topili se i zemlja je upijala njihovu srebrnu svetlost i crvenu krv.

Kiša krvi je bila poslednja koja je ikada pala na zemlju. Jer veliki ljudi sa zemlje nikada nisu shvatili kako se pravi kiša...

Ostala je samo ispucala suva zemlja, crvena od krvi malih ljudi iz oblaka i sivi pepeo velikih ljudi sa zemlje...

rakete protiv gradonosnih oblaka.... icon_smile.gif

 

inace, dobar ti je materinski instinkt, zrela si za prirodnu reprodukciju.... icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

I odlučili da ih sve ubiju

Koplja su probadala male srebrne ljude iz oblaka i oni su padali na zemlju, lomili se, krvarili, topili se i zemlja je upijala njihovu srebrnu svetlost i crvenu krv.

 

Kiša krvi je bila poslednja koja je ikada pala na zemlju.  Ostala je samo ispucala suva zemlja, crvena od krvi malih ljudi iz oblaka i sivi pepeo velikih ljudi sa zemlje...

 

Mislim da se ipak ne moze porediti s ovim surovim i detaljno opisanim...

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prica mi je pala na pamet jednog dana dok sam isla ulicom i pocela da zamisljam kako bi izgledali ljudi koji se tope na asfaltu. Jeste morbidno.

 

Ali u poredjenju sa onim sto danas deca gledaju u crtanim filmovima... Ovo bar ima neku ekolosku poruku.

 

Danas psiholozi uveliko raspravljaju o uticaju klasicnih bajki na decu (npr. Pepeljuga, kako se devojcice uzive u tu ulogu i kasnije ne zele da izadju iz losih brakova, jer cekaju "princa" i misle da je OK sve sto im se desava)... Ali ne bih sad da ulazim u to.

 

Samo me je zanimalo sta mislite o samoj prici. Ne bavim se pisanjem, pa sam htela da vidim sta drugi misle, kako mi ide icon_mrgreen.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja ponavljam....ipak je morbidnije nego uobichajena decija morbidnost....mozda to i funkcionise k'o priprema dece za vrli novi svijet.....

Mozda. Svet se menja...

 

Kad si vec spomenuo Hakslija, setila sam se njegovog opisa gnjavatora:

 

"Engleska rijec bore, gnjavator, dvojbenog je podrijetla. Neki je jezikoslovci izvode iz istoimenog glagola to bore, sto znaci busiti. Gnjavator je covjek koji vam vrta rupu u duhu, koji nemilosrdno ruje kroz vasu strpljivost, kroz sve oklope kojima ste se uzalud ogradili, praveci se gluhi, nepazljivi i grubi – vrta i vrta, sve dok vas ne izvrta skroz naskroz do same srzi. Ali ima i drugih jezikoslovaca, isto tako dobrih, ako ne i boljih, koji bi tu rijec izveli iz francuskog glagola bourrer, kljukati, zasititi. Ako bi ta etimologija bila tocna, gnjavator je covjek koji vas kljuka svojim debelim, mucnim raspravama, koji vam gura svoju lojem oblozenu osobu kao valjusak niz grlo. On vas kljuka, a vi ste ga, da se posluzimo jednom zgodnom poredbom, “siti do grla”. Rado vjerujem, iako to nije moguce, da su oba ta izvoda tocna, jer gnjavatori vas i vrtaju i kljukaju. Oni su kao zubarsko svrdlo, a takodjer i kao stari ustipci. Ali oni imaju jos jednu osobinu, koju svrdla i ustipci nemaju – oni se zadijevaju, lijepe. Zato se – premda nisam filolog – usudjujem predloziti i treci izvod iz rijeci burr, cicak. Burr, bourrer, bore – sve gnjavatorske osobine, ljepljivost, kljukanje i vrtenje, sadrzane su u ta tri moguca korijena. Svaki od njih zasluzuje da bude tocan."

icon_mrgreen.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...