Jump to content

Snimanje albuma: šta, gde i koliko?


METAL Man

Recommended Posts

To je onda druga stvar. Pa recimo, ime studija mi je mirisalo na ciganisanje, ali sam se prevario, sto mi je drago.

 

Danas imas i one-man izdavacke kuce, i tome slicno, pa mi je mirisalo na to.

Edited by H.J

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inace, studio Boom u Zemunu (blizu stare okretnice 15ice) se isto bavi demo snimanjem.

BOOM tema:

http://www.yumetal.net/forum/index.php?showtopic=40298

Studiji za Demo snimanja:

http://www.yumetal.net/forum/index.php?showtopic=37589

Ovde se prica ISLKLJUCIVO o snimanju ALBUMA.

 

Dalje, proces stvaranja albuma ima više faza, samo snimanje instrumenata, zatim miks albuma, i konačno mastering. Možda bi bilo realno reći da postoji i preprodukcija, i da u nekom idealnom slučaju producent prvo treba da sedne sa bendom i da presluša pesme, vidi kako razmišljaju, šta bi hteli da dobiju, pa čak i sedne sa njima da dotera aranžmane pesama ako je potrebno, ali je to daleko od realnostiu našem slučaju, uglavnom niko nema vremena niti interesa da se bavi bendovim na taj način..

:pivopije:  podrzavam! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam pre-produkciju radio kuci na cubase-u, normalno nije neki kvalitet ali apsolutno dovoljno za originalni smisao pre-produkcije... To mi je ponajvise pomoglo da sredimo vokale na pravi nacin a ne da gubimo vreme u studiju gde da stavio duple vokale, gde moze hor itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da, mnogo je lakse tako. Zamisli da recimo placas boravak u studiju na sat, a dodjes bez bar tempo trake ili icega, to je smrt :)

 

@Chicken: ok je, necu vise pominjati, ali isto onda nemoj da ciganises kako ti je skupo. Pre nego sto se snima album skupe se pare, a ne ciganise se za svaki dinar. Lepo ti je rekao Lex, ovo je skup sport. Cilj je kvalitet, da sve bude 100%, a ne "za sve pare".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo sam rekao da ima tema za demo snimke a ovde je rec o snimanju albuma.

 

Ja nigde nisam rekao da bih isao jeftiniju varijantu pa makar to znacilo manji kvalitet, pazljivo procitaj moje postove.  Bas naprotiv.

Lepo sam rekao radije bih dao jos 200e na snimanje nego da to trosim na vozikanje busem tamo vamo.

To sto se ne rasipam sa parama ne znaci da sam cigan. Molim bez vredjanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je bilo samo figurativno..

Znaci moze da se iskoristi za +3 pesme, za bolju produkciju, bilo sta sto je vezano za snimanje.

 

Ja ne zelim da izdam za Roadrunner, vec da snimim nesto pristojno sa novcem kojim raspolazem.

Naravno ne govorim o "albumu" za 100eur i takvim smejurijama, ali za 800eur mislim da moze lepo da se usnimi 10 pesama. Zar ne?

 

Potpuno sam nov u ovome, i dosao sam ovde da procitam ko sta pametno ima da kaze iz svog iskustva.

I naravno prihvaticu svaki savet i stav koji procitam ovde.

Nije frka, ako treba sacekacu jos 2-3-4 meseca i skrpiti jos dodatnih 200-300eur da odem u Sentu nije poenta u tome.

Hocu da nesto "naucim" pre nego sto se upustim u trazenje studija i tih gluposti.

 

A ne da mi kazes, mali prvo skupi 2000eur pa se javi, ko te jebe, ovo je skup sport... (opet figurativno :D)

Edited by Chicken Hunter

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali nazalost upravo stvar tako radi. skupis dve hiljade evra, pa razmisljas dalje. jer, po mom iskustvu, ne placas ti rad nekoga tolike pare samo, vec i placas cinjenicu da ne treba da razmisljas o nekim stvarima :da:

kao kod vodoinstalatera, platis brate dragi, ali ne razmisljas kako radi vodovodni sistem ispod kuce :D

naravno, treba da je jedno jasno: snimak na kraju moze da bude vrhunski a da ne izdate album nikada i ni za koga, nego morate u solo varijanti. ako nekoga zaista zanima da podeli iskustvo ili da saslusa necije, u ovom slucaju moje, samo mogu da kazem: apsolutno nista ne mora da znaci.

 

sto se para tice, opet uz duzno postovanje, band koji ne moze da skupi 1000 evra u npr dva meseca, na prosek od 5 clanova, ni ne treba da radi. treba se navici na to da ce pare bespovratno da se gube i to je prosto tako...

 

JOS NESTO! da li neko razmislja o REALNOJ poenti snimanja demoa? osim toga da je to pilot za sam band, za snimanje albuma? ja nikada nisam razumeo taj rezon" ej ajd snimimo demo pesme, komada dva, da vidimo sta ce ljudi reci? sta? sta vas bre boli kurac sta ce ljudi da kazu? zar ne svirate za svoju dusu? ili ako vec tako hocete, zasto ne snimite gajbatore demo, u sadasnje vreme cubasea, VSTova i slicnih zajebancija, uz trud, ti mozes gajbi da dobijes respektabilan demo snimak, ako dovoljno mozgas nad programom. plus, jebote ovo je era interneta bre, sve informacije su dostupne. mozes naci osnovne manuale, ili najosnovnije teorijske moduse za takvo snimanje. upravo to smo mi radili. zato nikada necu skapirati ta demo snimanja...zasto dajes sto evra za tri pesme?zar ti nije draze da kupis dve dobre pedale, pa si na lajvu odlican? a kada resis da zaista snimas, onda skupis kintu pa odradis ceo album? ili je fazon sto pre okaciti muzku na majspejs? ne znam, mozda nisam u pravu, ali meni je to bacanje para...

Share this post


Link to post
Share on other sites

jeste ali taj promo, kao sto i sam znas, mora biti u rangu kvaliteta samog zarsnog snimka, zato mi nisu jasna prelazna resenja...

sa druge strane, dosta sastava, a pouzdano znam za npr nightwish ide sistemom: snimimo full length, pa onda jurimo izdavastvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jeste ali taj promo, kao sto i sam znas, mora biti u rangu kvaliteta samog zarsnog snimka, zato mi nisu jasna prelazna resenja...

sa druge strane, dosta sastava, a pouzdano znam za npr nightwish ide sistemom: snimimo full length, pa onda jurimo izdavastvo.

 

Tako radi danas svaki bend koji nije pod sigurnim ugovor - pogotovo novi bendovi iz undergrounda - ako zelis da izdas i ides put "profesionalca" moras produkciskoj kuci da dostavis gotov album, jer su njihove kase maltene prazne - postoji mozda jos 5% izdavackih kuca preko koje ces dobiti ugovor, pa da te oni o svom trosku posalju u dobar studio sa iskusnim producentom... A da, i tih 5% se ne nalaze bas u metal muzici...

 

Sa druge strane, moj savet za mladi bend sa ogranicenim budzetom - zajebi 10 pesama za 800 evra - uradi dve ili tri, ali kako treba!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amen. Dutja komandovao razlaz :lol:.
Haha :lol::pivopije:

 

Jok...

 

Ma ovo sam naveo cisto da mozete da uporedite cene... Evo ga link za studio, koji ne briljira bog zna kakvim uredjajima, ali kao sto rekoh, dobar je, pgotovo za tvrdji zvuk... ALL IN ONE STUDIO

 

Takodje sam ovo postovao jer smatram da su takva all in one resenja buducnost... Zamisli koliko treba rada i vremena da sklopis dobar artwork, cak i da si photoshop ekspert... Ovako treba samo da kazez kako da izgleda i gotovo...

All in one je suštinski besmisleno, bar ovako kako si ti naveo. "All in one" u smislu povezanog muzičkog studija i art studija, to još možda, ali da ti neko pravi i umnožava diskove? Jedino ako želiš da napraviš 200 komada da bi podelio rodbini i prijateljima pesme i to ti je sve vreme i bio jedini cilj. Diskografska kuća ima ulogu validacije benda, a po mogućstvu i okolnostima ipak ga podržava u nekoj meri. Imati album koji si sam umnožio je nešto što te automatski (u većini slučajeva) stavlja u treću ligu i čini ono što radiš neozbiljnim.

 

:pivopije:  podrzavam! :pivopije:
:pivopije:

 

Ja sam pre-produkciju radio kuci na cubase-u, normalno nije neki kvalitet ali apsolutno dovoljno za originalni smisao pre-produkcije... To mi je ponajvise pomoglo da sredimo vokale na pravi nacin a ne da gubimo vreme u studiju gde da stavio duple vokale, gde moze hor itd...
U stvari apsolutno ima smisla snimati u studiju u fazama, a donositi materijal kući pa takođe dorađivati neke stvari, npr, zašto bi ti neko u studiju sređivao bubanj ako treba da se ispravi par grešaka u take-u ili ga pripremao za Trigger-ovanje (ako ti je to namera, a bubnjar nije imao sasvim jednake udarce) ako možeš to kući? A pre-produkcija može da ide dotle da je takoreći snimljena cela pesma, tako da bubnjar može da svira uz kompletnu matricu i klik itd. Samo se zamenjuju deonice sa "Demo snimka" sa novim, snimljenim tehnički bolje.

 

Pa vecina bendova to naziva demo, mada vise mislim da je u pitanju promo, na osnovu koga pokusavaju da dobiju ugovor.
Uf uf uf. Gde ćeš ti to da dođeš sa demo snimkom pa da ti neko da studio ili izruči unapred komplet pare za snimanje? Prođoše 80-e davno.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

All in one je suštinski besmisleno, bar ovako kako si ti naveo. "All in one" u smislu povezanog muzičkog studija i art studija, to još možda, ali da ti neko pravi i umnožava diskove? Jedino ako želiš da napraviš 200 komada da bi podelio rodbini i prijateljima pesme i to ti je sve vreme i bio jedini cilj. Diskografska kuća ima ulogu validacije benda, a po mogućstvu i okolnostima ipak ga podržava u nekoj meri. Imati album koji si sam umnožio je nešto što te automatski (u većini slučajeva) stavlja u treću ligu i čini ono što radiš neozbiljnim.

 

Takvu "All in one" soluciju neces naci u pravim i dobrim studijima ala Morrissound ili Area 51 - ovo je solucija skrojena za underground bendove koji su na pocetku...

 

U tom studiju ne dolaze bendovi koji imaju label ili ime, nego nepoznati underground bendovi koji diskove prodaju na koncertima i preko mailorder-a. A cak i da zele preko njega deal, mislis da je bolje da se posalje narezan disk od TDK ili FUJI nego profesionalno stampan disk? Sasvim je normalno da za bilo kakav valjan promotion koji treba da donese nesto treba oko 200 CD-a minimum... Znaci mnoziz ih i ovako i onako?!? Objasni, molim te, bas me zanima...

 

Za Assignment smo radili u dva dela - prvo smo slali produkcijskim kucama (narezane), a kada smo videli da nema dobre ponude odlucili smo da prodajemo sami i odstampali 1000 komada od kojih ce opet skoro 200 na promotion za recenzije, radio stanice...

 

Ili mislis da bi produkcijska kuca koja dobije disk i bila odusevljena materijalom reci, jok necemo da pricamo sa njima ili da izdamo jer su stampali 500 komada?

 

Edit - Na sto tacno mislis kad kazez: Diskografska kuća ima ulogu validacije benda?

Edited by Assignment

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takvu "All in one" soluciju neces naci u pravim i dobrim studijima ala Morrissound ili Area 51 - ovo je solucija skrojena za underground bendove koji su na pocetku...

 

U tom studiju ne dolaze bendovi koji imaju label ili ime, nego nepoznati underground bendovi koji diskove prodaju na koncertima i preko mailorder-a. A cak i da zele preko njega deal, mislis da je bolje da se posalje narezan disk od TDK ili FUJI nego profesionalno stampan disk? Sasvim je normalno da za bilo kakav valjan promotion koji treba da donese nesto treba oko 200 CD-a minimum... Znaci mnoziz ih i ovako i onako?!? Objasni, molim te, bas me zanima...

Slušaj, jedino ako živiš u inostranstvu, (vidim ti da se pominje Germany) ali ovo je Srbija, a negde ja svojom pričom gađam ljude na ovom forumu koji su zaglavljeni ovde. "Underground" je u Srbiji često samo razlika da li bend zna da svira i uopšte, da li je u stanju da snimi valjan materijal. Ako bend nije u stanju da snimi nešto ozbiljno, šta će mu onda 200 diskova, i šta će to da promoviše? Ako može da snimi nešto ozbiljno, onda će da izda odmah album, opet mu ne treba promo izdanje. U Srbiji je VEOMA lako izdati album, pa ta neka faza u kojoj bendovi napolju mogu ceo vek da provedu "Sjajan bend ali nikako da ubodu record deal" jednostavno ne postoji. Ako radiš samo i ekskluzivno za napolje, onda je to druga priča.

 

Za Assignment smo radili u dva dela - prvo smo slali produkcijskim kucama (narezane), a kada smo videli da nema dobre ponude odlucili smo da prodajemo sami i odstampali 1000 komada od kojih ce opet skoro 200 na promotion za recenzije, radio stanice...

 

Ili mislis da bi produkcijska kuca koja dobije disk i bila odusevljena materijalom reci, jok necemo da pricamo sa njima ili da izdamo jer su stampali 500 komada?

Ako misliš i sa ovim gore na inostranstvo a ni na koji način na Srbiju, onda možda donekle ima smisla, možda. Pa kao, da bi imao primerke diska koje ćeš slati diskografskim kućama u nadi da će neko izdati, ali mislim da ni tu brojnost diskova i kome će sve biti poslati ne igra ulogu koliko neke druge stvari. Ako misliš da "Samoizdaješ" album i šalješ ga po belom svetu, meni je to besmisleno. Za bilo koji pristojan materijal koji ima neke kvalitete može da se nađe neka izdavačka kuća. Ne vidim nikakvu prednost "samoizdavanja" osim u jako opskurnim podžanrovima koji imaju uzak krug fanova. Onda ima smisla jer možeš da gađaš lako svoj "Target audience" preko malog broja fanzina, sajtova i foruma. Ako izdaš album, i treba da šalješ stanicama, sama ta činjenica da imaš izdanje je dovoljna da ti omogući da se obratiš ljudima sa stanice, uspostaviš kontakt i ako postoji raspoloženje daš im link do fajlova ili im pošalješ netom. šta će ti onda urađen komplet disk? I šta će ti da bi neko iz nekog fanzina napisao nešto? Ako je bitan, pošalješ mu original. Ako nije toliko bitan, pošalješ mu link do verzije albuma , gde imaš kao jpg. Ceo omot albuma i mp3. To mu je dovoljno za recenziju. Dakle opet je pravljenje velikog broja promo kopija diskutabilno.

Prodavanje mi je već relativna varijanta. Ovde nećeš prodati ništa to je sigurno. Za prodaju online, ne znam koliko će ljudi da kupi homegrown CD nekog benda koji to nije oficijalno izdao, jako sam skeptičan da se tako može stići do trocifrenog broja.

 

Edit - Na sto tacno mislis kad kazez: Diskografska kuća ima ulogu validacije benda?
U Srbiji, možeš samo slučajno da se nađeš u medijima ako si demo bend, uglavnom je tako. Samoizdat = nemaš album. U glavama većine ljudi "Sami umnožili" ili "Neko im umnožio" = amaterizam, momci sami ne[to snimili pa dele, neozbiljno. Tj znači da nije dovoljno dobro jer niko nije hteo da izda. Sa obzirom kakva sve izdanja ugledaju svetlo dana, ta predubeđenja su uglavnom i tačna. Opet, jedini izuzetak su bendovi sa ekstremnijom muzikom i u nekom uskom podžanru, tipa radiš doom gothic industrial na nemačkom, pa logično, ne ide ići u PGP.

 

Za napolje, to ima pozvanijih od mene pričati, ali koliko znam, opet se isto hvata, izdavanje albuma te validira na mapi, bend postoji, ozbiljan si dovoljno, ima smisla to što radiš. Nemaš album ili si sam nešto umnožio = demo bend. A demo bendu su mnoga vrata zatvorena ili te gledaju sa određenim predubeđenjem.

Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

da se nadovezem: obzirom na pad prodaje nosaca zvuka i dominacije elektronskih formata, samo izdavanje ti danas realno daje kredibilitet pre svega. da kazes, e imam izdanje, legalno i onako kako treba. uvek ima izuzetaka, naravno, ali dusanova prica stoji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Dushan

 

Ovo je Srbija - Ok, razumem onda razlike u razmisljanju, ja sam, kao sto si predpostavljao vani, u Svabji...

 

Ovo se verovatno onda isto odnosilo za Srbiju: Za bilo koji pristojan materijal koji ima neke kvalitete može da se nađe neka izdavačka kuća.

 

Jer ovde u Svabiji to nazalost uopste nije tacno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Dushan

 

Ovo je Srbija - Ok, razumem onda razlike u razmisljanju, ja sam, kao sto si predpostavljao vani, u Svabji...

 

Ovo se verovatno onda isto odnosilo za Srbiju: Za bilo koji pristojan materijal koji ima neke kvalitete može da se nađe neka izdavačka kuća.

 

Jer ovde u Svabiji to nazalost uopste nije tacno...

Ovde su svi tiraži rock bendova bilo kog žanra takvi da je prodati preko 1000 diskova više izuzetak nego pravilo. Znači diskografska kuća ili računa da će bend snositi deo troškova izdavanja, ili računa na prodaju par stotina komada i da će od toga pokriti troškove izdavanja. A to se proda ako se bend malo potrudi. Naravno, za Dž Dž dupla pedala materijal je druga priča. Mada opet, čudi me da ne možeš naći izdavača, ako već nekoliko bendova sa ovih prostora izdaje za neku stranu kuću svoj materijal, a biti ovde je strašan hendikep, zašto bi to onda tebi morao biti problem? Dobro, priznajem, nisam čuo vašu muziku, ne znam tačan žanr. Poslušaću malo kasnije! Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uf uf uf. Gde ćeš ti to da dođeš sa demo snimkom pa da ti neko da studio ili izruči unapred komplet pare za snimanje? Prođoše 80-e davno.

Nisam mislio na "demo" kao naznaku kvaliteta i ozbiljnosti snimka, vise kao na gresku u terminologiji koja je cesto ovde prisutna (demo = nedovrsena verzija necega, u ovom slucaju pesme koja u takvoj verziji i ne bi trebalo da izadje medju slusaoce dok je bend ne zavrsi. Stoga, => ako bend kaze da je pesma zavrsena, a zadovoljni su i produkcijski (ne ulazim u to da li je to i "objektivno" tako), onda to i nije demo, zar ne? To mu onda dodje promo, to je neko moje razmisljanje).

 

Koliko sam upoznat, evo na primer Space Eater je tako snimio album (ali tu je imalo udela i Rnino poznavanje ljudi kroz njegov novinarski rad, koliko sam povezao). Mada, neka Rna kaze u njihovo ime.

Edited by H.J

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juce bio jedan drug kod mene u posetu i prezentovao mi je njegovu novu all-in one ponudu:

 

3 Pesme (max 5 dana po 7 sati za snimanje)

 

Mix i Mastering

 

Photo shooting

 

Complete cover artwork (4 strane u boji 4/4)

 

300 gotovo spakovanih, celofaniranih diskova

 

Isporuka gotovih diskova u roku od 14 dana nakon snimanja, komplet za 1800€...

 

Postoje i drugacije ponude za snimanje albuma... ps. studio je u Svabiji, kvalitet blizu profi snimka...

Naglasio bih ovo po 7 sati dnevno ,preporuceno je da se ne radi vishe od 4 do5 sati dnevno sa snimanjem jer posle toga(narocito snimanje metala)dolazi do otupljavanja na neke frekvencije najbolje je kako ser Martin radio radi 4 sata spava 4 sata jer dok spavas sve ti se u mozgu sredi a ovako radis jednog dana 20 sati nikako nisi zadovoljan i ustanes sutra i zvuci ti sranje:P

Inache planiram da se bavim snimanjem zvuka(ne producent)i jako me iritira danashnjica ,ljudi najlakse je snimiti nesto tight i moderno to moze i u sobi i uz andy snep forum (eno onomade snimio exodus covek u spavacoj sobi)a oko toga se vrte najvece pare a bendovi koji znaju sta hoce i koju mogu da odsviaju nesto drugacije uvek najebu jer to zaboga nije moderno.

suma sumarum za sada treba naci sto vishe ljudi van zemlje posto kod nas niko nikad nije snimio i producirao dobar album josh od Puta na istok Korni grupe.

Inache demo snimci (demo-demonstration) sluze da bi bend izrazio ideje koje ima izdavacu,novinaru,sebi i svom radu...Eto pada mi napamet cynic koji je snimio 7 demoa pre albuma zato sto su trazili sta zele zasto bi snimao album ako nisi siguran u sve svoje ideje i to nije ono sto si zeleo jedino ako nije debilni nu metalski bend za jump around mada to mozes da uzmes neki drugi bend i samo izkopiras poslednju zicu na gitari hahaa

Edited by STARSHOOTER_SUPREME

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ja mislio da su te u senti naucili da razmisljas o muzici na malo siri nacin.

inace, za pauze si u pravu, stavise, monitori zaglusuju posle izvesnog vremena i pauze su dobrodosle mozda i cesce, posto culo sluha prosto gubi na ostrini :da:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

PA pazi razmisljam ja o muzici na mnogo shiri nachin, mislim da moja kolekcija ploca govori za sebe tako da smatram da nemas pravo da mi kazes ista tako licno. Ali jednostavno nesto nije muzika(dinamika=0,smisao=0 itd itd)Ja recimo smatram da je teze i kvalitetnije snimiti dzeja nego nu metal bend.Meni je recimo to smetalo u Senti(mada to je problem svuda)(uz svo postovanje Marjanu i Nikoli koji su stvarno nikad bolji momci i stvarno se trude)Kada ti producent prica,ne kako da zvucis ne kako da promenis pesme nego da ti smisao i svrha pesama nije dobra i moderna(a pritom nikad nije slushao ili snimao takav bend) i da to nece da se izda i nametne ti stvari konkretno nama su promenili dosta stvari koje nismo trazili a stvari koje smo trazili nisu ali tako ti uostalom i roadrunner upropascava bendove ako pratis scenu znash o cemu pricam(konkretno zadnje sto mi pada na pamet je opethov spot koji su kuca i producent uradili kako misle da ce da se proda a bendu se ne svidja nimalo,ili nova metallica).Mislim da taj posao producenta treba da obavlja posebno producent kojeg je bend unajmio ali i sam bend jer oni najbolje znaju kako su zamislili (chuck shuldiner najbolji primer) kao sto reche Dulence gore e sad jbg ovo je Srbija ali i dalje mislim da bolje da bend zaradi 4000 soma(o da moguce je ako nesto zelis) i da stvar uradi stvarno covek koji to zna a ne neko koji to nikad nije cuo u zivotu.Jer i sama razlika u metalu je dovoljna za usmerenost snimacha itd.

Pa u principu buka koja steti jako mnogo (ne samo culo sluha nego i krvni pritisak ,psihu i moc rasudjivanja) ti je 4 sata od 90db a posto je u metalu uvek sve full to je to.

Neko je pomenuo da nemoras da znas oko vodenih instalacija pozoves instaletera i sredi ti ja mislim da trebas da znas makar minimum jer ako ne znas (u svetu je sve manje poverenja i ok ljudi) i prepustis se verovanju uglavnom najebes narocito u srbiji tako da ako odma vidis da snimac ne zna sta je 3:1 ratio za mikrofone (sto je glavni problem nashih srpskih bubnjeva)nemas sta tu da trazis i da ti neko prodaje toplu vodu

Edited by STARSHOOTER_SUPREME

Share this post


Link to post
Share on other sites

ama bre ko si ti da kazes da je to dinamika= 0 i smisao = 0?pa upravo taj pravac ima krajnje prepoznatljiv groove. e, TO je problem. vidis, sustina je u tome da ne treba da postoji predrasuda,a tvoja kolekcija ploca moze da zauzima hangar, radi se o onome sto gajis kao stav. dinamika nula...pa na cemu pociva taj zanr onda? :) isuse...

 

izjava za dzeja i numetal samo govori koliko zaista znas o stvarima. to je metal nacin snimanja muzike, nevezano od njegovog zanra, a metal kao takav, buka koju treba kontrolisati i kanalisati u snimku, predstavlja jedan od najvecih izazova za snimatelja(ne snimaca, to je rec koju smo koristili sa 7 godina da oznacimo lika koji glumi u pornicu).

 

na tvoj zvuk utice upravo producent, a UPRAVO najveci producenti zapravo menjaju snimak, daju ideje i sugestije, prave od banda ono sto kasnije jeste. ako si stvarno mislio da postoje iole veci sastavi koji samo udju u studio i snime sve onako kako su zeleli...hahaha, ne. mislis da bi pantera bila pantera bez terija dejta?

da ne govorimo o tome da su u pitanju profi ljudi koji od te svirke cesto zive jako lepo.

 

u svetu je sve manje poverenja i ljudi...covece, ovo nije grin pis ili crveni krst, ovo je snimanje muzike, na profesionalnom nivou. dam pare i dobijem uslugu kojom sam zadovoljan. sta je tu sporno? ko ce da me izvacari ako imam dva zdrava uha i nesto sto radi izmedju njih?

 

ali realno, svako treba da radi i misli onako kako oseca da treba. vremenom ce se neke stvari vec iskristalisati. svakome srecno, u svakom slucaju, barem se bavite autorskom muzikom, a to je vrlo respektabilno.

 

i za kraj, sta je tacno 4000 soma?

Edited by LeX69

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad se dete ubode na trn naravno da ima predrasudu sledeci put kad prilazi trnu(i to se zove odrastanje)Za nu metal se zna da se pravi zato sto je amerika ogromno govorno podrucije i da tamo imas 300 svirki pa ako si dobar live prodjes (zato nema uopste prostora u pesmama nego samo riljaj)I da imacu predrasudu disco i nu metal su zasluzni za unistenje i muzike i produkcije . ali ova rasprava je besmislena jer ti pricas sa emotivne strane neko moze da voli stolicu i ti nemozes da ga ubedis da je to loshe po njega zato ajde da pricamo kvalitetu.Da ali postoje producenti koji slushaju sta bend zeli da kaze(scott burnsa kad su pitali sto nije radio uvek najcistiju produkciju,zato sto su mu bendovi tako trazili)Nesto treba da bude prljavo,pobogu gde bi black sabbath bio pa i sve na dalje da nije prljavosti?a Postoje i oni koji misle kako sve znaju ili im dodju bendovi koji kazu e ocemo da zvucimo kao ovi.Ali naravno da u Americi i Engleskoj ima mnogo vishe profi ljudi nego kod nas a i niko od nas i ne zna sta se zapravo deshavalo tamo tako da je glupo pricati.4000 evra sam hteo da kazem 3 sata je pobogu :)Mene zanima da li mislite da u Srbiji ima do jaja mesta i opreme za snimanje a nema znanja i da li bi neko iz inostranstva pristao da dodje u Srbiju da radi na tim mestima?

p.s Oces reci da postoji iskreniji metal tekst od Nedelja i svi ste tu ,sve podseca na srecu?Eto pa i Toma covek pevao po kafane nikad tonalitet da ubode al covek koji ga je snimao ,snimio je iskrenost i zato i dan danas zivi

Edited by STARSHOOTER_SUPREME

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...