Jump to content

Snimanje albuma: šta, gde i koliko?


METAL Man

Recommended Posts

cekcekcek polako...ako si dobar live, onda prolazis? samo riljaj? gde si sve to cuo i kako si to zakljucio? a jel ti palo na pamet da je ista ta amerika kao veliko govorno podrucje(a ne vidim kakve veze ima sto je to "veliko govorno podrucje", i uopste sta znaci taj termin :) ) ima i neuporedivo veci broj sastava, pa je proporcija ista?

 

ja ne pricam sa emotivne srane, ja ti pricam kako stvari rade covece...ali kazem ti, slobodan si da furas svoj nacin razmisljanja koliko god oces..

 

producent slusa sta band zeli da kaze, ali slusajuci njihovu muzicku ideju a ne sta oni (uglavnom) baljezgaju. dakle, odlsusa muziku, i IZ MUZIKE kapira sta treba da se desi...zato neko zvuci prljavo, ili masnije od ostalih itd.

 

mi pricamo o kvalitetu. ja ne znam ko je sve vas naucio da ako prodajes jako mnogo albuma, znaci d asi fejk i da si komercijala, pa cak i da komercijala nema kvalitet? gde ste to svi naucili?

 

btw ne vidim kako su sabati imali previse izbora u zvuku sedamdesetih... posto je pro tools generacija stigla jedno 20 godina kasnije :) :)

 

ti slobodno imaj predrasude u bilo kom smislu, daleko ce to da te dovede. ali kad kazem srecno, iskreno to mislim, jer svi znamo kakva je situacija i da treba da imas onu stvar, kad se resis da u ovoj zemlji sviras samo autorsku muziku. ja bih samo voleo da se siri taj neki krug ljudi koji razmislja zdravo. imas ok stavove, ali brate mili, neke stvari zaista zvuce kao da tras neporeban inat...cemu ogranicenje brate? pa zar nije najveca lepota pravljenja mjuze, kakva god ona bila, kada razmisljas u smislu da nema granica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam ogranicen nego usmeren ,usmereni ljudi uvek pre stignu tamo gde zele a ne u smislu nema granica i samo seres a nista konkretno ne uradis jer to sto radis nema granica pointless?

A da sto se tiche mainstreama citirao bih Doriana iz Cathedral sto manji potok cistija voda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Јао, бре, Некроне, дај мало интерпункције, не могу да ти прочитам пост колико је неуредан. X(

 

zašto bi ti neko u studiju sređivao bubanj ako treba da se ispravi par grešaka u take-u ili ga pripremao za Trigger-ovanje

 

Хаха, Тригер великим словом. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam ogranicen nego usmeren ,usmereni ljudi uvek pre stignu tamo gde zele a ne u smislu nema granica i samo seres a nista konkretno ne uradis jer to sto radis nema granica pointless?

A da sto se tiche mainstreama citirao bih Doriana iz Cathedral sto manji potok cistija voda

 

Postujem svacije misljenje i svaciji stav. Ali ti si budala, kad mozes tako da pricas za ceo neki zanr. Brate mili shvati da nisi najpametniji, i a svako voli ima neki svoj ukus, nesto sto njemu prija, voli i svidja mu se da slusa. Mozda ja mislim isto to sto ti mislis o nu metalu, o tvojoj vrsti muzike, ali nisam prepotentan, i idem okolo i pljujem to na sve strane. Ok, iznesi svoje misljenje, ja cu da ga ispostujem i uvazim, mozda kazem nesto svoje. To se zove zdrava diskusija. Ali brate, nemoj toliko pljuvati po necemu neosnovano, to je sve sto hocu da kazem. O UKUSIMA SE NE RASPRAVLJA! Tako da nemoj pljuvati ceo jedan zanr! Mozes da kazes meni se ne svidja, zbog toga, toga, i toga, ali nemoj pljuvati toliko, i toliko spustati. Praviti da su oni koji to slusaju, snimaju i sta vec retardirani majmuni, jer nismo......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbolje da je sedam sati konstatnog peglanja. Pa valjda se prvo nameštaju mikrofoni, njakaju opne i šta već sve rade ti ljudi što nose palice na probu. Tri pesme po dva tejka uvr' glave sat vremena sa sve pauzama. Ako je već 5x7 verovatno je jedan dan jedan instrument.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drazo, mozes ti da snimas i 12 sati odjednom, ali to nije optimalno. Kao sto nije optimalno ni da se spoje 2 casa odjednom, umesto da ima pauza od 15 minuta izmedju, pa taj drugim cas prespavam.

 

Sto se nu metala tice, tu je stvar jasna, ne treba se pljuvati. Namere nu metala nisu duboke, poruka nije duboka, samo je ambalaza ono sto ga izdvaja, i kao taka je najzaniljivija upravo besnoj deci. Podseca me na mcdonalds ;]

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da i druga cinjenica je da pojedini bendovi ne znaju gde greshe kad odu na snimanje ,zato preporucujem toplo da bubnjar makar uvezba sebe uz tempo track do krvi i da se gitarista snimi kuci i pogleda u nuendu sta skripi ,jer nece se svako cimati da secka i uklapa to

a inache za buku ti i vazi ako dupliras zvuk znaci nije 90 nego 93 db dvostruko se smanjuje vreme izlaganja toj buci ako zelis da ostanes normalan:P

@sharkey jebem ti sisu u picku znas da sam seljak mi nismo imali srpski

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ovde se na temi priča o dve različite stvari: O snimanju "Snimaka" (Imam bend i hteo bih da zabeležim naše pesme a da ne dam puno para) i o snimanju albuma. Besmisleno je reći "Ne bih išao u Chainroom jer je na xxx mestu jeftinije" zato što nije pitanje novca, već rezultata, cena je sekundarna iako su svi ovde logično, zabrinuti oko para. Dobar snimak od 1000 eura je suštinski, povoljniji od osrednjeg za 800 eura. Konkretno neko je pomenuo kako je Chainroom preskup u odnosu na nešto u BG-u. Ne gleda se to tako, već čuješ šta radi Chainroom, pa čuješ šta radi taj drugi studio i ljudi u njemu, pa onda izabereš po rezultatu a ne po uštedi 134 evra jer si izabrao jeftinije.

 

 

Kao drugo, mnogo se priča o "Studijima" zato što svi misle da je stvar u opremi a to (često) nije tačno, znanje je krucijalno, a još važnije je razumevanje. To što neimaština pritiska pa ljude impresionira skupoća nekog komada opreme je druga stvar. Čovek koji razume muziku nekog benda, žanr i bend koji dobro svira na dobroj opremi će napraviti odličan snimak sa minimumom opreme. Odlična oprema i ljudi koji ne razumeju materiju koju snimaju će dati tehnički korektan snimak koji zvuči sasvim pogrešno.

 

Dakle stvar se svodi na ljude a ne na mesto, i ono što svima treba da bude vodilja je to da je bend sličnog žanra snimio snimak koji valja na nekom mestu, (naravno pod uslovom da isti ljudi snimaju i miksaju) da ne znam ništa ja bih se po tome orijentisao.

 

Dalje, proces stvaranja albuma ima više faza, samo snimanje instrumenata, zatim miks albuma, i konačno mastering. Možda bi bilo realno reći da postoji i preprodukcija, i da u nekom idealnom slučaju producent prvo treba da sedne sa bendom i da presluša pesme, vidi kako razmišljaju, šta bi hteli da dobiju, pa čak i sedne sa njima da dotera aranžmane pesama ako je potrebno, ali je to daleko od realnostiu našem slučaju, uglavnom niko nema vremena niti interesa da se bavi bendovim na taj način, a sa druge strane, dobar deo bendova ne razume zašto je to bitno i sa otporom reaguje na određene vrste saveta ili predloga, jer kao, šta ima neko da im se meša u pesme, samo nek snimi to što sviraju.

 

Kao što je čovek pre mene lepo dao primer, Mastering može često da spase ne baš dobro snimljen materijal (mada to traži čoveka koji zna da radi, jer u većini slučajeva shit in = shit out. Dalje, album snimljen u skromnijim uslovima koji se miksa od strane čoveka koji zna šta radi i na dobrom mestu može da zvuči sjajno. Ali opet, ako je sam snimak krševit, ma koliko postojala dobra volja, često je nemoguće smiksati nešto iole bolje od prosečnog, ako i to.

 

Kao neka generalna napomena, snimanje i miksanje metal muzike je različito od snimanja svega ostalog i NE BIH preporučio snimanje sa ljudima koji nisu verzirani za tu muziku. Apsolutno je nebitno koliko je skup studio, oprema, mikrofon, pojačalo, ako lupam, neko snima metal gitare i stavi muzikantu koji se ne kapira 57 pod velikim uglom i neki kondenzatorski mikrofon bez ikakvih panela okolo na metar u prostoriji gde se jasno čuje soba. Posle nema nade da se išta učini sa tim gitarama, iako je takva postavka možda sasvim u redu za neki alt rock bend ili šta već. Dakle ČOVEK koji zna šta radi je IMPERATIV, ponoviću, a ne oprema. Neke jako JAKO ozbiljne produkcije su snimljene na opremi koja je tehnički, apsolutno dostupna većini bendova ovde, bar po pitanju snimanja samih instrumenata. Ono što je u deficitu ovde su ljudi koji znaju da miksaju i imaju adekvatne uslove za to. Za mastering se ako treba kasnije može odvojiti od usta pa poslati napolje.

 

Tako da, prvo se gleda ko snima, kako snima, i kako zvuči ono što je snimio, a studio se lako nađe. Onda se gleda ko miksa, kako miksa i šta je miksao, pa ako to nije ova ista prva osoba, onda se nađe druga osoba da miksa album. Onda se ako ima para razmišlja o tome ko masteruje i šta je masterovao pre toga, i to naravno opet ne mora biti ista osoba.

 

Slazem se u potpunosti sa ovim i potpisujem kao neko ko je snimao do sada 6-7 puta i promenio par studija,nagledao se toga ko kako radi i ostalo....

Ajde kao i da ja dam neki savet...Elem,prva i najvaznija stvar je da je bend dobro navezban jer od toga zavisi mnogo stvari,pre svega stedi se vreme,samim tim i novac,snimak zvuchi dobro,precizno i jasno,daje se vise prostora producentu za rad itd.! Drugo,mnogo je bitno ali nije i toliko presudno da bend ima neki svoj definisan i prepoznatljiv zvuk sto se tice instrumenata....Da svako zna da namesti sebi zvuk gitare,basa i ostalog i da to ima smisla.....da zna zasto koristi to sto koristi od opreme za sviranje i zasto zeli eventualno da snima na toj i toj opremi i da zvuci tako i tako...

Takodje moj savet pored svega ovoga je i da se pre snimanja napravi plan po kom ce se snimati....dakle,koliko trackova i gitara za koju pesmu itd. Ovo isto stedi vreme i manje su sanse da se zaboravi nesto da se usnimi (meni se ovo desavalo).Dakle sve na papir pre snimanja....razbijte pesmu na delove...

 

E pod uslovom da su gorenavedene stvari ispunjene moze se pristupiti trazenju adekvatnog studija,producenta i dr.

E sada moje iskustvo do sada mi je reklo da je najbolje raditi sa vise ljudi a u Srbiji to cesto nije slucaj vec se bendovi opredeljuju za jednog coveka i jedan studio sto je po meni greska u startu jer ta jedna osoba nikada nece moci da izgura pricu do kraja,uvek ce faliti nesto...snimanje muzike je velika materija i shodno tome je razdvojena na vise delova ili ti etapa te shodno tome imamo osobe kao sto su: sound engineer,producer,mastering/post production engineer...Rad sa jednim covekom eventualno po meni moze da prodje ako se radi o nekom demo snimku koji pruza uvid u rad benda

Dakle prva stvar je naci studio koji zadovoljava vase apetite i jednostavno studio koji vam moze omoguciti sa svojom opremom za snimanje da postignete odredjeni zvuk...Moja iskustva mi govore da je u Srbiji redak slucaj da ce neko da vam iznajmi studio a da to ne podrazumeva da vam ta osoba,u vecini slucajeva - vlasnik studija,ne radi skoro pa SVE! Posto u Srbiji dosta ljudi pati od raznih komplexa nize vrednosti,ego sindroma i kojecega vecini je ispod casti da posao u svom studiju prepusti nekome drugom,mnogo vicnijem i nadasve iskusnijem te ovo moze u startu predstavljati problem ali na vama je da izgurate svoju pricu do kraja bez obzira na sve!

Znaci osvrnite se najpre na osobu koja je zaduzena za usnimavanje instrumenata ili ti benda aka sound engineera.Raspitajte se o toj osobi,o njenim referencama,razmislite da li je pogodna za tako nesto (obicno u Srbiji jedna osoba se bavi i produciranjem i masterom i usnimavanjem)...razgovarajte sa njom o tome kako bi zeleli da zvuci vas bend,kakav zvuk negujete itd.

Jedna veoma bitna stvar a koja se tice svih ljudi koji su ukljuceni u snimanje jeste to da treba da su fokusirani na odredjeni muzicki zanr! Znaci ako taj neko radi rock bendove onda ne moze da radi i extremne metal i hip hop bendove,ako radi sa jazz/blues bendovima onda ne moze da radi i punk/hardcore bendove itd.

Stroga selekcija je i vise nego pozeljna sto opet nije slucaj u Srbiji! Osobe koje rade Sound Engineering na snimcima uglavnom rade i kao tonci na live svirkama.Ta osoba treba na snimanju da zabelezi koliko god je moguce pravu- live energiju benda,da postavi u prostoru sve kako treba i da sto verodostojnije usnimi zvuk sa vasih pojacala,bubnja,mikrofona i ostalog i da ujedno ustedi vreme i zivce producentu a tako i bendu tokom mixovanja....

Ova osoba je NAJVAZNIJA u okviru citavog procesa snimanja jer od nje zavisi maltene 80% toga....Ako nije sve lepo usnimnjeno i odsvirano kako treba dzaba vam bilo kakvi producenti i ostalo pa makar kostali i milione...ako je pak obratno onda ste maltene zavrsili album :) ja to tako volim da kazem...

Ostalo je sve sminkanje....kao kod zena....ako je cica dobro nasminkana samim tim deluje izazovnije,lepse i vise sexy....isti slucaj je i sa muzikom...zato sledeca stvar koju treba da uradite jeste da nadjete dobrog sminkera ili ti producenta....osobu koja treba da oblikuje sve to sto je usnimnjeno tako sto ce da izbalansira ceo snimak,odnos instrumenata i vokala...da poradi na boji zvuka itd. i na kraju osobu koja ce da da zavrsni udarac u vidu masteringa tako sto ce da bukvalno receno napuca snimak da gruva,da iznivelishe i sredi frekvencije putem kompresora i kojecega vec te samim tim pripremi izdanje za nabacivanje na nosach zvuka ili ti CD,LP itd.

Mastering je cesto podcenjena stvar kod nas (iako je maltene posao za jedan dan za onog ko zna sta radi) sto je minus veliki jer snimku daje maltene krila sto bi se reklo...

Posto ja sviram i slusam hardcore/punk/hard rock/sludge,stoner metal otuda imam najvise iskustva sa ljudima iz ovog zanra a posto je ovo forum za prevashodno metal i ostale extremnije pravce mislim da cu biti nekome od pomoci...elem

 

1) Gledajte da nadjete dobar studio koji poseduje sto bolju opremu za snimanje,takodje gledajte i vi da pribavite koliko je moguce sto bolju opremu za sviranje.

Studiji koji imaju dobru i kvalitetnu opremu a za koje ja znam (slobodno neka me neko dopuni i ispravi u vezi ovoga) su Casablanca (Beograd),Studio 5 RTS (Beograd),Studio Bare u Zemunu ako se ne varam (tamo su snimani Partibrejkersi,Eyesburn) i cuo sam price da je taj Piknik dobar kao i studio momaka iz benda Sweeper iz Kragujevca....

 

2) Od ljudi koji se bave Sound Engineeringom preporucio bih Djuru Mysterious-a poznatijeg po sviranju u Eyesburn,Svarog,Minimum,Necrophilia..covek koji ima 25+ godina iskustva te je ujedno i radio kao official tonac na turnejama Soulfly-u,Uk Subs ako se ne varam,radio je velike metal/punk festivale u evropi a i bio je jedan od glavnih tonaca na Exitu kao i svim mogucim vecim festivalima kod nas....Po meni je on je i vise nego dobar izbor za metal/punkhardcore/hardrock bendove....Licno sam snimao sa njim i vise puta nam je radio ton na svirkama i znam o cemu pricam....Takodje mislim da dobar posao moze da odradi i Nikola Vranjkovic iz Blockout-a...Licno sam prisustvovao svirkama koje je radio i zvucalo je sve sveCki :)

 

3) Od hardcorepunk i rock producenata preporucio bih Raduleta iz Atheist Rap...covek je nevidjena faca i zaista zna sta radi,od metal producenata svidja mi se kako rade momci iz Chainroom studia a ni momci iz Matthouse studia nisu losi koji koji rade bendove nekog country/classic rock/pop usmerenja mada sam video da su radili i neke metal bendove nase i zvuci skroz dobro,mislim da se momak iz tog studia bavi najvise sound engineeringom tako da vam moze pomoci i sa te strane...

 

4) Za mastering stvarno ne znam ni jednu osobu da vam preporucim u Srbiji ali zato mogu da vam preporucim Billy Andresona koji je zaduzen za produkciju/master bendova kao sto su: Neurosis,Melvins,High On Fire,Cathedral,Fantomas,Mr. Bungle itd. njegov master kosta oko 400eur po informaciji od drugara cijem bendu bi trebalo da radi a o snimanju ne treba govoriti jer je skupo za nase uslove....ali covek radi sto se kaze za sve pare

i to stvarno zvuci bomba....

 

Eto toliko....nadam se da sam bar malo pomogao ili odmogao nekome ha!

Edited by zombie eater

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, master se zaista moze uraditi za jeftine pare, evo recimo Dan Swano koji je radio na Dissection, Bloodbath, Opeth, Katatonia...albumima radi mastering po ceni od 8e/minut (minut pesme, ne njegovog rada), dok je mix valjda 40ak evra po minutu. A prilicno je poznato ime u extremnom metalu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da...isplatljivo je raditi master za te pare po meni pogotovo kada ti radi neko ko je mega iskusan i ko ima dobre bendove i izdanja iza sebe....mozda ce nekome delovati skupo ali master zaista mnogo doprinosi snimku na kraju a i ne snima se album svaki dan....po mojoj racunici za fazon 1500eur (ukljucujuci studio,producenta i ostalo) mozes da snimis ono ubica album koji moze glat da parira produkcijama 300 X skupljim....samo treba naci prave ljude i treba imati malo strpljenja...

Te pare kada podelis na 5/6 clanova dodje mu po 250-300eur po osobi sto je jedno letovanje....Svako moze da odvoji i skupi tu kintu....album se ne snima svaki dan vec u proseku na 2god....

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Sto se nu metala tice, tu je stvar jasna, ne treba se pljuvati. Namere nu metala nisu duboke, poruka nije duboka, samo je ambalaza ono sto ga izdvaja, i kao taka je najzaniljivija upravo besnoj deci. Podseca me na mcdonalds ;]
A heavy metal je duboka muzika, sa porukom? Od Manowara pa do nekih infaltinijih tekstova Priest-a, od raznih ekstremnih bendova koji naprave svaki drugi tekst tako da je gomila nabacanih reči o ratu, smrti ili sveukupnoj propasti gde sama tema validira bezvezan tekst, do tekstova o ribama i žurkama, šta je to tako intelektualno u metalu, generalno? U stvari obrnuto od ovoga što si rekao, NuMetal (koji u stvari nije jedan muzički žanr jer ne vidim međusobnu vezu između gomile bendova koje tako označavaju, i to obično oni koji ih ne slušaju) se svojom tekstualnom tematikom direktno naslanjao na Grunge ideologiju, koja je opet sama po sebi bila reakcija na 80-e i između ostalog bila povratak malo ozbiljnijem songwriting-u u tvrđoj muzici. Da se razumemo, kad su lupam Korn počeli da rade to što su radili, bili su ekstremno progresivni ( u pravom smislu te reči) i kad bi J. napisao tekst o tome kako mu je loše i nije mu ni do čega, to je bilo jako dobro. To što sad Zilion bendova uključujući i Korn same, piše tekstove koji su prazna forma, i što se cela ta scena pretvara u sopstvenu karikaturu, to je normalno, to se desilo i metalu 80-ih. 95% takve muzike je danas smeće, ali je 95% svega smeće u svakom slučaju, i žanr tu nema veze.

 

I da ne ulazimo sad u mentalno retardirani sukob mišljenja nu metal jeste nije kvalitetna muzika, besmisleno je, naročito sa mnom, u vreme kad su se Korn i ostatak ekipe pojavili, bili su mi krajnje anitpatični, ja sam žalio za 80-im i slušao DT kući.

 

1. Ne može ceo žanr muzike biti nekvalitetan jer se nekom ne sviđa

2. Ne može se reći da je produkcija za jedan žanr laka a za drugi teška, samo su drugačije tehnički

 

Bata Starshooter-e, znam šta tebe frustrira, ali nema to veze sa Andy Sneapom, naročito sa obzirom da on ne radi NuMetal (: Ne ljuti se ali ceo problem je što ti ne znaš sam dobar deo tehničkog procesa. Ne može te tonac ujebati ako ti znaš bar delimično šta bi trebalo. Tj, ako tebi fali informacija kako dobiti kvalitetno ono što želiš, i sedneš sa toncem i on čuje da u tome kako si ti namestio farbu na pojačalu nešto JESTE problem, on će taj problem pokušat ida zaleči (to mu je i posao) Pošto on ima svoj ukus, on će taj problem lečiti na svoj način, i ta farba neće postati ono što bi ti želeo, nego ono što bi on želeo, i to je neminovno. Stvar je u komunikaciji i u tome koliko ste vi autoritativni u samoj izvedbi. Naravno možda nekad postoji mogućnost da naletiš na nekog ko je bandoglav, ali u tome je i umeće, istrajati u onome što želiš i biti dosadan ali ne i neprijatan i na kraju dobiti bar 90% onoga što si želeo. Kažem ti sve ovo, jer sam video da ljudi na primer dođu u studio, snimaju bubanj, i pri tome im ceo set zvuči u startu pogrešno. Onda se to snimi, i ti sad imaš doboš koji zvuči tačkasto. U miksu ti od tog doboša možeš da dobiješ samo varijaciju od onoga što on jeste, osim ako ne trigeruješ. Onda tonac uradi najbolje što može, i farba doboš u skladu sa time kakav je on. Bend hoće debeo i masivan doboš, i svađa se sa toncem da doda baseve i zamuti doboš, a ovaj im objašnjava da je to nemoguće jer je karakter doboša drugačiji. Cela stvar se završava time da je bend na kraju ubeđen kako je jebana stranka koju ne razumeju, jer se ista stvar ponovila i sa gitarama i sa svim ostalim. Ono što sam jako često viđao je ta vrsta razmimoilaženja, i to nije jedini slučaj, imaš ti koliko hoćeš situacija gde ti uđe pop pevač koji nema nikakvu masu u glasu, pevanje za pesmu je u nižoj lagi, i onda kaže snimatelju "voleo bih da mi namestiš onako, kao Chris Rea".

 

Ne kažem da je to vaš slučaj, možda vas zaista tonac nije ispoštovao, ali možda je i stvar u tome da tvoja zamisao kako treba stići do rezultata koje čuješ na albumima koje voliš nije realna, pa je snimatelj lečio probleme na svoj način i zato je sve povuklo na stranu koju nisi želeo da povuče.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://en.wikipedia.org/wiki/Audio_mastering

 

Jbg, muka je pročitati (:

 

Najkraće rečeno, kad mu doneseš svoje mikseve pesama za album, mastering inžinjer će zvučno dovršiti proces, i pomoću par stvari tipa EQ, kompresor i limiter doterati zvuk. U metalu danas, to znači da će pokušati da sredi ono što ne valja, da sredi EQ i nabije nivo kompresorom i limiterom, da bi se na kraju dobio, napucan i jako glasan zvuk kakav je danas obično uobičajen kad se slušaju metal albumi. Takođe će korigovati eventualne razlike u nivou između pesama (mada u praksi to obično kad se radi o metalu znači da je loš miks, u nekoj drugoj muzici ta nivelacija već ima smisla), i dati ti na kraju ili master kao fajlove, kao audio disk, i možda kao DDP fajl spreman za umnožavanje (matični format koji koristi većina mašina za rezanje CD-a, ako ne doneseš DDP, nego audio CD, onda sprava prvo grebuje audio CD pa napravi DDP fajlove pa onda reže)

 

Nekada se mastering svodio na sitnije korekcije i nivelaciju, ili na prilagođavanje snimka za rezanje vinila, a danas mnogo više utiče na sam karakter i zvuk albuma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka čast za temu, ovo treba bookmarkovati.

Jako puno kvalitetnih saveta na svega 5 strana.

 

Jedno pitanje:

Koji bi studio po vama mogao najbolje (ili najbezbolnije) uraditi produkciju da zvuči nešto slično ranom Theatre of Tragedy, recimo... ili Estatic Fear.

http://www.youtube.com/watch?v=sek9PsQl2eA

Na primer.

 

Nadam se da pitanje nije suviše banalno i glupo, ali to je najbliže zvuku koji (u nekoj doglednijoj budućnosti) možda budem radio za album.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro vece svima...! Eto mene o5, malo mi dosadno pa reshih da bogohulim! :D

 

Paznja 'vamo, ovo do sada nise videli! :D Bogohulje prve klase! ;)

 

LM, ne slazem se sa vecinom onoga sto je Dutja rekao na prethodnih par strana... ajde redom!

 

All in one, moze biti mnogo korisno!!! Pre svega saberesh treoshkove na jedno mesto pa ti je unapred jasno koliko treba da se skupi! Drugo, ne smarash se sam (sto dodatno ume da zasere stvar - prica sa vodoinstalaterom u principu stoji) a i ne smarash se sa trazenjem reshenja za svaku pojedinachnu stvar! E sada... 200 komada! mislim da ti momci koji su smislili da to bude bas 200 komada nimalo nisu blesavi! Dutjo brate, i sam si pre izvesnog vremena (citaj, dosta godina) ovde as otvorio temu Press kit... I veruj mi ta varijanta sa linkovima u vecini "ozbiljnih" izdavaca nece proci, vec ce ti reci da posaljes regularan CD poshtom! Isto vazi i za magazine i to... Mi smo sami radili taman tako 200tinak promo CD-a. Tj. radili smo mnogo vishe ali 200 tako reci ozbiljnjih koje smo slali izdavacima! Dobro nismo bas svih 200 poslali ali vise od 100 sigurno sa druge strane sada jurimo neke endorsmente i dosta firmi vidi da mi imamo objavljen album i sve to ali ipak trazi da posaljemo regularan press kit! Dakle, all in one nikako nije glupost! Ako si orijentisan iskljucivo na Srbiju, verovatno i nema nekog smisla ali meni se cini da je taj Press kit u svetu nesto poput vizit karte benda i shodno tome 200 komada uopste nije puno! Koliko ja kontam tih 200 komada sluzi za promociju - dakle posaljesh ih onima za koje zelis da cuju ono sto ti radish! A varijanta da ih sam prodajesh jeste diskutabilna... Mada, i to moze imati smisla za neki total underground!

 

A ono sto si spomenuo 80te su odavno prosle... mislim da sam ti spomenuo da smo mi slali tri pesme... dakle, kao demo! Od izdavaca smo dobili Record deal i regularan deal... U tom za snimanje oni su placali pola za studiJo a mi pola. To zato sto su oni mislili da je to demo i da mi imamo samo 3 snimljene pesme! Mi smo imali kompletan snimak od 9 pesama... dakle, 80te jesu prosle ali mislim da i dalje moze da se zavrsi neki pos'o, sto bi rekao onaj sto vari! :D

 

 

mislim da su orijentacije geografske prirode najvishe uticale na razlike u stavovima! ;) a pompezni uvod je morao da padne jer kontam da se jako retko deshava da neko The Dutji protivurechy! :D

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...