Jump to content

Zdzislaw Beksinski


Recommended Posts

sajt je odličan. čim si postavila temu pogledala sam ga jer sam ranije imala prilike da vidim neke njegove radove ali mi je suviše taman. podseća malo na dalija i na našeg milića od mačve po apstrakciji... ali naravno skelet kao zaštitni znak. brrr

 

ako vas nešto sa sajta zanima kažite da vam prepričam mnogo je za prevod od reči do reči

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pa otprilike zđislov.

 

s tim što L treba da bude nazalno a ovo O je u stvari otvoriš usta na A a kažeš

 

 

u stvari čuje se samo ĐISLAV :) od svega

Edited by Ајлин

Share this post


Link to post
Share on other sites

@hladnakaosunce:

 

da, upravo ta.

 

Ima li naziv ili...?

Ne, on nije davao nazive svojim slikama... Jedan ciklus slika je cak spalio, jer je smatrao da su previse intimne... 

 

Ja bih volela da je krstio slike; bas me zanima kakva bi to imena bila (jer, slikari su ranije uvek davali cudna imena, koja mi se nisu svidjala. Moderna umetnost dozvoljava slobodu u davanju imena, i to ume da bude bas dobro). Ali, dobro, ni ovo nije lose, jer svako moze sam da smisli svoje ime za svaku njegovu sliku.

 

Hvala na objasnjenju za ime. Bas me je zanimalo (kad sam pricala ljudima o njemu, nerviralo me je to sto ne znam kako da izgovorim ime). Hvala. :} 

 

A jel je Beksinski ili,kojim slucajem, Bekshinski?

 

 

 

@hladnakaosunce:

 

da, upravo ta.

I da, ja sam uvek tu sliku smatrala genijalnom, jer sam figure koje su u tvojim ocima kule, videla kao svece. To me je odusevljavalo. :}

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Дакле, Ђислав Бекшински. :mhihi:

 

Сада сам сигурна да су из вавилонске збрке Срби понели бољи комадић.

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ali nije bekŠinski nego bekSinski. baš kako se piše, tako se i čita.

 

warcraft nisam igrala sto godina, osećam kad bih počela sada ponovo stalo bi mi sve drugo u životu. ako na njegove slike podseća, sasvim sigurno bi se to desilo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Ja dark art jedino i gotivim u poslednjem periodu, ne računam naravno one koji su kult, i koji cenim i poštujem dugi niz godina. Ali stvarno, imam taj neki fetiš prema dark umetnosti, i kontam da želim sobu lepo da ispunim tim nekim dark i pagan motivima, dark od Beksinskog, a pagan iz raznih pagan neofolk bendova, kao što je recimo Omnia. To mi je taaaakva opsesija. true pagan. A serem XD . . Ali stvarno, bilo bi baš kul. To mi je plan za budućnost. XD

 

Spomenuh Beksinskog, ali posedovati njegove radove znači imati brdo para. A ja to nemam. XD Daaaakle,... nešto slično njemu. XD

Share this post


Link to post
Share on other sites

A posedovati njegove slike znacilo bi otezati ljudima da vide njegove slike...

 

Ja sam za to da se sve slike poznatih slikara cuvaju u muzejima...

 

 

Ne mora da bude tako...

Ima stvarno mnogo postavki muzeja koji traju i po više meseci, a dela su na primer privatno vlasništvo. Obično ljudi koji su kolekcionari imaju svest o tome da i drugi treba da vide i uživaju u delima pa daju muzejima za vreme postavke i tako kompletiraju izložbu...

 

Osim toga, da nema dela u privatnim vlasništvima, od čega bi umetnici živeli? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mora da bude tako...

Ima stvarno mnogo postavki muzeja koji traju i po više meseci, a dela su na primer privatno vlasništvo. Obično ljudi koji su kolekcionari imaju svest o tome da i drugi treba da vide i uživaju u delima pa daju muzejima za vreme postavke i tako kompletiraju izložbu...

 

Osim toga, da nema dela u privatnim vlasništvima, od čega bi umetnici živeli? :D

Da, u tome je i poenta lične kolekcije. A bilo bi potpuno nebulozno da kolekcionari ne dopuštaju da se vide njihove kolekcije, a jebi ga imaš na svetu debila ipak. -,- ... Za svakog uglavnom ima po nešto. . .

 

hhehe, da,... pa vidiš, to je isto relativno. :D On tako doživljava svoje slike. Ja vidim skriveno zlo i snagu u nekim radovima. XD

To ima lične simbolike. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au, pa tek sad videh ...

 

 

 

Family tragedies

 

The late 1990s were a very trying time for Beksiński. His wife, Zofia, died in 1998; a year later, on Christmas Eve 1999, his son Tomasz (a popular radio presenter, music journalist and movie translator) committed suicide. Beksiński discovered his son's body. Unable to come to terms with his son's death, he kept an envelope "For Tomek in case I kick the bucket" pinned to his wall.

 

On 21 February 2005, Beksiński was found dead in his flat in Warsaw with 17 stab wounds on his body; two of the wounds were determined to have been fatal. Robert Kupiec (the teenage son of his long time caretaker), who later pleaded guilty, and a friend were arrested shortly after the crime. On 9 November 2006 Robert Kupiec was condemned to 25 years of prison, and his accomplice, Łukasz Kupiec, to 5 years by the court of Warsaw. Before his death, Beksiński refused a small loan to Robert Kupiec (few hundred złotys; approximately $100).

 

[edit] The person

 

Although Beksiński's art was often grim, he himself was known to be a pleasant person who took enjoyment from conversation and had a keen sense of humor. He was exceptionally modest and somewhat shy, avoiding public events such as the openings of his own exhibitions. He credited music as his main source of inspiration. He claimed not to be much influenced by literature, cinema or the work of other artists, and almost never visited museums or exhibitions. The last time he went to a museum was in October 2004 with the young painter Lukasz Banach (now Norman Leto) and with Valdemar R. Plusa, his agent from Toronto and owner of Belvedere Gallery.

 

Beksiński avoided concrete analyses of the content of his work, saying "I cannot conceive of a sensible statement on painting". He was especially dismissive of those who sought or offered simple answers to what his work 'meant'.

 

 

 

[edit] Artistic legacy

 

The town of Sanok, Poland, houses a museum dedicated to Beksiński. He is still represented by his agent Valdemar R. Plusa, owner of Belvedere Gallery in Canada. Plusa has continued to maintain Beksinski's website [1], which features prints of his work for sale. A Beksiński museum (Muzeum Zdzisława Beksińskiego), housing 50 paintings and 120 drawings from the Dmochowski collection, opened in 2006 in the City Art Gallery of Częstochowa, Poland. A 'Beksiński cross', in the characteristic T-shape frequently employed by the artist, stands in the Nevada desert.

 

 

 

 

 

Inače sad videh kako se piše sa poljskim slovima - prezime se čita Beksinjski.

Tragična sudbina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo Gajgera, malo Dalija, malo Rembranta. Odlicno je, ne bas potpuno originalno, ali sve u svemu odlicno.

Neko je pomenuo da bi trebalo da se iskoristi za omote albuma! :)

 

Gospode.... :)

 

 

Elem, sajt mu ne radi bas savrseno, neki linkovi su "pokvareni" :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm.. pa da. Definitivno imaju njegovi radovi simbolike. Znam po sebi, sve volim da obeležim i sve volim da mi ima neko značenje koje samo ja mogu da razumem. To šta drugi vide mene ne interesuje, ali nadam se da bar neka osećanja budi u njima. Zaista tragična sudbina....

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...