Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

,iliti kako da na pojacalu imam zvuk mog preseta na pedali,znaci da pojacalo ima samo ulogu zvucnika?

E na ovo vec mogu konkretnije da ti odgovorim. Najslicniji zvuk presetu sa pedale ces dobiti samo pojacavanjem srednjih tonova na pojacalu a bass i treble smanjis do kraja. Ovo mi ortak jednom rece, nisam probao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E na ovo vec mogu konkretnije da ti odgovorim. Najslicniji zvuk presetu sa pedale ces dobiti samo pojacavanjem srednjih tonova na pojacalu a bass i treble smanjis do kraja. Ovo mi ortak jednom rece, nisam probao.

e to vec moze.To cenim.Probacu to u subotu na probi,pa cu videti da li si mi pomogao musik19.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kako je moguce da dva akorda C dim i A dim, imaju isti skup tonova koji ih cine,a zovu se drugacije?

Hvala.

inverzijom Cdima dobijes Adim......a postoje razliciti hvatovi...u tom jednom se poklapaju i isto zuce....zali sad zasto ? ne znam sigurno ali se najverovatnije prave na razlicite nacine pa se eto desilo da imaju dodirnih tacaka wallbash.gif

 

 

sad ja sad ja !!!!!...........

da li moram da malim prstom nabadam na zicu kao ostalim kad sviram.....jer imam duge prste pa ga drzim kao da je barre hvat ali lepo stisnem zicu (tj. ne poklopim sve zice kao u barre-u ali prst je skoro prav)......get it ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ja da pitam nesto sto me muci vec dugo.

 

Ne znam koju tehniku za picking da koristim. Mislim na obicne pesmice gde se akord razlaze, na primer ostani djubre do kraja:

 

 Am                 Am                Am                Am
|------------------|-----------------|-----------------|-----------------|
|----------0h1-----|---------0h1-----|---------0h1-----|---------0h1-----|
|--------2-----2---|-------2-----2---|-------2-----2---|-------2---------|
|------2---------2-|-----2---------2-|-----2---------2-|-----2-----------|
|--0---------------|-0---------------|-0---------------|-0-----------0-2-|
|------------------|-----------------|-----------------|-----------------|

 

Ja sam ovo svirao prstima bez problema, ali kako polako prelazim na elektricnu gitaru, trebao bih da koristim trzalicu. Da li da koristim alternate picking ili sweep picking za ovo. Znaci znate svi pesmu, sporo se svira, ne pricam o nikakvim brzim arpedjima, vec sporo razlaganje.

 

Moj ortak, shreader, kaze da, posto sam pocetnik, ne trebam ni da razmisljam o sweep picking-u, vec da samo vezbam alternate. Dobro, pitao sam ga za nesto drugo, mislim da je bilo nesto ovako:

 

--------------5-----------|--------------3-----------|
-----------5-----5--------|-----------3-----3--------|
--------5-----------5-----|--------4-----------4-----|
-----7-----------------7--|-----5-----------------5--|
--------------------------|--------------------------|
--5-----------------------|--3-----------------------|

 

Kako bi vi ovo svirali sa trzalicom? I jos nesto, da morate prstima, kako prstima, jel palcem prve dve zice, pa onda preostale 3 normalno ostalim prstima ili nekako drugacije?

 

Uopste, recite mi da li je alternate picking uvek bezbedan izbor.

 

Hvala!

Edited by Crusader

Share this post


Link to post
Share on other sites

U oba slučaja ideš nadole trzalicom do zadnje žice po redu, u slučaju đubreta do pull off-a, u slučaju druge stvari do druge žice, onda pull off odnosno notu na prvoj žici u slučaju druge pesme sviraš prema sebi i ostale note sve do ponovnog početka sekvence odsviraš prema gore, tj prema sebi..

 

Naravno da nećeš razlagati akorde alternate pickingom, čak bi i ružno zvučalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od pre par nedelja, prilikom vezbanja pikinga pocne da mi trne desna ruka... posle recimo 45 minuta ne_preterano_intenzivne(u smislu da mi odluta paznja ponekad) vezbe utrne mi palac, i ruka mi se nekako slogira, tj. izgubim kontrolu...

 

Ovo se desava samo kad vezbam iskljucivo alternate picking, ako presecem legatom ili nekom drugom tehnikom - problem se ne javlja...

 

Ipak, nista od ovoga se nije desavalo ranije, a uopste nisam intenzivirao trening, niti sam nesto mnogo ubrzao icon_smile.gif

 

Jel imao neko slicnih iskustava?!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam zasto se desava, ali me zanima kako drzis trzalicu, da znam da ja tako ne drzim icon_smile.gif

 

Mislim da li ti je pesnica skupljena ili otvorena, da li naslanjas jedan ili dva ili tri prsta dole prilikom sviranja i tako dalje, pod kojim je uglom trzalica u odnosu na zice, da li je palac u kontaktu sa trzalicom pri vrhu ili malo nize.... sto je ovo tesko preko interneta icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bacicu ti fotku cim sednem za komp na kojem je instaliran software digitalca icon_biggrin.gif

 

Klasicna poza... skupljena saka, palac i kaziprst drze trzalicu...

 

Mada, mogu da sviram na sve nacine, cak sam najduze svirao onako sa ispruzenim prstima, k'o Farreri, al' to ne izgleda ovako jebacki no.gifmusik19.gif

Edited by Marko, Mon_a[MOR]e

Share this post


Link to post
Share on other sites

icon_smile.gif

e vidis ja ne mogu tako nikako, ali nikako, nije mi uopste jasno kako mozete da skupite tako pesnicu, nekako ne mogu lepo da priljubim dlan da mutiram gornje zice kada svijam na donjim...

 

ali mene nekada zaboli sam misic palca... ma nebitno, uzecu par casova kod Dusana da mi sve to objasni i da me ispravi kada dodjem u bgd...

pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juce me cale odveo kod nekog ortaka sa VMA da potvrdi kevine sumnje da sam prst sjebao kompom no.gif

 

Realno, jesam provodio dan i noc pisuci maturski, ali nije mi ni palo na pamet da se ovo desava icon_confused.gif

 

Inace na lap topu nemam misa, furam neki mali dzojstik i njega vozim palcem...

Edited by Marko, Mon_a[MOR]e

Share this post


Link to post
Share on other sites

e' date='12. 6. 2005, 10:32'] Juce me cale odveo kod nekog ortaka sa VMA da potvrdi kevine sumnje da sam prst sjebao kompom no.gif

 

Realno, jesam provodio dan i noc pisuci maturski, ali nije mi ni palo na pamet da se ovo desava icon_confused.gif

 

Inace na lap topu nemam misa, furam neki mali dzojstik i njega vozim palcem...

Nema teorije da ti je to od kompa.

 

desetogodisnji zavisnik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema teorije da ti je to od kompa.

 

desetogodisnji zavisnik

Pazi, keva je jednom, ja sam bio sam mali, nosila gips, a saku je sjebala kompom icon_da.gif

 

Pre nego sto sam poverovao kevi (a nisam se zaista setio tog incidenta) otvorio sam temu na jednom forumu po kojem zapitkujem, na redovnoj bazi icon_smile.gif :

 

http://www.ibreathemusic.com/forums/showthread.php?t=8521

 

icon_mrgreen.gif

Edited by Marko, Mon_a[MOR]e

Share this post


Link to post
Share on other sites

e,12. 6. 2005, 15:48] Pazi, keva je  jednom, ja sam bio sam mali, nosila gips, a saku je sjebala kompom icon_da.gif

 

Pre nego sto sam poverovao kevi (a nisam se zaista setio tog incidenta) otvorio sam temu na jednom forumu po kojem zapitkujem, na redovnoj bazi icon_smile.gif :

 

http://www.ibreathemusic.com/forums/showthread.php?t=8521

 

icon_mrgreen.gif

Onda je vasa porodica, pogotovo ti i keva,jedna u million icon_smile.gif

Mislim,ko je jos ruku sjebao na kompu?! icon_smile.gificon_confused.gif

Vidim ja da ce te poseti chika Ginis ovija dana icon_da.gificon_smile.gif

Edited by Heavy jerk

Share this post


Link to post
Share on other sites

e' date='12. 6. 2005, 18:06'] Raspitaj se teknre, kod nekoga ko se time bavi icon_smile.gif

 

Ni ja nisam verovao...

Bice da je laptop kriv... Jako je bitno kako drzis ruke a laptop tera da su uvek neprirodno odignute od astala... icon_smile.gif Moja ujna je sjebala ruke - iskljucivo koristi laptop racunare - bukvalno po 16 sati dnevno 7 dana u nedelji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

e' date='12. 6. 2005, 16:16'] @Heavy Jerk:

 

Ajde postuj opet ono sto si napisao...

 

Obrisao sam ti post i iskucao komentar koji je neophodan da bih banovao, a onda sam se setio da vise nisam moderator icon_smile.gif

 

Btw. Gde nam je Sunray ph34r.gifmhihi.gif ?!?

ala si faca,pa ti moderator ...Idi,,,necu moci da spavam.....kakva je to fora da moderator banuje cim neko ne misli kao on?Stvarno,oladi malo,u cemu je poenta ovog foruma ako ti banujes svakog ko ne misli kao ti!EEE,chvarku jedan...Ti si mi dao onaj warn i opet jajaris...oladi malo,ponasaj se kako sto treba da se ponasas a ne k'o dete icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije stvar u "moci"( mhihi.gif ) ili cemu vec, nego u kolicini nevaspitanja... Nece se niko stvarno naljutiti zbog neke anonimne e-prozivke, ali zracite previse no.gif ...

 

Ima vas takvih koliko 'oces... Da mogu, nekako bi filtrirao Sunrayeve poruke, i ostalih clanova kao sto si ti...

 

Warnovao sam te jer redovno ostavljas duple postove i duple teme... treba to ocistiti, eeeeeeej icon_smile.gif A posto nisi prestao, warn nece otici...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Repetative Strain Injury Syndrome.

 

za to je potrebno da zaista zalegneš na komp i to u dužem periodu ili da grčiš i stežeš ruke dok radiš. Sa tastaturom teže, dobijaju ponekad profesionalni daktilografi. sa mišem može itekako ako sediš u kontinuitetu i brzo klikćeš, bitno je i kakav je položaj tela, ugao ruke itd. Ja sam dobio začetak toga sa desnom rukom pa sam za jedan dan (ne treba ti više) navikao sebe da mogu normalno da koristim miš i levom i desnom rukom. Da li je to što ti se pojavilo od kompjutera možeš da oceniš i sam: Ako si prvo osetio dok si sedeo za kompom u uobičajenom položaju onda je to to. Ako nisi, već dok si svirao gitaru, onda može biti bilo šta drugo, da si nateglio malo prst ili nezgodno spavao na ruci. Znam lika koji nije mogao da pomera ruku jer je zaspao na njoj, jako dugo mu je trajala cela stvar, usrao se od straha, vremenom je prošlo. U svakom slučaju, ne napreži ruku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desi mi se, ponekad, kad nezagrejan mhihi.gif sednem za lap top, da me u roku od 2 minuta tako zaboli prst da moram da pauziram bar neko vreme. Za gitarom mi ipak treba vise vremena laugh.gif

 

inace, sedim extra nepravilno...

 

Sad, ovo je druga tema, kako sedite dok svirate djitru?!? Da li ste malo povijeni unapred, ili skroz pravi, ili nesto trece?!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

e,12. 6. 2005, 16:30] Nije stvar u "moci"( mhihi.gif ) ili cemu vec, nego u kolicini nevaspitanja... Nece se niko stvarno naljutiti zbog neke anonimne e-prozivke, ali zracite previse no.gif ...

 

Ima vas takvih koliko 'oces... Da mogu, nekako bi filtrirao Sunrayeve poruke, i ostalih clanova kao sto si ti...

 

Warnovao sam te jer redovno ostavljas duple postove i duple teme... treba to ocistiti, eeeeeeej icon_smile.gif A posto nisi prestao, warn nece otici...

ja tebe nisam PROZVAO,zar te komp i toliko ozracio da nisi video smajlije? icon_confused.gifno.gif .Mislio sam da ispadne dobra fora,a ti sto ne znas za salu...i ne poredi me sa sunrayem.Ja NE OSTAVLJAM duple postove,protrljaj malo oci.To se desilo mozda svega par puta,i to NENAMERNO icon_da.gif .A to za nevaspitanje,se moze uputiti samo na tvoju,a nikako na moju adresu.I jos jednom:GLEDAJ SMAJLIJE icon_da.gif

Warnuj me koliko hoces,meni je mirna dusa,cak i sto se ovog foruma tice...nikog nisam zeznuo za nesto,nikog ne vredjam(il' je to na drugarskoj osnovi da razmrdam temu i tako nesto,obavezno UZ SMAJLIJE)...meni je ovaj forum puno pomogao,tj. neki njegovi clanovi,narocito sto se tice postova i objasnjenja o gitari,jedino takvi kao ti mi kvare utisak o njemu...razmisli malo...ne isplati ti se ovako bahato ponasanje...jer ti si mozda i gazda ovde,ali samo u virtuelnom svetu...

Edited by Heavy jerk

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...