Jump to content

Nikolaj Velimirović


Recommended Posts

Odmah na pocetku strane prvi textovi su o vladiki Nikolaju...prvi pasusi su njegove reci iz 1956 godine.

Prebaci ako mozes, ja nema ovde pdf citac.A kad ukljucim kao html odmah mi blokira strana!

pocinje..prema izvestajima iz Jugoslavije Srpski narod se moze ponovo naci pred strasnom tragedijom.

Edited by Villain

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, evo ga!

 

samo da iscitam jos nesto, pa cu da bacim ovdje!

 

(ja sam u stvari gledala pogresan sajt icon_smile.gif onaj iznad. rastko i sl.)

 

Најбољи познавалац српског питања у 20. веку, Свети

Владика Николај, пророчки објављује 1956. године: Према

извештајима из Југославије, српски народ може се поново наћи

пред страшном трагедијом. Сви говоре: нека падне Тито, па

ћемо онда лако! А нико нема плана шта ће бити после пада

комуниста. Хрвати имају план, инспирисан од папе и

подржаван од Италије. Код њих нема странака; они не знају за

демократију. Они знају и хоће једно: окупирати Босну и Срем

и Србе о врбе, или поклати или истерати из тих земаља. У

моменту пада комунизма (ако Русија не интервенише)

Хрватима ће се одмах доставити оружје и сви ће бити

наоружани, док ће Срби бити голоруки као и у првом покољу.

И усташе и оружје све чека готово на граници Југославије, у

Шпанији и у Аргентини. За 24 сата сва ће Хрватска бити под

оружјем и сви гаулајтери на свом месту. Папа ће опет

благословити покољ Срба и ућуткати њему наклоњене

Англосаксонце.

А шта Срби партијаши мисле? Они мисле, као и 1918.

године, прво расписати изборе па нека народ (јадни, тужни,

голоруки српски народ) искаже своју жељу и вољу? И ништа

више. У тој једној мисли садржан је план свих српских

демократских и полудемократских и левичарских и

полулевичарских партија, па чак и националних, четничких и

патриотских. Каква фантазија и какво лудило!

Питање је, дакле, не како оборити Тита него шта ће

бити после Титовог пада? Ко ће српски народ наоружавати

да се брани од вечног и много страшнијег непријатеља. И каква

ће се власт одмах установити у српским земљама.

Није, дакле, како је то пророчки сагледао Свети Владика

Николај, српско питање некад било: како оборити Тита, него

шта ће бити после Титовог пада; ни, до јуче, како оборити

Милошевића, него шта ће бити после Милошевићевог пада;

нити је данас српско питање: како оборити са власти њихове

ученике, децу комунизма, него шта ће бити после њиховог

пада, и каква ће се власт одмах установити у српским

земљама?.

А шта Срби партијаши мисле? Избори, и само

непрестани лажни избори: Често пута народу се кроз изборе

тобож ставља питање, док уствари подмеће му се унапред

срочен одговор! Тобож хоће да се чује народна воља, док

уствари намеће му се воља појединаца; своја лична или

партизанска ситна роба ставља се под велику фирму народну.

(Епископ Жички Николај, Посланица свештенству, 1938.) И

нема одговора на српско питање јер су се синови српских

сељака и синови српских комуниста опет изнова окренули

Западу да траже Сунце тамо где се Сунце гаси а не рађа се

враћајући се са Запада поцепани и завађени у партије.

А одговор је дао онај који је и поставио пророчко

питање; одговор се налази у Завештању Светог Владике

Николаја.

* * *

Крај комунистичког ропства, излазак српског народа из

самоскривљене националне пропасти и почетак духовне

обнове везани су нераскидиво за најзначајнији датум новије

српске историје: 12. мај (29. април) 1991. године, Пренос

моштију Светог Владике Николаја, повратак највећег Србина

после Светог Саве из Америке у Отаџбину (големог ли нашег

греха, недостојности и опомене да и други највећи Србин наше

историје умире у туђини, а не међу својима). У времену

странствовања Светог Владике по туђини а посебно по

упокојењу, готово једини сведок његове заветне личности у

окупираној отаџбини био је ава Јустин. Свети старац ћелијски

први, уз Руску заграничну Цркву, прославља новог светитеља

српског и свеправославног, и својим беседама на парастосима

у Лелићу, у времену комунистичког зла, сведочи о Завештању

Светог Владике. Ову ћелијску, по српски род спасоносну

мисију, настављају његови ученици: отац Артемије

(састављајући прво житије Светог Владике Николаја), отац

Атанасије (дајући прву одбрану Светог Владике од

комунистичких напада и клевета), и отац Амфилохије

(прослављајући Новог, Српског Златоуста). Нову, најсјајнију

афирмацију Свети Владика добија у емиграцији,

објављивањем Сабраних дела у Немачкој. Ускоро пада

комунизам, а у српском народу се уздиже светли лик Владикин.

Међутим, комунисти, подељени у више странака, остају на

власти, и у таквој атмосфери партијашења, без рода достојног

покајања, дочекујемо Светог Владику. У беседи при поласку

из Америке, где је Владика учинио прво (светосавско) чудо

измирења завађене браће у емиграцији, Антоније Ђурић

упозорава да Владику у отаџбини чекају они који су му судили

и Бога убијали у народу његовом, али да овај дан означава и

почетак повратка српских политичких емиграната на родну

груду, симболично кроз првог међу њима. Владику заиста,

поред верног народа, дочекују и партијски и удбашки шефови

чиме се само потврђује несрећни смисао новог периода српске

историје: времена лажног родољубља и злоупотребе

националних вредности у дневно-политичке сврхе страначких

интереса. Упркос томе што су српски партијаши намеравали

да заробе Владику у своје програме, Свети се отргао, и кроз

своја дела кренуо, као Свети Сава некада, по свим српским

земљама залазећи у сваку српску кућу да је благослови и

просвети.[

 

 

 

 

EDIT: ima jos par dobrih tekstova, ali me mrzi da kopiram posto su totalno necitljivi (oci su mi ispale), izgleda da imaju neki zajeb s fonotovima.

Edited by blondie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vladika Nikolaj je bio obican extremni nacionalista (citaj: nacional sovinista)...ja uopshte ne razumem kako neko njega moze da gleda kao nekog sveca...covek je odobravao nacisticke akcije...slao je blagoslov komandantu Kosti Pecarcu. Znaci, poshto mi se ne da da zalazim dublje u ovu temu, nije li vam dosta sto on kao jedan crkveni covek, hriscanin, moze da da blagoslov za akciju u kojoj se ubijaju ljudi...shta god oni ucinili, i kojem god sistemu pripadali...po meni covek i ne mora da bude hriscanin, pa ako je normalan nece podrzavati i radovati se ubistvima bilo koje vrste...a cinjenica je da je on to radio...da ne pominjemo neke njegove tekstove u kojima pominje i neke rasisticke ideje...da se razumemo, svako blizak ljoticu, definitivno je poremecen...

Edited by +DamyaN+

Share this post


Link to post
Share on other sites

svako onaj ko diskutuje nesto sto ne poznaje definitvno ima promaju u glavi. brate, imas samo 9 strana, procitaj ih, necemo da ponavljamo sad sve ispocetka zbog tebe. kladim se da si procitao par naslova od Vladike ali si se toliko zgadio da se nisi usudio nista procitati od knjiga icon_smile.gif

Edited by blondie

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel ti pricas srpski ili njemacki pa si se pogubio? veze nemam sta si rekao a i nemam vremena za desifrovanje.

 

za potpis bih te sad banovala. vrijedjanje. kao i onaj potpis kod banovanika.

 

koliko ste zaludni vas dvojica, veze nema s mozgom..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidi, ja nisam procitao ni naslove i nemam nameru da se bavim time...ne zanima me ta srpsko pravoslavna istorija...ali, molim vas uzmite ovo za ozbiljno -> On jeste napisao blagoslov jednoj vojnoj organizaciji i podrzavao je ubistva samim tim cinom...kako neko ko je covek i hriscanin moze to da podrzava...da ne govorimo o vezama sa ljoticem koji je jedan obicni fasista + nacosh...

 

 

P.S. Shto bi ti nekog banovala...zato shto ima sliku koja je istinita? Mislim, to jeste situacija na tom "svetom" kosovu koje cuva taj vash bog...i taj "sveti" srpski narod

Edited by +DamyaN+

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vladika Nikolaj je bio obican extremni nacionalista (citaj: nacional sovinista)...ja uopshte ne razumem kako neko njega moze da gleda kao nekog sveca...covek je odobravao nacisticke akcije...slao je blagoslov komandantu Kosti Pecarcu. Znaci, poshto mi se ne da da zalazim dublje u ovu temu, nije li vam dosta sto on kao jedan crkveni covek, hriscanin, moze da da blagoslov za akciju u kojoj se ubijaju ljudi...shta god oni ucinili, i kojem god sistemu pripadali...po meni covek i ne mora da bude hriscanin, pa ako je normalan nece podrzavati i radovati se ubistvima bilo koje vrste...a cinjenica je da je on to radio...da ne pominjemo neke njegove tekstove u kojima pominje i neke rasisticke ideje...da se razumemo, svako blizak ljoticu, definitivno je poremecen...

Ovo je nesto najgluplje od klasicnih optuzbi sto si mogao odabrati.Evo kladim se unapred da ti nista vise od ovoga, od optuzbi na racun vladike ne mozes da izaberes,izneses niti da pronadjes.Ovaj papagaj sindrom stvarno smara.

covek koji je bio u nazistickom logoru koji je eto naredbom vrha nemacke kao i ostali svestenici (katolicki naravno) bio postedjen fizickog vida maltretiranja, ali ne i jezicavog, davao blagoslov nazistickim trupama iako je znao sta one spremaju srpskom narodu.Mislim dal si normalan kad to iznosis.

Naravno da je davao blagoslove svom narodu, jok trebao je da salje kletve da sto pre propadnemo, a i propascemo pored takvih kao sto ste vi veliki borci za pravdu...!!!

Inace to sto pises o vladiki je slicno ovom:

 

Damjan je covek koji se protivi nazisticko-fasistickoj represiji iako je sam clan nacionalnog stroja i jedan od bivsih cinovnika SS trupa icon_wink.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidi, ja nisam procitao ni naslove i nemam nameru da se bavim time...ne zanima me ta srpsko pravoslavna istorija...

 

dovoljno.

 

P.S. Shto bi ti nekog banovala...zato shto ima sliku koja je istinita? Mislim, to jeste situacija na tom "svetom" kosovu koje cuva taj vash bog...i taj "sveti" srpski narod

 

kasno marko na kosovo stize. nisi u toku sine.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Vidi, ja nisam procitao ni naslove i nemam nameru da se bavim time...ne zanima me ta srpsko pravoslavna istorija...ali, molim vas uzmite ovo za ozbiljno -> On jeste napisao blagoslov jednoj vojnoj organizaciji i podrzavao je ubistva samim tim cinom...kako neko ko je covek i hriscanin moze to da podrzava...da ne govorimo o vezama sa ljoticem koji je jedan obicni fasista + nacosh...

 

 

P.S. Shto bi ti nekog banovala...zato shto ima sliku koja je istinita? Mislim, to jeste situacija na tom "svetom" kosovu koje cuva taj vash bog...i taj "sveti" srpski narod

Хришћанство није хипи покрет, али није ни ислам (ни папство), али сви ви овде волите много да причате, а мало да читате. (а још мање да слушате).

 

Срби сем православне другу повест ни немају.

 

Што се тиче Љотића, можеш да одеш на - овај - сајт, и да нађеш текст ,,ни фашизам, ни хитлеризам". А и да је фашиста, шта онда? Какве то везе има са његовом вером? Па и да је био нациста? Само показује да незнаш о чему причаш.

 

Бог није некакав ,,сикјурити" па да ти Он сад нешто чува, а ни ,,српски" народ сигурно није свет.

 

Можда Србски, али српски- не.

Edited by праратник

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na stranu Nikolaj, mada je ovo tema o njemu. Ne interesuje me rasprava, ali napisaću nešto više kao opservaciju, pošto vidim da se ovde na temi skupljaju ljudi koji smatraju važnim da brane "veru". Bez ulaženja u to da li mislim da je to atraktivan hobi ili nije, uvek sam fasciniran potpunim nerazumevanjem političnosti i umeća ubeđivanja, te toga koje argumente su ljudi spremni da prihvate a koje nisu, i koje stvari ljude još više odbijaju od vere.

 

Kao prvo, odbrana po svaku cenu. Niko nije nepogrešiv, ma koliko kovali nekog u zvezde. Ako neko uperi prst u nešto što vrlo očigledno ne štima, veština je i razumevanje, priznati da ni vama to ne štima ali da to ne znači da vera u celini nije dobra, ili da ako je neko koga kuju u zvezde kao svetitelja pomalo ne baš tako dobar, da se istaknu neki na čijoj biografiji nema mrlja.

Ako neko ukaže na glupost u tradicionalnom hrišćanstvu, mnogo je elegantnije priznati da suneke stvari zastarele i da ih ne treba shvatati bukvalno a istaknuti pozitivne stvari koje postoje u toj tradiciji.

Besmisleno je isticati stvari koje izazivaju otpor: Razna pravoslavna pravila ponašanja koja su ili zastarela ili represivna po prirodi, ili moralno prevaziđena napretkom civilizacije. Mnogo je bolje istaknuti ulogu koju su ona imala u nekom ranijem periodu istorije, obrazložiti ih u kontekstu razvoja društva.

Naivno je braniti religiju u celini, gomili ljudi je vrlo jasno da je crkva organizovano telo koje se vekovima borilo za vlast, učiilo mnogo ružnih stvari zloupotrebljavalo svoju moć u ime Hrista itd. Kada bih bio u situaciji da sa nekim koje baš preterano protiv religije razgovaram, istakao bih mu da postoji javno političko lice religije i koliko god se ono uprljalo, postoje redovi kao što su starci u kojima su ljudi koji nisu tu zbog interesa već zbog duhovnosti, i da postoji to duhovno telo crkve koje je na žalost uprljano interesima u nekim slučajevima.

Priznati grešku i biti skroman a zatim istaknuti pozitivne strane obično smiri nervizu druge strane i ne stvara dodatan otpor. Čak je neke sagovornike koji su apriori protiv religije zainteresovalo da me upitaju da im odgovorim na još neka pitanja. Nije valjda toliko strašno žrtvovati poneko ime iz crkve i priznati objektivno vidljive slabosti i ružne stvari, ako će to činiti da celina bude zdravija, i da se na kraju u stvari ostavi bolji utisak?

 

Takođe jako je loše osuđivati bilo koju drugu religiju ili hvaliti pravoslavlje kroz upoređivanje, kad je mnogo bolje hvaliti sve druge religije u kontekstu njihovih pozitivnih strana, a onda iskoristiti taj pozitivan ugao i u izlaganju ga primeniti i na pravoslavlje. Ljudi su automatski nakon toga spremniji da poslušaju šta imate da kažete, dok ih kritika druge religije ili njihove religije ili u krajnjem slučaju ateizma kao religije uvek odbija automatski, i šta god vi pričali više vas neće slušati ni uzimati za ozbiljno.

 

Ovo pišem zato što kada sam uperio prst na vladiku Nikolaja i ovde i na drugim forumima, automatski su se javili branioci vere, a takve situacije viđam svaki dan. A evo mogu da potpišem da sam ja kod ljudi koje znam više učinio da shvate hrišćanstvo na pozitivan način nego svi ljudi koji su u propovedničkom fazonu koje sam sreo. Takav pristup koji vi imate privlači samo ljude koji su latentno skloni da prihvate totalitarnost i jednoumlje a njih je ipak manji broj. Vladika nikolaj ima jako tešku, moralističku filozofiju, ima sumnjivu prošlost u nekim segmentima, i hteo neko to da vidi ili ne, jeste ispopulisan u vreme velikosrpstva tokom 90-ih. Primetio sam da ga vole ljudi koji uzimaju religiju zdravo za gotovo, i koji su zatvorenijeg uma dok jako nervira i odbija ostale. Jednostavno ga u razgovoru sa nekim ko je protiv njega a ne zna moje mišljenje zaobiđem, jer je teško odbraniti ga, i poturim nekog drugog, ili ispričam o sustretu sa nekim, što predstavlja moje lično iskustvo, pa ako je izraženo pozitivistički, ali realistično i umereno, to ostavlja mnogo bolji utisak nego ogorčena borba oko dokazivanja ispravnosti Vladike Nikolaja.

 

Jednostavno, kako pričate o religiji i kako konverzirate sa onima koji imaju drugačije mišljenje ovde na temi NIKADA ne bih uzeo nikog od vas u svoj marketinški tim, jer niko ne bi kupio ono što prodajemo. Razmislite o tome koliko doprinosite onome što volite i za šta se zalažete svojim stavom, načinom izlaganja, nedostatkom fleksibilnosti a u nekim slučajevima i neznanjem i nerazumevanjem.

 

Konačno, dokazano u praksi: Imajte na umu da sam najlepše, najracionalnije, i za zapadnjaka najlogičnije objašnjene stvari o Hristu čuo od budista i nezavisnih učitelja sa istoka a ne od hrišćana, i to nešto govori. Ponekad je u razgovoru pa i kod sebe u glavi čak i ako ste obični hrišćani pomalo "preskočiti" celu piramidu hrišćanstva i prisetiti se da je to samo organizacija ljudi, simbolični reprezent osobe koja je širila istinu, a ne istina sama.

 

Elem, ne interesuje me nikakva rasprava, ja znam da umem da odbranim hrišćanstvo kada želim, i to veoma uspešno, iako nisam nešto u tom fazonu, pa je to uglavnom samo radi ravnoteže i toga da se zna istina. Stoga neću dolaziti ovde na temu da odgovaram na nečiji pogrdan ili nekonstruktivan post u kom pod maskom dušebrižništva o religiji u stvari brani samog sebe i svoje izjave. Bolje razmislite, i ako ste zaista sluge hristove kako tvrdite, onda mu ne činite medveđe usluge, es simpl es det.

 

Hvala, doviđenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimljivo kako pravoslavci uvek polaze od pretpostavke da oni kojima se njihova ideologija ( a to jeste ideologija, a ne vera) ne svdija nemaju blage veze sa tim, te imse samo sa tog razloga ista ne svidja, dok bi medjuto odmah postali hriscani samo kad bi procitali par delca.

Get real.

Па и немају. Доказ си ти, који си том изјавом доказао да немаш. Ти људи којима се православље несвиђа- немају само они појма о православљу, него сви они који нису православци. Јер како год људи православно Хришћанство називали, оно није обичај, није ,,идеологија", него је живот, и управо зато ти људи и немају појма о њему. Ти можеш да прочиташ 10 пута више књига од мене о православљу, можеш да прочиташ 20 пута више православних књига од мене, можеш да прочиташ целу Библију, па да је и знаш напамет, ти и даље НИСИ Хришћанин; значи читањем се не постаје Хришћанин, него вером, трудом, и Хришћанским животом. А то што неко себе назива Хришћанином незначи да то јесте.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Хришћанство није хипи покрет, али није ни ислам (ни папство), али сви ви овде волите много да причате, а мало да читате. (а још мање да слушате).

 

Срби сем православне другу повест ни немају.

 

Што се тиче Љотића, можеш да одеш на - овај - сајт, и да нађеш текст ,,ни фашизам, ни хитлеризам". А и да је фашиста, шта онда? Какве то везе има са његовом вером? Па и да је био нациста? Само показује да незнаш о чему причаш.

 

Бог није некакав ,,сикјурити" па да ти Он сад нешто чува, а ни ,,српски" народ сигурно није свет.

 

Можда Србски, али српски- не.

Na drugoj temi si pomenuo da nije svaki hriscanin iskreni hriscanin, onda si ucio militantnom Pravoslavnom pisanju i za kraj -----

user posted image ---- Ovo je jebeno militantno i prepuno mrznje, zapitaj sebe da li je hriscanstvo rodjeno iz mrznje.

 

Pazi imas Hriscana koji nose mac, imas one koji kenjaju o postenju.

 

Znaci sa svim sto si napisao ( ostale teme ) proveri svoju mantiju.

 

Ja je ne nosim, ja sam pre za mac (KRSTASKI) i ne krijem se iza toga.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na stranu Nikolaj, mada je ovo tema o njemu. Ne interesuje me rasprava, ali napisaću nešto više kao opservaciju, pošto vidim da se ovde na temi skupljaju ljudi koji smatraju važnim da brane "veru". Bez ulaženja u to da li mislim da je to atraktivan hobi ili nije, uvek sam fasciniran potpunim nerazumevanjem političnosti i umeća ubeđivanja, te toga koje argumente su ljudi spremni da prihvate a koje nisu, i koje stvari ljude još više odbijaju od vere.

 

Kao prvo, odbrana po svaku cenu. Niko nije nepogrešiv, ma koliko kovali nekog u zvezde. Ako neko uperi prst u nešto što vrlo očigledno ne štima, veština je i razumevanje, priznati da ni vama to ne štima ali da to ne znači da vera u celini nije dobra, ili da ako je neko koga kuju u zvezde kao svetitelja pomalo ne baš tako dobar, da se istaknu neki na čijoj biografiji nema mrlja.

Ako neko ukaže na glupost u tradicionalnom hrišćanstvu, mnogo je elegantnije priznati da suneke stvari zastarele i da ih ne treba shvatati bukvalno a istaknuti pozitivne stvari koje postoje u toj tradiciji.

Besmisleno je isticati stvari koje izazivaju otpor: Razna pravoslavna pravila ponašanja koja su ili zastarela ili represivna po prirodi, ili moralno prevaziđena napretkom civilizacije. Mnogo je bolje istaknuti ulogu koju su ona imala u nekom ranijem periodu istorije, obrazložiti ih u kontekstu razvoja društva.

Naivno je braniti religiju u celini, gomili ljudi je vrlo jasno da je crkva organizovano telo koje se vekovima borilo za vlast, učiilo mnogo ružnih stvari zloupotrebljavalo svoju moć u ime Hrista itd. Kada bih bio u situaciji da sa nekim koje baš preterano protiv religije razgovaram, istakao bih mu da postoji javno političko lice religije i koliko god se ono uprljalo, postoje redovi kao što su starci u kojima su ljudi koji nisu tu zbog interesa već zbog duhovnosti, i da postoji to duhovno telo crkve koje je na žalost uprljano interesima u nekim slučajevima.

Priznati grešku i biti skroman a zatim istaknuti pozitivne strane obično smiri nervizu druge strane i ne stvara dodatan otpor. Čak je neke sagovornike koji su apriori protiv religije zainteresovalo da me upitaju da im odgovorim na još neka pitanja. Nije valjda toliko strašno žrtvovati poneko ime iz crkve i priznati objektivno vidljive slabosti i ružne stvari, ako će to činiti da celina bude zdravija, i da se na kraju u stvari ostavi bolji utisak?

 

Takođe jako je loše osuđivati bilo koju drugu religiju ili hvaliti pravoslavlje kroz upoređivanje, kad je mnogo bolje hvaliti sve druge religije u kontekstu njihovih pozitivnih strana, a onda iskoristiti taj pozitivan ugao i u izlaganju ga primeniti i na pravoslavlje. Ljudi su automatski nakon toga spremniji da poslušaju šta imate da kažete, dok ih kritika druge religije ili njihove religije ili u krajnjem slučaju ateizma kao religije uvek odbija automatski, i šta god vi pričali više vas neće slušati ni uzimati za ozbiljno.

 

Ovo pišem zato što kada sam uperio prst na vladiku Nikolaja i ovde i na drugim forumima, automatski su se javili branioci vere, a takve situacije viđam svaki dan. A evo mogu da potpišem da sam ja kod ljudi koje znam više učinio da shvate hrišćanstvo na pozitivan način nego svi ljudi koji su u propovedničkom fazonu koje sam sreo. Takav pristup koji vi imate privlači samo ljude koji su latentno skloni da prihvate totalitarnost i jednoumlje a njih je ipak manji broj. Vladika nikolaj ima jako tešku, moralističku filozofiju, ima sumnjivu prošlost u nekim segmentima, i hteo neko to da vidi ili ne, jeste ispopulisan u vreme velikosrpstva tokom 90-ih. Primetio sam da ga vole ljudi koji uzimaju religiju zdravo za gotovo, i koji su zatvorenijeg uma dok jako nervira i odbija ostale. Jednostavno ga u razgovoru sa nekim ko je protiv njega a ne zna moje mišljenje zaobiđem, jer je teško odbraniti ga, i poturim nekog drugog, ili ispričam o sustretu sa nekim, što predstavlja moje lično iskustvo, pa ako je izraženo pozitivistički, ali realistično i umereno, to ostavlja mnogo bolji utisak nego ogorčena borba oko dokazivanja ispravnosti Vladike Nikolaja.

 

Jednostavno, kako pričate o religiji i kako konverzirate sa onima koji imaju drugačije mišljenje ovde na temi NIKADA ne bih uzeo nikog od vas u svoj marketinški tim, jer niko ne bi kupio ono što prodajemo. Razmislite o tome koliko doprinosite onome što volite i za šta se zalažete svojim stavom, načinom izlaganja, nedostatkom fleksibilnosti a u nekim slučajevima i neznanjem i nerazumevanjem.

 

Konačno, dokazano u praksi: Imajte na umu da sam najlepše, najracionalnije, i za zapadnjaka najlogičnije objašnjene stvari o Hristu čuo od budista i nezavisnih učitelja sa istoka a ne od hrišćana, i to nešto govori. Ponekad je u razgovoru pa i kod sebe u glavi čak i ako ste obični hrišćani pomalo "preskočiti" celu piramidu hrišćanstva i prisetiti se da je to samo organizacija ljudi, simbolični reprezent osobe koja je širila istinu, a ne istina sama.

 

Elem, ne interesuje me nikakva rasprava, ja znam da umem da odbranim hrišćanstvo kada želim, i to veoma uspešno, iako nisam nešto u tom fazonu, pa je to uglavnom samo radi ravnoteže i toga da se zna istina. Stoga neću dolaziti ovde na temu da odgovaram na nečiji pogrdan ili nekonstruktivan post u kom pod maskom dušebrižništva o religiji u stvari brani samog sebe i svoje izjave. Bolje razmislite, i ako ste zaista sluge hristove kako tvrdite, onda mu ne činite medveđe usluge, es simpl es det.

 

Hvala, doviđenja.

Ајмо редом.

 

-Нико није рекао да је Свети Николај, или било ко непогрешив.

 

-Глупост у традиционалном Хришћанству? ,,Традиционионално" Хришћанство, тј. коренско Хришћанство, тј. православље, може да коментариша ко хоће, а то да ли је у њему нешто глупо само зависи од особе која о томе размишља.

 

-Те ствари нису застареле, нити су превазиђене (како си касније рекао) него су једноставно одбачене. Православље није људска измишљотина, и све што је ,,у њему" има свог смисла.

 

-Нису репресивна по природи, и нису ,,морално превазиђена" већ сама представљају морал, који је превазиђен, тј као што сам већ рекао напуштен.

 

-Црква није тело које се годинама борило за власт, оно има своју духовну власт, и који под ту власт не желе да подпадају, и не подпадају. Предпостављам да под Црквом, мислиш на разне такозване и самозване цркве, а постоји само једна света, саборна и апостолсдка Црква, која није радила много ружних ствари, нити злоупотребљавала ,,своју моћ" у име Христово.

 

-Ти људи могу из свог интереса да за себе кажу да су црква (тј део ње, и/или да је представљају), и то могу да прихвате многи људи, али неће прихватити Онај, чије је ,,прихватање" једино и важно. (Који је и Глава Цркве).

 

-Наравно да треба признати грешку, али једину грешку (грешке) коју можемо признати је само наша лична.

 

-Ко смо ми да ,,жртвујемо" било кога из Цркве, а поготову оне које су старци Цркве прогласили светим? Исто тако ко смо ми да кажемо шта су то ,,објективно слабости, и ружне ствари"? Црква није некаква странка, или институција са ,,демократским" поретком, и ту нема никаквог објективизма. Неможемо ми да мењамо Цркву, њена правила, њене светитеље, и Христово Учење. Ту смо да прихватимо или не. Ко неће- његов избор. Коме се несвиђа- такође.

 

-,,Ми" ,,у проповедничком фазону", немамо никакве циљне групе, а Христ сам стално ,,привлачи" све људе себи, неки приђу, неки не. Неки остану, неки не.

 

-Не ,,конверзирамо" него разговарамо. Баш толико...ццц

 

-Хришћанство нема свој маркетиншки програм, нити свој маркетиншки тим, а још мање нешто продаје (сад ће да крену паметнице са поповима који налаћују крштења).

 

-Шта то говори? То што је то најлепше, или најрационалније теби, незначи да је и мени.

 

 

Њему наше никакве услуге нетребају.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ја сам ставио тај линк не зато што је пуно мржње, већ зато што је пуно информација. То шта ће људи да раде с тим је њихова ствар. То су ствари које се морају знати, и исте су као нож. Њиме можеш исећи парче хлеба и нахранити гладном, или га забити некоме у леђа. (у овом случају- себи)

Edited by праратник

Share this post


Link to post
Share on other sites

И непостоји ,,искрени" или ,,неискрени" Хришћанин, или Хришћанин, или неко ко то није, али себе тако назива.

user posted image ----- Ili dizi mac ili prekini da se krijes iza laznog morala.

 

 

user posted image -------- ovo siri mrznju, a to nije bas hriscanski, jeste za militantne, ali trebas znati kojoj grupi pripadas.

 

Toliko.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ја сам своје рекао.

Праратник је скраћено од ,,православни ратник"- ја знам у ком смислу, ви схватите како хоћете...

Nisam te sad bas skapirao ali ajde

Ja delim hricane na one koji nose mantiju i krstase

Sebe licno svrstavam u krstase (Militantno hriscanstvo)

 

Mora neko i mac da digne.

 

user posted image ----- Ovo ja podrzavam (dobar deo) Nemam ja nista protiv ihtus-a cak i uzivam citajuci, nisu svi hriscani isti, neki su za mantiju. Neki krstaski nastrojeni, a imas i one koju su exstremno militantni. (Ti mi nisu gotivni)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel to nesto kao mudzahedin samo sa krstom? icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Mislis li da bi Hriscanstvo opstalo da su svi okretli drugi obraz?

Mislis li da ce hriscanstvo opstati ako budemo okretali drugi obraz.

Pa sad razmisli malo

poz.

Edited by Black_Totem213

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne okrenuti drugi obraz znaci ne biti hriscanin i ne slusati sta je isus rekao (literatura: matej, glava pet, stih 39). icon_wink.gif tema za razmisljanje: da li su krstaski ratovi "okretanje drugog obraza" ili su to najobicnij pljackaski pohodi ciji su inicijatori koristili religiju da homogenizuju ljudstvo?

 

ja ne mesam veru i religiju. moja vera je moja intimna stvar. moj odnos prema "necem visem" je moj privatan i mislim da takav treba i da ostane. dok svojim ocima ne vidim DOKAZ necu verovati ni u sta sto je neko drugi smislio.

 

e sad, meni je zao sto se religija koristi da se ljudi podele i ustreme jedni na druge. ti kazes da si militantni hriscanin.. ok, samo mi nije jasno protiv koga se ti to boris, odnosno, ka kome su okrenute tvoje militantne aktivnosti i sa kojim ciljem. i ko to "mi" ne bi smo opstali i u kom smislu opstali?

 

mislim, covek lepo kaze:

Православље није људска измишљотина

a ja kazem da jeste.

 

 

--------------

 

jedna bitna stvar:

 

shvatio sam sta mi smeta u ovakvim raspravama. velika, velika vecina ljudi ulazi u razgovor sa tezom koju grcevito brani bilo cinjenicama, bilo njihovim tumacenjem, bilo izmisljotinama ili bezeci na "siguran" teren gde se nalaze nedokazive i apstraktne stvari. e, to je po meni pogresno i nekonstruktivno, stavise deluje mi naopako. niko ovde nece nikoga ubediti u svoje vidjenje stvari, tako da je najbolje u startu odustati od toga i koncentrisati se na razmenu konkretnih i sadrzajnih misli i informacija. a potrebu da drugome namecemo svoj model, najbolje je ostaviti po strani.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne okrenuti drugi obraz znaci ne biti hriscanin i ne slusati sta je isus rekao (literatura: matej, glava pet, stih 39). icon_wink.gif tema za razmisljanje: da li su krstaski ratovi "okretanje drugog obraza" ili su to najobicnij pljackaski pohodi ciji su inicijatori koristili religiju da homogenizuju ljudstvo?

 

ja ne mesam veru i religiju. moja vera je moja intimna stvar. moj odnos prema "necem visem" je moj privatan i mislim da takav treba i da ostane. dok svojim ocima ne vidim DOKAZ necu verovati ni u sta sto je neko drugi smislio.

 

e sad, meni je zao sto se religija koristi da se ljudi podele i ustreme jedni na druge. ti kazes da si militantni hriscanin.. ok, samo mi nije jasno protiv koga se ti to boris, odnosno, ka kome su okrenute tvoje militantne aktivnosti i sa kojim ciljem. i ko to "mi" ne bi smo opstali i u kom smislu opstali?

 

mislim, covek lepo kaze:

 

a ja kazem da jeste.

 

 

--------------

 

jedna bitna stvar:

 

shvatio sam sta mi smeta u ovakvim raspravama. velika, velika vecina ljudi ulazi u razgovor sa tezom koju grcevito brani bilo cinjenicama, bilo njihovim tumacenjem, bilo izmisljotinama ili bezeci na "siguran" teren gde se nalaze nedokazive i apstraktne stvari. e, to je po meni pogresno i nekonstruktivno, stavise deluje mi naopako. niko ovde nece nikoga ubediti u svoje vidjenje stvari, tako da je najbolje u startu odustati od toga i koncentrisati se na razmenu konkretnih i sadrzajnih misli i informacija. a potrebu da drugome namecemo svoj model, najbolje je ostaviti po strani.

1. odakle ti to da je Isus doneo samo mir, 100000000 ponavljam i sam je rekao, da je doneo i mac.

2. pohodi na jerusalim nisu bili pljackaski nego verski.

3. O verskim ratovima mozemo da pricamo do sutra

4. Ako su oci adekvatne za dokazivanje ( pogotovo vera kad je u pitanju ) jadno ti religisko opredeljenje ili bilo sta sto smatras da je culima dato da mogu izneti adekvatan dokaz.

 

 

Protiv koga se borim, ok protiv tih koji bi da mi menjaju tradiciju i tlo pod nogama, protiv onih koji bi da mi nametnu svoju kulturu i nihovu ne(veru)

Borba se vodi i perom a moze i macem.

 

Ako je pravoslavlje ljudska izmisljotina, ti si onda misao majmuna.

 

I smara me sve ovo.

Poz.

 

Ps: niko nikom nista ne namece, samo neki pokusavaju da sruse, ono staro vecno i vredno.

Edited by Black_Totem213

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да је људска измишљотина, не би потрајало 2000 година, не би Христос било име које зна 99 одсто људи на свету, не би Библија била најчитанија књига свих времена.

 

Баш је занимљиво како сви имају одбојност према Хришћанству, назвао бих то синдром неверног Томе. А то само са Хришћанством. (па онда и са другим верама). Толико ствари примате вером, да ни сами нисте свесни. Ти незнаш да је Х2О вода, али неко ти је рекао, и ти си убеђен да је то тако. Ти ниси видео када је почео први светски рат, али несумњаш у годину коју прочиташ у уџбенику.

 

Ево једог лепог цитата, ал незнам ко је то рекао.

 

,,За оне које верују, доказ није довољан, а за оне које нежеле да верују, ниједан неће бити довољан"

 

А иначе, можеш да нађеш књигу ,,Чуда у 20ом веку", као и гомилу књига са записаним Божијим чудима, ал- да не повљам цитат...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...