Jump to content

Nikolaj Velimirović


Recommended Posts

Mnogo toga, mnogo dobrog icon_da.gificon_da.gificon_da.gificon_da.gif

Imam neke knjige od njega i sad mislim na sajmu da uzmem jos pivopije.gif

Boli vas,imate sad sajam gde ce biti milion knjiga..ahhh..

Meni se ne isplati ni da dodjem do Beograda.. wallbash.gif

Izvinjavam se zbog malog off topica..morao sam icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znas u cemu je frka, oni izdaju to i onda i kao upadne murija i zapleni, pazi budalastina, znaci daju knjige dan dva i posle toga nestane, da bude jos veci apsurd, naredne knjige se takodje pojave drze ih dan dva i kraj.

Isto tako i sa Olegom Platonovim ------ znaci brate trazio sam jednu knjigu 2 godine kao lud.

 

Si citao Olega Platonova?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znas u cemu je frka, oni izdaju to i onda i kao upadne murija i zapleni, pazi budalastina, znaci daju knjige dan dva i posle toga nestane, da bude jos veci apsurd, naredne knjige se takodje pojave drze ih dan dva i kraj.

Isto tako i sa Olegom Platonovim ------ znaci brate trazio sam jednu knjigu 2 godine kao lud.

 

Si citao Olega Platonova?

Nisam sad.gif

 

Jel si uspeo da je nadjes?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

88

Bejah na sajtu.

 

Свети Владика Николај је недвосмислено реаговао: предложио је Цркви да успостави дан молитве против културе.

 

Nemam komentar. wallbash.gif

 

Ne moze niko da mi prica nista o crkvi i o protivljenju kulturi.Razlozi: svojevremeno se moja drugarica ubila, i na sahrani je ''svestenik'' izjavio kako ne moze da drzi opelo jer je, je li, izvrsila smrtni greh, ali je pormenio misljenje kad mu ja dato tadasnjih 150 maraka na ruke.U crkvi svete petke na Kalemegdanu, gde sam bio prisiljen da odem, mada mi se gadilo, boravio sam dva sata: do tada se skupilo jedno 500 evra u dinarima, sve u skrinju na kojoj je pop msestio svoje debelo dupe.Nacin na koji izvodi blagoslov predstavlja parodiju ideje svestenstva.I takvima treba da se priklonim?

 

 

Sta bi Hrist rekao takvima pri svom dolasku, a na njihovu propast?

 

 

88

Edited by n.o.x

Share this post


Link to post
Share on other sites

Тревало би да прочиташ писаније ,,О савршентсву Хришћанства и несавршенству хришћана". Можеш га наћи на сајту светосавље.орг. То што си ти налазио на случајеве да људи који себе називају Хришћанима делају у супротности са Христовим Учењем, уопште не умањује Истину тог Учења.

 

 

ево једног малог текста највећег Србина:

 

 

Жичка беседа Светога Саве о правој вери

 

у преводу владике Атанасија (Јевтића)

 

(1) Браћо и пријатељи и оци и чеда богозванога, приклоните богољубива срца ваша да чујете божанске догмате. И чувши ове свете речи ставите их, браћо, у срца ваша и у савести душа [ваших] и пред очи ума [вашег], и разумите их.

 

(2) Премилосрдни и човекољубиви Бог, имајући неизмерну милост према роду људском, приклони небеса и сиђе на земљу, и Својим божанским домостројем и добровољним подношењем многоврсних страдања божанског тела [Свог], просвети род наш; и посла у сав свет Свете Апостоле, рекавши им: "Идите и научите све народе крстећи их у име Оца и Сина и Светога Духа". Али пошто они сами до нас не дођоше, то оци наши, чувши у истини речи њихове, повероваше им. И преблаги Бог, Који има бескрајну милост и не жели да погине ниједан од нас, по истој тој првој заповести и истим начином по науци и проповеди Светих Апостола уздиже мене на ово светитељство хотећи да преко мене "испуни недостатке" отаца наших; и Духом Својим Светим заповеди ми да вам објавим ову реч своју о вашем спасењу, коју вичувши са љубављу је сачувајте, да бисмо и ми били заједничари реда светих.

 

(3) Стога вас, браћо и чеда, ово прво молим да, положивши сву наду своју на Бога, држимо се пре свега праве вере његове. Јер, као што рече Апостол, "темеље другога нико не може поставити осим онога којега постави" Дух Свети преко Светих Апостола и богоносних Отаца, а то је -- права вера која је на светих седам васељенских сабора потврђена и проповедана. И зато на овом темељу свете вере треба нам зидати злато и сребро и драго камење, то јест добра дела. Јер нити користи исправност живота без праве и просвећене вере у Бога, нити нас право исповедање [вере] без добрих дела може извести пред Господа, него треба имати обоје, да "савршен буде човек Божји", а не да због недостатка [једнога] храмље живот наш. Јер, као што рече Апостол: "Спасава вера, која кроз љубав дела".

 

(4) Верујемо, дакле, у Оца и Сина и Светога Духа, певајући Тројицу Божанску, Узрок и Саздатеља свега проузрокованога, видљивога и невидљивога. [Тројицу] Која је једне суштине, то јест природе, и у три Лица, то јест говоримо Ипостаси и Личности, чиме нећемо да подразумевамо обличјем или разликом три Бога или три природе или суштине, него исповедамо једнога Бога и једну просту и бестелесну природу и суштину, а разликом Лица различитост Ипостаси означавамо; клањајући се [на тај начин] Тројици у Јединици и Јединици у Тројици, Јединици Триипостасној и Тројици Једносуштној и једномоћној и сабеспочетној. Њу једину познајемо вечнопостојећу, беспочетну, нестворену, бесмртну, непропадљиву, нестрадалну, свезадтељну и [све]држећу и [све]промислитељну.

 

(5) И једнога од Тројице, не Оца ни Светога Духа, но од Бога Оца рођенога Сина и Бога, Логоса, надвремено и од Њега Родитеља нераздељиво рођенога, а не створенога, једносуштног Родитељу и увекпостојећег са Њим; Који је [Логос] добротом [Својом] све привео из небића у биће, и Који је у последње дане ради нашега спасења сишао са небеса и уселио се у утробу Дјеве и сјединио Се с телом одушевљеним, и душу разумну и умну суштински примио од те исте Пречисте Дјеве Марије (Богородице). Он, од Бога Оца једносуштни Њему Бог Логос, због премногог човекољубља [Свог] изволео је, вољом Оца и Духа [Светог], да спасе Своје створење; сишавши из Очевог наручја, одакле се није одвојио, (и ушавши у утробу Пречисте Дјеве) и узевши на себе не раније зачето тело одушевљено душом разумном и умом, произиђе [из Дјеве] Бог оваплоћен, родивши се неизрециво и са и сачувавши неповређеним девство Оне која је родила; не претрпевши ни сливање нити промену, него остаде оно што беше а постаде оно што не беше; узевши на Себе обличје слуге, истински а не привиђењем уподоби се нама у свему осим греха.

 

(6) Њега знамо као савршенога Бога и савршенога Човека, не другога и другога, него једнога и истога пре оваплоћења и по оваплоћењу, једну сложену Ипостас; Њега једног истог у двема савршеним природама и својствима, и у двема природним вољама и дејствима, обома сједињеним по Ипостаси неизменљиво. Исповедамо Њега једног истог вољом хотећег и делајућег божанска [дела] као Бог, и Њега једног истог вољом хотећег и делајућег човечанска [дела] као човек. Јер Он не беше подложан природним нуждама, него се по вољи [Својој] родио, по вољи гладнео, по вољи жеднео, по вољи био уморан, по вољи се бојао, по вољи умро, истински, а не привидно, претрпео сва природна и беспрекорна страдања човечанска. И Он, Безгрешни, би распет и смрт окуси, и трећи дан васкрсе телом не видећи трулежност, и људску суштину неповређену и неосмрћену васкрсе, и узвевши је на небеса седе с десне стране Оца; и опет ће доћи да суди живима и мртвима; као што се узнесе телом Својим тако ће доћи и дати свакоме по делу његовом. Јер вели: "Васкрснуће мртви и устаће који су у гробовима, и они који чинили добро" са правом вером "отићи ће у живот вечни, а који су чинили зло -- у васкрсење суда."

 

(7) Уз то, ми се клањамо и поштујемо и целивамо свечесну икону човечанског оваплоћења Бога Логоса помазаног Божанством и оставшег непромењено, тако да онај који је помазан вером сматра да види самога Бога Који се јавио у телу и с људима поживео. Клањамо се и дрвету Часнога крста и светим часним сасудима и божанским црквама и светим местима . Клањамо се и част одајемо икони Пресвете Богородице и иконама свечесних Божјих угодника, уздижући очи душе (наше) ка првообразном лику и ум узносећи на оно што је несхватљиво.

 

(8) Ово је богољубиви (моји), догмат православних Отачких предања. Следујући њима, и ми тако верујемо и тако исповедамо, а све јеретике и сваку јерес њихову проклињемо.

 

(9) Примамо свих седам Васељенских сабора: први, који је био у Никеји, 318 Светих Отаца; други, у Константиновом граду, 150 Светих Отаца; трећи, ранији, у Ефесу, 200 Светих Отаца; четврти у Халкидону, 630 Светих Отаца; пети, опет у Константиновом граду, 164 Светих Отаца; шести, опет у Константиновом граду граду, 170 Светих Отаца. И још онај, мало касније бивши у Никејској митрополији, седми Сабор 350 Светих Отаца, против оних који се одричу часних икона и не изображавају их и не поклањају им се, безбожно клеветајући хришћане. А примамо и све Свете саборе који су се Божјом благодаћу у разна времен а и места сабирали ради утврђивања православног јеванђеоског учења, које прима Саборна Црква. А оних којих се одрекоше ови Свети Оци, одричемо се и ми; и које проклеше они, проклињемо и ми.

 

(10) Јер многу јерес у разна времена и раздобља ђаво измисли, и многи кукољ зловерја кроз слуге његове јересеначелнике посеја у васељени ради кварења и смућивања праве вере, које ми проклињемо, и с њима оне који измислише зле догмате, и гнушамо се сваке нечастиве јереси.

 

(11) Ми пак стремимо се већма ка свакој побожности којој нас уче богомудре слуге Божје: Пророци, Апостоли и Светитељи, као што и сам Господ Исус Христос Син Божији рече, када од Оца дође на земљу оваплотивши се и роди се по други пут, од пречисте присно дјеве, и догмате домостроја Очевог и Свог изврши дивно, и заиста неизрециво разапе се на крсту, и трећи дан васкрсе, и по васкрсењу Своме остаде овде на земљи четрдесет дана; и када хтеде узићи на небо ка Оцу [Своме], заповеди ученицима Својим Апостолима говорећи: " Идите и научите све крајеве крстећи их у име Оца и Сина и Светога Духа, учећи их да све држе што сам вам заповедио". И опет: "Проповедајте Јеванђеље сваком створењу; ко поверује и крсти се, спашће се; а ко не верује, осудиће се". Ово је дакле права вера: крстити се у име Оца и Сина и Светога Духа.

 

(12) И тако, ми који смо хришћани обећали смо: молити се Богу своме свагда, (држећи заповести Његове и увек творећи вољу Његову). Јер је "вера без дела мртва", по речи Јаковљевој. Но, браћо и чеда моја љубљена, као што и напред рекох, обоје [треба] да са страхом и трепетом држимо [и чувамо]. Држите (стога) реч Божју и свету веру Христову, и призивајте чистим срцем пресвето Име Његово, и не ленећи се у светим молитвама припадајте к Њему исповедајући грехе своје, плачући са сузама пред Њим и Њему певајући и припевајући у срцима вашим свагда му певајући и припевајући у срцима вашим свагда дан и ноћ непрестано. Јер Бог, када Га људи исповедају и моле Му се, сам уверава људе и духовно улази вером у срца оних који добро слушају науку Његову. Јер духовна наука није игра, нити речи безумља мисли људских, него је то проповедана света вера Божја на којој су основани свети чинови у Христу Исусу Господу нашем, о Коме Пророци Светим Духом Божјим прорекоше, и Апостоли научише, и Мученици исповедише, и сви Свети сачуваше, и Преподобни оци беспрекорно одржаше као на недељивом крајеугаоном Камену црквеном Христу Који је Премудрост и Сила Очева [и то сачуваше] светодуховски и силно и крепко и чврсто и поуздано у вери --, Који [Христос] и до сада многе уверава и утврђује и свима потврђује Своју веру божанску. Он, Преблаги Човекољубац, и до нас достиже Својом богатом милошћу, исправљајући наше недостатке, хотећи као Пастир истинити да нас, заблуделе овце, сакупи у небески тор (Свој). Досежући до тога тора мисаоним и душевним очима (нашим), ми Му се свагда молимо припадајући Му у сваки час, и исповедајући Му се, како Он сам дарује исказати то или помислити и неизречено сачувати. И ми, сатворивши вољу Његову, добићемо од Њега спасење у овом веку и у будућем, ако верно сачувамо заповести Његове које нам је сам Господ заповедио да држимо и обећао нам за то небеску награду, рекавши: "Заиста вам кажем: Ко одржи реч Моју неће видјети смрти вавијек".

 

(13) Да, чеда моја љубљена, шта је поузданије и праведније од ове речи коју Христос сам посведочава и потврђује истином? Шта је боље од овога: не окусити смрти довека? Јер само то неокушање смрти већ је далеко од греха, јер је окушањем греха укус смрти ушао у сав род људски до Христа. Ради тога окуси смрт Он, Који је безгрешан и бесмртан по [Свом] првом рођењу од Оца, но окуси је ради нас, и пострада, да и ми вером у Њега окусимо бесмртност, као што рече Пророк: "Окусите и видите како је добар Господ". Веома је дакле добар [Господ] и праведна и веран и свима речима Својим, и сва су дела Његова у вери. Зато чеда моја богољубљена, ми који Га љубимо треба да чинимо дела вере у Христу Исусу Господу нашем, ми који смо примили од Њега бесмртну веру, толики дар -- да не умремо никада!

 

(14) Зато, ако ово сачувате, бићете блажени (од Бога у векове, и блажена биће срца ваша, и блажене биће душе ваше, и бићете блажени) ви који сте примили веру Божју и сачували је у чистоти. Гледајући на бесмртни дар Христов, творите свагда бесмртна дела у Христу: веру чисту и молитву честу, имајући према Њему љубав и наду, и савест чисту пред Богом и људима, пост и бдење, на земљи лежање, истину у свему, чистоту телесну и душевно уздржање, чувајући разум светог крштења -- просвећења Божјег, којим се одрекосмо Сатане и свих дела његових. И свагда љубити покајање и исповедање грехова својих и плакање над њима; умиљење, смирење, праведност, поучење, исправљање живота свога, мржњу на грех; не опијање, не блудничење, него, напротив, чист живот какав је Божјим очима угодно гледати.

 

(15) Јер Бог је један од почетка и у бесконачне векове. И ово је прва заповест речена онима који Га љубе: да сваки од вас "љубите Господа Бога свога свим срцем својим, свим умом својим, и свом душом својом, и свом снагом својом". И нека буду речи ове, које вам ја данас заповедам, написане на срцима вашим и у душама вашим, да се бојите Господа Бога Сведржитеља, и у Њему јединоме да служите са страхом и трепетом, и Њему јединоме да служите са страхом и трепетом, и Њему јединоме узносите част и славу, и Њему јединоме приљубљујте се, и Именом Његовим не куните се, него нека је ваша реч по Апостолу: да да, и не не. И уопште, нека се никако не спомиње међу вама други Бог, осим Онога Који је створио небо и земљу; ничему "од онога што је на небу горе и што је на земљи доле и што је у води под земљом, да се не поклоните нити му послужите", осим Господу Богу вашем, у Кога се крстисте и поверовасте, и одрекосте се тајнога срама, и постадосте заједничари добре вере Његове и саучесници бесмртности Његове. Њега јединога неодступно се држите, јер је "пред очима Његовим све откривено", као Што рече Апостол", и "јер је Бог наш огањ који спаљује"; и "узвраћа за грехе очева на деци до трећега и четвртога колена, онима који Га не љубе и не творе вољу Његову, а чини милост на хиљаде и десетине хиљада онима који Га љубе и држе заповести Његове". Јер је он "Бог над боговима и Господар над господарима, Бог Велики и Силини и Страшни". Да "држите заповести Његове, и да извршујете пре очима Његовим све речи које вам заповедих", "да буде добро вама и синовима вашим после вас, и живи будете довека, ако чините добро и угодно пред Господом Богом вашим", Коме (нека је) слава и беспочетност у бесконачне векове, амин

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koja je svrha savrsentsva, ako je nama nedostizna?

Ili postoji nesto bolje od postavljanja nemogucih ciljeva, a to je postavljanje mogucih ciljeva..u cijim okvirima cemo se ponasati za opstu dobit.

Edited by Thor the Guardian

Share this post


Link to post
Share on other sites

88

 

 

Жичка беседа Светога Саве о правој вери...

 

 

Za mene to nije prava vera; gnusam se ideje o nekome ko je navodno umro za mene....uostalom, ja sam nacional socijalista, dakle ne mogu da budem hriscanin, jedna stvar iskljucuje drugu.

 

 

 

88

Share this post


Link to post
Share on other sites

88

Bejah na sajtu.

 

 

 

Nemam komentar. wallbash.gif

 

Ne moze niko da mi prica nista o crkvi i o protivljenju kulturi.Razlozi: svojevremeno se moja drugarica ubila, i na sahrani je ''svestenik'' izjavio kako ne moze da drzi opelo jer je, je li, izvrsila smrtni greh, ali je pormenio misljenje kad mu ja dato tadasnjih 150 maraka na ruke.U crkvi svete petke na Kalemegdanu, gde sam bio prisiljen da odem, mada mi se gadilo, boravio sam dva sata: do tada se skupilo jedno 500 evra u dinarima, sve u skrinju na kojoj je pop msestio svoje debelo dupe.Nacin na koji izvodi blagoslov predstavlja parodiju ideje svestenstva.I takvima treba da se priklonim?

 

 

Sta bi Hrist rekao takvima pri svom dolasku, a na njihovu propast?

 

 

88

o ovome sam se ispisala vec par puta, ali pogledaj recimo temu liturgija.

popovi lopovi su i meni mrski, ali to ne postavlja moju vjeru u pitanje.

 

Hrist ce da sudi svima, i meni i tebi i petom i desetom. to nisu nasa posla nego Bozija.

 

 

dalje, o Vladii Nikolaju i njegovom protivljenju evropskoj nakaradnoj kulturi i samoj Evropi kao Djavoljoj tvorevini.. vec sam rekla.. evo kopiram..

 

Evropa je postala ono sto nije trebala - istina.

evo uzmi Francusku, Englesku, Holandiju, Belgiju.... ne mogu da donesu pristojan zakon o pedofiliji, ne mogu da sklone pederluke s ulice, ne mogu da izadju na kraj sa tolikim prodavcima droge, sportska takmicenja su takmicenja novca, modne revije najobicniji kurvaluci, ministri se javno vjencavaju sa gej partnerima, vise novaca se izdvaja za kraljevsko drustvo za zastitu zivotinja nego sto se daje za bolnice, obrazovanje im rapidno opada pa tako uvoze gomile Hindusa programera koji se kote da sad ne znaju sta ce s njima, azilanti su im talibani koji im terorisu gradove s podmetnutim bombama, stare zamkove Francuske i Engleske skoro pola su kupili neki tamo sheici i sad je to privatna svojina (dakle, nisu znali donijeti zakon koji stiti nacionalnu svojinu!), u sred Liona ce da se gradi najveca dzamija u Evropi, veterinarske stanice rade 24h dok bolnice stavljaju katanac u 7 uvece (isto u USA) - ne racunam par extra prebukiranih urgentnih centara, odnedavno su poceli da koriste genetski modifikovanu hranu ioako nisu imali potrebe za to, krave hrane kravama i izvoze nam bolesti, EURO im polako ali sigurno zakopava srednju klasu i dovodi ljude na iicu siromastva, I TAKO DALJE I TAKO DALJE....... DJAVOLJA I JESTE, A KAKO NIJE?! toliko o `skotu Velimirovicu` i toliko o naprednoj Evropi.

ne kazem da nema u svemu dobrih strana, ali sve je to na klimavim nogama. o djavoljoj evropi, bolje poslusaj Profesora Miroljuba Jeftica, kad ti je vec Velimirovic neokupani skot, kao sto rece na temi o Srbima.

 

 

 

 

toliko jednostrano glediste u vezi necega ne treba imati. uputi se u materiju pa pricaj. toliko.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

88

 

O Evropi znam dovoljno, veruj mi; proputovao sam je uzduz i popreko.Ni meni se ne svidja sta je od nje postalko danas.Ali ne svidja mi se ni malo ni srednjevekovna kvazimitologija kakvu propagira crkva.Uostalom, knjigom ''Sta svaka pravoslavna devojcica treba da zna sve je receno i nista sto oni plalamude ne moze da ih opere.

 

A Hrist mene nece sapsiti, jer ne mislim da sam gresan u hriscanskom smislu.Kad bih i malo vrednosti davao hriscanskim bajkama, ne bih mogao da se nazovem nacional socijalistom, a ima ih ovde koji mesaju ta dva eshatoloski suprotstavljena pojma.

 

 

 

88

Share this post


Link to post
Share on other sites

gresni smo cim smo u ovom svijetu.

etiketa koju si sebi stavio, vidis - po meni licno nije nimalo pohvalna, ali to je samo stvar vidjenja. pa te nisam nazvala neokupanim skotom ili budalom i sl.

 

drago mi je da si svjestan onoga sto je Evropa postala - bas u tom kontekstu je Vladika govorio, pa ga svi kudili.

a to nema veze sa `kvazimitologijom`, pa sad jos i sa tom knjigom koju opet pominjes.

takodje, ono sto je Pravoslavna vjera - to ne moze da se sazme u dva poteza neke crkve, i nekog popa lopova i sl. ali necemo o tome, siroki pojmovi.

nebitno.

 

poz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

88

 

Vrlo je bitno, jer po kome suditi o crkvi do po svestenicima njenim?Evo kratkog sizea knjige ''Sta svaka pravoslavna devojcica mora da zna'', u izdanju Svetigore, a sa blagoslovom vladike Amfilohija:

 

Licemerje

Zakljucak je glasio da žene u pravoslavlju zauzimaju pocasno i visoko mesto. Svi su navodili primer Bogorodice koju hrišcani smatraju najuzvišenijim ljudskim bicem. Profesor Tarasjev je istakao da broj svetiteljki u pravoslavlju premašuje 300. Od tog broja šest svetih žena je ravno apostolima a najviše je medu sveticama mucenica "što sa velikim poštovanjem moramo pamtiti". Zanimljivo je bilo posle završetka tribine cuti razgovor jedne grupe studenata. Oni su živo prepricavali knjigu u izdanju "Svetigore" pod nazivom: "šta treba da zna svaka pravoslavna devojcica". Ova knjiga, prevedena sa ruskog jezika, uživa popularnost medu ovdašnjom omladinom pravoslavne orijentacije. Objavljena je sa blagoslovom mitropolita crnogorsko - primorskog Amfilohija koji je i recenzent. U predgovoru se kaže da je "namenjena citanju u krugu porodice." Sastavljena je u formi poucnih razgovora majke i cerke. Na pocetku knjige glavna junakinja Milica ima pet godina a na kraju 15. Sva imena su srpska, valjda radi lakše identifikacije: Milicin brat se zove Sava a drugarice Kaca, Radmila i Mirjana, šta dakle, treba da zna svaka pravoslavna devojcica? Osim onoga što se moglo cuti na Filološkom fakultetu i što je osnova knjige, ima i drugih neocekivanih zapleta i obrazloženja. Recimo, televizor "razorno i pogubno deluje po zdravlje", te ga ne treba imati u kuci. Kompjuterske igrice "izazivaju zavisnost i ostrašcenost" što znaci da je grac "postao rob mracne sile". Majka upoyorava Milicu da je negde procitala da oko 80 odsto devojaka koje rade ya kompjuterom ostaje sterilno. Dalje, Milica postaje žrtva cenzure, kad je majka uhvati da cita «Kraljicu Margo», Aleksandra Dime. Takve knjige «ostavljaju na duši ružan trag, uce laži, licemerju i rayuydanosti». Najbolja literatura za devojcice su “Žitija svetih”. Kasnije na pitanje odakle nam duša, mama, koja inace, vidimo, ne oskudeva u savetima, odgovara: “Ona je od Boga, ali o tome bolje pitaj tatu”. O higijenskim pitanjima oceve ne treba opterecivati jer je period menstruacije ”period telesne necistote.”

 

Bolest

Milica nije znala Šta je lenjost, kaže se u knjizi. Pored školskih obaveza, od sedme godine ona sprema sobu, pere posude, kupuje hleb, ucestvuje u pripremanju jela, brine o mladem bratu i sestricama. U znak zahvalnosti mama joj u jednom trenutku kaže: "Savi bi trebalo kupiti novi bicikl, ti pricekaj sa kaputom." Kad je Milica poodrasla, mama joj je objasnila da devojke koje se šminkaju "služe davolu" (šminka je laž, a otac laži je davo), u prošlosti su se šminkale samo bludnice. Na pitanje šta je blud, majka odgovara da su to svi koji stupaju u bracne odnose sa osobom sa kojom nisu u braku. "Bludnici obolevaju od neizlecivih bolesti od kojih im se ponekad telo živo raspada, krv se kvari, otpada im nos"... Prepreka za odlazak u raj, ima medutim, na svakom koraku. Brižna majka je i ovakvu pricu ispricala Milici. Jedna mlada nevina monahinja umire. U snu se javlja svojoj koleginici koja je šokirana što ova gori u paklu. Kako je tu dospela? "Zbog toga što cuvajuci telesnu neporocnost nisam sacuvala i cistotu duše. Bila sam potajno zaljubljena u jednog mladica i gledala sam ga u crkvi, i maštala sam strasno o njemu"... Kada se Milica jednog dana vratila vidno potresena kuci zbog susreta s mladicem koji je na frontu izgubio noge i ruke, mamica je teši: "Kao što znaš, tetesne bolesti su najcešce posledice greha. Greh i bolest su medusobno povezani." Na kraju, pred završetak knjige, kad Milica treba da odluci u koju srednju školu da se upiše - ona kao da gubi živce. "Znaš, mama, ponekad mi je krivo što sam se rodila kao žena i što nisam muškarac. Žena je osudena na jedan jedini put i nema izbora. To je domacinstvo." I kakva bi to majcica bila kad ne bi znala da uteši svoju devojcicu. Ima izbora. Ukoliko ne želi porodicu, Milica uvek može da se zamonaši, kaže mama i dodaje: "Nemaš razloga da zavidiš muškarcima, koji su, zaista, više od žena sposobni za umni, stvaralacki rad. Može biti da gospod na taj nacin cuva ženu od mnogih iskušenja i sablazni. Cuva je zbog toga stoje njen glavni zadatak na zemlji odvec dragocen, a to je radanje i vaspitanje dece."

 

 

Reci da li se lsazes sa gore navedenim , jer to je ono za sta se oni nesretni idioti iz dveri srpskih, obraza i slicnih maloumnih ''organizacija'' zalazu.

 

 

88

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrlo je bitno, jer po kome suditi o crkvi do po svestenicima njenim?

 

nisu svi svestenici isti. istina je da ima idiota, kao i svuda. istina je da ima jako puno normalnih i dobrih ljudi, svestenika - koji nemaju veze sa crkvenim novcem, niti bilo kakvim manipulacijama. takodje, ja sam pricala o sudu prema vjeri pravoslavnoj, misleci na neke vise metafizicke stvari.

 

Evo kratkog sizea knjige ''Sta svaka pravoslavna devojcica mora da zna'', u izdanju Svetigore, a sa blagoslovom vladike Amfilohija:

 

jos jednom kazem - nisam citala. a to sto si ti meni dao u citatu, nije izvuceno iz knjige nego je interpretacija nekog nevjernika. vrlo je moguce da svakojake gluposti pisu u toj knjizi - opet, NISAM CITALA, ali mogao si vec da mi bacis kopiju par textova iz knjige ako je imas.

 

Reci da li se lsazes sa gore navedenim

 

ne znam. ne mogu da se slazem s necijom interpretacijom, ja bih radije da napravim svoju.

 

jer to je ono za sta se oni nesretni idioti iz dveri srpskih, obraza i slicnih maloumnih ''organizacija'' zalazu.

 

i opet, meni je malouman i naci-socijalizam na koji se ti pozivas, pa sta cemo sad? obraz ima svoje vidjenje, ti kao naci-socijalista svoje, srpski front svoje, dveri ove i one svoje - a moja poenta je DVA SRBINA, TRI STRANKE.

 

sve u svemu, `daj Boze da se Srbi oboze, umnoze i sloze` - rece `neokupani skot` Vladika Nikolaj.

 

pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma sve sto je vladika Nikolaj pricao i obistinilo se.

Strasno sam promenio svest o svemu kada sam procitao njegovu poruku u kojoj govori kako ce nastradati Srbski narod od Hrvata uz pomoc Katolicke crkve i nazisticke Nemacke.

Sto se tice popova, nije da nema, nego ima mnogo, nazlost (i jedan je od znakova), ali sta da se radi?Da ja necu da odgovaram za njih??Naravno da necu, vec ce odgovarati za sebe.

Pa da, mora da se digne glas protiv abortusa kada se pobije 200 000 dece godisnje!I to su mi ponosne ''zene'' pih, gade mi se!

Ja sam stalno spominjao Francusku i evo je...to se znalo, jer vrlo dobro sam shvatio psihu Islamskog vernika i na koji nacin on funkcionise, mada ima i kod njih ljudi koji imaju strahopostovanje od Boga, ali to je medju retkima, onima koji priznaju Isa. iliti Isusa, mada samo kao proroka jedinstvenog po tome sto je stvoren od Alaha!

Od nacional-socijalizma nema nista, niti ima buducnosti sobzirom da bi na taj nacin trebalo da se eliminise svaki musliman, budista, talmudista,hriscanin ili pripadnik druge rase, (nateraj ti to nekog da batali da veruje, da promeni korene) ponajmanje ako se ide na foru white power!Podavili bi nas golim rukama, i sve dok se istinsko Hriscanstvo i pravoslavlje nalazi u ovom svetu, on ce se i nekako odrzati!

Ako je neko bio blizu nacional-socijalizmu to su onda muslimani, jer u samom korenu Islamske religije je bas taj nacional-socijalizam.Svi smo Bozija deca, sva je zemlja Alahova!

Hah, evo lepo me je pretekao Tottem.N.o.x uzmi procitaj knjizicu ''zli i prokleti: Dusmani Covecanstva'' i procitaj kako razmislja Hriscanin Nacista!

Edited by Villain

Share this post


Link to post
Share on other sites

A Hrist mene nece sapsiti, jer ne mislim da sam gresan u hriscanskom smislu.Kad bih i malo vrednosti davao hriscanskim bajkama, ne bih mogao da se nazovem nacional socijalistom, a ima ih ovde koji mesaju ta dva eshatoloski suprotstavljena pojma.

Ajde mi onda odgovori na jedno pitanje, zasto su se onda nacional socialisti posle drugog svetskog rata spasavali preko katolicke crkve, Tad im Hrist nije bio los?

 

Nemoj pljuvati po jednom Bogu (jednom jedinom) kad su ti tvoji ns-ovci posle rata brze bolje "HRISTE POMAGAJ!"

 

Da, da tako je bilo citaj malo i stvari posle rata a ne samo NS propagandu.

 

poz.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

88

 

jos jednom kazem - nisam citala. a to sto si ti meni dao u citatu, nije izvuceno iz knjige nego je interpretacija nekog nevjernika. vrlo je moguce da svakojake gluposti pisu u toj knjizi - opet, NISAM CITALA, ali mogao si vec da mi bacis kopiju par textova iz knjige ako je imas.

 

Nazqalost nemam, jer sam je citao samo u prvoslavnoj prodavnici slicnih gluposti, a necu da im dam cak ni tih 300 din da procitam knjigu i onda je vratim i dobijem parte nazad.Video sam i sapienti sat.Primecujem klasicno hriscansko zaslepljeno odbijanje da se prihvati kritika na racun pravoslavne crkve.

 

@Totem: ja sam ateista i sve litanije o bogu jednom jedinom , ili mnogo njig, izgledaju mi msesno, bez ljutnje.

 

 

Za pacovske kanale sam zano odavno; a sta si ti ocekivao, da se ne iskoristi prilika da se pobegne od ''demokratskih'' saveznika ili sibiriskih ''Rusa''?I nije niko vikao ''hriste pomagaj'', nego je iskoristena jednostavno prilika, na osnsovu potpisanog konkordata.

 

 

 

88

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Totem: ja sam ateista i sve litanije o bogu jednom jedinom , ili mnogo njig, izgledaju mi msesno, bez ljutnje.

 

 

Za pacovske kanale sam zano odavno; a sta si ti ocekivao, da se ne iskoristi prilika da se pobegne od ''demokratskih'' saveznika ili sibiriskih ''Rusa''?I nije niko vikao ''hriste pomagaj'', nego je iskoristena jednostavno prilika, na osnsovu potpisanog konkordata.

 

 

 

88

Nisam ljut, uzmi i pogledaj film "Amen"

user posted image

 

Sa nekim istoriskim cinjenicama, vezano za pocetak, kraj i posle samog rata.

 

A da je bilo bezanije, uz pomoc Vatikana bilo je.

 

 

Znas veoma cudna stvar se desava kod mnogih ljudi, puni sebe, imaju sve............

A kad djavo zazvoni na vrata i dodje po svoje "Boze pomagaj!"

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Hiljade i hiljade primera, najaci biser izvalio je Darvin icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

U jednoj od njegovih poslednjih pisama, prepiski ili textova sta vec (pred samu smrt) kaze " Oprosti boze ako sam pogresio " icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Kakav blam, ajde da je rekao "oprostite mi ljudi ako moja teorija nije tacna" ali ne, on se obraca direktno Bogu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

88

 

Slazem se ja da je toga bilo; ne moze se ocekivati da se posle 2000 godina tako lako neutraise hriscanski uticaj, sto jeste bio cilj NS, kao sto su mnoge studije pokazale, ali ni Firer nije gajio iluzije da to moze da se uradi za 10 ili 100 godina.

 

Sto se onoga oprosti mi boze tice, ko zna?mozda bih i ja tako reagovao u nekim situacijama.Stavise, u nekima sigurno bih, ali o tome cemo ti i ja uz pivo.

 

 

 

 

 

88

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U celoj toj ratnoj prici po meni je Gebels ostao jedini dosledan ideologiji u koju je verovao, donekle i Gering, za Hitlera cisto sumnjam, jer mislim da je i on uhvatio bezaniju.

 

Da, pivo uvek pivopije.gif

 

A sad se vratimo temi..................Nikolaj Velimirovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Евагрије, ili neko, nek proba, ja ne mogu, da odavde http://www.dverisrpske.com/brojevi/broj%2015.pdf prebaci prorocke reci vladike Nikolaja!?

Ili ovde, ja mislim da je cetvrti link po redi, dverisrpske.com http://www.google.com/search?hl=en&lr=&q=p...aja&btnG=Search

Edited by Villain

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...