Jump to content

Nikolaj Velimirović


Recommended Posts

Vladika Nikolaj Velimirovic smatra se ocem modernog srpskog nacionalizma, tesko ga je nazvati vrsnim duhovnikom kada je sve u svemu Nikolaj bio sam apologeta, branitelj vere. U tom cilju je i napisao toliko knjiga. Procitao sam nekoliko njegovih dela i mogu reci da mi je bio potreban veliki napor. Preporucujem Nikolaja svakome ko pati od nesanice.

Kod njega su sve unapred prezvakane ideje + podilazenje sopstvenom narodu.

Pre svega on je tvorac "originalne" ideje o Srbima kao izabranom nebesnom narodu. Bio je antisemita, smatrao je kako su Jevreji sluge djavola. Bio je protiv demokratije, modernizma, tolerancije (to mu je posebno smetalo), svega naprednog, covek cak nije koristio ni sapun. Imalo bi toga jos da se napise ali tekst Mirka Djordjevica je sasvim dovoljan, covek je publicista koji se posebno bavi pitanjima religije i crkve, ujedno je i iskreni hriscanin.

Dalje, po Nikolaju ne postoje druge vere niti religije, sve su one lazne i na taj nacin se mogu posredno tumaciti kao satanizam. Jedina istina je u pravoslavlju i nigde drugde. Preporucio bih esej Vladete Jerotica o Nikolaju Velimirovicu, zgodno ga je procitati; i napomenu bih da je recimo Vladeta Jerotic ili Radovan Bigovic primer dobrog pisanja na temu hriscanstva. Dalje, Radovan Bigovic pise kao je etnofiletizam samo jedan od vidova jeresi koji se rasirio u nasem narodu. Sta on pod tim konkretno podrazumeva, Srpska pravoslavna Crkva umesto Pravoslavna Srpska Crkva. Vezivanje pravoslavlja odnosno, konkretno hriscanstva za naciju.

Sto se tice patrijarha, mozda on nije podrzavao Slobu ali nije bio ni protiv njega, postoji onaj cuveni snimak kada Pavle dolazi kod Slobe na prijem i kada se Marko rukuje sa patrijarhom kao sa nekim svojim ortakom. I sad se pitam ja, sta ce tu patrijarh?

On nije predstavnik boga, kao sto to nije ni papa, on je samo predstavnik crkve.

 

wesskowaz

A jel ti poznato da su Ljoticevci u Kragujevcu menjali cigane i jevreje za srbe prilkikom streljanja?I kao sto sam ponovio 88 puta, ponovicu to jos jednom, broj streljanih u KG je netacan!Nemci su priznali za sva streljanja samo ne Kragujevac!To je jednostavno komunisticka laz....

 

Imas li ti kakve argumente za ove izjave dobri covjece biggrin.gif Bilo bi lepo da ostavis neki link, po mogucstvu ka nekom stranom istorijskom arhivu koji potkrepljuje tvoje tvrdnje. Zainteresovao si me posto za to nisam cuo.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citao sam od njega samo Misionarska Pisma. Bas su mi se svidjela. Moracu jos nesto da nabavim od njega...

ja imam komplet citav, i sve sam citala po nekoliko puta.. mislim da su misionarska pisma ipak najbolja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vladika Nikolaj Velimirovic smatra se ocem modernog srpskog nacionalizma, tesko ga je nazvati vrsnim duhovnikom kada je sve u svemu Nikolaj bio sam apologeta, branitelj vere. U tom cilju je i napisao toliko knjiga. Procitao sam nekoliko njegovih dela i mogu reci da mi je bio potreban veliki napor. Preporucujem Nikolaja svakome ko pati od nesanice.

Kod njega su sve unapred prezvakane ideje + podilazenje sopstvenom narodu.

(bolje ne pocinji o nacionalizmu,to vodi u politiku i nema veze sa ovom temom).... ne znam samo sta ti znaci "branitelj vere" tj kako se to razlikuje od "duhovnika" ?

 

Da li znaci da i nama ostalima treba veliki napor za citanje njegovih knjiga kao i tebi ?

 

Prezvakane ideje ? Izvini,ali o kom autoru ti pricas i koje si to "mnoge" knjige procitao ?

Edited by diamond73

Share this post


Link to post
Share on other sites

diamond73

(bolje ne pocinji o nacionalizmu,to vodi u politiku i nema veze sa ovom temom)

Ali ima itekako veze sa Velimirovicem.

.... ne znam samo sta ti znaci "branitelj vere" tj kako se to razlikuje od "duhovnika" ?

Pa razlikuje se upravo po tome sto je pravi duhovnik malo pomirljiviji u svojim stavovima prema drugim verama. Za "branitelja vere" svaka druga religija predstavlja opasnost po njegovu religiju, ukratko da objasnim. I citav rad branitelja vere je usmeren na odbranu sopstvene vere od neprijatelja, a to su svi oni koji nisu pravoverni. Duhovnici se jako retko bave drugima kao temom, pre svega svesni sopstvene gresnosti imaju razumevanja za tudja lutanja. Umesto Velimirovica bolje je citati Jovana Zlatoustog, on je pravi duhovnik. Postoji cak i misticka staza pravoslavlja koja se zove isihazam.

 

Da li znaci da i nama ostalima treba veliki napor za citanje njegovih knjiga kao i tebi ?

Ovo je znacilo da mi je bio izuzetno dosadan, a za ostale ne znam.

 

Prezvakane ideje ? Izvini,ali o kom autoru ti pricas i koje si to "mnoge" knjige procitao ?

O Nikolaju Velimirovicu pricam, a preporucio sam i neke autore ali ti je to nekako promaklo icon_wink.gif ;dakle, Radovan Bigovic i Vladeta Jerotic, nisu duhovnici ali su korisni za citanje.

Hoces spisak prezvakanih ideja:

1) Izabrani narod- je l' si citao Stari zavet, ima tamo nesto o tome, ako je nesto prezvakano onda je to prica o izabranom narodu. Po Velimirovicu glavni su Srbi a ne Jevreji-veoma originalno nema sta.

2) Antisemitizam-takodje vrlo originalno, posebno prica kako su zapravo Jevreji odgovorni za razapinjanje Hrista.

3) Velicanje ruralnog u odnosu na urbano

4) Tradicije u odnosu na moderno

5) Originalna ideja kako je muskarac vladar zene kao sto je Hrist vladar Crkve.

Ima toga jos...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

БЕСЕДА

о пророкованим ругачима светиње

 

И ово знајте најприје да ће

у пошљедње дане доћи ругачи који ће

живљети по својијем жељама (II Пет. 3,3)

 

Да ли се огледало мења и криви, кад ругач стоји пред њим смејући се и ругајући се огледалу? Не, огледало се не мења и не криви, него остаје какво је и било. Ни Бог се, браћо, не мења и не криви, кад му се ругачи смеју и ругају. Непроменљиви и пречисти Бог зна, да се ругач самоме себи руга. Својим ругањем светињи Божјој ругач себе криви, и себе прави наказом. А светиња Божја стоји нетакнута.

 

О како су већ у наше време, у наше дане, пристигли многи ругачи! Многи премноги – но њихово је мноштво немоћније од Јeдног Јединог. Шта је мноштво прашине пред једним јаким ветром? Само треба чекати, наоружан стрпљењем чекати, док ветар јак не дуне.

 

Пристигли су многи премноги ругачи, који се ругају Божјој речи. Они нуде своје речи место Божјих, несвете место светих, гнојне место здравих, смртоносне место животворних. Но реч је Божја као јак ветар, а њихове су речи као прашина.

 

Ругачи су пристигли, многи премноги, који се ругају Божјим делима, и још ће више пристизати. Они хвале своја дела изнад Божјих дела, и веле, да су дела руку њихових боља и разумнија од дела Божјих. Њихова су дела краћа; јер све што су доброга саградили, саградили су од Божјег материјала и према угледу на Божје грађевине; и све што су злога саградили, саградили су од ђаволског материјала и по угледу на ђаволске грађевине. Чиме се, дакле, хвали прашина? Чиме ће се хвалити ругачи данас-сутра, кад дивљи магарци буду роптали копитама по гробовима њиховим?

 

Господе пречисти, свете су речи Твоје и силне као јак ветар, и света су дела Твоја и нема им броја ни мере. Господе пречисти, спаси језик наш од ругања, и спаси живот наш од ругача. Теби слава и хвала вавек. Амин

Edited by Villain

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 weeks later...

O Nikolaju Velimirovicu pricam, a preporucio sam i neke autore ali ti je to nekako promaklo icon_wink.gif ;dakle, Radovan Bigovic i Vladeta Jerotic, nisu duhovnici ali su korisni za citanje.

Hoces spisak prezvakanih ideja:

1) Izabrani narod- je l' si citao Stari zavet, ima tamo nesto o tome, ako je nesto prezvakano onda je to prica o izabranom narodu. Po Velimirovicu glavni su Srbi a ne Jevreji-veoma originalno nema sta.

2) Antisemitizam-takodje vrlo originalno, posebno prica kako su zapravo Jevreji odgovorni za razapinjanje Hrista.

3) Velicanje ruralnog u odnosu na urbano

4) Tradicije u odnosu na moderno

5) Originalna ideja kako je muskarac vladar zene kao sto je Hrist vladar Crkve.

Ima toga jos...

Od kad su to jevreji hriscani? Pa naravno da su Srbi pred Bogom dalo blizi narod do onih koji ga odbacuju.

Mada opet pred Bogom smo svi isti ALI SAMO KAO LJUDI.

Dela su ta koja nose vrednosti, a jedno od losih dela i jeste odbacivanje Boga ( gledajuci sa hriscanske strane) Tako tumaci Nikolaja Velimorovica.

 

Inace izvrnuta mrznja prema Bogu, pitam se cemu dao vam je slobodnu volju.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Pa razlikuje se upravo po tome sto je pravi duhovnik malo pomirljiviji u svojim stavovima prema drugim verama. Za "branitelja vere" svaka druga religija predstavlja opasnost po njegovu religiju, ukratko da objasnim. I citav rad branitelja vere je usmeren na odbranu sopstvene vere od neprijatelja, a to su svi oni koji nisu pravoverni. Duhovnici se jako retko bave drugima kao temom, pre svega svesni sopstvene gresnosti imaju razumevanja za tudja lutanja. Umesto Velimirovica bolje je citati Jovana Zlatoustog, on je pravi duhovnik. Postoji cak i misticka staza pravoslavlja koja se zove isihazam.

 

 

Ovo je znacilo da mi je bio izuzetno dosadan, a za ostale ne znam.

 

 

O Nikolaju Velimirovicu pricam, a preporucio sam i neke autore ali ti je to nekako promaklo icon_wink.gif ;dakle, Radovan Bigovic i Vladeta Jerotic, nisu duhovnici ali su korisni za citanje.

Hoces spisak prezvakanih ideja:

1) Izabrani narod- je l' si citao Stari zavet, ima tamo nesto o tome, ako je nesto prezvakano onda je to prica o izabranom narodu. Po Velimirovicu glavni su Srbi a ne Jevreji-veoma originalno nema sta.

2) Antisemitizam-takodje vrlo originalno, posebno prica kako su zapravo Jevreji odgovorni za razapinjanje Hrista.

3) Velicanje ruralnog u odnosu na urbano

4) Tradicije u odnosu na moderno

5) Originalna ideja kako je muskarac vladar zene kao sto je Hrist vladar Crkve.

Ima toga jos...

Hm,ako sam dobro razumeo ti na neki nacin smanjujes vrednost dela Vladike Nikolaja.Mislim da on nije branitelj vere.Citao sam jednu njegovu knjigu i veoma mi se svidela.

 

Za razliku od Vladete Jerotica,od koga sam citao jednu knjigu koja je bila strasno teska,nisam je ni mogao celu procitati.

 

Ahm,cuo sam za Velimiroviceve prosrpske stavove,ali mislim da ne treba preterivati.Ne verujem da on toliko izdize Srbe.A ono sto je dobro uradio ne moze nicim biti pomuceno.Njegova kvalitetna dela.Mislim previse se prica o toj njegovoj tamnoj strani,nigde ne cujem nesto bas konkretno,tj dokaze,faksimile i sl.

 

Ne znam zasto se pominje ruralno i sl.A cini mi se da se u novom zavetu kaze da muz treba da vlada nad zenom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez obzira na neke malo cudnije stavove koje ste gore pomenuli, Nikolaj je bio 1 velika figura za srpski narod, i covek ciju produhovljenost retko ko ima danas, a u Srba moze se reci da niko ni nema! Svi imaju svoje mane, pa i on, ali takva inteligencija, pamet, i svestranost se skoro uopste vise ne radja u ovom narodu. Na kraju krajeva, i u svom sigu imam ove njegove reci, koje su mi uteha kad god ih procitam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest RelFlo

laugh.gif

 

____________________________________________________

 

Stavi neki post icon_mad.gif

Edited by black_totem213

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...

Човек може да стоји са Св Савом раме уз раме, и сигуран сам да је и тако....

што се тиче владике потпуно се слажем с' Јованом Шангајским...

Share this post


Link to post
Share on other sites

vec sam rekla, procitala sam cini mi se sve od vladike nikolaja kao i nesto sto su drugi pisali o njemu..

cula sam od drugih ljudi, ja licno nisam citala - da je davno trebao biti proglasen za sveca, ali nije iz razloga sto je mnogo duvanio.

ne volim glupave traceve, pa pitam - ima li ovo stvarno veze s proglasenjem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

теби нетреба одговорити на ово питање, нити ти треба допустити даље постовање на овој теми. да ли си ти уопште свесна КОЛИКО је он написао????!!!!

 

све? ГРРРРРРРРРР

ово је једна десетина одприлике човекових дела....

 

Цветник

Агонија цркве

Душа Србије

Духовни препород Европе

Изнад греха и смрти

Речи о Свечовеку

Наука о закону

Символи и сигнали

Некролози

Једини Човекољубац

Кроз тамнички прозор

Први закон Божији

Трагедија Србије

Устанак робова

Рат и Библија

О Светом Сави

Касијана

Диван

Религиозни дух Словена

Словенски револуционарни католицизам

Европска цивилизација угрожена због болести душе

Књига о Исусу Христу

Религија Његошева

Вера и нација

Царев завет

Косово и Видовдан

Нови идеал у васпитању

Нове беседе под гором

Земља Недођија

Омилије

Божије заповести

Средњи систем

Омилије

Мисионарска писма

Место Србије у светској историји

Србија је мала Америка

О Православљу

Србија у светлости и мраку

Љубостињски стослов

Мали мисионар

Живот Св. Саве

Жетве Господње

Духовна лира

Охридски Пролог

Молитве

Песме молитвене

Рајска пирамида

Оче наш као основа друштвеног живота

Рођење Христово

Васкрсење Христово

Докторске дисертације

а испред свих ових књига иде Вера Светих, катихизис источне православне цркве- то је много лепа књига, и мислим да је свако треба прочитати...

Share this post


Link to post
Share on other sites

теби нетреба одговорити на ово питање, нити ти треба допустити даље постовање на овој теми. да ли си ти уопште свесна КОЛИКО је он написао????!!!!

 

све? ГРРРРРРРРРР

ово је једна десетина одприлике човекових дела....

 

bas je hriscanski da mi se tako obracas.. ph34r.gificon_rolleyes.gif

 

otkud ti znas da ja nisam procitala skoro sve od njega sto si pomenuo?

jel treba da ti skeniram spisak procitanih knjiga u zivotu mozda?

za tvoju informaciju, citam 1-2 knjige sedmicno, a naucila sam citati s nepune 4 godine. s 5 punih sam znala pisati i cirilcu i latinicu. ja sam neka strava nadarena plavusa. icon_smile.gif

postavila sam neko irelevantno pitanje jer ne mogu trenutno da se sjetim svega - a i nista od mojih knjiga trenutno nije sa mnom vec mjesecima unazad. takodje, citam i druge stvari u medjuvremenu pa dosta toga ne mogu da popamtim (da, glupa sam).

nisam ti pogledala ovaj spisak, mrzi me da gledam poslije predivnog uvoda koji si mi uputio. imam ja svoj citav spisak njegovih djela (zajedno sa spiskom knjiga koje citam inace) ali me mrzi da ga sad skeniram.

 

 

 

dolazicu na temu svakako, iako ti mislis da ne treba da dolazim.

 

ajd pa pozdravljam i ja tebe.

 

(nadam se da se tako ne ponasas i van neta - napadas ljude s predrasudama)

Edited by blondie

Share this post


Link to post
Share on other sites

cula sam od drugih ljudi, ja licno nisam citala - da je davno trebao biti proglasen za sveca, ali nije iz razloga sto je mnogo duvanio.

ne volim glupave traceve, pa pitam - ima li ovo stvarno veze s proglasenjem?

Nema veze vladika Nikolaj je pushio cigare jer je imao kardiovaskularnih problema pa prema preporuci lekara je i pushio!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

vec sam rekla, procitala sam cini mi se sve od vladike nikolaja kao i nesto sto su drugi pisali o njemu..

cula sam od drugih ljudi, ja licno nisam citala - da je davno trebao biti proglasen za sveca, ali nije iz razloga sto je mnogo duvanio.

ne volim glupave traceve, pa pitam - ima li ovo stvarno veze s proglasenjem?

Evo jedno kratko izlaganje za Blondie, i pozdrav, svratiću ovih dana na ICQ da te pitam za zdravlje icon_wink.gif

 

Proglašavanje sveca je danas vrsta priznanja nekome iz crkve za njegov doprinos za života, nalik medalji za hrabrost u vojsci. Kao što je u suštini medalja u vojsci priznanje nekome jer je pobio dovoljno ljudskih bića koja su pripadala tehnički drugoj naciji ili narodu, tako je i moral u proglašavanju nekoga za "sveca" danas jako relativan i stvar je politike.

 

Idealno, trebalo bi da se radi o tome da je neka osoba duhovnim radom dostigla taj stepen svesti da je došlo do energetske transformacije koja utiče i na telo, tako da se nakon fizičke smrti i napuštanja tela od strane duše, telo ne razlaže jako dugo vremena i proces je usporen, zato što telo zadržava veoma veliki naboj energije. Ako sretneš takve ljude za života možeš sa daljine od više metara osetiti oko njih neku vrstu polja, koja je proizvod povišene energije.

 

Problem sa Hrišćanskom crkvom je generalno što je njena politička uloga postala važnija od duhovne tokom vekova, tako da su svetla pozornice uperena ne u ljude koji su najduhovniji već one koji najbolje reprezentuju trenutne stavove crkve, brane njene interese i utiču na "stado" da bude tu gde jeste ili čak uvećaju broj vernika. Verovatno najduhovniji čovek crkve, Otac Tadej, koji je nedavno preminuo fizički nije ni izbliza toliko popularisan od pravoslavne crkve kao neki drugi ljudi, pa i Nikolaj. Zašto je to slučaj?

 

Pa kao prvo, biti u crkvenoj hierarhiji i raditi na sebi je samo po sebi oksimoron. Nemoguće je pomiriti te dve stvari, jer svakoj organizaciji su cilj moć, kontrola i da raste po broju članova. Zato se ljudi koje hrišćanstvo interesuje kao duhovni put opredeljuju da budu starci, monasi, a ne da budu sveštenici, tj službenici crkve kao organizacije.

 

Kao drugo, osoba koja radi duhovno na sebi u bilo kojoj trediciji će neminovno izaći van okvira te religije u jednom trenutku, jer je religija skup ograničenih pravila, a osoba koja je probuđena je istinski slobodna u svakom smislu, i iako je potekla iz određene tradicije, ta spoznaja je univerzalna, i prosvetljeni ljudi sa različitih kulturnih podneblja zvuče nalik jedni drugima kada opisuju svoj doživljaj božanskog, svoja shvatanja o svetu i ljudskoj prirodi, a to samo po sebi ne odgovara ni jednoj religiji i ljudima na vrhu hierarhije jer je njima bitno obrnuto, da se međusobno jako razlikuju, jer u čemu je inače poenta njihovog postojanja? Njihov cilj je dokazivanje toga da je njihova vera DRUGAČIJA i BOLJA od ostalih. Takođe, prosvetljeni ljudi govore o tome da svako treba da ima lično iskustvo, i proklamuju neku vrstu spiritualnog komunizma gde je bog svima i svuda dostupan, dok svaka religija ima za cilj da ograniči pristup bogu kao vrstu ekskluziviteta koja samo njoj pripada i uvek proklamuje da ni jedan vernik ne može sam i direktno da pristupi bogu, već postavlja svoje sveštenike kao vrstu "prevodioca" između boga i vernika.

 

Nikolaj sam je osoba koja je postala tek naknadno naglo značajna, tačnije kada je počelo popularisanje Srpskog pravoslavlja početkom devedesetih, dobrim delom jer je njegovo pisanje veoma nacionalistički obojeno, veliča se srpstvo na prvom mestu. Takođe, njegove knjige su dobrim delom moralna predavanja šta je u redu a šta nije, što je većini ljudi lako shvatljivo, jer je lakše svariti pravilnik ponašanja nego štivo u kom te neko poziva da izađeš iz okvira svoje male psihološke kutijice i istražiš nove ideje.

 

Razlozi zašto Nikolaj ne bi trebao biti proglašen za sveca nisu samo u onome što je "izostavljeno" iz njegovih knjiga i rukopisa, na primer njegov izraženi antisemitizam i simpatije prema Adolfu Hitleru, nego i činjenica da on ne ispunjava najosnovnije parametre duhovnog postignuća. Vrlo je očigledno da je bio inteligentan i dobro poznavao religiju, te bio dobar vojnik pravoslavne crkve, i verno je služio za života, ali to ne bi trebalo da čini nekoga svecem.

 

Naravno u praksi, opet će politika i ljudi na čelu crkve uraditi ono što je u njihovom interesu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

au.. ajde de.

 

ne ulazim u raspravu (em me mrzi, em se s dosta ovoga ne slazem, tj. imam drugo vidjenje, em nemam vremena toliko, a ni zivaca), moram samo da kazem jednu stvar.... velicanje pravoslavlja je doslo u isto vrijeme kad i velicanje katolicizma, kad i velicanje islama.. a to je naravno vrijeme kad komunizmu vise nije bilo mjesto na balkanu.

naravno, tad je porasla i popularnost Nikolaja - nije valjda da ce Tito da dozvoli da se stampaju takve knjige??

 

slazem se za taj dio u vezi duhovnosti.. o proglasenju sveca znam kako to ide ali moguce da sam gledala neke `okrugle stolove` na tv-u o tome gdje su pominjali Vladiku pa se naravno uhvatili covjekovog duvana.

 

sto se tice antisemitizma (evo me vec u raspravi biggrin.gif ) - ne bih to tako nazvala. covjek je iznosio neke fakte - e sad tu dolazimo SKORO do iste price kakvu je napravio Stradanje Isusovo - svi su se nasli uvrijedjeni sto su Jevreji ispali takvi kakvi si, a covjek je samo prikazao pricu onako kako je napisana u Bibliji. ovo samo kao poredjenje i primjer, nemojte samo da odemo u offtopic.

 

sto se tice njegovih knjizevnih kvaliteta oni su po meni na visokom nivou. cilj naravno jeste da se ljudima neke stvari pojednostave kako bi to lakse shvatili. ljudi su i lijeni i glupi da bi malo vise ukljucivali mozak, pa zato recimo imamo primjer Vladete Jerotica (koga takodje cijenim) - koji je mnogo manje prodavan i shvacen, jer covjek je jako strucan i tako se izrazava.

 

 

ajd pa necu vise, mozda neki drugi put. poz i cujemo se!

Share this post


Link to post
Share on other sites

"PRODAVAN"...suvisno je dodati bilo sta....pare....

nisi shvatio pricu. kad kazem koliko se neko prodaje, mislim na njegovu popularnost - jer sam upravo o tome pricala.

 

vladeta jerotic nije 10 godina ucio skole da bi bio BOGAT. vec bi bio mafijas koji diluje drogama i ko zna sta ne. ocigledno je da je covjek zivot posvetio nauci a znamo koliko je to profitabilno, pogotovo u Srbiji. btw, znam gdje covjek zivi. da je prodao vise knjiga, mogao bi da se preseli u neki pristojniji kraj. icon_da.gif

ocigledno ne znas o kome se radi, pa tako lupas.

 

 

e stvarno...... kakvih komentara ima.... uzas. no.gif

Edited by blondie

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...