Jump to content

Da li je Nightmish upropastio pevačice?


Dushan S

Recommended Posts

U muzickoj skoli vas uce da pevate.Kada to naucite mozete da izaberete bilo koji nacin.Ni jedna devojka koja uci solo pevanje nije obavezna da kad uzme mikrofon u ruke peva soprano vokale. One su se jednostavno naprzile na Tarju i misle da svaka metal pevacica koja se skoluje mora tako da zvuci.I zato sad imamo gomilu Nightwish klonova a nije mali broj ni onih bendova koje samo zbog soprano vokala nazivaju Nightwish kopijom iako im muzika bas i nema neke veze sa pomenutim bendom.

 

Neka sve devojke koje uce solo pevanje i zele da nakon toga postanu Metal/Rock pevacice dobro razmisle o ovome sto sam napisao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tehnike pevanja koje se uche u skolama svako koristi na drugachiji nachin. Jedina i najvaznija stvar kod pevanja ti je da se ne peva iz GRLA vec iz STOMAKA!!! Zvuchi smeshno ali je tako... a to ako ti neko "kenja" kako treba nesto ovako ili onako, to su prave pravcate gluposti... Pevash onako kako ti mozes, ako imash sluha pevaces sta god ti padne na pamet i na svoj nachin...

Pevanje iz grla dovodi do pucanja glasnica a one se ne mogu zameniti kao sto je to slucaj sa zicama za gitaru. Pevanje iz stomaka vam obezbedjuje glasne zice za sva vremena i to zapamtite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mada, kad malo bolje pogledam tvoju prvu poruku, vidim da tebe vise zanima "socioloski" aspekt cele price. godinama pricam istu pricu o zelji za dokazivanjem, pomodarstvu, "merenju kite" i ostalim stvarima koje nude status u drustvu a potiskuju muziku u drugi plan. svako radi onako kako misli da treba, a meni je jedino zao sto se neki ljudi zakucaju u jednu tacku iz koje posmatraju svet oko sebe, ubedjeni da imaju siroke vidike i veliko znanje.
Upravo tako. Nisam mislio da započnem priču oko dokazivanja da je nešto ok ili nije ok. Moj komentar se ticao toga da je pevanje rock muzike specifičan zanat koji je potcenjen i koji jako malo ljudi razume, a publici u većini slučajeva nije jasno zašto je neko njima bolji ili lošiji pevač.

 

Onaj koji peva u operi, recimo, i školovan je, je vrlo često samo pevač i to je dovoljno, ali rock pevač u suptini je onaj koji priča određenu priču i pokušava tako da je ispriča da ona emotivno dodirne slušaoce i da se oni poistovete sa njom.

To i jeste razlog zašto su neki poznati pevači vrlo skromnih glasovnih mogućnosti ostavili trag. Mislim, da merimo Tom Waits-a po pevanju, gde bi stigli?

Ili da li je ono što razdvaja Geoff Tate-a od ostalih pevača kvalitet glasa ili možda i nešto drugo, način kako ispriča priču? Postoji hiljadu sitnica koje on uradi i koje čine njegove vokale interesantnim, a neko ko peva na sličan fazon a sve to ne radi je dosadan, koliko god "lepo" pevao.

Tj, nemam ja ništa protiv Night Wish niti, takvih vokala uopšteno, nego toga da forma opravdava samu sebe, znači dovoljno je zapevati na taj fazon "klasično" i stvar je "kupljena" to je pevanje i kvit. A šta je sa autentičnošću? Znači meni je to isto kad čujem stopedesetprvogikojegveć power metal pevača koji ima isti visoki tenor i peva isti tekst dosadan mi je do bola. Ne radi se samo o "klasičarski" upakovanom pevanju.

 

U muzickoj skoli vas uce da pevate.Kada to naucite mozete da izaberete bilo koji nacin.Ni jedna devojka koja uci solo pevanje nije obavezna da kad uzme mikrofon u ruke peva soprano vokale.
Ja bih te malo ispravio pa ti reci šta misliš o tome: U školi te uče veštini pevanja, da, ali to je pola posla i ne možeš posle toga da samo izabereš bilo koji stil, jer te nisu naučili veštini INTERPRETACIJE. Tj, možeš ti nakon škole svemirski da pevaš i svi će biti hladni, a dođe Đoka Balašević i otvori usta da recituje i sve se žene rasplaču. A to jeste veština, i ima svoja pravila, a niko ne pominje, niti te uče tome. Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

paz vamo icon_smile.gif

 

ok kapiram da je sada poplava mladih pevacica da citiram nekog "Tarja wannabe"..opet kapiram da su to talentovane pevacice koje rade ono sto vole (pevaju ono sto slusaju inace )..e sad...sta se desava kad imamo gomilu njih za koje znamo da imaju lepe glasove a koje kad izadju na binu zbog loseg ozvucenja ili cega vec zvuce ko zgazena macka???Okolnosti...

 

E sad..primecujem da je "Tarja" sindrom prvo preovladao u svetu pa tek kod nasih bendova!!!ali opet ne mozes da zabranis nekome da peva tako ,mozes samo da zameris na manjku originalnosti (moje misljenje)...

 

Prepozna se dobar vokal uvek...sta god da peva!!!u nekim zanrovima se to bolje oseti u nekim manje..e sad..nije na nama da nenormalnim pljuvacinama jos vise srozamo ljude nego da damo savete sta po nasem misljenju treba popraviti...

Licno vise volim muski glas da cujem jer mi je nekako lepsi ali znam i da cenim kad cujem dobar zenski vokal...

 

Dakle...ne znam ni sta sam napisala jer je 4 ujutru... icon_smile.gif jesam li uopste odgovorila na temu?...idem da spavam icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

cudi me da ti otvaras ovakvu temu...

Nije ono što ti misliš, a znam otprilike šta ti je palo na pamet icon_wink.gif Otvorio sam ja već nekoliko tema vezano za žene muzičare da vidim sa čime će ljudi da izađu, nije ovo prva. Interesuje me šta ljudi imaju da kažu, a ne da ja kažem nešto time što sam otvorio temu...

 

E sad ja ne znam da li sam ti nešto ovim rekao icon_smile.gificon_razz.gif Pet ujutru, jbg icon_wink.gif

 

 

 

Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih te malo ispravio pa ti reci šta misliš o tome: U školi te uče veštini pevanja, da, ali to je pola posla i ne možeš posle toga da samo izabereš bilo koji stil, jer te nisu naučili veštini INTERPRETACIJE. Tj, možeš ti nakon škole svemirski da pevaš i svi će biti hladni, a dođe Đoka Balašević i otvori usta da recituje i sve se žene rasplaču. A to jeste veština, i ima svoja pravila, a niko ne pominje, niti te uče tome.

Pa interpretaciji se sam ucis. Barem ja to pokusavam, ali van skole. Tamo ucim tehniku a sa svojim bendom razgradjujem sebe kao pevaca sa svojim stilom. Nisam ni pominjao da se interpretacija uci u skoli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja u muzickoj skoli bukvalno vodim rat sa profesorom koji na sve nacine pokusava da me uvede u vode klasicne muzike a ja tvrdoglavo ne odustajem od ROCKA. Jednostavno: ozbiljno pevanje me kao pojam zanima ali ne da bih ja sad pravio karijeru operskog pevaca.Zasto? koji je to operski pevac ikada iskomonovao neku svoju kompoziciju,objavio odredjeni autorski materijal,napravio nesto kreativno...niko. Zbog cega bih ja ceo svoj zivot proveo pevajuci kompozicije koje je neko iskomponovao pre sto,dvesta...godina ili pevao onako kako je neko jednom davno zacrtao.Jednostavno klasicna muzika je muzika koja se reprodukuje a Rock muzika je muzika koja napreduje i u kojoj uvek mozes da doprineses nesto novo i kreativno. Zelim da zavrsim muzicku skolu i naucim ozbiljno pevanje ali cu uvek pre da izaberem karijeru rock pevaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja u muzickoj skoli bukvalno vodim rat sa profesorom koji na sve nacine pokusava da me uvede u vode klasicne muzike a ja tvrdoglavo ne odustajem od ROCKA.

E ovaj deo me neodoljivo podseca na imaginarni scenario kako smo ortak i ja zamisljali muzicku akademiju... Tipa, mi smo sada na gitari i ulazi Stiv Vaj sa sav namrgodjen & zamishljen dok pod mishkom stiska nekoliko listova nota, gitarom u koferu - umesto aktovke. Nosi onaj standardni "zapadnjacki profesor" sako koji ima zakrpe na svim mestima koja su izlozena trenju. Ali na zakrpama su shljokice. Ulazi u amfiteatar - svi ustaju. Seda. Otvara kofer i vadi Dzema (gitaru, ne poluproizvod od vocja)...

g. Vaj: "Deco - danas cemo raditi DS1... Ukljucite svoje instrumente i ti Bane nemoj da se pojacavas vise od 2, s' cuo?"

 

Poenta je da ces 'ratom' sa profesorom koji je tu da te nauchi nekim osnovama klasichnog pevanja imati efekta kao drkadzija koji je u tripu da ce da oplodi Desanku... To ne biva... Ili biva ako imash ruke k'o pichka... icon_mrgreen.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nemam problema sa time sto on mene uci. Problem je u tome sto on hoce da se ja bavim ozbilnim pevanjem i kada zavrsim skolu a mene karijera operskog pevaca ne zanima. Ne ratujem ja sa njim kada mi pokazije osnove klasicnog pevanja vec kada pokusava da me preobrati. Ni tada ne dolazi do nikakvih svadja vec do obicnih rasprava.

 

I nisam nikakav drkadzija koji hoce da oplodi desanku zato bih te molio da pazis sta pricas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nemam problema sa time sto on mene uci. Problem je u tome sto on hoce da se ja bavim ozbilnim pevanjem i kada zavrsim skolu a mene karijera operskog pevaca ne zanima. Ne ratujem ja sa njim kada mi pokazije osnove klasicnog pevanja vec kada pokusava da me preobrati. Ni tada ne dolazi do nikakvih svadja vec do obicnih rasprava.

 

I nisam nikakav drkadzija koji hoce da oplodi desanku zato bih te molio da pazis sta pricas.

Pa onda je sve na nivou on hoce nesto - ti hoces nesto drugo i na tome se zavrsava... Mislim, koje metode moze da primeni da te 'preobrati'?

 

Poredjenje je postavljeno kako bi se na shaljiv nachin izrazila uzaludnost poduhvata, bez podeljenih uloga. pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim, koje metode moze da primeni da te 'preobrati'?

EVO TI PRIKAZ JEDNOG UOBICAJENOG DIJALOGA.

 

Profesor:Ti ces daleko dogurati kao operski pevac.

Ja:vise me intresuje rock pevanje.

Profesor:kada naucis ozbilnjo pevanje moci ces mnogo lakse da pevas na rokerski nacin.

Ja:pa to i hocu.

Profesor: zavoleces ti i opersko pevanje.

Ja:ne kazem da necu.

Profesor:i onda ces zabataliti rock pevanje,videces.

 

E to ti je taj rat. Znaci povremeno me ubedjuje ali to se ne odrazava na moje ucenje pevanja niti na nas odnos.

 

Skrenusmo bre sa teme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovaj deo me neodoljivo podseca na imaginarni scenario kako smo ortak i ja zamisljali muzicku akademiju... Tipa, mi smo sada na gitari i ulazi Stiv Vaj sa sav namrgodjen & zamishljen dok pod mishkom stiska nekoliko listova nota, gitarom u koferu - umesto aktovke. Nosi onaj standardni "zapadnjacki profesor" sako koji ima zakrpe na svim mestima koja su izlozena trenju. Ali na zakrpama su shljokice. Ulazi u amfiteatar - svi ustaju. Seda. Otvara kofer i vadi Dzema (gitaru, ne poluproizvod od vocja)...

g. Vaj: "Deco - danas cemo raditi DS1... Ukljucite svoje instrumente i ti Bane nemoj da se pojacavas vise od 2, s' cuo?"

 

Poenta je da ces 'ratom' sa profesorom koji je tu da te nauchi nekim osnovama klasichnog pevanja imati efekta kao drkadzija koji je u tripu da ce da oplodi Desanku... To ne biva... Ili biva ako imash ruke k'o pichka... icon_mrgreen.gif

DECKO,`SI TI JEO ACID...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, ja mislim da kad bi bila neka X pevachica za kojom bi sve ludele, ponovo bi bilo diskusije...

Mislim da je to malo smeshno, ali ok ako neko (tj. mnogi) smatraju Tarju za idola... Svako ima razlichita mishljenja, ali moramo jednostavno to da prihvatimo kao i gomilu nu metalaca koji smatraju da su bolji i kvalitetniji od drugih... Eto postoje i takve teme, i svi se svadjaju...

Ovo je ok tema ali samo prouzrokuje svadju... nemojte da me pogreshno shvatite... malo sam se pokajala, but I'm stil just a kid icon_da.gif

Ako ima neko nesto da doda,,,, icon_mrgreen.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa interpretaciji se sam ucis. Barem ja to pokusavam, ali van skole. Tamo ucim tehniku a sa svojim bendom razgradjujem sebe kao pevaca sa svojim stilom. Nisam ni pominjao da se interpretacija uci u skoli.

Prokomentarisao sam to zato što te u nekim drugim školama uče interpretaciju. Nisam siguran da ispravno vidim stvari, ja sam stigao do prve godine solo pevanja i ispisao se, moje dalje bavljenje muzikom i učenje je bilo samostalno, ali imam utisak da su ljudi koji školuju glas kod nas pomalo zakinuti što se tiče toga, tj imam utisak da je naročito u klasičnoj muzici interpretacija presudna, jer i onako svi sviraju i pevaju ta ista dela notu do note kako je zapisano.

Ono što je problem je to što je način kako se intepretacija čini interesantnom u klasičnoj muzici poprilično zna, u rock muzici je to mnogo nedefinisanije, mnogo više je mogućnosti, i zaista je potrebno da neko radi na sebi da bi postao unikatan, našao neki svoj stil. Imam utisak da je to sa te strane prilično teži zadatak nego u slučaju klasičnog pevanja, gde čovek mnogo više može da ide "by the book", po jasnom putu bez skretanja koji je dobro utaban.

 

Ja u muzickoj skoli bukvalno vodim rat sa profesorom koji na sve nacine pokusava da me uvede u vode klasicne muzike a ja tvrdoglavo ne odustajem od ROCKA. Jednostavno: ozbiljno pevanje me kao pojam zanima ali ne da bih ja sad pravio karijeru operskog pevaca.Zasto? koji je to operski pevac ikada iskomonovao neku svoju kompoziciju,objavio odredjeni autorski materijal,napravio nesto kreativno...niko. Zbog cega bih ja ceo svoj zivot proveo pevajuci kompozicije koje je neko iskomponovao pre sto,dvesta...godina ili pevao onako kako je neko jednom davno zacrtao.Jednostavno klasicna muzika je muzika koja se reprodukuje a Rock muzika je muzika koja napreduje i u kojoj uvek mozes da doprineses nesto novo i kreativno. Zelim da zavrsim muzicku skolu i naucim ozbiljno pevanje ali cu uvek pre da izaberem karijeru rock pevaca.
Kada sam ja išao u muzičku, bukvalno su se otimali za muške pevače, malo je ljudi išlo na pevanje, a sad u tvom slučaju, to možda možeš da shvatiš i kao kompliment, zar ne? Da si loš pevač, čovek te ne bi s vremena na vreme ubeđivao, to znači da ceni tvoj rad i tvoje mogućnosti, pa mada te nisam čuo, pretpostavljam da dobro pevaš ili imaš kapacitete da postaneš jako dobar.

 

U svakom slučaju nisam siguran da je to što je on takav nešto što bi trebalo da ti smeta, dapače, to je laskavo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada sam ja išao u muzičku, bukvalno su se otimali za muške pevače, malo je ljudi išlo na pevanje, a sad u tvom slučaju, to možda možeš da shvatiš i kao kompliment, zar ne? Da si loš pevač, čovek te ne bi s vremena na vreme ubeđivao, to znači da ceni tvoj rad i tvoje mogućnosti, pa mada te nisam čuo, pretpostavljam da dobro pevaš ili imaš kapacitete da postaneš jako dobar.

 

U svakom slučaju nisam siguran da je to što je on takav nešto što bi trebalo da ti smeta, dapače, to je laskavo.

Pre bih rekao ovo drugo u vezi kapaciteta. Imam ja jos da ucim,zato retko i izlazim na svirku.

 

Ne smeta meni sto on mene ubedjuje,to je sve na prijateljskom nivou. To uopste nije bila glavna poenta onog sto sam napisao vec sam hteo da iznesem razloge zbog cega me vise intresuje rock pevanje.

 

poz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja u muzickoj skoli bukvalno vodim rat sa profesorom koji na sve nacine pokusava da me uvede u vode klasicne muzike a ja tvrdoglavo ne odustajem od ROCKA. Jednostavno: ozbiljno pevanje me kao pojam zanima ali ne da bih ja sad pravio karijeru operskog pevaca.Zasto? koji je to operski pevac ikada iskomonovao neku svoju kompoziciju,objavio odredjeni autorski materijal,napravio nesto kreativno...niko. Zbog cega bih ja ceo svoj zivot proveo pevajuci kompozicije koje je neko iskomponovao pre sto,dvesta...godina ili pevao onako kako je neko jednom davno zacrtao.Jednostavno klasicna muzika je muzika koja se reprodukuje a Rock muzika je muzika koja napreduje i u kojoj uvek mozes da doprineses nesto novo i kreativno. Zelim da zavrsim muzicku skolu i naucim ozbiljno pevanje ali cu uvek pre da izaberem karijeru rock pevaca.

lepo recheno.... pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja u muzickoj skoli bukvalno vodim rat sa profesorom koji na sve nacine pokusava da me uvede u vode klasicne muzike a ja tvrdoglavo ne odustajem od ROCKA. Jednostavno: ozbiljno pevanje me kao pojam zanima ali ne da bih ja sad pravio karijeru operskog pevaca.

Hm, najveci problem kod ljudi koji uce solo pevanje je sto ce jednog dana morati da odluce da li ce da se bave klasikom ili necim drugim. Podrzavam i jednu i drugu stranu s tim sto mislim da je bespotrebno zavrsavati Akademiju ako neko nece da se bavi klasikom...Ali ono sto je sigurno je da jedno i drugo nazalost ne idu zajedno no.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...