Jump to content

Murkok


Recommended Posts

Praktično rečeno nakon Tolkien-a, Murkok je jedan od najčitanijh autora epske fantastike. Neke njegove knjige vuku više ka epici, ali druge, poput ''Legende s Kraja Vremena'' više zalaze u futuristički fantastiku sa bizarnijim elementima. Reč je o piscu koji je sličan Tolkinu, ali mnogo brutalniji i dekandentniji. Neke od njegovih dela možete naći i kod nas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Murkok je odličan, mada mi se čini da je ove već bila neka tema o njemu....

Moguće, mada logično, čim sam otvorio ovu temu ja za to ne znam.

Ako neko sluša bend Summoning (oni su u celosti inspirisani Tolkinom) primetiće da su oni pored Tolkinovih tekstova u par navrata iskorišćavali i Murkoka.

Edited by +morgan+

Share this post


Link to post
Share on other sites

Murkok - njegove priche o Elriku od Melnibonea su me navele da zavolim epsku fantastiku...

Da, a da li si čitala ovu drugu, kod na sprevedenu knjigu ''Legende s Kraja Vremena''? Ona je mnogo drugačija od ''Viteza Sudbine''. Za ovu knjigu tvrde da je najoriginalnije delo Murokoka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nazalost nikad ga nisam citao potrudicu se da nadjem neku njegovu knjigu

Pa ako voliš Tolkina (i Summoning) icon_mrgreen.gif onda bi trebalo da pročitaš i Murkokovog ''Viteza Sudbine''. On je napisao preko 80 dela, ali mislim da su na naš jezik prevedene trenutno sam dve knjige. Dobra deo njegovih knjiga našao sam u našim prodavnicama, ali one su na Engleskom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Murkok - njegove priche o Elriku od Melnibonea su me navele da zavolim epsku fantastiku...

Ja na primer nisam neki obožavalac epske fantastike ali priče o Elriku obožavam,doduše odrastao sam uz Kulu koja iščezava, mislim da sam knjigu pročitao barem 20 puta...ako ne i više,svake godine bar jedanput...

 

 

 

Olujnik,strava icon_da.gificon_da.gificon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, a da li si čitala ovu drugu, kod na sprevedenu knjigu ''Legende s Kraja Vremena''? Ona je mnogo drugačija od ''Viteza Sudbine''. Za ovu knjigu tvrde da je najoriginalnije delo Murokoka.

Jok, to mi je tek u planu da prochitam icon_mrgreen.gif

"Vitez sudbine", nisam siguran, ali mislim da je to ona nesrecno prevedena knjiga o Dorian Hawkmoon-u, zar ne? Prochitao sam 3 od 4 knjige i serijala Runestuff (na engleskom), a onda sam video da je taj serijal preveden u "Vitez Sudbine" (ako me secanje dobro sluzi)... Inache, nabavio sam njegova dela u el. formatu, i sad samo chekam neki tft pa da sve to ischitam icon_mrgreen.gif

 

Inache, M.Murkok ima bash karakteristichan odnos prema svom glavnom junaku... Uvek je neki lik rastrzan izmedju onoga shto mora i onoga shto misli da je ispravno uraditi...

 

btw. "Mornar na moru sudbine" je poodavno izashlo na srpskom, imam neko staro izdanje "Plave ptice", tvrd povez...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jok, to mi je tek u planu da prochitam icon_mrgreen.gif

"Vitez sudbine", nisam siguran, ali mislim da je to ona nesrecno prevedena knjiga o Dorian Hawkmoon-u, zar ne? Prochitao sam 3 od 4 knjige i serijala Runestuff (na engleskom), a onda sam video da je taj serijal preveden u "Vitez Sudbine" (ako me secanje dobro sluzi)... Inache, nabavio sam njegova dela u el. formatu, i sad samo chekam neki tft pa da sve to ischitam icon_mrgreen.gif

 

Inache, M.Murkok ima bash karakteristichan odnos prema svom glavnom junaku... Uvek je neki lik rastrzan izmedju onoga shto mora i onoga shto misli da je ispravno uraditi...

 

btw. "Mornar na moru sudbine" je poodavno izashlo na srpskom, imam neko staro izdanje "Plave ptice", tvrd povez...

Da, ta je knjiga kod nas izašla pod nazivom ''Vitez Sudbine''. sad odprilike shvatam šta su naši uradili. I da lepo je ovde reko Eagle Nature (Leš-to si ti ako se ne varam) tema je već bila otvorena ali samo pod totalno drugim nazivom.

Nema veze, nek ostane ova tema jer je jasnije naznačen naziv da se tiče samog ''MURKOKA'' i svih njegovi dela. Malo je glupo, ali u ovom slučaju sami moramo da uređujemo forum! no.gif

Naravno, hvala svima za nazime knjiga koje su prevedene na srpski.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 months later...

I ja sam chitala samo Elrika od Melnibonea, ali sam shvatila da je ta knjiga koju sam chitala druga iz serijala pricha o njemu. Ozbiljno, dajte nazive svih Murkokovih dela prevedenih na srpski ako prevod valja. Ovo shto sam chitala mi se mnogo dopalo i volela bih da prochitam i ostalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 3 months later...
  • 4 months later...

Murkok je dobar pisac!Citao sam "Vitez Sudbine" i prve dve knjige o Elriku, zanimljivo stivo, jako pitko nema sta!A "Legende Sa Kraja Vremena" je bas super knjiga, mnogo interesantna i originalna(plus super fora sa Elrikom na kraju)!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Erlika sam chitala kao klinka i ostao mi je u lepom secanju..no ovaj me Vitez sudbine malo smara, mislim da je mogao to shto je hteo da napishe na manje od 500 strana :)..ima par finih momenta, recimo, one ratnice sa nitnama haha, zveri-mashine, premeshtanje grada u drugu dimenziju i posebno maske koje nose pripadnici Redova..te maske mu bash daju shmek..no ipak mi deluje malo povrshno kao shto vec neko reche..nema nikakve filozofije, ni tolkinovske poetichnosti, ni bilo kakvog humora (ne mora svako da bude Adams ali humor je ipak zdrav pikazatelj inteligencije pisca, zato je Simons Bog :) )),elem, jednostavno mi neshto fali u ovom romanu, deluje mi suvishe KLASICHNO...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest HEFEST

Majkl Murkok je jedan od najboljih pisaca modernog doba. Porediti Daglasa Adamsa i Murkoka je prava smejurija (eto ti humora). Pa taj Adams je toliko los pisac da mu nikakav humor ne pomaze. Ok je humor u Knjigama Karl May-a. Citas i places od smeha. To je umetnost. Daglas Adams je postao toliko pozant iz meni nepoznatih razloga. Tu vrstu popularnosti ima jos pisaca kao na primer Paolo Koeljo. Spisateljski promasaji blago receno, a uspesni. To je od prilike komercijala knjizevnosti i losa je kao i komercijala u metalu i roku.

 

Majkl Murkok je vrhuski pisac i poredeci ga sa Tolkinom njemu cinite najgoru uvredu!!! Covek je poceo da pise jer mu se nisu svidjala Tolkinova dela i smatrao je da je Tolkin jedan od najprecenjenijih pisaca u istoriji. Iz tog razloga, a i zbog skepticizma drugih ljudi seo je i napisao svoja remek dela. Za to mu hvala!!!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest HEFEST

Erlika sam chitala kao klinka i ostao mi je u lepom secanju..no ovaj me Vitez sudbine malo smara, mislim da je mogao to shto je hteo da napishe na manje od 500 strana icon_smile.gif..ima par finih momenta, recimo, one ratnice sa nitnama haha, zveri-mashine, premeshtanje grada u drugu dimenziju i posebno maske koje nose pripadnici Redova..te maske mu bash daju shmek..no ipak mi deluje malo povrshno kao shto vec neko reche..nema nikakve filozofije, ni tolkinovske poetichnosti, ni bilo kakvog humora (ne mora svako da bude Adams ali humor je ipak zdrav pikazatelj inteligencije pisca, zato je Simons Bog icon_smile.gif )),elem, jednostavno mi neshto fali u ovom romanu, deluje mi suvishe KLASICHNO...

 

Kakve gluposti izvaljujes. Da li nekad procitas svoj post i pogledas ga kriticki. Vitez sudbine ti deluje klasicno jer to i jeste klasik svetske fantastike!!!!

 

 

Kazes da nema humora i poeticnosti???!!! To sto drvece ne peva u knjizi ne znaci da ona nije poeticna. Knjiga je mastovitija od svega sto su Tolkin Adams u zivotu napisali, a nisu se nesto pretrgli!!! To sto ti velicas Adamsa je totalno ista prica kao kad vodeci svetski magazini u Top10 gitarista svih vremena ubace Kit Ricardsa i Cak Berija. Prosto neverovatno!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest HEFEST

Murkok je prvi pisac EF-a, zbog kojeg sam i zavolela zanr... Ko kaze da je los, taj laze...

Jedan od najboljih, bio i ostao.

 

U srcu bio i ostao. :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...