Jump to content

Harmonija


Shuma

Recommended Posts

jooj...al dobro, onaj ko ne zna doce mu dobro...neko ne zna da to uopshte i postoji.

 

Sad sam se skenjao i definitivno sam odluchio da vishe ne postujem ovde, previshe sam nejasan da bi me ljudi lepo razumeli...kad nauchim da se izrazhavam vraticu se da opet napravim neko sranje, ima ovde talentovanih i uchenih momaka+jedna devojka da vas sve uche ako treba...a ne ovaj tu zile_kondic debil...

 

NEE IIDII..!! :cry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 345
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

polu-umanjen je septakord...damn postovao sam i mislim da sam se opet zajebao...izgleda da je jache od mene...ah okrutni zhivote

 

Odoh i ja na pawanjac, laku noc svima!

 

Chujemo se za je'no dva meseca ako se ne dogodi neko chudo i ja nauchim da se izrazhavam i komuniciram s ljudima...

Edited by zile_kondic

Share this post


Link to post
Share on other sites

stvarno? nisam znao..

ako je na drugom stupnju a mola akord koji glasi:

H-D-F

dakle, mala terca i umanjena kvinta od H, onda smo mi to u skoli zvali umanjeni (ili sam ja izlapeo pa se ne secam, ali prilicno sam siguran da nismo zvali polu-umanjeni). sta bi bio umanjeni ako je HDF polu-umanjeni?

 

Ajde probaj da razmišljaš u septakordima. Septima je jako bitan deo akorda.

 

Dakle polu-umanjeni je H-D-F-A, a Umanjeni bi bio sa UMANJENOM SEPTIMOM iliti H-D-F-Ab

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, sad kapiram. :da:

hvala! :pivopije:

 

ja se samo secam da sam u muzickoj skoli vikao "umanjeni!" kad cujem VII stupanj (trozvuk) :) zato me je zbunilo nesto sto zapravo deluje logicno, a to je da se prica prosiruje na septakorde. inace, ova muzicka terminologija je "jebe lud zbunjenog". :) ima po 15 nacina obelezavanja, svako fura svoje, ovaj ne kapira sta onaj hoce da kaze, i slicno. :udri: nikako da se standardizuje notacija i sve to... neke stvari koje se ticu muzike, nikako ne treba prepustati muzicarima/umetnicima. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema BAŠ toliko načina obeležavanja septakorda da ne može čovek da se snađe. Evo nekoliko da razjasnim ukoliko se neko baš susretne sa šifrom pa ne zna. Neka neko slobodno dopuni ako sam nešto izostavio..

 

Cmajor7 Cmaj7, Cma7, CΔ, CM7

C7 C7

Cminor7 Cm7, Cmin7, C-7, C-

C half diminished (minor 7b5) Cø7, Cm7b5, Cmin7b5, C-7b5

Cdiminished7 Cº(7), Cdim(7)

C7augmented C7+, C7aug, C7+5, C+7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, evo prelećem malo temu da vidim jel mi nešto promaklo, pa rekoh da popunim neke rupe, i prokomentarišem još ponešto.

 

...I još jedan edit da dodam da ovaj Secracon svarno nije čitav!

 

Apsolutno podržavam tvoju konstataciju. Secracon je sinoć kucao do "malopre", pa danas na poslu nabada tastaturu nosom...

 

Stvarno nisam čitav.

 

Veruj mi da to oko sekstakorada nisam nashao u onome shto sam dosad prochitao, jer gde god ima neki dijagram spelovanja akorda svi kazhu da se 6 akord pravi od 1.3.5.i 6, i niko ne spominje to pravilo koje si ti spomenuo, mamuim...opet sam se izblamirao

 

Nisi se izblamirao.

Žile da te utešim malo: Jako me podsećaš na mene kad sam bio tvojih godina, i tu sad ne mislim samo na crtanje. Sve što treba je da ti popune te neke rupice u znanju, i bićeš car, jer imaš dojajan analitički pristup.

Ja sam se isto ranije bunio na sekstakorde, i nisam razlikovao m(5b) od poluumanjenog i slično, pa kad sam skontao neke sitnice, mi se sve kristalizovalo. Ono, kao da je neko upalio svetlo. :D

 

a tonovi su A CIS EIS G C...

 

bar sam ja tako skapirala

 

Draga Ivana, ne znam kako da ti saopštim a da ne zvučim kao debil, uobražen, derpe, pozadinac, buljaš, karakterna pizda, go'no od čo'eka i slično.

Evo ti jedno "izvini ali..." sa šlagom tvoje omiljene arome i omiljenim voćem na vrhu (kod mene bi to bila punjena pljeskavica :D )

Smem li da te ispravim i da ti obratim pažnju na male "velike" greške?

 

Otkud ono C tamo?

Kako sad to C i C# u istom akordu? Jesi ti to htela prekomernu nonu da kažeš?

 

Ne može prekomerna nona u A da bude C. To je enharmonijska greška. Ton C je mala terca, a ton H# je prekomerna nona ili prekomerna sekunda whatever, nebitno o kojoj oktavi se radilo.

Dakle, tonovi su, kao što sam ti to u OVOM (LINK) postu napisao. Pogle tamo, možda ti promaklo u onoj jurnjavi sa postovima sinoć. :) Napisao sam ti tamo sve varijante alterovanog A9.

 

Evo nekoliko primera u poslednjim postovima gde vidim da postoje problemi sa terminologijom, i nekom logikom funkcionisanja stvari (uvatio se ja Žileta ko pijan plota da mu vijam greške, to je valjda neki lokal patriotizam, nemam pojma... :D )

 

Zar nisi mislio na prekomernu septimu koja ne postoji, koja je isto shto i oktava,:D velika septima postoji otkad sam pocheo da uchim teoriju :D verovatno greshka...:D

 

Septima mozhe biti velika mala i umanjena,...

 

Mislim da sam te stvari oko intervala objasnio sve u OVOM (LINK) postu.

 

Još primitivnije i na primeru C-dura:

 

C i D su u jednom smeru sekunda (u ovom slučaju velika) u drugom septima (mala). Matematičari će skontati, ostalima nije ni bitno, oni neka ih kontaju kao sekundu.

Ajmo onda tu jednostavniju varijantu objašnjenja, gde analiziram samo sa aspekta da ja C onovni ton. C i D su UVEK sekunda. Šta god da im radim. Mogu ja taj D sa spustim (alterujem na niže) i da bude Db, ta dva tona će biti opet SEKUNDA, samo više neće biti VELIKA, nego MALA sekunda. Mogu da još malo spustim taj ton D i da dobijem interval C - Dbb, oni su sada UMANJENA SEKUNDA. Pazite, nisam rekao da su isti ton, jer nisu, dok god ovaj drugi potiče od tona D.

Tako da, na primer, kvinta na C uvek potiče od G, gde god ih ja dogurao alteracijom. Mogu to da budu i C######### i Gbbbbbbbbbbb, oni će opet bit neka kvinta. Nas je profa muzičke teorije maltretirao tim nekim stvarima koje su pomogle da skontaš logiku. Imao je običaj da nas pita na primer "Koji je interval D i Fisisisisisisisisisisisisisisisisisisisisisisisisisis?"

Dovoljno je bilo da počneš odgovor sa "Čekajte da izbrojim koliko puta je prekomerna TERCA..." Rekao bi "Dobro, skontao si, nemoj brojati..."

 

Tako nas je ganjao i za tonalitete sa recimo 80 povisilica, i to treba da ti je odmah jasno da je neki A sa mnogo (u ovom slučaju 11) "is"-eva dur, ili njegov paralelni mol. To naravno nikada nećeš sresti u toj formi u praksi, ali je dobro da kontaš logiku.

 

Dakle nona na C će uvek biti neki manje ili više alterovani D.

 

Gitaroši umeju da kažu nebuloze tipa da je Fmol skala = F, G, G#, Bb, C, C#, D#, F...

Imaćeš tri povisilice (obaška što je tonalitet 4 snizilce) na nebuloznim mestima, dve sekunde, nema terce, dve kvinte, prekomernu sekstu, i nema septime. Majku mu pa probaj to da metneš u notni sistem, izgledaće kao da je neko razbacao povisilice po nedovršenom stepeništu, i bog otac to neće moći iz cuga da pročita. Skala treba da izgeda kao skala, zar ne?

 

...u odnosu na ton C, M7 je H, m7 je B a umanjena je Bb, al po nashki...po stranjski zamo zamenishH sa B, B sa Bb, uh...shta onda sa Bb...pretpostavljam Bbb

 

Kod M7 se ono veliko M odnosi na septimu, a kod m7 se odnosi na tercu.

Dakle može i mM7 da bude.

Velika septima je maj7 ili M7 ili onaj trouglić. A mala je samo suvo 7 bez ičega. Kako kod dura tako i kod mola.

 

A za H i B i Bb, pazi ovako ukratko (opet. Mislim ne opet ukratko nego opet ja o H i B :D ):

Po engleski: od C do A tonovi: C, B, Bb, A

A sad po NEengleski: C, H, Bb, A

 

Dakle kod nas NE POSTOJI ton B. Postoji ton koji se izgovara "be", znaju ga i ovce, samo ljudi umeju i da ga napišu, a on se piše "Bb". Tako da nema dileme jer ga i ameri tako pišu. Ako vidiš da je napisano "B" onda ili kažeš ENGLEZU(ameru, vatevr, maternji mu engleski...) koji je to pisao "Okej, skontao sam" i odsviraš H, ili kažeš NAŠEM ČOVEKU koji je to napisao "Mater ti nepismenu!"

 

Nema BAŠ toliko načina obeležavanja septakorda da ne može čovek da se snađe. Evo nekoliko da razjasnim ukoliko se neko baš susretne sa šifrom pa ne zna. Neka neko slobodno dopuni ako sam nešto izostavio..

 

Cmajor7 Cmaj7, Cma7, CΔ, CM7

C7 C7

Cminor7 Cm7, Cmin7, C-7, C-

C half diminished (minor 7b5) Cø7, Cm7b5, Cmin7b5, C-7b5

Cdiminished7 Cº(7), Cdim(7)

C7augmented C7+, C7aug, C7+5, C+7

 

To je to. Hvala lepo. Sigurno ima još nebuloznih varijanti, za koje nismo ni čuli... :)

 

Mala ispravka i tebi:

C7+5 i Caug7 nisu isti akordi, mada imaju iste tonove. C7+5 je alterovani C7, a Caug7 je lestvični akord, treći stupanj mola (naravno harmonskog).

Isto tako i Cø i Cm7(5b) nisu isti akordi.

 

Meni je inače prelednija varijantu označavanja C7(5#) od C7+5, ali okej je.

 

ima po 15 nacina obelezavanja, svako fura svoje, ovaj ne kapira sta onaj hoce da kaze, i slicno. :udri: nikako da se standardizuje notacija i sve to... neke stvari koje se ticu muzike, nikako ne treba prepustati muzicarima/umetnicima. ;)

 

Pa standardizuje se notacija, samo to ljudi teško prihvataju. Evo ja non-stop tupim o tome, pa sam proglašavan i debilom i seronjom i koječime. Lakše je uvek ne raditi ništa i vaditi se na kojekoga...

 

Cheerz! :pivopije:

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Јебemvas PNсмене!

 

Јабаš nemaм Шкоlu za pisaње, аи koi će mi? имаm kastoфан pase сниmiM nato. LAkšeje ai br že. Ai пуно saм слуšao filmoва i gleдо прецтава на видeo smimciма са 3оranoм рАдмиловиćem čије глуmačke Kvaliteте неможе тe osпOriti, kaO NИ njegovу ЕлоkvenciJУ. Ја умем иоваko доброда se izra жавам, i ni saм неки изкомпеxirani. Štaћеми то? Ви што пала muдite Oвde, zaпravo ne мате ни šta niда каже tе. GлуПi s te!

 

Ko је имаО proBlema даmе скоnta, je izkompлеxiraNи деbil, i samo je доказао да je i on непис meн.

PoboGu, pa за ме ne свi kaжу да леpo priчам, Немој saд ви дасе praвиte pametни!

 

 

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pazi ti koliko je trebalo strpljenja i zivaca da se na svaka 2-3 slova udari alt-shift za promenu tastature, plus da se namerno unese mastovite greske. :)

 

ako je istina ono da "ne jebe lep nego uporan", onda secracone: :rockdevil:

:) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

[/quote Secracon]Draga Ivana, ne znam kako da ti saopštim a da ne zvučim kao debil, uobražen, derpe, pozadinac, buljaš, karakterna pizda, go'no od čo'eka i slično.

Evo ti jedno "izvini ali..." sa šlagom tvoje omiljene arome i omiljenim voćem na vrhu (kod mene bi to bila punjena pljeskavica :D )

Smem li da te ispravim i da ti obratim pažnju na male "velike" greške?

 

 

mozes da mi se obracas kako hoces... ovo je ipak net.. ne mogu nista da ti uradim :D

 

Otkud ono C tamo?

Kako sad to C i C# u istom akordu? Jesi ti to htela prekomernu nonu da kažeš?

 

ta 9 je snizena.... sifra je A+7(b9)....

 

Edited by WHISPER_EVE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako je ovde do jaja :)

Bandi ima diplomu ludaka doktora, koju je dobio u Pesti, posto su sva tri profesora iz komisije na njegovom ispitu iz harmonije izvrsila samoubistvo na najcudnije nacine (jedan je progutao wc solju, a druga dvojica su se udarali u glavu onom debelom knjigom sa jazz standardima dok im nisu pukle lobanje)... Tako da nemojte da se salite da ulazite u rasprave sa njim, jer kad vidite krv na monitoru (od udaranja glavom u njega), bice kasno :)

Pamet u glavu i instrumente u ruke, a ti Bandi spremaj se da me maximalno drkash u vezi dikcije, jer necu odustati od mog russian-english izgovora :)))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo vam sad jednog lakšeg pitanja ako hoćete još da se zamajavate: Bb, C, D, E

aj' da probam ja, profesore. ;)

 

Bb, C, D, E

 

dakle, sta imamo? ceo stepen, ceo stepen, ceo stepen. ovo je neka prevara ;) ja bih gledao da neke tonove pomerim za oktavu gore/dole da bih video da li sa obrtima medjusobnih relacja ova 4 tona mogu nesto da iskombinujem.

 

posto znam da su terca i septima bitni momenti u zivotu jednog akorda :) onda cu pokusati da vidim da li transponovanjem nekog od tonova za oktavu gore mogu da dobijem odnos blizak cistoj kvinti (u slucaju dura sa velikom septimom). ovde nema ciste kvarte (kao obrta ciste kvinte) koliko ja vidim, ali ima nesto drugo. koja jos dva tona od zadata 4 mogu da cine 3. i 7. nekog akorda? posto su zadata 4 tona blizu, potrazio bih sto manje relativno rastojanje izmedju kandidata za tercu i spetimu, ali u obrtu! dakle, mala terca i velika septima nekog akorda medjusobno stoje u relativnom odnosu prekomerne kvinte da bi u obrtu dali umanjenu kvintu kao 3. i 7. trazenog akorda.

 

to mi ovde deluje zanimljivo, jer E i Bb su upravo u takvom odnosu, i sa tonom C u basu daju C7 ali bez kvinte (to bi bilo G). jos ako stavim D u sopran, skroz gore, onda sam mogao da kazem nesto tipa C7/9(bez5) ili kako se to vec zove. seljacki bi to bilo "ce sedam bez kvinte sa dodatom nonom" (ako nisam nesto pogresio :)).

 

ako poredjamo tonove nekog akorda "po vaznosti", pocev od najnebitnijeg do najbitnijeg , moje misljenje je sledece:

 

1. kvinta (nekima je ona beskorisna, samo pojacava konsonatnost)

2. osnovni ton (daje tonski centar. cemu inace sluzi basista? :red: )

3a. terca

3b. septima

 

mrtva trka izmedju terce i septime. ali ako se vodimo logikom da ce mozak slusaoca sam naslutiti da li je u pitanju durski ili molski akord da osnovu prethodnog akorda (svaki akord je "povucen" na neki nacin od strane prethodnog), onda bih malu prednost dao septimi. mada , to je pipavo, mozda se neko nece sloziti, ali to sad nije tema... mozda ne bi bilo lose da nam sensei secracon kaze nesto na tu temu.

 

u svakom slucaju izbacivanje kvinte uopste nije lose pod uslovom da ne sviramo hevi metal, jer ako nema kvinte onda onaj koji solira moze vise da se gubi u tom opsegu, da ispucava neke nebulozne tonove oko kvinte i da tako pokaze svoju kreativnost i moc improvizacije koja najcesce rezultuje jako dosadnim i dugim pasazima koji smaraju za medalju. ;):) :) sto se mene licno tice, i terca i septima mogu da lete napolje. :rockdevil:

 

 

inace, cisto kao tema za razmisljanje, postoji tacno 24 permutacije bilo koja 4 tona.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

mala terca i velika septima nekog akorda medjusobno stoje u relativnom odnosu prekomerne kvinte da bi u obrtu dali umanjenu kvintu kao 3. i 7. trazenog akorda.

 

cini mi se da si htio da kazes:

 

mala terca i velika septima nekog akorda medjusobno stoje u relativnom odnosu umanjene kvinte da bi u obrtaju dali prekomjernu kvartu

 

sa svim ostalim sam saglasan, samostalno sam dosao do identicnih zakljucaka, sto se mene tice, u pitanju jeste C9 (bez kvinte, sa kvintom... nevermajnd)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...