Jump to content

Harmonija


Shuma

Recommended Posts

Evo vam sad jednog lakšeg pitanja ako hoćete još da se zamajavate: Bb, C, D, E

Ja sam za C9(no5)

Ali! - pa'i sad

Mozhda je ovo trik pitanje i to uopshte nije akord...ovo je Bb lidijski tetrahord(jel pravilno tetraHord ili tetraKord???), koji se pojavljuje u F duru...iliti...znachi ako se ovo chudo pojavljuje u Fduru...bio bi to Bb(dur) bez kvinte(F) sa malo extenzija...znaaachi...Bb9/11(no5) ili tako neshto, sad sam se mozhda opet izblamirao, al shta ja tu mogu jache je od mene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 345
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

TetraHord.. :D

Bb C D E je po meni tritonus...

 

Fala na razreshenju dileme. Ja sam govorio tetrahord, ali mi je uvek nekako bilo sumnjivo.

Da li je OK da se zezam i da frikombinujem tetrahorde da bi dobio neke skale koje do sad nisam koristio? Nisam hteo da kazhem nove skale jer je sve to izmishljeno do sad sto puta. Mislim da se to vec uveliko, mislim shta je mol-dur nego molski + durski tetrahord. I da li umesto obichnog (normalnog) mogu da ubacim tritonus kao deo skale? I dobijem lidijski modus :D...ili celotonsku skalu...ili superlokrijski modus, to sve je jako interesantno :D

 

P.S. tritonus...kako li se toga ranije nisam setio...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic Warning!

 

IPB Image

 

Ove gospodje su neke od mojih najboljih prijateljica u emigraciji vec godinama. Obe akademke, Sanja (klavir) je bila Ljilji i profanka svojevremeno, sto u BG sto u NS. Doktorirala, drz ne daj. Obe udate za muzicare. Sanjin muz je neki lik Scott Henderson. Djitrista.

 

IPB Image

Pazi ovamo kume, da vidis ti te scene kad doktorka za muziku Sanja 'objasnjava neke stvari' muzu (kome je muzika isto major bila na koledzu, ali negde na Floridi). Priceless. To bre samo nase gore list moze da ti radi.

 

Sta joj to vredi kad je ruzna:))))(ova sa flautom)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad kud bash jelica pomenu,trebao bi da procitash kakve komentare jelic na majspejsu nekim djevojcicama pise. :)

Mada opet,kapiram ja njega,hoce i on nesto u stare dane da pojebe.A da ovaj post ne bude offtopic,mogu samo da kazem:"Nema pitchke od harmonije!" :)

A stoi se tiche wenzeka,pre bih rekao da je covek jebach i po,jer kada cujem kako svira,onda ne mogu da zamislim da je on bash dosta vezbao :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam zaista jako malo slobodnog vremena, pa tek sad stižem da odgovorim.

 

ali nije taj ton u pitanju!!!! :frown:

 

mozda sifra nije u redu... mozda smo dosli opet na ono- evo nota ajde da ih desifrujemo... :lol:

 

sviram satin doll i tu sam nasla taj akord.. :uhoh:

 

Eto, u mojim notama za Satin Doll je A9b, ako misliš na prima vistu od strofe. To je dominanta za Dm7, koji je sledeći akord. U melodiji imaš ton G, pa u suštini možeš bilo koju varijantu alteracije da uradiš, ne menja stvar. Ako je 5#m onda taj E#, postaje F u sledećem akordu, što ima smisla. Ako ga ostaviš sa nealterovanom kvintom, kao što je u mojim notama, onda je opet okej, jer taj E klizne na F posle. Možeš i nonu da alteruješ na gore, pa da bude H#, i to da postane C u Dm7 posle, opet ima smisla, kako god...

Može i A9#(5b) da zvuči jako dobro u toj varijanti. H# u C, a Eb se razrešava na D. Probaj i A9b(5b), i to bi trebalo da bude okej.

Vertikalno dominantnim akordima možeš alterovati nonu i kvintu do mile volje, funkcija ostaje ista. Jedino treba paziti na melodiju, a pošto je ovde melodija G (septima), imamo apsolutnu slobodu. Stvar ukusa, aranžmana, tripa...

 

Možeš i Eb9 da odsviraš slobodno. Tritonska supstitucija. Teoretski i to paše sasvim lepo. I njega možeš da alteruješ kako god hoćeš, samo pazi sa 9# jer ima F# pa može da se potuče sa onim G u melodiji ako ih postviš blizu...

...bemliga, nemam klavir da probam kako zvuči koja varijanta.

Bitno je da lepo odeš na taj Dm7.

Akord pre A9b je E-poluumanjeni, pa sve to ispada II-V-I za Dm, kad pogledaš. Tipičan vertikalan pristup. Pesma je bez obzira i dalje Cdur...

 

--------------------

 

A sad malo o onom akordu. U principu su svi odgovori bili tačni, manje više. Stvari možeš definisati sa više aspekata...

 

aj' da probam ja, profesore. ;)

 

Bb, C, D, E

 

dakle, sta imamo? ceo stepen, ceo stepen, ceo stepen. ovo je neka prevara ;) ja bih gledao da neke tonove pomerim za oktavu gore/dole da bih video da li sa obrtima medjusobnih relacja ova 4 tona mogu nesto da iskombinujem.

 

posto znam da su terca i septima bitni momenti u zivotu jednog akorda :) onda cu pokusati da vidim da li transponovanjem nekog od tonova za oktavu gore mogu da dobijem odnos blizak cistoj kvinti (u slucaju dura sa velikom septimom). ovde nema ciste kvarte (kao obrta ciste kvinte) koliko ja vidim, ali ima nesto drugo. koja jos dva tona od zadata 4 mogu da cine 3. i 7. nekog akorda? posto su zadata 4 tona blizu, potrazio bih sto manje relativno rastojanje izmedju kandidata za tercu i spetimu, ali u obrtu! dakle, mala terca i velika septima nekog akorda medjusobno stoje u relativnom odnosu prekomerne kvinte da bi u obrtu dali umanjenu kvintu kao 3. i 7. trazenog akorda.

 

to mi ovde deluje zanimljivo, jer E i Bb su upravo u takvom odnosu, i sa tonom C u basu daju C7 ali bez kvinte (to bi bilo G). jos ako stavim D u sopran, skroz gore, onda sam mogao da kazem nesto tipa C7/9(bez5) ili kako se to vec zove. seljacki bi to bilo "ce sedam bez kvinte sa dodatom nonom" (ako nisam nesto pogresio :)).

 

Veoma dobro razmišljanje. Tako je i moj profan govorio bubnjarima i pevačima: "tražiš tritonus (kao interval), i gledaš koji je terca a koji septima."

 

Akord jeste C9 bez kvinte. Ili američki C7/9 bez kvinte.

Kvinta je inače prilično nebitan deo. U durskim akordima ne igra gotovo nikakvu ulogu, i može se sasvim izostaviti.

 

Još jedan iz poglavlja faličnih akorada. Generalno su ti najzeznutiji za prepoznavanje.

 

ako poredjamo tonove nekog akorda "po vaznosti", pocev od najnebitnijeg do najbitnijeg , moje misljenje je sledece:

 

1. kvinta (nekima je ona beskorisna, samo pojacava konsonatnost)

2. osnovni ton (daje tonski centar. cemu inace sluzi basista? :red: )

3a. terca

3b. septima

 

Pa ne znam zašto ti je kvinta toliko bitna. Ne određuje ništa, osim u slučaju umanjenih/poluumanjenih, ne utiče na funkciju.

Osnovi ton takođe često bude nebitan, jer se funkcija izrazi preko ostalih.

 

Terca i septima su ti padež i rod akorda.

 

u svakom slucaju izbacivanje kvinte uopste nije lose pod uslovom da ne sviramo hevi metal, jer ako nema kvinte onda onaj koji solira moze vise da se gubi u tom opsegu, da ispucava neke nebulozne tonove oko kvinte i da tako pokaze svoju kreativnost i moc improvizacije koja najcesce rezultuje jako dosadnim i dugim pasazima koji smaraju za medalju. ;):) :)

 

Upravo si opisao smisao izostavljanja kvinte. Daješ veću slobodu ostalima u bendu, najčešće solisti.

Na taj način na primer možeš polu-cela skalu da teraš kroz bluz i da ispadaš faca, jer si bog zna kako inventivan i jazzy, kad ono ništa epohalno...

 

Ja sam za C9(no5)

Ali! - pa'i sad

Mozhda je ovo trik pitanje i to uopshte nije akord...ovo je Bb lidijski tetrahord(jel pravilno tetraHord ili tetraKord???), koji se pojavljuje u F duru...iliti...znachi ako se ovo chudo pojavljuje u Fduru...bio bi to Bb(dur) bez kvinte(F) sa malo extenzija...znaaachi...Bb9/11(no5) ili tako neshto, sad sam se mozhda opet izblamirao, al shta ja tu mogu jache je od mene.

 

Nije trik pitanje. Jeste akord, i to taj koji ste rekli i ti i imaginos. Ti si samo pronašao još jedan način da ga definišeš.

 

Mislim, mogao sam da pitam i šta je C, D, E, G, A, i onda neko da kaže C6/9 a neko C durska pentatonika, i svi smo u pravu.

 

Evo da se ja malo blamiram:

Ja bih ladno izgovorio sa "K"...

Jebemliga nisam na srpskom učio...

A koliko ja znam, a to gradivo iz prve sam poprilično zapostavio, "tetrachord" bi trebalo da obuhvata interval čiste kvarte. dakle ako je prvi ton Bb, četvrti bi morao biti Eb...

 

Ispravite me ako grešim...

 

Bb C D E je po meni tritonus...

 

Može i tako, ako se ne definiše kao akord.

 

Eto toliko.

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako poredjamo tonove nekog akorda "po vaznosti", pocev od najnebitnijeg do najbitnijeg , moje misljenje je sledece:

 

1. kvinta (nekima je ona beskorisna, samo pojacava konsonatnost)

2. osnovni ton (daje tonski centar. cemu inace sluzi basista? :red: )

3a. terca

3b. septima

 

 

Pa ne znam zašto ti je kvinta toliko bitna. Ne određuje ništa, osim u slučaju umanjenih/poluumanjenih, ne utiče na funkciju.

Osnovi ton takođe često bude nebitan, jer se funkcija izrazi preko ostalih.

 

Terca i septima su ti padež i rod akorda.

 

nisi dobro procitao :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na ispravci, zaista sam promašio u čitanju. :redface:

 

:pivopije::pivopije::pivopije:

 

 

 

ja vidim cudni su ti izrazi... kad si rekao tritonska supstitucija mislio si na tritonusnu zamenu...

 

Hvala.

 

Milion puta sam molio ljude da mi ispravljaju izraze, jer ih ne znam na srpskom, pa se frljam nekim svojim prevodima, i tezgaroškim izrazima što sam pokupio tu i tamo uglavnom od lokalnih jazzera, ali niko od tih petoro ljudi što čitaju moje postove to do sada nije uradio. Evo sada bar TRITONUSNU ZAMENU znam.

:pivopije:

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...