Jump to content

Tema za pevače


Ikhabot

Recommended Posts

Brate pivo od mene pod hitno ,ma moze i Marshalla biraj model... :pivopije::pivopije::pivopije::pivopije::pivopije:
To valjda znači da si fan Queensryche-a? Neka u redu je dobro je i pivo :mrgreen: dosta mi je jedan marshall :pivopije:

 

 

Danas svako sa sluhom i glasom moze da ode u muzicku, na solo pevanje i da nauci to o cemu koleginice pricaju na ovoj temi... tesko je napraviti svoj pecat, svoju ulogu koju glumis na sceni, na bini sa bendom....
...I josh pri svemu tome svirati i klavijaturu i pevati? :mrgreen:

Ne daj se kantautorice!

 

mislim da ste i ti i dushan promasili poentu, jer koleginice & ja upravo pricamo o tome koliko nam je solo pevanje pomoglo/odmoglo u onome cime se sad bavimo, a pritom ne preuvelicavamo isto.

Pa nemam utisak da smo Eve i ja pričali sasvim isto. Ja sam adresirao to da se ponavlja stalno učenje određenih stvari a zanemaruje nešto drugo. Devojka gore je posebno otišla daleko u teoriji da pevači moraju biti posebno daroviti a ostali mogu i da se snadju, što je već sasvim treća priča. Znači lepo je to, NEKE stvari ne iz solo pevanja, nego stvari ZAJEDNIČKE različitim načinima pevanja su korisne. Da je isto, nije. U osnovi samo prisustvo mikrofona potpuno menja način pevanja. Nema atletike, nije potrebno napuniti dvoranu glasom, nije potrebno razviti sposobnost da se proizvodi tačno određen ton koji se smatra ispravnim, dapače čak nesavršenosti mogu postati i oružje. Znam neke ljude koji su odlazili na časove kod osoba koje su iza sebe imale visok domet u karijeri operskog pevača i nije im bilo od velike koristi osim što su počeli da smešno drže usta dok pevaju i da zvuče dosadnije nego pre toga. Slažemo se ja i ti u većini stvari, ja sam samo pokušao da naglasim nešto što niko nije specijalno pominjao do sada, da je pop rock pevanje više od 50% interpretacije. Zavisi naravno od stila muzike, jel.

Btw što se tiče tehnike pogledaj par svežije napisanih knjiga namenjenih rock pevačima, i neke standardne knjige sa kojima uče solo pevači pa... Ima sličnosti ali ima i razlike.

 

uostalom, sta uopste znaci "tema za pevache"? treba je onda preformulisati u "tema za ljude koji pevaju u bendovima"
Pa pevači koji pevaju rock ili pop uglavnom imaju i neki bend sa sobom..? Uostalom forum je yumetal a ne yubelkanto.net :mrgreen:

 

problem je zapravo sto se solo pevanje shvata isuvise usko, kao nesto sto moze da se primeni samo na klasicnu muziku i pevanje opera/solo pesama, a uopste nije tako.
Vidiš ne mogu se složiti sa ovim, naravno voleo bih da mi objasniš zašto tačno mislš da se može primeniti na nešto drugo? Pri tome mislim na literarno to što si napisala. Znači ne "primeniti nešto od tehnike i vežbi iz solo pevanja" nego "primeniti solo pevanje". Objasni ako te nisam dobro razumeo. Slažem se da postoje zajednički elementi u vežbama za bilo koje pevanje, i da je naravno solo pevanje najstarije pa je sve to poteklo odatle. Ali osim da neko peva strejt "operski" u Nightwish fazonu ne vidim kako bi to primenila opersko pevanje na nešto drugo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja cu ti recu ukratko:

 

ako imas dobrog profesora i redovno vezbas, mogu ti slobodno reci da ces moci da pevas bez problema SVE!!! Ja se vodim kao lirski sopran i glas mi je pravilno postavljen (pevam skoro 3 oktave)... Hocu da ti kazem da ako imas dobrog profesora koji ce umeti svoje znanje da prenese na tebe, mocices da pevas sta god pozelis! Naravno, i od tebe se zahteva rad i trud, u suprotnom, dzabe ti sve ovo sto sam napisala... :da: Nadam se da si sad shvatio sta je Kali Yuga htela da kaze... :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dushan- bojala sam se da ce moj post tako zvuchati, ali njegova poenta je da je mnogo lakshe nauchiti da ne svirash falsh ton nego nauchiti da ga ne pevash, prosto je tako, shto ne znachi da pevachi moraju biti u celosti darovitiji, vec je potrebno da imaju tu sposobnost da proizvedu onaj ton koji chuju u glavi.... jako dobar primer je moj brat, on jaaaako dobro chuje falsh pri svom sviranju i jaaaako dobro svira, medjutim kada peva izuzetno falshira i to je neshto shto on nikada nece moci u potpunosti da ispravi... eto, jednostavno sam to zelela da kazem...

@eve- vrlo dobro znash da uopshte ne moze svako da upishe pevanje, a josh manje da svako nauchi ono shto profesori "pokushavaju" da ga nauche!

 

Inache, lichni pechat je, po mom mishljenju, neshto sa chime se rodish, dakle neshto shto te izdvaja od drugih kao lichnost i kao pevacha.... to je neshto shto se vremenom menja ali se svakako ne stiche, rekla bih mozda vishe pronalazi, ali to se deshava spontano, tako da je tehnika ono na chemu se radi, a ne lichni pechat, on je tu... Chesto ljudi to brkaju, pa u "potrazi" za lichnim pechatom pochnu da "farbaju" i da svesno menjaju svoju prirodnu boju glasa, a to je najsmrtnije za glas!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidiš ne mogu se složiti sa ovim, naravno voleo bih da mi objasniš zašto tačno mislš da se može primeniti na nešto drugo? Pri tome mislim na literarno to što si napisala. Znači ne "primeniti nešto od tehnike i vežbi iz solo pevanja" nego "primeniti solo pevanje". Objasni ako te nisam dobro razumeo. Slažem se da postoje zajednički elementi u vežbama za bilo koje pevanje, i da je naravno solo pevanje najstarije pa je sve to poteklo odatle. Ali osim da neko peva strejt "operski" u Nightwish fazonu ne vidim kako bi to primenila opersko pevanje na nešto drugo?

Hmmmmm, upravo je tehnika ono shto se uchi kroz solo pevanje, znachi ne samo kroz vezbe, vec i kroz pesme, koje su sistemski odabrane za odredjenog pevacha i on i kroz njih savladava probleme napreduje, tako da ne mozesh odvojiti tehniku solo pevanja od solo pevanja, odnosno mozesh, ali ce to biti samo povrshno savladavanje tehnike.... tako da je "primena tehnike iz solo pevanja" upravo i "primena solo pevanja", a da ne pricham o tome da isto ne koristi samo tehnici...

Kada sam kretala na solo pevanje, mnogi ljudi su me odgovarali od toga govoreci da ce mi ono iskvariti prirodnost pevanja i josh svakakve kojeshtarije, a sada, posle pet godine, mogu da kazem da mi je ono samo pomoglo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja cu ti recu ukratko:

 

ako imas dobrog profesora i redovno vezbas, mogu ti slobodno reci da ces moci da pevas bez problema SVE!!! Ja se vodim kao lirski sopran i glas mi je pravilno postavljen (pevam skoro 3 oktave)... Hocu da ti kazem da ako imas dobrog profesora koji ce umeti svoje znanje da prenese na tebe, mocices da pevas sta god pozelis!

Pevati nije ići gore dole po tonovima. "Ja mogu da otpevam ... pevača" i onda devojka izađe i osim što bode tačne tonove pevanje ne liči ni na šta. Tehnika potrebna da se nešto otpeva je samo osnova za nešto. Već nakon toga izvedba solo pevanje i pop rock pevanja se lagano razilazi.

 

 

@dushan- bojala sam se da ce moj post tako zvuchati, ali njegova poenta je da je mnogo lakshe nauchiti da ne svirash falsh ton nego nauchiti da ga ne pevash, prosto je tako, shto ne znachi da pevachi moraju biti u celosti darovitiji, vec je potrebno da imaju tu sposobnost da proizvedu onaj ton koji chuju u glavi.... jako dobar primer je moj brat, on jaaaako dobro chuje falsh pri svom sviranju i jaaaako dobro svira, medjutim kada peva izuzetno falshira i to je neshto shto on nikada nece moci u potpunosti da ispravi... eto, jednostavno sam to zelela da kazem...
Da ali se ne mogu složiti da to možeš nazvati "nema jak sluh". Da nema jak sluh ne bi mogao da nauči da svira instrument. To što ne može da kontroliše glas je druga stvar. Mislim da neadekvatno upotrebljavaš reč "sluh". Sluh je unutrašnja sposobnost, a ne sposobnost reprodukcije visine tona glasom. Znači možda se ne razumemo oko terminologije. Btw, nisam siguran da stojii ni to da će neko lakše naučiti da ne svira falš ton nego da ga ne peva. Za svirati je nužnost umeti "čuti" melodiju u glavi i to tačno, naročito kad se radi o improvizovanju na instrumentu i komponovanju, teško da to može bez sluha.

 

Inache, lichni pechat je, po mom mishljenju, neshto sa chime se rodish, dakle neshto shto te izdvaja od drugih kao lichnost i kao pevacha.... to je neshto shto se vremenom menja ali se svakako ne stiche, rekla bih mozda vishe pronalazi, ali to se deshava spontano, tako da je tehnika ono na chemu se radi, a ne lichni pechat, on je tu... Chesto ljudi to brkaju, pa u "potrazi" za lichnim pechatom pochnu da "farbaju" i da svesno menjaju svoju prirodnu boju glasa, a to je najsmrtnije za glas!
Lični pečat je nejasan termin. To bi trebalo da bude zbir sa jedne strane boje glasa, načina kako funkcioniše nečije grlo, znači urođenih stvari, i stvari koje se rade svesno, znači interpretacije. Što je priroda dala - dala je, ali se interpretacija nepobitno uči. Čak se vrlo često može čuti kako od albuma do albuma pevači napreduju i imaju sve bolju intepretaciju ili menjaju svoj izraz. Elem, Tehnika je jedna stvar, urođene sposobnosti druga stvar, a umeće intepretacije sasvim treća. Znači upravo i jesam odgovorio na tvoj post i umešao sam se jer niko ne pominje interpretaciju, a ako nešto fali domaćim pevačima to je upravo to.

 

Hmmmmm, upravo je tehnika ono shto se uchi kroz solo pevanje, znachi ne samo kroz vezbe, vec i kroz pesme, koje su sistemski odabrane za odredjenog pevacha i on i kroz njih savladava probleme napreduje, tako da ne mozesh odvojiti tehniku solo pevanja od solo pevanja, odnosno mozesh, ali ce to biti samo povrshno savladavanje tehnike.... tako da je "primena tehnike iz solo pevanja" upravo i "primena solo pevanja", a da ne pricham o tome da isto ne koristi samo tehnici...

Kada sam kretala na solo pevanje, mnogi ljudi su me odgovarali od toga govoreci da ce mi ono iskvariti prirodnost pevanja i josh svakakve kojeshtarije, a sada, posle pet godine, mogu da kazem da mi je ono samo pomoglo...

Da ali postavlja se drugo pitanje, da li ti je ono pomoglo da budeš bolja u solo pevanju a koliko ti je zaista pomoglo da budeš dobra pop rock pevačica? Inače tehničke vežbe nisu nešto što karakteriše "stil" ako me razumeš. Vežbe za glas su vežbe za glas, ako ideš baš by the book i učiš solo pevanje, to nije sasvim direktno prenosivo na pop rock pevanje, drugačije se formira ton. Mislim, čuje se, čak mislim da postoji specifično "solo pevačica pokušava da peva rock" pevanje koje je karakterisano neprirodnim (za rock) tonom, progutanim suglasnicima, nedostatkom "balls" takoreći se odmah može prepoznati kad zalutam na neke grupne svirke pa izađe devojka da peva.

 

Da se razumemo ne oponiram sad ja tebi i nešto teram mak na konac, nego pričam o tome da se ignoriše po meni najvažniji aspekt pevanja, važniji od toga (za prosečnu publiku) da li je apsolutno sve tačno ili je nešto falš. Kad se snimaju ozbiljni albumi producenti često sede danima sa pevačem snimaju se na desetine tejkova da bi se dobilo "to nešto", često se radi reč po reč i rasčlanjuje, razmišlja o kreativnim rešenjima kako da se otpevaju neke sitnice itd itd. Po meni je onda demagogija pričati kako "sa sluhom za pevanje se rodiš" i "nauče te sve što treba na solo pevanju to je isto". Pravljenje vokala za jednu zahtevnu pesmu zahteva maltene inženjerski pristup... Osim naravno ako si baja kao recimo David Bowie koji to uradi sam i čak napiše tekst dok snima vokal, iz par take-ova, ali to su retki ljudi.

 

@Dusan - a Peavey?Lampas?120W?
Aha, ali ne to nego ono drugo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pevati nije ići gore dole po tonovima. "Ja mogu da otpevam ... pevača" i onda devojka izađe i osim što bode tačne tonove pevanje ne liči ni na šta. Tehnika potrebna da se nešto otpeva je samo osnova za nešto. Već nakon toga izvedba solo pevanje i pop rock pevanja se lagano razilazi.

 

Apsolutno se slazem da pevanje nije skakanje po tonovima! (Btw, ja to uopste nisam rekla!) Na zalost, najtuznije od svega je to sto te devojke koje su u fazonu "Ja mogu da otpevam X pevača, a Tarrja mi najbolje lezi..." misle da su buduce primadone solo pevanja!!! KATASTROFA!!!

 

Krajem meseca ce biti odrzano Republicko takmicenje iz solo pevanja u MS "Stankovic" (ul. Kneza Milosa 1), pa ko bude zeleo moze da dodje da cuje o cemu govorim. Evo i rasporeda:

 

PRVA A KATEGORIJA: 28.03. u 17:00h

PRVA B KATEGORIJA: 29.03. u 12:00h

DRUGA A KATEGORIJA: 30.03. u 09:45h

DRUGA B KATEGORIJA: 30.03. u 12:30h

TRECA A KATEGORIJA: 31.03. u 16:00h

CETVRTA KATEGORIJA: 31.03. u 11:00h (I etapa)

01.04. u 11:00h (II etapa)

 

Ulaz je slobodan!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lični pečat je nejasan termin. To bi trebalo da bude zbir sa jedne strane boje glasa, načina kako funkcioniše nečije grlo, znači urođenih stvari, i stvari koje se rade svesno, znači interpretacije. Što je priroda dala - dala je, ali se interpretacija nepobitno uči. Čak se vrlo često može čuti kako od albuma do albuma pevači napreduju i imaju sve bolju intepretaciju ili menjaju svoj izraz. Elem, Tehnika je jedna stvar, urođene sposobnosti druga stvar, a umeće intepretacije sasvim treća. Znači upravo i jesam odgovorio na tvoj post i umešao sam se jer niko ne pominje interpretaciju, a ako nešto fali domaćim pevačima to je upravo to.

 

Da ali postavlja se drugo pitanje, da li ti je ono pomoglo da budeš bolja u solo pevanju a koliko ti je zaista pomoglo da budeš dobra pop rock pevačica? Inače tehničke vežbe nisu nešto što karakteriše "stil" ako me razumeš. Vežbe za glas su vežbe za glas, ako ideš baš by the book i učiš solo pevanje, to nije sasvim direktno prenosivo na pop rock pevanje, drugačije se formira ton. Mislim, čuje se, čak mislim da postoji specifično "solo pevačica pokušava da peva rock" pevanje koje je karakterisano neprirodnim (za rock) tonom, progutanim suglasnicima, nedostatkom "balls" takoreći se odmah može prepoznati kad zalutam na neke grupne svirke pa izađe devojka da peva.

 

Da se razumemo ne oponiram sad ja tebi i nešto teram mak na konac, nego pričam o tome da se ignoriše po meni najvažniji aspekt pevanja, važniji od toga (za prosečnu publiku) da li je apsolutno sve tačno ili je nešto falš. Kad se snimaju ozbiljni albumi producenti često sede danima sa pevačem snimaju se na desetine tejkova da bi se dobilo "to nešto", često se radi reč po reč i rasčlanjuje, razmišlja o kreativnim rešenjima kako da se otpevaju neke sitnice itd itd. Po meni je onda demagogija pričati kako "sa sluhom za pevanje se rodiš" i "nauče te sve što treba na solo pevanju to je isto". Pravljenje vokala za jednu zahtevnu pesmu zahteva maltene inženjerski pristup... Osim naravno ako si baja kao recimo David Bowie koji to uradi sam i čak napiše tekst dok snima vokal, iz par take-ova, ali to su retki ljudi.

 

Aha, ali ne to nego ono drugo!

Joooj, uopshta nisi skapirao shta sam rekla, ali me bash sad mrzi da ponovo kucam.... pa ako te interesuje, prochitaj ponovo moje postove... btw, veruj mi, znachi evo, samo ukratko, solo pevanje mi je pomoglo jaaako za rock pevanje, naravno da je drugachija postavka glasa, ali pokupish shto ti je korisno i iskoristish, a volela bih da dodjesh jednom na nashu svirku, pa da mi kazesh da li solo pevanje utiche na nedostatak "balls"... Meni je iskreno jako vazno da je tachno otpevano, ali nikada se necu diviti pevachu koji je samo tachan, pa ja prva ne bih mogla da zamislim da samo razmishljam o tome da li tachno pevam, a upravo o tome uopshte ne razmishljam jer sam dovoljno savladala tehniku da bih sada apsolutno mogla da se posvetim interpretaciji..... album smo snimili i znam o chemu prichash....

 

 

 

 

e ja sam 30. ta gupa od 12:30 h:)

Edited by vampirburnedbythesun

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cist spam ... a gde je moderator da intervenise? Nigde, juri maloletnice po sajtu ...

U cemu je problem!? Ovo je tema za skolovane pevace, ako se ne varam.... Nas zadatak je da dajemo savete ostalima koji se bave pevanjem, da ih uputimo na to kako da ostvare svoje ciljeve i slicno... Kome se ne svidja ovakav nacin diskutovanja, moze da otvori novu temu blizu svojim interesovanjima! :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

U cemu je problem!? Ovo je tema za skolovane pevace, ako se ne varam.... Nas zadatak je da dajemo savete ostalima koji se bave pevanjem, da ih uputimo na to kako da ostvare svoje ciljeve i slicno... Kome se ne svidja ovakav nacin diskutovanja, moze da otvori novu temu blizu svojim interesovanjima! :da:

 

Brate, da li si ti normalna? :udri::no:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poslednji put kad sam pogledao, ovo se zvalo "tema za pevace", a ne "tema za solo pevace". :no::udri:

Upravo ...

 

U cemu je problem!? Ovo je tema za skolovane pevace, ako se ne varam.... Nas zadatak je da dajemo savete ostalima koji se bave pevanjem, da ih uputimo na to kako da ostvare svoje ciljeve i slicno... Kome se ne svidja ovakav nacin diskutovanja, moze da otvori novu temu blizu svojim interesovanjima!

 

Vidis duso, ovo nije tema SAMO za skolovane pevace, ovo je tema za PEVACE. Lepo je to sto si ti megaloman pa mislis da si posisala svu pamet ovog sveta, ali totalno je idiotski da ti nas ubedjujes u nesku glupost ... vidis ima na ovom forumu i tema za gitariste ... hoces da mi kazes da su skolovani? Mozda jedan ili dva ... isto vazi za teme za basiste, klavijaturiste, bubnjare i ostale muzicare ... mozda su 2 osobe skolovane, ali to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg, u pravu je covek...ako cemo da se proseravamo, velicamo sebe, itd...aj' na nekoj drugoj temi...Ok, sad svi znamo ko je u koju skolu isao/ide, kome je baba pevacica...ali ovo je pocelo kao prilicno konstruktivna tema, mozda ne bi bilo lose da tako i ostane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Joooj, kakvi smo mi ljudi, tema je za pevache, odnosno sve koji se istima smatraju, dakle, shta koga briga o kakvoj vrsti pevanja ko pricha, ako su se nashle neke osobe koje mogu da razmene nekakve informacije, korisne za njih. Meni je apsolutno bila konstruktivna pricha o solo pevanju, a vi kojima ta pricha ne odgovara, napishite shta vas zanima, napishite neshto drugo "konstruktivno", pa ce vam verovatno neko odgovoriti na post, a ne samo da upadnete na temu i iskritikujete ljude koji su nashli zajednichku temu o kojoj mogu da prichaju.... a ne dajete nikakve nove teme niti ideje za razgovor, najvishe me smaraju ljudi koji su samo pametni da kritikuju, a ne da i neshto rade!

 

p.s. tachno je da ovo nije samo tema za shkolovane pevache i da su svi dobrodoshli, ali je zaista zanimljivo kako su se svi odjednom uskomeshali kada je to pomenuto! :rolleyes:

Edited by vampirburnedbythesun

Share this post


Link to post
Share on other sites

Joooj, kakvi smo mi ljudi, tema je za pevache, odnosno sve koji se istima smatraju, dakle, shta koga briga o kakvoj vrsti pevanja ko pricha, ako su se nashle neke osobe koje mogu da razmene nekakve informacije, korisne za njih. Meni je apsolutno bila konstruktivna pricha o solo pevanju, a vi kojima ta pricha ne odgovara, napishite shta vas zanima, napishite neshto drugo "konstruktivno", pa ce vam verovatno neko odgovoriti na post, a ne samo da upadnete na temu i iskritikujete ljude koji su nashli zajednichku temu o kojoj mogu da prichaju.... a ne dajete nikakve nove teme niti ideje za razgovor, najvishe me smaraju ljudi koji su samo pametni da kritikuju, a ne da i neshto rade!

 

p.s. tachno je da ovo nije samo tema za shkolovane pevache i da su svi dobrodoshli, ali je zaista zanimljivo kako su se svi odjednom uskomeshali kada je to pomenuto! :rolleyes:

Apsolutno se slazem i ne vidim razlog zbog kojeg bi se prepucavali oko ovoga! Ko god da se bavi bilo kojim nacinom pevanja, na ovoj temi je dobrodosao!!! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...