Jump to content

Inspirativni momenti


Dersu Uzala

Recommended Posts

Da.......................................

....whatever makes you tick...

 

 

Eto. mene Afrika...cesto...metalac, eh...?

 

Meni je ovo havarija, as well. Mislim, odradio sam ovo i prog-rock i Macedonian (znaci, mesto 8/8-ina, jen' dva jen' dva jen' dva jen (dva) :lol:

 

E.....ljubim vas...nesto mi doslo.................Afrika............Lewa (Kenya). Tamo pazarim kucu..... :da:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sta znam...ja sam najkreativniji kada ne spavam...tj. kada dodjem u onaj stadijum da ne znam da li sam uopste budan :) ..tipa ne spavam celu noc i onda kada popodne pocne da me solidno hvata umor i kada sam sav usporen ako u tom trenutku pozelim da uhvatim gitaru iz nekog razloga uglavnom sasvim slucajno i spontano pocnu da mi se javljaju neke ideje i redovno sastavim po neku pesmu...cak stavise sve pesme koje sam za ovih 5-6 godina sviranja sastavio i iza kojih stojim su nastale bas u takvom nekom nazovi "stanju" ...ove druge ideje koje su mi se javile kroz "rad" sam uglavnom shkartovao...

 

Bas sam pre neki dan uzeo da gledam onaj Victor Wooten-ov Bass Day DVD, ne znam ni sam zasto i kada ga je neko iz publike pitao o komponovanju i sl. covek je ispricao identicnu pricu kao ja! ...nisam mogao da verujem :) ...samo sto je on za razliku od mene imao i odlicno objasnjenje zasto to bas tako funkcionise...ali da ne ulazim u detalje o tome sad...

 

E zato uvek pri ruci treba imati neku napravu za snimanje...bilo da je to diktafon, kasetofon, comp ili kamera u mom slucaju... :pivopije:

Mada ipak mislim da je mobilni sa zadovoljavajucim recording mogucnostima najidealnija naprava :da: ...jer inspiracija moze da vas pukne na najcudnijim mestima...

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marfijevi zakoni... Savet, nemoj da nosis sa sobom sprave za snimanje, onda ti nece nikad dolaziti inspiracija! Poenta je u tome da uvek imas nekog u blizini, pa kad odvalis nesto, ti mu kazes :ZAPISI! Onda mozes kasnije da nemas inspiraciju, ali imas ideju o onome sto si ranije smislio!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene nista nije konstantno...u zadnje vreme me najvise radi King Crimson...nabavio sam neke njihove DVD-ove i sasvim solidno puko' posle gledanja istih :)...mada racunam da ce se sledece nedelje stari dobri Buckethead opeth vratiti na listu :)

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene inspirishu gluposti na koje natrchim u prolazu, ali trenutci kada sam najproduktivniji su onda kad uchim, tad nekako uoblicim ono sto sam zamislio, pogotovu kad se radi o tekstopisanju.

Sto se svirke tice, sve i svasta mi pada napamet i obicno pravim hibride od nekoliko pesama tako sto uzmem iz jedne pola rifa, iz druge pola, iz trece ritam, iz cetvrte brzinu, pa onda idu modulacije, bridz-evi i ostala propratna sranja koja nekako sama dodju, s'tim sto to nije ni izbliza proracunato kao sto bi moglo da zvuci...

I jebem mu SuMce, sta god da smislim vuche na neki etno...

 

Tick je krpelj, ili tako nesto jel?

 

"Tick" as in "tick-tock"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne bih da serem...

 

ali imam dosta da kazem na ovu temu(sad,drugo je pitanje koliko je produktivno... :)...i koliko ce mi ADD dozvoliti da sastavim misao...)

 

imam te muzicke "warp-ove" jako cesto...od skora sam poceo da drzim drugu(smecje) djitru uvek pored sebe...da malo udjem u formu...(racunam,izgubio sam 12 godina na ucenje instrumenta...i ne bih mogao da oprostim sebi da ne nastavim...pored ostalog sto covek vec radi...)

 

mada najcesce dolaze ideje kad gitara uopste nije tu...meni licno,miris pomaze(nauka to jako lepo objasnjava...miris je snazan okidac secanja...i paljenja delova mozga koji inace spavaju...)...atmosfera takodje...setim se necega iz detinjstva...i onda udari...i to je,bez ikakvog proseravanja,jedan od najjacih osecaja koje sam iskusio...ne znam kako stoje stvari kod drugih muzikanata...

 

jedan od najjacih tripova sam imao pre godinu i po...tako nesto...dok sam pesacio kuci od ovog ormardzije Martija...(ne zbog njega... :) ...nego zbog tog puta kojim sam isao...a koji mi se i dan danas dopada...ne znam zasto...)

 

nema nuzno veze sa muzikom...nego ti digne moral onako...kao da mozes da odsviras sve zivo na svetu...(naravno,ne mozes...)...ali je dobro za "chops" u svakom slucaju...

 

zato ljudi...

 

ne idite na casove.

 

budite cigani.

 

:da::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, uganuo sam se od neke Viljamovke neki dan, pa ne stigoh da objasnim :) .

 

Znaci, ponovo obavezno poslusati onaj link sto sam ga bachio na vrhu :da: .

Zasto? Zato sto je to poenta. Nisam mislio na inspiraciju tipa, bio sam na Satriani koncertu. Ovo, ono.

 

Umetnici inspiraciju dobijaju ne tako sto slusaju druge umetnike vec opservacijom sveta oko sebe. Am I right or am I right? Or am I right?

 

Kompoziciju u pitanju izvode Taj Mahal (akusticna gitara) i Toumani Diabate (kora). Naslov joj je Kulanjan. E, sad, nije toliko rec o samoj kompozociji koja je fenomenalna vec o tome sta ona predstavlja. Tu sam mislio da je inspiracija. 'Kulanjan' je termin (na jeziku naroda Malija i Gane, tu, ta ekipa) koji oznacava coveka koji je 'master hunter' (kao sto Taj Mahal i kaze na pocetku pesme). Hiljadama godina su ovi majstori lovci hranili svoja plemena. Nije bas lako kopljem savatati antilope, divlje svinje, sitnu divljac (brzu ko misao) i tako to, istovremeno braneci se od nosoroga, lavova, slonova, mambi i slicno. Posto su ovi momci istorijski najrenomiraniji frajeri u svom kraju (moguce da je bila i poneka djevuska) zapao im je nekako i zadatak da savladaju ovaj magicni instrument (koru) koja dominira na snimku. Pored 'lovackih prica', Kulanjan u stvari ima mnogo bitniju funkciju, istorijski. On je nesto kao nasi guslari. Ovi narodi do skora nisu imali pismo (do najezde kolonista) i Kulanjan je taj koji prenosi istorijsko predanje. 'Ono sto je bilo'. Znaci, kada neko ima neko pitanje (obicno se to desava po poselima, u nocima vedrog/punog meseca, gde se ceeeelo selo skupi) pitaju Kulanjana i on zna neku pesmu koja prica o tome. Fucking cool, if you ask me.

 

Ja Srbin neki put mislim da mi imamo tapiju na narodne pevace (Filip Visnjic). Lepo je potsetiti se neki put da je svet postojao i pre nas :no: .

 

U svakom slucaju, to je ono sto sam hteo da pitam/kazem kad rekoh inspiracija. Mene njihovo postojanje (ovih Kulanjan-a i sire, kora gitarista, jer kora je preteca gitare, cudesan instrument sa dvaes- nesto zica) duboko inspirise. Da odem u Afriku, da se pri'vatim kore, da idem u lov (ali samo da bih hranio nejac, tamo gde ovi carevi obitavaju nesto nema supermarketa...jos), pa kako mi Bog da. 'Globalno selo', na kraju krajeva, kaze neko.

 

P.S. I opet radim neku Zutu Osu, slusam Kulanjan-a dok ovo diktiram u pero, gledam slike iz Lewa-e (rezervat, severna Kenya) i opet vas ljubim sve :pivopije: .

 

P.P.S. Pesmu pustiti bar 10-tak puta za redom. Iz sve snage.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali kako ti mozes da umetniku kazes sta da ga inspirise? Neke inspirise Afrika, neke suncokret, a neke sedenje na WC solji i jedenje sendvica!

A neke inspirisu drugi umetnici jer uvek imas nekog svog idola, zar ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa upravo to i pricam. Ne dirigujem ja nikom sta bi trebalo da ga/je/ju inspirise. Sve sto si rekao stoji.

 

Cak i neki drugi umetnik iako je to najredja (istorijski) i najslabija inspiracija. Ne bih sad da pisem traktat o tome, opste poznata stvar iz istorije umetnosti.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvini kraljice, nisam isprva shvatio da si zensko celjade. Postovanje :da: .

 

Elem, gledao sam ovaj DVD, relativno skoro, i sta da vam svima kazem. Dolazim iz Afrike (ko i svi vi, kaze Darwin), bio u Africi (severnoj samo, mediteranskoj doduse, srce me boli) i.....idem nazad u Afriku. Uopste ne treba da mi nose kosti nazad za Hilandar... neka prashinchuga u Africi will do.

 

Pogledajte ovaj DVD, molim vas.

 

IPB Image

 

Foday svira samo ovo njegovo napravo (kora) a Jack svira standardni Mike Portnoy drum set (znaci, gazillion drums, iako se ovde folira).

 

Zvuce kao da ih ima shestorica, sa shes' srca (srdaca???).

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zensko celjade...pa da! Pozdrav!

Pa ajde ostavi jos neke pesme kao ona prva da cujemo! Ja stvarno sem WEW nisam mnogo slusala Africku muziku. Stp se tice one prve, neuobicajeno, ali simpaticno, me gusta!

 

Bice, bice. Valjda ce biti. Keep your mind, eyes and ears open. Uzgred, gde bi to bilo 'Holivud, Jugoslavija'? Holivud i nije neka lokacija, ako mi verujes.

 

Btw, to je kora...To cudo od tikve, levo.

 

Nesto o kori.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...