Jump to content

Automobili


Nazzgul

Recommended Posts

данас се десило неизбежно. замена сијалице на предњем десном фару на Пежоу.

 

скине се левак од чантре која носи течност за чишћење стакала.

скине се ''сапа'' која води каблове од мотора. мора да се користи алат да би се померила жабица.

скине се електроника која управља мотором. мора да се користи кључ, десетка, јер шасија има матицу.

скине се поклопац фара.

грло нема жабице, па се може десити да скинете само конектор али не и сијалицу.

 

ко има веће руке, може да га дува за замену сијалице.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Imaginos

 

Ma ni majstor ne pomaze mnogo. Meni su u LAV-u, rekli za cetvorku, da je motor do jaja, ali da je presao malo vise nego sto pise - to su pogodili - motor je perfektan, ali su me zajebali za limariju. Rekao mi je da je auto udaran samo s preda, da mu je zamenjen kompetan prednji branik i ofarban isti, a kasnije sam izvalio da je ceo auto ofarban.. a koliko i gde je lupan, pojma nemam, cak sam kasnije nasao parcice stakla u zacepku vozacevih vrata..

 

Prijatelji iz CG/ majstori, su mi rekli isto da je ceo ofarban, ali kasno, kad sam ga vec uzeo, i dodali da mi je odlican auto za te pare.. Verovatno ne zeleci da ga kude. :P

 

Takodje, napomenuo bih i sledecu stvar. Jedan tu masjtor sa dorcola, dole kod Dunavskog keja, pored one zatvorene marine, rekao mi je da mi je motor sranje. Da je gotov, na izdahu, da su mi podvalili, posto je digao poklopac od ulja i motor izbacio par kapljica ulja napolje .. Reko mi covek, da probam sto pre da ga uvalim nekome..

 

Jbt ja kad sam ga uzimao nije izbacivao ni kap!! Bas sam to gledao.. Onda sam mislio da mi je taj prodavac sipao ono gusto ulje da zamaze "propast" na prvi pogled, medjutim i posle godinu ipo dana, motor mi ne trosi ni kap ulja, a najebavao sam mu se keve.

 

Tako da ti majstori nemaju veze sa mozgom..

 

Ono sto sam ja naucio, motor ne sme da dimi nazad, kada se zagreje na radnu temperaturu. Tako znas da ne cirka ulje. A sto se tice limarije, gledaju se sitni detalji, koje je tesko obraditi tokom farbanja, znaci nosaci vrata, gepek, gde je tocak, limarija ispod haube i tako to.. Takodje ako je farban, mogu se naci ostaci farbe na kederima oko stakala.. Vladimirova fora sa brojevima stakala je isto ok!

 

Moja greska sto sam auto gledao nocu, a sutra dan nisam imao vremena da razmisljam, pritisli me i prodavac i keva. ZNaci ne znam da li je to namestio, ali ladno se u Lav autu, pojavio lik koji je prepoznao moju cetvorku iz oglasa i raspitivao se da li je prodata, a prodavac mu rekao da je njegova ako je ja ne uzmem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vladimirova fora sa brojevima stakala je isto ok!

 

 

Ali može da prevari.

 

Kad se gleda da li je auto udaran, gledaju se vrata i hauba. Da li je isti razmak sa svih strana. Na primer, da ne bude hauba previše u desno ili levo, tako znaš da je menjana. Isto važi i za vrata. Kod svakog točka treba proveriti rastojanje sa levs i desne strane točka i lima, opet ako nije isto, auto je udaran. I dobra stvar je voziti se iza tog auta dok ga neko drugi vozi i gledati da nije "pomeren". Ako bude u redu posle svega ovoga, svi drugi udarci (ako ih je bilo) su minorni i nemaju neke veće posledice. Pravi majstor će ti odmah reći da li je auto udaran ili ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je, ali imas tu i podkrilca, pa pozicija srafova kojima su krila ucvrscena, pecat na njima. Dobra je stvar pogledati zazire na haubi, da nije neki malo veci ili manji. Ali sve u svemu treba povesti nekog iskusnog lika kome je to posao pa da pregleda dobro taj automobil. Bolje i njega castiti 100 eur, nego kupiti los auto i izgubiti mnogo vise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala što ste postovali tako lepo!

 

Imaginose, svaka stavka iz tvog posta je uvažena, samo da znaš. Karavan za mene ne mora baš pod obavezno (ako je veći hb, jel'te :mhihi: i on će da završi posao), ali ono što ne dolazi u obzir to je sedan, zbog fleksibilnosti prtljažnog prostora. Apsolutno se slažem za kupovinu kradenih marki, treba mi miran san i uostalom, nije on kupio mene već ja njega prema tome zna se šta je prioritet :D

 

 

 

Ko ce gde i kako da odrzava auto, uopste nije bitno. Zemska populacija ni ne zna sta je to, niti ih zanima.. Znam milion slucajeva. Bukvalno voze auto dok im ne stane na putu ili se ujutru ne upali. Tek onda se sete majstora.

 

 

Ovo apsolutno nije tačno i nemoj da uopštavaš. Ja znam bar dve žene koje o automobilu vode računa kao o sebi. Sa majstorom imam izuzetan odnos, npr ja odem na put ostavim kod njegove žene ključeve, on uzme auto sredi sve što treba dotera mi do gajbe, ja pogledam šta je radio, bacim stare delove, zapišemo sve itd. Imala sam problem sa električarem jer me odjebao nedavno, ali sam našla pristojnog čoveka ovde blizu na Konjarniku. Za mehaniku ostajem pri ovom svom starom majstoru, i ostaću i kad mi novi auto izađe iz garancije. Znači uopštavaš neverovatno.

 

Sa druge strane poznajem i muškarce koji su na put od 800km krenuli bez klešta i ključeva i mape, znači bez osnovnog. Rezervni kanisterčić za gorivo, flašu sa vodom itd, da ne pominjem, a važe za velike intelektualce i pametnjakoviće. Tako se jedan spuštao niz Durmitor do Đurđevića Tare na ler jednom, jer je pomislio 'ma na sledećoj pumpi ću da sipam'. Dakle ni tu nema pravila, ima samo ljudi koji vole automobile i ljude koji ne vole i kraj.

 

 

 

 

Vozim već 11 godina neprekidno, uglavnom službena a u poslednjih 6 godina i svoja kola, vozila sam svašta i TAČNO znam šta mi sada treba od automobila, a gde mogu da napravim kompromis. Samo još da dobijem uslove za leasing pa ću videti u šta mogu da se uklopim :pivopije:

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dozvola za upravljanje tudjim vozilom u inostranstvu. Izdaje se u AMSS, kosta 1500 dinara. Ako je autombil na lizingu treba ti njihova potvrda na osnovu koje vadis zuti karton, a kad ga dobijes moras opet u lizing kucu da ga oni overe.

 

Zeleni karton ti je osiguranje, tu samo odes u osiguravajucu kucu, darivas im 2000 dinara i to je to

 

http://www.ams.rs/dozvola

Edited by Routasydän

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa lako je reci, dovedes majstora. Zar nisam predhodnim postom naveo razlicita tumacenja mog automobila?! :) :)

 

Majstori po Srbiji i CG, pojma nemaju. Jos nisam naisao na coveka, koji stvarno zna sta radi, nego uvek: e ovaj ce ovo, ovaj ce ono, e ja to ne radim, e aj pogledaj kako se ovo skida(kaze nekom svom).. itd. I onda kad uzmu alat pa mi ceprkaju ispod haube, ne znajuci kako da dodju do necega, a svaba sve lepo upakovao!! Ovde mi jedna budaletina u Zarkovu rasklopila pola auta da dodje do alternatora (skidao branik, tocak, bla bla,. .) naravno, zato opravka nije ni trajala dugo, a u PG, mi covek vadio alternator, tako sto je samo otvorio haubu.

 

Jedino TURBO SERVIS Uzice. Ljudi stvarno znaju posao i stoje iza onoga sto ti odrade!! Svaka im cast! Samo mi zao sto nisu u Beogradu, ali avaj, nije lose malo se provozati. Kad ti neko da garanciju godinu dana na svoj rad, onda stvarno stoji iza toga. Ali jos bitnije, uvazi ti garanciju, bez onoga (znas brta tero si ga u obrtaje, sam si kriv i slicno). Trebalo bi vise takvih servisa kod nas, bre sve neki lopovi, prevaranti.

Edited by Nazzgul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš ga nosiš ili ga odvezeš? Mislim, ako ga nosiš, onda taj Stilo i nije tako dobar kao što ga hvalite. :P

bicepsi, sta da ti kazem. ;-)

 

он има Стила, ја имам Пуга.

 

хаха... има стила... ;)

;-)

 

 

Imaginose, svaka stavka iz tvog posta je uvažena, samo da znaš. Karavan za mene ne mora baš pod obavezno (ako je veći hb, jel'te :mhihi: i on će da završi posao), ali ono što ne dolazi u obzir to je sedan, zbog fleksibilnosti prtljažnog prostora.

ni meni ne odgovara sedan..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dozvola za upravljanje tudjim vozilom u inostranstvu. Izdaje se u AMSS, kosta 1500 dinara. Ako je autombil na lizingu treba ti njihova potvrda na osnovu koje vadis zuti karton, a kad ga dobijes moras opet u lizing kucu da ga oni overe.

 

Zeleni karton ti je osiguranje, tu samo odes u osiguravajucu kucu, darivas im 2000 dinara i to je to

 

http://www.ams.rs/dozvola

 

Stani bre ti misliš na .. aaaa da. Znam na šta misliš. U jednom momentu sam pomislila na međunarodnu vozačku, ok ok ok. Lapsus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kupovao sam jesenas i registrovao vozilo na lizing pa znam iz iskustva. Treba ti zuti karton jer ti nisi vlasnik vozila vec lizing kuca. Od njih dobijes obicno ovlascenje za upravljanje vozilom, a ako hoces napolje onda moras da imas medjunarodno ovlascenje za upravljanje vozilom, koje izdaje AMSS. A opisao sam vec kako se dobija, a imas i na onom linku ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam međunarodnu vozačku, always

 

ultra :D

 

Nego baš dobro da si se javio. Preko koje leasing kuće si išao i šta uopšte voziš sada? Nisam te ispratila , ili si mi rekao pa sam zaboravila :redface:

 

Edit: inače, ako niste znali (al pretpostavljam da znate ali ajde), međunarodna vozačka nije potrebna za sve države! Imam negde čitavu tabelu sa ograničenjima i obaveznim ponašanjem (svetla pojasevi mobilni itd) i sa obeleženim zemjama sa kojima imamo sporazum o važnosti nacionalnih dozvola. Za Hrvatsku, na primer, nije potrebna međunarodna vozačka.

Edited by Ајлин

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hrvatska je bas inostransto.. Ma u EU, nema policije na ulicama. Sve se regulise kamerama, a i vozaci nisu indijanci kao kod nas. Vozio sam letos do severa Nemacke (Hamburg). Znaci poslednji dodir sa sluzbenim licem je bio na granici CRO-Slovenije. Odatle te vise niko nista ne pita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda da će pobediti onaj sa najboljim uslovima kupovine. Ispostavilo se da leasing kuće samo što mi bris iz grla ne traže pošto ne poslujem 3 godine nego kraće kao preduzetnik, i traže neke depozite za koje mi dođe da im kažem 'da imam te pare ne bih vas zvala'!

 

Na kraju, Porsche Leasing pružio najbolju opciju.

 

 

 

Samo da kažem da Porsche ima ubedljivo najprofesionalnije prodavce i najbolju uslugu, iako je žemska u pitanju nema toga što ne zna, i ako ne zna odmah pita i sazna, a obećane podatke i detalje zapravo pošalje. Mailom. Za razliku od drugih :D

 

Pročitah i pogledah sve što ima na temu 1.2 TSI motora. Garancija je 5 godina - i neću ga voziti na trke. Redovni servisi su za 120.000 km 1.500e uključujući i PDV, što je 150e više nego za MPI motor nešto slabije snage, ali opet, manje nego neki dizelaši koreanci :D. Kad se uproseči na 4 godine i na dva servisa godišnje po 15.000 km, izađe oko 150-170e prosečan servis. Ovaj motor je prošao 'dečje bolesti' na Polu, sad se ugrađuje u Fabiu, Jettu, Octaviu, i izrađen je u tiražu 100.000 komada. Razmišljala sam i o onome što je Šejtanov Čoban napisao za njegovog druga za Škodu Jeti i odlučila da se ne upravljam pojedinačnim slučajevima pošto osim nekih gluposti za klimu, ni na jednom forumu nisam naišla na loša iskustva sa ovim motorom. Vi ako nađete postavite ovde, valjalo bi pogledati.

 

Neko će sada reći da je prerano za istoriju jer 1,2 TSI tek puni četvrti rođendan ove godine, ali onda go to start, kupuje se ono gde moji novci mogu nešto da kupe, a da ne grizem nokte jer sam istresla sve do poslednje pare :D.

 

 

 

A sad, malo o njemu:

 

 

 

 

 

 

Radi se o restajlingovanom Seat Leonu sa benzinskim četvoroklipnim Volkswagen motorom 1,2 TSI od 77kw tj 105 konjskih snaga i Volkswagen ručnim menjačem sa 6 brzina. Ovaj motor je zamena za prethodnu generaciju 1,6 MPI benzinaca, samo što ima manju potrošnju (u katalogu piše ovako: kombinovana vožnja 5,7 lit/100km, gradska 7,1 a otvoreni put ispod pet, 4,9). Isti motor već se nekoliko godina ugrađuje u VW Polo, Škode Fabiu i Jeti pa sada i Oktaviju, Golf i novu Jettu. U Seatu, ovaj motor je debitovao prošle ili pretprošle godine u Ibizi, a sada su počeli da ga ugrađuju i u Leon. Kao što vidite auto nije karavan ali je po gabaritima komotan. Dužina je 4,3 metra, širina 1,77.

 

Demonstracija ubrzanja: http://www.youtube.com/watch?v=W9YCWM8mUR8

O motoru i njegovom razvoju:

 

 

 

Od opreme, ovaj auto ima apsolutno sve osim euro kuke i bluetootha za telefon.

 

Počev od ABS sistema kočenja i TCS protivprokliznog sistema prednjih točkova, progresivnog servo volana, tempomata, 6 vazdušnih zavesa i jastuka, ojačanja u vratima, bord kompjutera koji pokazuje potrošnju goriva kilometražu i signalizuje otvorena vrata, elektronske klime, elektronskih podizača stakala, kvalitetnog audio sistema koji čita audio i MP3, priključka za USB i iPod, kožnog volana i menjača, komandi za radio na volanu, alu felni od 16 cola, rezervnog točka, toniranih stakala, grejanog prednjeg i zadnjeg svetla kao i retrovizora, podesivih sedišta po visini, a volana po visini i dubini, centralnom bravom i blokadom motora, deljivom zadnjom klupom 40.60, pa sve do velikog broja pregrada, postepenog gašenja svetala unutar kabine prilikom isključenja motora i dosta drugih sitnica.

 

Garancija je 5 godina ili 100.000km. Cena: 15k EUR (akcijska cena zbog Sajma).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajlin, uzmi Kiu i ne razmisljaj!

Ja imam pro ceed, benzinac, savrsen je, da ne ureknem...bas nikakvih primedbi nemam, auto ide kao zmaj :D

Ovi sto pricaju da je bolje uzeti polovan, neka trce svakih par meseci kod majstora, ja volim da imam sigurnost, i za tu sigurnost placam...pa mi nije tesko i benzin placati skuplje u odnosu na dizel, luksuz je uvek kostao...ionako ne idem svaki dan negde s njim, jer ipak imam i svoj posao gde vozim drugi auto...

E da, ima bas puno mesta, mnogo vise nego sto se cini s polja...a i devojke se ne zale, naprotiv :D

A te price, da samo Nemci valjaju, tu se slazem sa Imaginosom, neki ljudi i dalje zive u proslosti, danas svi prave dobra auta...nijanse su u pitanju...

 

Smesno je citati neke stvari , i slusati, svi sve znaju, a takvi uglavnm ne znaju nista...

Kao moja sestra od tetke, kaze ona meni(a nikad nije vozila) sto sam uzeo Kiu, kao delovi su skupi..pa kupujem novi auto, dajem hiljade evra, i sad cu da gledam da li je neki deo 50 ili 100 evra, boli me ona stvar koliko je...

Plus sto KIA ima ubedljivo najduzu garanciju, ako nesto i bude, boli me uvo, sredice se...

 

Toliko od mene strucnjaci neka nastave :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ovi sto pricaju da je bolje uzeti polovan, neka trce svakih par meseci kod majstora,

Moj matori kupio polovnjaka pre 15 godina, tada je bio star 9. Sada mu je 24. Još uvek ne ide svakih par meseci kod majstora. ;)

Edited by Sisus
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ako i počne da se kvari posle 24 godine, odslužio je svoje i to kao veoma pouzdan auto koji još nijednom do sada nije ostavio na putu. ;)

 

Naravno, kupovina polovnjaka je kocka, ali isto tako ne znači da ćeš svaki čas kod majstora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ako i počne da se kvari posle 24 godine, odslužio je svoje i to kao veoma pouzdan auto koji još nijednom do sada nije ostavio na putu. ;)

 

Naravno, kupovina polovnjaka je kocka, ali isto tako ne znači da ćeš svaki čas kod majstora.

 

Mudro zboris, kao da te je Su savetovao :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...