Jump to content

Kuvanje


krezavy

Recommended Posts

Сатараш - заједно пржени паприка, парадајз и месо (свињско, јунеће или пилеће).

 

Aj it verziju bez mesa,posto kad jedem sataras,kombinacija je sataras,pire krompir i meso(nekad snicle,nekad piletina il pohovano belo il' fasirane..)

Share this post


Link to post
Share on other sites

u principu,to sto si naveo je sataras...bez mesa sa jajima je becar paprikas...a satras ti je varijanta,stavis povrca,svega sta nadjes,pa je to to...ne mora nuzno da bude meso u njemu...sta se ima,smucka se...

 

Не, то је ђувеч. Без меса ништа.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pu majku mu... Vidi u našem kraju ne postoji sataraš. Za sataraš sam čuo preko tv-a i od kako sam u vašoj ravnici.

Kod nas postoji Bećarac, a to je paprika + paradajz + jaja (a može i bez jaja :mrgreen:). Dakle bez mesa.

Al' pazi sad. Gledao sam ne tako davno neku emisiju na tv. I sad kažu tu da je sataraš isto što i bećarac. Fora je valjda u tome da su bećari pripremali sataraš na poslu i da im je to bilo najlakše za spremanje, pa su jeli veoma često. Tako je sataraš dobio i drugo ime - bećarac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pu majku mu... Vidi u našem kraju ne postoji sataraš. Za sataraš sam čuo preko tv-a i od kako sam u vašoj ravnici.

Kod nas postoji Bećarac, a to je paprika + paradajz + jaja (a može i bez jaja :mrgreen:). Dakle bez mesa.

Al' pazi sad. Gledao sam ne tako davno neku emisiju na tv. I sad kažu tu da je sataraš isto što i bećarac. Fora je valjda u tome da su bećari pripremali sataraš na poslu i da im je to bilo najlakše za spremanje, pa su jeli veoma često. Tako je sataraš dobio i drugo ime - bećarac.

 

Пржена паприка са јајима и евентуално парајзом је лагана храна, то се једе за доручак. Иде мање уља, и краће се пржи, паприка остаје мало свежија него кад се прави сатараш.

 

Ово што Трне помиње је ђувеч. Прави се тако што се у рерни пеку заједно паприка, парадајз, кромпир, мало грашка и месо (свињско, јунеће или пилеће). Сатараш се пржи у тигању, не пече се.

Share this post


Link to post
Share on other sites

.moja baba bosanka kada rzvuce kore

 

Ijaaaao, slušaj sad :mrgreen:.

Kad sam bio mali, odem kod babe na selo, a ona naravno oldskul, pa razvlači testo za kore kad pravi pitu (savijaču :bigblue:).

Elem, kako ona odstranjuje onaj višak testa, ja skupljam to i napravim loptice od testa. Posle ih rasklagijam pa, onako tanke bacim na plotnu od smederevca :mrgreen:. Posle toga mladi domaći kajmak i domaće suvo meso, na tu moju lepinjicu... Auuuu :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja pravim becarac tako sto kuvam papriku i paradajz zajedno, posle samo dodam brasno i jaja da se zgusne.

 

Elem, kako ona odstranjuje onaj višak testa, ja skupljam to i napravim loptice od testa. Posle ih rasklagijam pa, onako tanke bacim na plotnu od smederevca :mrgreen:. Posle toga mladi domaći kajmak i domaće suvo meso, na tu moju lepinjicu... Auuuu :mrgreen:

 

To moja mama radi kad joj ostane testa posle pravljenja gibanice. :)

Edited by Night's Blood

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ijaaaao, slušaj sad :mrgreen:.

Kad sam bio mali, odem kod babe na selo, a ona naravno oldskul, pa razvlači testo za kore kad pravi pitu (savijaču :bigblue:).

Elem, kako ona odstranjuje onaj višak testa, ja skupljam to i napravim loptice od testa. Posle ih rasklagijam pa, onako tanke bacim na plotnu od smederevca :mrgreen:. Posle toga mladi domaći kajmak i domaće suvo meso, na tu moju lepinjicu... Auuuu :mrgreen:

 

А кад се ја сетим одлазака код прабабе у неко село између Јагодине и Крагујевца... Сваки пут кад дођемо, чекају нас пиле и кромпир печени у Смедеревцу и слатко од купина. :redface:

 

Ма какво кување и брашно, то би потпуно убило укус.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@NB

Bravo, to je to. To je bećarac u originalu.

Sad kapiram da je taj sataraš samo + meso na sve to...

Edit (bitna stvar mi je promakla): To se prži, ne kuva se... A što se tiče brašna, dodaje se po želji, ako neko hoće da bude gušće.

 

@Kuruz

Dobro si opisao đuveč i uopšte razliku. Ja bih samo dodao da kod đuveča dominira krompir.

Edited by Butterfingers

Share this post


Link to post
Share on other sites

e,jebati ga sada...ovde sve sto se smucka od svih namirnica je satras...umam drugara kuvara,pa nam on to pravi na vikendicama,kampovanjima i sl....moguce da je razlika u pravljenju i nazivu...uglavnom,meni je satras kada se sve zbucka...

 

Na kraju ovo ispada najtačnije, svugde se pravi drugačije. :D

 

Takodje, ja sam saznao da ljudi ne znaju sta je burek. Burek je burek i UVEK je sa mesom! Sve ostalo su pite, To sto spremate sa sirom ili cime vec... abominacija! Prazan burek... lol

 

Ovo sam čuo od Bosanaca 1000 puta, ali makar ovde otkad znam za sebe burek sa sirom čini 90% bureka kojeg ćeš naći u prodaji, ovaj sa mesom je retkost baš.

 

Ово што Трне помиње је ђувеч. Прави се тако што се у рерни пеку заједно паприка, парадајз, кромпир, мало грашка и месо (свињско, јунеће или пилеће). Сатараш се пржи у тигању, не пече се.

 

U đuveč ide i pirinač. ;)

 

Elem, kako ona odstranjuje onaj višak testa, ja skupljam to i napravim loptice od testa. Posle ih rasklagijam pa, onako tanke bacim na plotnu od smederevca :mrgreen:. Posle toga mladi domaći kajmak i domaće suvo meso, na tu moju lepinjicu... Auuuu :mrgreen:

 

Ovde se to zove prevrate, mahom se sa džemom jedu. :da:

Edited by Talvi

Share this post


Link to post
Share on other sites

@NB

Bravo, to je to. To je bećarac u originalu.

Sad kapiram da je taj sataraš samo + meso na sve to...

Edit (bitna stvar mi je promakla): To se prži, ne kuva se... A što se tiče brašna, dodaje se po želji, ako neko hoće da bude gušće.

 

Није, она говори о кувању, брашну, јајима... Сатараш се не кува, него пржи и не иду јаја и никакво брашно. И ставља се црни лук.

 

 

 

U đuveč ide i pirinač. ;)

 

Наравно, он доминира.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ijaaaao, slušaj sad :mrgreen:.

Kad sam bio mali, odem kod babe na selo, a ona naravno oldskul, pa razvlači testo za kore kad pravi pitu (savijaču :bigblue:).

Elem, kako ona odstranjuje onaj višak testa, ja skupljam to i napravim loptice od testa. Posle ih rasklagijam pa, onako tanke bacim na plotnu od smederevca :mrgreen:. Posle toga mladi domaći kajmak i domaće suvo meso, na tu moju lepinjicu... Auuuu :mrgreen:

 

idi u kurac...od toga nema bolje...imam ja i ovde na dvoristu smederavac...tu pecemo paprike,kuvamo paradajz...moracu da probam tu tvoju taktiku...

Празна пита??? СКАНДАЛ! :mrgreen:

 

jebote,sada bi dao para i para samo da jos jednom probam tu pitu...

Na kraju ovo ispada najtačnije, svugde se pravi drugačije. :D

 

 

 

Ovo sam čuo od Bosanaca 1000 puta, ali makar ovde otkad znam za sebe burek sa sirom čini 90% bureka kojeg ćeš naći u prodaji, ovaj sa mesom je retkost baš.

 

 

 

U đuveč ide i pirinač. ;)

 

pa da,neko mi satarsa i ima ime koje samo kaze da je nesto prizvoljno :D

 

 

 

 

 

sto se tice bureka...ima jedna pekara djordjevic u ns...najjaci burek na svetu...radi 0d 6-11 izjutra...u dunavskoj ulici gde su svi fensi butici gde carape kostaju 100 jevreja,imas pekaru koja je tu 100 godina...kada budes imao priliku,idi tamo...garantujem da ce ti biti dobro...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...