Jump to content

Kuvanje


krezavy

Recommended Posts

vasha omiljena jela, recepti i sl...

nesrecom sam vodoinstalater a 'teo sam biti kuvar!!!!!!! obozhavam da krchkam neke splachinice, a vi?

sreca u nesreci je shto sam shljakao kao akvafekolog u toni restorana i pekara i sada sam siguran da tim poslom nikad nebih mogao baviti se profesionalno, suvishe su teshki uslovi rada, vazda si na preko 40

Edited by SerbZmaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti baš znaš da otvoriš temu. :da:

 

Ja sam od mame prije neki dan dobila na poklon express lonac :) Drugim riječima, neće više da mi kuva, tako da moram da počnem da učim.

Kada sam već kod tih spravica, imam blender, ali mi, nažalost, pravi prašinu, imam ono za cijeđenje voća, dobijam sokovnik i električni bokal :D Sve po maminoj must have preporuci. U stvari, mislim da je sokovnik super stvar, bokal takođe (za one koji vole čajeve npr.), a kako ću sa ovim loncem, to već ne znam...

 

Znam da pravim kolače koji se ne peku, instant cakes, gotovi za 10min max. Recimo, kolač sa piškotama, pavlakom i nekim voćem (svježim ili iz konzerve), ili kolač sa čok. bananicama, plazmom, rendanom čokoladom i pavlakom... ili plazma torta. Jedino znam da ispečem kolač sa jabukama. Za palačinke sam majstor, ali ne umijem da ih okrećem onako profi. :D

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

mozda ce nekome biti zgodno da prati ovaj blog.

ako nista drugo, ono bar moze da se gelda. ;)

 

---

 

Znam da pravim kolače koji se ne peku, instant cakes, gotovi za 10min max. Recimo, kolač sa piškotama, pavlakom i nekim voćem (svježim ili iz konzerve), ili kolač sa čok. bananicama, plazmom, rendanom čokoladom i pavlakom... ili plazma torta.

deder, ako te ne mrzi, baci koje "uputstvo" za nesto od ovoga sto si nabrojala. :D

 

 

---

 

juce se pravio tiramisu, od onog gotovog fila iz kesice (znate na sta mislim, ima po prodavnicama), plus piskote natopljene jakom nes-kafom i specijalnom tajnom :) mesavinom ruma i kalue koju sam smislio na licu mesta. i ne da je ispalo za medalju, samo tako. :rockdevil: sledeci put su pokusati da suptilno plasiram aromu pomorandze u to, pa cemo videti na sta ce da lici...

Edited by imaginos

Share this post


Link to post
Share on other sites

deder, ako te ne mrzi, baci koje "uputstvo" za nesto od ovoga sto si nabrojala. :D

Kolač sa čokoladnim bananicama je poznatiji kao Hula-la torta (ili tako nešto). Ime je dobila po marki neke slatke pavlake s kojom bi kao trebao da praviš tortu. Baš. Ja je pravim bez, jer ti je lakše kupiti kiselu pavlaku i u nju ubaciti malo šećera u prahu, nego se mučiti sa slatkom, jer često neće da postane dovoljno gusta.

 

Nego, šta ti je sve potrebno:

 

- 1L kisele pavlake

- 200gr šećera u pragu

- 150g mljevene plazme

- 100gr čokolade za kuvanje (uzmi neku bolju, jer će ti to biti poseban fil; npr. Nestle gorka čokolada je fenomenalna; ja je ovako jedem često;)

- 15 krem bananica

 

Sve te košta 6 eur, džaba.

 

Uputstvo:

 

Pavlaku izmutiti sa 200gr šećera (originalan recept je sa 150gr, jer se muti sa slatkom pavlakom, ali gore objasnih zašto 50gr više) i 3-4 supene kašike mlijeka. Kada se dobro umuti, podijeliš na 3 jednaka dijela. U 1. dio ubaciti 150gr mljevene plazme, u 2. 15 sitno isjeckanih bananica, u 3. 100gr rendane čokolade. Ređaš na tacni prethodno posutoj mlj. plazmom ovim redom: 1.+2.+3. i preko pospeš malo rendane čokolade (umijesto da pojedeš jedan red, kao što često radim, izrendaš ga preko).

 

E sad, ja sam na svoju ruku ubacila i šlag (2 kesice), koji bi išao preko svega ovoga, pa onda mrvice čokolade. Tako mi je nekako ukusnije, a i ima ga više :D

 

 

 

juce se pravio tiramisu, od onog gotovog fila iz kesice (znate na sta mislim, ima po prodavnicama), plus piskote natopljene jakom nes-kafom i specijalnom tajnom :) mesavinom ruma i kalue koju sam smislio na licu mesta. i ne da je ispalo za medalju, samo tako. :rockdevil: sledeci put su pokusati da suptilno plasiram aromu pomorandze u to, pa cemo videti na sta ce da lici...

Mama pravi super tiramisu, moram joj reći za ovo :D

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kuvam sve sto se ne kuva duze od h vremena i volim da jedem :)

Cuvena po tome sto mi sve uspe najbolje iz prve (a posle je diskutabilno :) ).

Omiljeno za kuvanje: spagete s pecurkama i pilecim kockicama i zapecene palacinke (slatka pavlaka, orasi, suvo grozdje, vanilin secer) :)

 

Kalorijska bomba (za nas koji volimo crni luk) - istopite puter u tiganju, proprzite luk s vegetom na tome, dodate sitno seckan oljusten paradajz (ili papriku), pri kraju dodate nekoliko Zdenki i kad se sve sjedini krkate sa spagetama :rockdevil:

 

Omiljena tudja stvar - caletov zapeceni pasulj. Pola kile pasulja, kilo luka. Pasulj se skuva onako malo, menja mu se voda, luk se przi dok ne postane kasha, pomesha se u plehu s gomilom aleve i bibera i zapeche :da:

 

Uskoro prelazim na shtrebanje kuvanja u voku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

требо си да постанеш обућар. услед фрустрације професијом, људи ће јести твоје пенџетиране шлицне.

 

ово није рецепт, више је стање свести. малопре сам јо бурек, руску салату, плави сир и свињећу печеницу.

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo i jednog od mojih omiljenih jela :)

 

Teleci medaljoni na kajmaku

 

Sastojci

- 500 g telećeg mesa od najmekšeg dela buta

- 250 g kajmaka

- 4 kašike brašna

- 1 šoljica ulja

- so

 

Priprema

Meso isecite na male komade u obliku medaljona, posolite i uvaljajte u brašno. Zagrejte ulje pa medaljone propržite na njemu tako da porumene sa svih strama. Izvadite ih i poređajte na činiju i prelijte razgrejanim kajmakom.

 

 

Kuhinja: srpska

Vreme pripreme: 45 minuta

Posno jelo: ne

Težina pripreme: jednostavno

 

medaljoni.jpg

 

Ili uvek spreman za ribu. Nista bolje od oslica u belom vinu !

 

Oslic u belom vinu

 

Sastojci za 4 porcije

600 g fileta oslića

3 vlasca

30 g margarina

2 limuna

1 dl belog vina

so, biber, ulje

 

Priprema

U vatrostalnu posudu staviti filete izdeljene na komadiće, posoliti, pobiberiti, preliti sokom od dva limuna pomešanim sa 2 kašike ulja. Uključiti gril i peći osam minuta. Izvaditi iz pećnice i držati na toplom. Odvojeno propržiti iseckani vlasac na 30 g margarina, dodati belo vino, sok od pečenja fileta i prokuvati 3-4 minuta. Posoliti, pobiberiti, preliti ribu sosom, posuti iseckanim peršunom i služiti.

 

Kuhinja: srpska

Vreme pripreme: 60 minuta

Posno jelo: sa uljem

Težina pripreme: jednostavno

 

oslic.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Hula-la torta (ili tako nešto). Ime je dobila po marki neke slatke pavlake s kojom bi kao trebao da praviš tortu. Baš. Ja je pravim bez, jer ti je lakše kupiti kiselu pavlaku i u nju ubaciti malo šećera u prahu, nego se mučiti sa slatkom, jer često neće da postane dovoljno gusta...

 

Pavlaka je Hula, a za tortu ne znam. Odlična je pavlaka (postoji i neutralna varijanta) i jako lako se muti. (možda ti se mikser ulenjio ;) )

Bez zajebancije, sjajna stvar za instant domaćice i daleko bolje rešenje od kravice sa šećerom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pavlaka je Hula, a za tortu ne znam. Odlična je pavlaka (postoji i neutralna varijanta) i jako lako se muti. (možda ti se mikser ulenjio ;) )

Bez zajebancije, sjajna stvar za instant domaćice i daleko bolje rešenje od kravice sa šećerom.

Stvarno? Pa super onda :D Jednom sam strašno loše prošla sa slatkom pavlakom i obećala sam sebi da se više nikad neću toliko iznervirati zbog jednog kolača. Od tada slatku pravim na svoj način :D A ček, ček, lako se muti svaka pavlaka, nego ispadne li ta Hula baš baš gusta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

OEUFS BROUILLÉS AUX ROGNONS:

 

Normative za 4 osobe:

 

8 jaja, 4 jagnjeca bubrega, 4 desertne kasicice pavlake, 190g maslaca, 2 kriske sredine tvrdog hleba, 1 desertna kasicica seckanog persuna, so i biber.

 

Prirpremite 4 male posude za posluzivanje

 

Priprema: 15 minuta

Kuvanje: 10 minuta

 

- Bubrege raseci uzduz, izvuci iz njih opne i beli deo. U tiganj staviti 20 g maslaca da se zagreje, zatim polovine bubrega da se proprze 2-3 minuta sa svake strane, posoliti i pobiberiti.

- Bubrezi treba da ostanu meki; ocediti ih i na svaku polovinu staviti 10 g svezeg maslaca. Do serviranja bubrege drzite na toplom.

- Skinuti koru s kriski hleba pa sredinu iseci na kockice i proprziti ih na 30 g zagrejanog maslaca. Prziti ih 2-3 minuta protresajuci tiganj s vremena na vreme, a zatim ocediti.

- U ciniju razbiti jaja, posoliti ih i pobiberiti, probusiti zumanca i bez lupanja razmutiti.

- U serpi sa debelim dnom rastopiti 60 g preostalog maslaca i u njega sipati jaja i pavlaku. Uz mesanje kuvati na tihoj vatri dok se ne dobije izgled krema.

- Jaja sipati u male posude za posluzivanje, staviti po dve polovine bubrega na svaku porciju i posluziti odmah uz veoma tople komadice hleba.

 

 

Ovakve stvari se ne zaboravljaju... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...