Jump to content

Vlasi


Теша Тешановић

Recommended Posts

Ince poznato mi je zasto nas i Srbi muhamedanske veroispovesti u Bosni i hrvati nazivaju vlasima.

 

Hrvatski nacionalisti tvrde da su Bošnjaci Hrvati muhamedanske veroispovesti. Svako okreće vodu na svoju vodenicu, a istina je da je do tog prelaska na islam došlo znatno pre nego što su formirane nacije u modernom smislu, pa hajde sad ti razluči ko je tu ko i šta je bio pre nego što je prešao na islam (i etnički i religijski). Isto važi i za ove istočnosrbijanske Vlahe, oni su bili Vlasi i pre nego što je došlo do formiranja rumunske nacije, a sad rumunski nacionalisti tvrde da je to područje naseljeno njihovim stanovništvom.

 

Negde sam jednom davno pročitala da na latinskom valjda Vlah znači stranac?

Zato mi se čini da se meša imenica i naziv nacionalne manjine često... Ili se svesno upotrebljava naziv u pežorativnom smislu.

 

Ne, ta reč je germanskog porekla. Njome su germanska plemena označavala svoje romanske i keltske susede (Vels, valonija i Vlaška, dakle, imaju isti koren). Etimološki ima veze sa rečju "wall", odnosno zid, pa se odatle može pretpostaviti da se radi o ljudima s one strane zida, tj. strancima.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hrvatski nacionalisti tvrde da su Bošnjaci Hrvati muhamedanske veroispovesti. Svako okreće vodu na svoju vodenicu, a istina je da je do tog prelaska na islam došlo znatno pre nego što su formirane nacije u modernom smislu, pa hajde sad ti razluči ko je tu ko i šta je bio pre nego što je prešao na islam (i etnički i religijski). Isto važi i za ove istočnosrbijanske Vlahe, oni su bili Vlasi i pre nego što je došlo do formiranja rumunske nacije, a sad rumunski nacionalisti tvrde da je to područje naseljeno njihovim stanovništvom.

 

 

Boshnjaci kao na nacija ne postoje.

Hrvati mnogo seru, koliko je poznato oni su u vreme formiranja ndh tvrdili da potichu iz Persije, a dobro znamo da su vecina danasnjih hrvata u stvari pounijaceni Srbi.

Sto se vlaha tice, oni su pre hristijanizacije i asimilacije sa nashe strane i bili tu starosedeoci, ratari i stocari, a Rumunija se gura gde joj nije mesto...inace postoje karte te vlashke republike granica bi bile negde sve do Cuprije.

Edited by Tomba La Bomba
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, ta reč je germanskog porekla. Njome su germanska plemena označavala svoje romanske i keltske susede (Vels, valonija i Vlaška, dakle, imaju isti koren). Etimološki ima veze sa rečju "wall", odnosno zid, pa se odatle može pretpostaviti da se radi o ljudima s one strane zida, tj. strancima.

 

 

Tačno u pravu si, nemačka reč.

 

Ali i dalje mi nije jasno, da li to što je Vloh, Voloh, kako god, značilo stranac, s one strane zida, dovoljan razlog da se tako narod nazove, ili su oni i ranije postojali samo možda pod drugim imenom? Hoću reći, sumnjam u .. da tako kažem autentičnost.. naroda koji se zove po regionalno-administrativnoj odrednici nečijih granica. Izvinjavam se svima koji su pripadnici a čitaju ovo, samo tražim objašnjenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tačno u pravu si, nemačka reč.

 

Ali i dalje mi nije jasno, da li to što je Vloh, Voloh, kako god, značilo stranac, s one strane zida, dovoljan razlog da se tako narod nazove, ili su oni i ranije postojali samo možda pod drugim imenom? Hoću reći, sumnjam u .. da tako kažem autentičnost.. naroda koji se zove po regionalno-administrativnoj odrednici nečijih granica. Izvinjavam se svima koji su pripadnici a čitaju ovo, samo tražim objašnjenje.

 

 

pa i nisu vlasi narod nego etnicka grupacija romanskog porekla.

pojedini extremisti iz njihovih redova tvrde cak da su oni potomci Kelta koji su naseljavali nase krajeve i da su zbog tog keltskog nasledja visha rasa u odnosu na Srbe.

Edited by Tomba La Bomba
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 1 month later...

Vlasi – život, običaji, magija

Autor: Jović Emina

 

 

O AUTORU:

Jović Emina je rodjena 17.12.1988.godine.Osnovnu skolu zavrsila je u Stamnici, a gimnaziju, drustveno-jezickog smera, zavrsila je u Pozarevcu.student je klasicne filologije u Gracu ( Austrija).

seminarski rad o vlasima radila je u IV razredu srednje skole.Rad ce uskoro biti objavljen i u casopisu za knjizevnost i kulturu "Branicevo" iz Pozarevca.

 

 

KO SU VLASI?

Narod koji svi smatraju nenarodom – to su Vlasi. To je narod koji živi u istočnoj Srbiji, koji govori srpski podjednako dobro kao i sami Srbi, ali koji je od strane Srba odbačen. Koliko puta smo samo čuli: “Ma to su Vlasi pusti ih” kao da je to narod bez ikakvog prava. Ljudi govore kako se Vlasi bave bajanjem, kako umeju da vračaju i sl. i mnogi ne žele da imaju kontakt sa njima baš zbog toga. A ne znaju da bi im bio samo plus da poznaju i taj jezik, i tu kulturu; kulturu u kojoj preovladava kult magije, koja je veoma osobena i koja podseća na mnoge drevne kulture. Pogrešno je suditi nečemu što ne poznajemo, pre nego što saznamo bilo koju sitnicu.

Ja ću pokušati da vas makar malo upoznam sa tim narodom čiji je jedini greh, izgleda, to što su ostali verni tradiciji.

 

 

-Imam ceo tekst al ne mogu da ga kopiram, predugacak je... prepun preuvelicavanja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

našla ceo tekst

http://www.tvorac-gr...ribd/vlasi.html

 

po literaturi koju je koristila, a svodi se na www.trt-mrt.rs , mogu da zaključim da je zaista podrobno obradila temu. Ne.

No, isčitaću seminarski, pa ću videti...

Edited by Bourbon Princess

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko puta smo samo čuli: “Ma to su Vlasi pusti ih” kao da je to narod bez ikakvog prava.

 

loliša

 

Ljudi govore kako se Vlasi bave bajanjem, kako umeju da vračaju i sl. i mnogi ne žele da imaju kontakt sa njima baš zbog toga. A ne znaju da bi im bio samo plus da poznaju i taj jezik

 

Ne kapiram zašto bi mi bio plus da, pored svih mogućih jezika, poznajem baš vlaški?

 

i tu kulturu; kulturu u kojoj preovladava kult magije (...)

 

Ja ću pokušati da vas makar malo upoznam sa tim narodom čiji je jedini greh, izgleda, to što su ostali verni tradiciji.

 

a onda sledi:

 

Postoje i primerri kada žena vezuje svog muža da bi dobila slobodu za raznovrsniji ljubavni život. I to obično obave vlaške vračare koje zarazliku od drugih, ovu vrstučini ne nazivaju crnomagijskim. One ne boluju od takvih predrasuda jer smatraju sebe pozvanim da pomognu svakome ko im se obrati za pomoć. Svoje psihičke moći Vlahinje za ove potrebe upotpunjuju raznim korisnim rekvizitima poput konca, igle, biljaka, ljudske krvi, pepela, balege. Bitni brojevi u bajalicama koje izgovaraju dok vračaju su trojka, simbol seksa, sedmica, broj ljubavi, i devetka, kontakt sa višim zlim silama. Od boja se koriste crna, koja upija, i crvena, koja ograničava upad pozitivne i negativne energije. Izbegavaju samo zelenu boju koja oslobađa. Najjače dejstvo među rekvizitima za izazivnje impotencije imaju predmeti uzeti sa pokojnika. To su maramica na kojoj se sakupljala izlučina iz usta umrlog u periodu između smrti i ukopa, prsten sa njegove ruke, igla i konac. Vračare se ušunjaju i neprimetno u odelo umirućegzabodu špenadlu. Vade je kada bolesnik umre i još dugo nakon toga koriste je za obrede.

Ženi koja bi da veže ljubavnika vračara da iglu i ova treba da svog dragana bocne ustražnjicu. To treba da učini u trenutku orgazma kada on tu bol neće osetiti. Vrlo je rasprostranjen i ritual vezivanja pomoću sperme i kučine od prolećne konoplje. Odmah nakon odnosa kučinom se zahvati malo sperme. Od nje se uplete konac petnaestak santimetara dug i na njega se uvezuje devetčvorova dok se izgovara bajalica: “Ne vezujemkonac većvezujem (ime voljenog), vezujem mu pamet, vezujem mu razum, vezujem mumisli, vezujem mu vene... Ako drugoj bude pošao da mu mozak zastane, vene da mu sestegnu, penis da mu splasne, da ga mošnice zabole”. Uvežen konac uvuče se u pripremljenucevastu grančice zove, oba kraja zatvori se ovčijom balegom, a ceo beleg se sakrije podtrem da istruli.

dakle, znam šta mi je činiti :haha:

 

"Ljudi govore da se Vlasi bave bajanjem", a zatim kopi pejsta tekstova o bajanju.

Nisam imala volje sve da isčitam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...