Jump to content

Vinča


Милица

Recommended Posts

Дакле, шта знате, и шта мислите о овоме?

 

Ја иначе нисам баш скроз упућена у ту целу причу, много је теорија и није ми баш све јасно, али јасно ми је да имамо посла са нечим јединственим и изванредним.

И у сваком случају мислим да је корисно имати тему о томе на Науци.

 

Текст са Википедије

Share this post


Link to post
Share on other sites

I vise nego korisno.

Letos je bila neka izlozba, bio sam tada u Bg-u pa sam je posetio, bile su izlozene njihove skulpture, cak i cela jedna kuca (autenticna rekonstrukcija), posudje, ukrasi..

Ono sto sam primetio jesu simboli na tim predmetima a oko kojih se vode sporovi u naucnom svetu.

Jos uvek se ne zna dovoljno o ovoj kulturi, i tek predstoji istrazivanje, a ono sto ja mogu da kazem jeste da su me brojni znaci podsetili na Rune (potpuno isti ili ponegde malo izmenjeni oblici)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

И највећа мистерија - који народ је живео ту? Све нешто сумњам да ће се икад договорити., а све нешто навијам да се испостави да су Словени :D

Али, на страну с тим... Што се тиче тих симбола- мислиш на писамо или на нешто друго?

Имам те картице ("обележиваче" за књиге) с Винчанским писмом... Занимљиво...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa neki to zovu pismom a neki ukrasima :)

Meni to deluje na neko primitivno pismo, jer zaista ima slicnosti sa Runama (Stariji Futark npr.), simboli se ponavljaju itd. itd. konkretno, ako se dobro secam, video sam Rune Gebo, Berkana.. i ne secam se sad jos koje :)

 

Imao sam tj. valjda jos imam knjige profesora Pesica..ali ih nisam procitao jer su u pdf-u. :mrtav:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ајој. Па пребаци их у Word ако то може :) Можда ће ти тако мање сметати :P

 

А откуд знаш да је примитивно? И арапско и кинеско писмо нама могу да изгледају као жврљотине па нису примитивна писма. "Украси" :angry:

Украси my ass, што би рекли Амери.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не знам, мислим да треба дубоко то проучавати не би ли се открило на ком је степену развоја.

А, ти си оно својевремено рекао на теми о језицима да би волео да не знаш ниједан језик?

 

Искрено, плашим се да наши идиоти неће ово изучавати на нивоу који заслужује, него ће се свађати. И доћи ће неко ко зна одакле и почеће да их свађа и мири, и тера воду на своју воденицу, Не знам зашто, али нисам баш оптимиста... НАДАМ СЕ да грешим!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali ima nekih slova koja su slicna danasnjem pismu (npr. M) i runama, sto je Varg spomenuo.

 

Ne mogu da nadjem nigde na Netu ovo sto ja imam sa pismom, a nemam skener pa da postavim. Ako je neko kupio neku knjigu od Pesica, zna sta je, to dele sa knjigama.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm.. ja ih vidim. Kopirao sam link direktno, nisam isao na photobucket pa mozda zbog toga.

 

Ma, rekao sam vam sta da ukucate, ako hocete, ali najbolje je procitati knjige. Inace, Italijani su, mislim, dosta pomogli u proucavanju ove kulture, i medju prvima su priznali dosta stvari. Danas je vincanska kultura zvanicno proglasena za najrazvijenijom evropskom kulturom tog doba, a i to sam procitao na b92 gde je ta vest samo prostrujala na dnu ekrana, nije bilo ni govora o tome ovako (Ali zato se bave nekim vaznijim problemima, kao npr. da se u novinskim slikama pojavljuje samo 30% zena, sramota zaista :))

Dakle, tek predstoje istrazivanja :da:

Edited by Váfuðr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato je u Vinci gomila zenskih skulptura :)

Mislim da je cak tekst na nekom spomeniku nadjenom u Italiji rastumacen zahbaljujuci vincanskom pismu. Prekucacu kad budem imala vremena (ako se ne varam, naravno).

 

 

Edited by Милица

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, bio je veoma razvijen Kult plodnosti i Majke, sudeci po brojnim figuricama koje predstavljaju zene bujnih oblina.

Tipican Matrijarhat :)

 

Inace, vidjao sam na toj izlozbi neke figurice koje su iste, ali iste danasnjim predstavama vanzemaljaca. To je meni bar zanimljivo. Uopste, pravili su jako lepe predmete, nakit, posudje.. ja sam bio zadivljen. :da:

Plus, imali su mnogo istripovane figure, kao da su koristili neke droge ili padali u trans prilikom izrade tih predmeta. :)

Ono treba videti. Cest motiv su i rogovi, npr. ljudska glava sa rogovima. Ili ''necija'' glava sa rogovima :)

A na kuci su takodje bili okaceni rogovi, pretpostavljam zbog ukrasa ali i zbog neke vrste magijske zastite.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volela bih da odem u Vinču i vidim sve to o čemu pričaju. Gledala sam emisiju u kojoj su govorili o steni koja je oko 10 000 godina stara (koliko se sećam) i na njoj crteže tako da se promenilo mišljenje da ovde nikoga nije bilo u tom periodu (od pre 10K godina jel' te). Opet ću pomenuti prof. Deretića (koga mnogi pljuju mada ne znam što) koji smatra da to ipak jeste bilo pismo a ne puki ukrasi i da je praktično i prvo pismo u Evropi iz kog su se dalje razvijala ostala (pa i grčko i rimsko). Moraću da nađem tu Deretićevu knjigu kad tad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisu tamo ništa uljudili. sve je kako je bilo osamdesetih, osim što su arheolozi osnovali porodice pa sad po konzerviranom delu nalazišta trčkaraju sitna deca

 

muzej je očajan i promo traka isto tako. ako je neko bio posle 2007 neka me ispravi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volela bih da odem u Vinču i vidim sve to o čemu pričaju. Gledala sam emisiju u kojoj su govorili o steni koja je oko 10 000 godina stara (koliko se sećam) i na njoj crteže tako da se promenilo mišljenje da ovde nikoga nije bilo u tom periodu (od pre 10K godina jel' te). Opet ću pomenuti prof. Deretića (koga mnogi pljuju mada ne znam što) koji smatra da to ipak jeste bilo pismo a ne puki ukrasi i da je praktično i prvo pismo u Evropi iz kog su se dalje razvijala ostala (pa i grčko i rimsko). Moraću da nađem tu Deretićevu knjigu kad tad.

 

Grcko pismo je nastalo po uzoru na fenicanski alfabet a ima indicija i da neke svoje korene vuce verovatno i iz mikenskog lineara A i B(A jos uvek nije rastumacen)

Inace grcka plemena su se na podrucje juzne Evrope doselila dosta posle Vincanskog perioda-tacnije milenijumima posle a njihovi severni susedi su tada bili Tracani,Iliri(doselili se u istom periodu kao i Grci)i Skiti koji su bas od Grka preuzeli i alfabet-doduse,oni su koristili grcki alfabet za jezik kojim su oni pricali(dakle ne grcki)pa to stvara posebne teskoce oko tumacenja(upravo zato etrurski jezik jos uvek ne moze da se rastumaci-oni su opet pricali posebnih jezikom za koji su takodje koristili grcki alfabet)

I onda pitas sto pljuju Deretica-pa ne znam zaista :)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakuza, nista od toga nije sto posto tacno. Koliko puta se do sada desavalo da su naucnici pogresno tvrdili nesto, godinama, dok se ne otrkije nesto sto ih razuveri, a pre toga bi svako ko bi i pomislio na tako nesto, bio ispljuvan i ismevan?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajmo ovako

Bilo bi lepo kada bi gospodin Deretic rekao na osnovu cega on to sve tvrdi

Izvori?Molim lepo neka ih navede,samo je problem sto se to nece desiti jer covek spekulise i izmislja ili se razbacuje sa pojmovima ;)

Ajlin-jesu B dok A nisu ;)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...