Jump to content

Opasna znanja. Nauka i Mistika.


bezlichni

Recommended Posts

Mali uvod:

 

"To see a world in a grain of sand,

And a heaven in a wild flower,

Hold infinity in the palm of your hand,

And eternity in an hour."

 

William Blacke.

 

Tema:

Kada se gradila naucna doktrina danasnjice, gradila se na stabilnom svetu, gde se smatralo da je sve predvidivo.

Medjutim kada je na scenu dosla kvantna mehanika doslo se do nepredvidivosti, gde zakoni tadasnje ( a i sadasnje naucne doktrine padaju u vodu )

Mislim da je u tom periodu nauka zaboravila svoj smisao - Ispitivanje. Krenula je da prihvata dogme i utvrdjene doktrine.

Cinjenica je da ljudima vise prija stabilnost i znanje od preispitivanja stabilnosti i znanja. Ne volimo da se osecamo nesigurno.

 

Josh u to vreme stovrile su se opasne ideje za nauku. Koje su bile na granici nauke i mistike. Neki od najbrilijatnijih umova koji su pokrenuli neka pitanja, koja ni dan danas nisu odgovorili. Pitanja koja su velike umove odvela u ludila i mentalne poremecaje.

 

Za pocetak Georg Cantor. Covek koji je zapoceo svoju naucnu revoluciju pitanjem " KOliko je velika beskonachnost.

Covek je izveo celu "Apstraktnu matematiku" i dosao do zakljucka da postoji vise beskonachnosti.

Da vam docaram otprilike kako je krenulo njegovo putovanje asptraktne matematike.

 

Ako nacrtamo jedan krug. Tu mozemo da povucemo beskonacan broj precnika. U jednom krugu. Odgovor je beskonachno?

I beskonachno je beskonachno kakve to veze ima sa bilo cime?

Ako iznad tog kruga nacrtamo josh veci krug, i produzimo svaki od tih beskonachnih precnika.

( sa tim se prvim sukobio galileo kantor je nastavio)

 

Dobijemo beskonachni broj precnika koji ima praznine izmedju sebe, jer se ta beskonachnost "siri"

Matematika beskonachnosti.

I zavrsio sa hipotezom kontinuiteta koja ga je i sahranila posle par nervnih slomova i dovodjenja do ludila.

 

Ludvig Bolcman. Jedan od najismevanijih fizicara. Covek koji je pretpostavio da je atom nestabilan, i nestalan posmatrajuci vatru.

Nazalost obesio se. Da je samo sacekao ajstajna. Shvatio je nepredvidivost naucnih zakona. Drugim recima samo stvari koje nam deluju "logichno" da mogu da se predvide - zapravo ne mogu.

Cinjenica da zakoni koje prihvatamo zdravo za gotovo nisu tachni. Slabo ko zna da recimo zakon i formula za izracunavanje gravitacije nije tachna. Cak ni na telu bliskom kao sto je mesec.

Zapravo umesto onog u gravitaciji sto je = treba da stoji Priblizhno jednako. Tu dolazi ajstajnov model univerzuma koji opisuje da su PRostor i vreme jedno isto. Samim tim vreme u svemiru sporije protice.

Ono sto mi prihvatamo kao apsolut, vreme, jedan sat, nesto sto nam je REALNOST. Uopste nije realno.

 

Drugim recima Sigurnost ne postoji. Ono sto se ne svidja nauci, nauka voli sigurnost. Od tad pa do sada.

Ali cinjenica je da ni nase racunice za gravitaciju ne rade lepo ni na mesecu. Mesecheva kretnja ako racunamo gravitacionom teorijom koju su nas ucili u skoli, dobijemo mesec koji kasni 10 metra za mesecom koji bi se stvarno krece.I na kraju se obesio.

 

Prosto receno, postoji gomila stvari koje su na granici spiritualnosti, mistike i nauke. Naucnih stvari, teorija, paradoksalnih koje ne mozemo da odbranimo niti da oborimo. Na kojima se zasniva svaka nasa ideja.

 

0 + 1 = 2. Verovali ili ne.

Ideja Ad Nihilo.

 

Bice nastavka ako bude zainteresovanih. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

izostavio si u svom izlaganju kljucno pitanje u razvoju nauke kakva je danas: a to je pitanje - CEMU?

ocigledno, euklidska geometrija funkcionise ako i samo ako kroz dve tacke mozemo povuci jednu pravu, isto kao sto teorija relativiteta funkcionise jedino ako je najveca brzina c.

problem sa ljudima, i sa svim sto od ljudi potice jeste ogranicenost, ogranicesnot izazvana cinjenicom da ljudi umiru, te se veliki deo tekovina civilizacije ogranicava na ono sto mozemo da iskusimo, tj. ulaganje vremena i energije moze ima smisla jedino ako u dogledno vreme mozemo videti efekte tog ulaganja.

da li ima smisla poceti danas menjati eko sistem marsa na primer, zato da bi za jedno 10.000.000 godine bili postignuti uslovi kao na zemlji, da bi ljudi mogli da zive na marsu? da ne ulazim u to sta ce biti sa ljudima za 10.000.000 godina.

 

Tu dolazi ajstajnov model univerzuma koji opisuje da su PRostor i vreme jedno isto. Samim tim vreme u svemiru sporije protice.

 

vreme protice sporije u referentnom sistemu koji se u odnosu na referenti sistem iz kog ga posmatras krece brzinom bliskoj brzini svetlosti. dilatacija vremena. bojim se da tu nema velike misterije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Every night and every morn

Some to misery are born,

Every morn and every night

Some are born to sweet delight.

 

Some are born to sweet delight,

Some are born to endless night.

 

We are led to believe a lie

When we see not thro' the eye,

Which was born in a night to perish in a night,

When the soul slept in beams of light.

 

God appears, and God is light,

To those poor souls who dwell in night;

But does a human form display

To those who dwell in realms of day.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da li ima smisla poceti danas menjati eko sistem marsa na primer, zato da bi za jedno 10.000.000 godine bili postignuti uslovi kao na zemlji, da bi ljudi mogli da zive na marsu? da ne ulazim u to sta ce biti sa ljudima za 10.000.000 godina.

 

Nema potrebe za time. Ali o tome ma temi o svemiru.

Bilo bi tupavo pokushavati da napravis kopiju zemlje u suncevom sistemu.

 

 

vreme protice sporije u referentnom sistemu koji se u odnosu na referenti sistem iz kog ga posmatras krece brzinom bliskoj brzini svetlosti. dilatacija vremena. bojim se da tu nema velike misterije.

 

Proticanje vremena zavisi od jacine gravitacije.

GPS, radi tako sto ima tim ljudi koji konstatno ispravlja i usladjuje vreme koje protice na satelitu, i na zemlji.

Ako mi ne verujes mogu da ti dam referentne likove, da to nije bas tako kako mislis.

 

Vreme protice sporije u prostoru izmedju zemlje i marsa. Nego na zemlji na marsu.

Produbi ajstajnovu teoriju. Moje znanje jeste povrsno ali ni tvoje nije puno obogaceno.

Sem sto se uklapa u mainstream povrsno misljenje koje su nam nabacali u skoli. Bez puno dubinsko objasnjenja. Nazalost.

Pa eto mozes da delujes u pravu nekom ko mnogo malo zna i zna samo ono sto mu je ispredavao neko u skoli.

 

http://www.youtube.com/watch?v=AwjSCQnx5lg

 

p.s. Zajebo sam se pisem sporije, pomera se brze u prostoru.

 

Stvarno bre Mladjo shta si ti imao iz fizike u srednjoj?

 

Ne uce puno o tome u srednjoj. Cak sta vise ne uce nista posebno o tome u srednjoj. Bar ne sa praktichnim razumevanjem.

Uglavnom traze da znash da izvodis formule i obrasce. No, prve dve godine dovoljan dva, treca i cetvrta dobar 3. Moram da naglasim da sam bio prirodno matematicki smer, pa je kod nas cetvorka iz fizike ili matematike bila jedna od vrh ocena.

i Vilijam je Blejk nije Blek.

A pesma je o ljubavi.

 

Jebiga greska u spelovanju.

Edited by Elitista u Povoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako mi ne verujes mogu da ti dam referentne likove, da to nije bas tako kako mislis.

 

'ajd' da vidim.

 

edit: teorija relativiteta se uci u IV razredu srednje skole, baj d vej.

Edited by feyd

Share this post


Link to post
Share on other sites

'ajd' da vidim.

 

edit: teorija relativiteta se uci u IV razredu srednje skole, baj d vej.

 

Imas link iznad. Kako orbita zemlje "benduje" time-space ravan.

Samim tim vreme brze prolazi.

 

I u 4 razredu gimnazije prirodno matematickog smera.

Edited by Elitista u Povoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovo: http://kjuric.fizika.org/RUNA/seminar/html/dilatacija_vremena_1.htm bi bio referentni link.

 

za youtube klipove imas thread, pa izvoli i deluj tamo.

daklem, literatura ili gtfo. alternativno: tits or gtfo.

 

I sta se ovde kaze sto je u suprotnosti sa onim sto ja kazem?

Ti pricas o brzini svetlosti ja o sasvim drugoj stvari.

 

 

Ajde da ti objasnim, posto neces da cujes. Vreme i prostor po ajstajnovoj teoriji su jedno te isto. @ strane iste kovanice.

Gravitacija je sila koja utice da se ta ravan vreme-prostor. Krivi.

Ako se krivi prostor krivi se i vreme. Drugim recima kada se vreme krivi ono se usporava.

Sto znaci da sto je gravitacija slabija vreme brze prolazi.

 

 

BRzina svetlosti apsolutno nema veze sa time. Direktne. Ti pricas o svetlosnom satu. Ja o prostor vreme hipotezi.

Ja ti dao klip mislio da ces lakse da shvatis no izgleda da sam se zajebao:

http://www.west.net/~ke6jqp/spacetime/spacetime.html

 

http://www.ws5.com/spacetime/

 

Have fun. I molim te, pre nego sto krenes da mi odgovaras sledeci put - procitaj sta pisem.

 

Brzina svetlosti je sasvim druga prica. Kada se nesto krece brze od brzine svetlosti ono izlazi iz ravni prostor vreme, pa je samim tim na 2 mesta u prostoru u isto vreme.

Edited by Elitista u Povoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samim tim vreme brze prolazi.

 

I sta se ovde kaze sto je u suprotnosti sa onim sto ja kazem?

 

na primer to da je dilatacija vremena pojava produzenja vremenskih intervala prilikom kretanja brzinama bliskim brzini svetlosti.

daklem, vreme sporije prolazi kada se kreces velikom brzinom (paradoks blizanaca).

 

s druge strane, sadrzaj linkova sto si dao jesu teze koje nisu dokazane ni logicki, ni matematicki (nisu cak ni matematicki modelirane), tako da ... jebi ga. takvih ti 80 teza mogu napisati kad budem imala malo vremena. a ti ces, naravno, slepo verovati i u to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

na primer to da je dilatacija vremena pojava produzenja vremenskih intervala prilikom kretanja brzinama bliskim brzini svetlosti.

daklem, vreme sporije prolazi kada se kreces velikom brzinom (paradoks blizanaca).

Dobro i kakve to veze ima sa onim sto ja pricam?

s druge strane, sadrzaj linkova sto si dao jesu teze koje nisu dokazane ni logicki, ni matematicki (nisu cak ni matematicki modelirane), tako da ... jebi ga. takvih ti 80 teza mogu napisati kad budem imala malo vremena. a ti ces, naravno, slepo verovati i u to.

 

Ne trazim ja da se meni veruje na rec. Vec gps- satelitu. POdacima, racunicama i ajstajnu koji ih je izveo i pretpostavio

For dummys. What On Earth Is Wrong With Gravity? [bBC 2008 - Horizon]

Sve je to lepo objasnjeno ovde: http://video.google.com/videoplay?docid=-421765295887486158&ei=xjLbSpeCL5jt-QbDhI31Bg&q=gravity+wrong#

 

daklem, vreme sporije prolazi kada se kreces velikom brzinom (paradoks blizanaca).

I brz prolazi ako se nalazish u prostoru sa slabijom gravitacijom.

 

a ako bash hoces da se zamaras sa matematickim dokazim ( posto ti prakticni nisu dovoljni )

Izvoli:

http://www.physforum.com/index.php?showtopic=19066

http://www.millersville.edu/~rumble/Math.422/space-time.pdf

Edited by Elitista u Povoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tvrdio si, klipane, 3 posta gore

 

Nisam znao da mora da se dokazuje nesto sto je vec provereno kao istinito. Niti sam znao da je moja tvrdnja nesto sto je vec dokazano kao istinito.

 

Learn. http://physics.suite101.com/article.cfm/gravity_and_general_relativity

 

JA JEBENO NE ZNAM STA TEBI NIJE JASNO KOD TOGA DA JE PROSTOR-VREME JEDNO TE ISTO, ISTA RAVAN. RAVAN KOJU KRIVI UTICAJ SILE PO IMENU GRAVITACIJA. SAMIM TIM MENJA OSOBINE PROSTORA I VREMENA JER IH JELTE KRIVI.

SAMIM TIM AKO TA GRAVITACIJA UTICHE NA ravnu PROSTOR VREME STO JE GRAVITACIJA SLABIJA TO VREME BRZE PROLAZI.

IMAS JEBENI DOKAZ U JEBENOM GPS- SISTEMU LJUDI KOJI RADE TAMO SU OBJASNILI U KLIPU. ALI NE JA TEBI MORAM DA DOKAZUJEM MATEMATICKI.

 

DERSU DODJI MOLIM TE POJASNI.

 

JA STAVRNO NE ZNAM KAKO DA UKROTIM ISKOMPLEKSIRANO ZENSKO STVORENJE ZELJNO DA POKAZE KOLIKO JE PAMETNO.

Isto kao sto ne znam ni da krotim ona derista od po 18 godina koja bi isto.

 

Jebote....

Edited by Elitista u Povoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

>.<

 

Tako kad nemas vise sta da kazes, kreni da teras na segu. Ne brini sreco, siguran sam da postoji znacajn broj likova ovde koji mnogo retko koriste glavu, a josh redje penis, pa ce rado da te podrze u tvom pravljenju face od same sebe.

Dao sam ti 15 linkova, insert iz kvalitetnog dokumentarca, ceo dokumentarac, primer gde se koristi ta hipoteza uspeshno. I sta ti hoces? Da ti izvodim matematicku jednacinu?

Jer to nisu tebi dovoljni dokazi?

 

Jasni dokazi kao dan, nit trazim da se MENI veruje na rec nit sta. I zajebi vise to da pravis od mene. Siguran sam da mnogi muskarci kod tebe cene TVOJ INTELEKT. To muskarci uvek cene kod zena.

I na kraju zasta, da je ne bi razumela isto ko sto ne mozes da skontas o cemu pricam jer konstatno pricas o sasvim drugoj stvari. Neka hvala.

Edited by Elitista u Povoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

'ajd' daj matematicku jednacinu, pleeze.

 

Kupi vibrator lakse ce da te zadovolji.

 

Koga ozbiljno zanima:

 

http://www.guardian.co.uk/science/2007/apr/15/spaceexploration.universe

 

Poprilichno kvalitetan link:

 

The theory explained

When Einstein wrote his general theory of relativity in 1915, he found a new way to describe gravity. It was not a force, as Sir Isaac Newton had supposed, but a consequence of the distortion of space and time, conceived together in his theory as 'space-time'. Any object distorts the fabric of space-time and the bigger it is, the greater the effect.

Just as a bowling ball placed on a trampoline stretches the fabric and causes it to sag, so planets and stars warp space-time - a phenomenon known as the 'geodetic effect'. A marble moving along the trampoline will be drawn inexorably towards the ball.

Thus the planets orbiting the Sun are not being pulled by the Sun; they are following the curved space-time deformation caused by the Sun. The reason the planets never fall into the Sun is because of the speed at which they are travelling.

According to the theory, matter and energy distort space-time, curving it around themselves. 'Frame dragging' theoretically occurs when the rotation of a large body 'twists' nearby space and time. It is this second part of Einstein's theory that the Nasa mission has yet to corroborate.

Edited by Elitista u Povoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Formula gravitacije jeste tacna..ali samo na zemlji...kada su prvi put racunali mesec uvek su dobijali loshe rezultate...i onda je uletela teorije relativiteta koja modifikuje samo formulu gravitacije...

 

i kapiram da si ti to napisao gore vec 20 puta..ali ne mozesh reci da nije tacna.

Edited by darthmoog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Formula gravitacije jeste tacna..ali samo na zemlji...kada su prvi put racunali mesec uvek su dobijali loshe rezultate...

i kapiram da si ti to napisao gore vec 20 puta..ali ne mozesh reci da nije tacna.

 

Za gravitaciju nije = nego priblizno jednako. Sto se gravitacije tiche. Ne znam kako je ko shvatio. Nisam rekao da je apsolutno netachna. Vec da daje priblizhno tachan rezultat.

 

i onda je uletela teorije relativiteta koja modifikuje samo formulu gravitacije...

 

Modifikuje mnogo toga o gravitaciji uopsteno. Po relativitetu gravitacija nije sila. Zato se toliko i razlikuje od ostalih sila (jake slabe nuklearne i elektromagnetne) i zato nam je toliko nejasna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kako radi GPS:

http://electronics.howstuffworks.com/gadgets/travel/gps.htm

 

zasto su potrebne korekcije:

In order for the distance information to be of any use, the receiver also has to know where the satellites actually are. This isn't particularly difficult because the satellites travel in very high and predictable orbits. The GPS receiver simply stores an almanac that tells it where every satellite should be at any given time. Things like the pull of the moon and the sun do change the satellites' orbits very slightly, but the Department of Defense constantly monitors their exact positions and transmits any adjustments to all GPS receivers as part of the satellites' signals.

 

 

mada, bilo bi super kad bi dersu napisao koju rec o ovome.. zanimljivo je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...