Jump to content

Dobri Isak


VoivodBG

Recommended Posts

Dobri Isak

 

Članovi benda:

Predrag Cvetičanin - gitara, vokal

Zoran Đorđević - gitara

Branko - bas gitara

Boban - bubnjevi

 

U gore navedenoj postavi, grupa Dobri Isak osnovana krajem 1983. godine. Nakon niza lokalnih nastupa po manjim klubovima i jednog home-made demo albuma, postava se razilazi tokom leta 1984. Nakon par meseci pauze, u jesen iste godine Predrag okuplja nove muzičare i grupa sa Milošem Miladinovićem na basu i Sašom Markovićem na bubnjevima nastavlja sa radom. Kako je u međuvremenu grupa Arnold Layne ostala bez nekolicine članova zbog odlaska u vojsku, Nenad Cvetičanin - Cepi, inače Predragov brat, prihvata poziv i postaje 1984-85. ravnopravni član grupe sa kojom snima album "Mi plačemo iza tamnih naočara" (SKC Niš kt-001). Ovaj album niški SKC, a time je ujedno, a time je ujedno i stvorena produkcija Studentkult, u kojoj se kasnije pojavio čitav niz značajnih izdanja (muzičkih i literarnih). Kasetu je distribuirao i ljubljanski ŠKUC, tako da se odštampanih 100 (u enciklopediji piše 1000 dok na kaseti čitko piše 100) primeraka veoma brzo prodalo na čitavoj teritoriji ex Jugoslavije.

 

Sa potpuno novim materijalom i duhom u bendu, želeći da zvuče onako kako bi Velvet Underground zvučao u osamdesetim, Dobri Isak se najpre predstavlja niškoj publici, da bi zatim nakon nastupa na Festivalu mladih Srbije u Knjaževcu1985, na kome je njihov nastup od strane novinara Novih omladinskih novina (NON) proglašen najboljim, bili pozvani na dane NON-a u Splitu, gde nastupaju u leto 1985. Neposredno nakon toga, bend odlazi u Skoplje gde u okviru Pozdrava iz Niša nastupaju sa još nekoliko niških grupa, da bi, ubrzo posle te svirke, u Skoplju ponovo bili gosti, ovoga puta na prvom samostalnom koncertu grupe Padot na Vizantija (jezgra onog sto je kasnije postalo Mizar pa Anastasija. Krajem godine sviraju na Festivalu rok bendova u beogradskom Domu omladine, a u prvoj polovini 1986 imali su dva značajna nastupa u Zagrebu. Najpre, marta u polufinalu, a potom maja, u finalu YU-Rock momenta (YURM), verovatno najznačajnijeg festivala alternativnog roka u ondašnjoj Jugoslaviji. Inače finale festivala održano je na tadašnjem Trgu republike, a osim njih nastupile su i grupe: Let 2 (kasnije Let 3) iz Rijeke, Oktobar 1864 iz Beograda, Mizar iz Skoplja i dve lčokalne grupe.

 

Poslednji nastup grupa Dobri Isak održala je juna 1996. u niškoj Sinagogi uz goste, grupe, Arnold Layne iz Niša i Mizar iz Skoplja. Nakon ovog koncerta, grupa se sporazumno razišla i nakon toga se nije više okupljala.

 

Predrag Cvetičanin je aprila 1988. godine u iѕdanju SKC Niš objavio knjigu pod naslovom Svetla u podrumu duše (prevodi pesma grupe Joy Division). Trenutno radi kao profesor sociologije na Filozofskom fakultetu.

 

(pokupljeno iz "Enciklopedija Niškog Rock 'n' Rolla 1962-2000", Vladan Stanojević; sa nekoliko ispravki)

 

 

 

Dugo ocekivani dan stize.. Polovinom naredne nedelje izlazi dugoocekivano reizdanje albuma sa bonus pesmama

 

REIZDANJE / REISSUE CD (PMK, 2009)

DOBRI ISAK "Mi placemo iza tamnih naocara" CD / booklet (pmk017)

 

01. Ona se igra nozem

02. Sinoc si sanjao da si pas

03. Mi placemo iza tamnih naocara

04. Cekamo te (na istom mestu)

05. Ja znam da cu propasti

06. Feniks

07. Plakati su ikone

08. Dozvoli mi da ostanem u tvome krevetu

09. Mrzim te

10. Tu u uglu (tada sam te poslednji put video)

 

Bonus tracks:

11. Mi placemo iza tamnih naocara (verzija iz Markizove sobe)

12. Ona se igra nozem (verzija iz Markizove sobe)

13. Kad nisi mlad (verzija iz Radio Nisa)

14. Helen Keller

15. I Isus nosi vunene rukavice

16. Cudna kuca

17. Filmovi

 

PMK RECORDS

http://www.myspace.com/pmkrecords

 

pmkrec©yahoo.com

 

1259312520_69_FT17544_dobriisaksmall_.jpg

1259312551_69_FT17544_dobriisak2_.jpg

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

didrugoizdanjesmall.jpg

 

IZAŠLO JE DRUGO IZDANJE! / SECOND EDITION IS OUT NOW!

 

DOBRI ISAK "Mi placemo iza tamnih naocara" CD / booklet (pmk017)

Official discography 1983-1986

 

U 150 primeraka, sa crvenim logoom, na crnim diskovima!

In 150 copies, with red logo, on black cds!

 

PMK RECORDS

http:​/​/​www.​myspace.​com/​pmkrecords

pmkrec@​yahoo.​com

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 years later...

MI PLAČEMO IZA TAMNIH NAOČARA

 

 

sreda, 27. jun 2012. u 19:00

DOB//Tribinska sala

Promocija projekta Digitalna arhiva grada Niša & projekcija filma "Mi plačeno iza tamnih naočara" Velimira Stojanovića i Marijana Cvetanovića

Govore: Predrag Cvetičanin, urednik Digitalne arhive Niša i koordinator projekta "Zlatni rudnik" - nekadašnji pevač i gitarista grupe "Dobri Isak", Velimir Stojanović i Marijan Cvetanović, autori filma "Mi plačemo iza tamnih naočara"

 

http://www.domomladi...tamnih-naocara/

 

[/youutbe] Edited by Runner

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 9 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...