Jump to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

yumetal.net forum

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

comment_2693570

recenzija NOCTURNE MAGAZINE/WEBZINE

 

Treći album za beogradski sastav NADIMAČ, što je i prirodno, donosi nam najveću količinu zrelosti, kako u koncepcijskom i izvođačkom, tako i u tekstualnom smislu. Uvodnim rečenicama iz filma „God Bless America“, odnosno monologom glumcaJoel-a Murray-a („Everything is so cool now, I just want it all to stop. No body talks about anything....“), momci nam pokazuju put kojim ide ovaj novitet i, uz ponuđenu razaračku muziku i izvedbu, shvatamo da naslov albuma nije mogao biti bolji.

Šta više, tekstovima se Nadimač nameće kao veoma kritički nastrojena grupa ljudi, upirući prstom u sve ono što truje naše društvo, jasno pokazujući koliko, individualno i kolektivno - stagniramo, odnosno propadamo. Svi znamo da je malo domaćih sastava koji nastupaju bez dlake na jeziku, pogotovo maternjem je li, čime„Nejebanježivesile“ još više dobija na značaju, obezbedivši i socijalni i politički karakter. Naravno, to ne znači da ostajemo uskraćeni za karakteristični humor i očekivanu satiru, nego da je bend uspeo da produbi sopstveni svet, verovatno nadajući se da će tim potezom uspeti da probudi nešto veći broj ljudi. Potez koji svakako treba pozdraviti i koji zavređuje poštovanje, a bogme i budi nadu da nije sve izgubljeno zbog naopakog sistema vrednosti koji vlada ovim prostorima bezobrazno dugo vremena.

Najbolje od svega jeste to što Nadimač napreduje i u izvođačkom smislu. Pesme na novom albumu imaju prilično kompleksnu osnovu, prosto zatrovanu jednostavnim, a odličnim rifovima, s tim da npr. bas linije igraju do sada najvažniju ulogu. Zbog svega što dolazi iz muzičke industrije, nekako smo naviknuti da ne čujemo „bespotrebne“ bas deonice – srećom, ova ekipa se nikada nije oslanjala na trendove, pa tako imamo prilike ne samo da čujemo bas gitaru, nego da je i osetimo kako dolikuje – zvučnici nam jednostavno podrhtavaju od silnih naleta, a neretko možemo čuti i prave bravure na tom četvorožičanom instrumentu. Slična priča važi i za bubnjeve, gde se izbegavaju standardi i kalupi, koji su dosadili i najtolerantnijim fanovima, čime album dobija na svežini, iako je ovde reč o stilovima koji su poodavno utabani u muzičkim stazama.

Ipak, većina nas voli najtvrđi zvuk upravo zbog gitara i vokala, dvojca koji uNadimaču od početka važi za najubedljiviji segment, a koji je na „Nejebanježivesile“doveden do gotovo najvišeg standarda. Usijani rifovi se kreću od thrash udaraca, preko speed rezanja, pa sve do HC/punk/grind uboda, dok se razmišljalo i o prostoru za mahom brze i lude solaže. S druge strane, vokalni deo priče takođe je razgranat, a sveprisutan, čime je album profitirao na višestranosti i zaradio krajnje dinamičan duh, što je prioritet kod ovakvih bendova, odnosno izdanja. Ipak, bez obzira na ovo očigledno seckanje, činjenica je da na novitetu Nadimač možemo doživeti samo kao ubedljivu celinu, s pravom nadrndani kolektiv, veoma živi organizam, s kojim se ne biste baš lepo proveli ukoliko biste mu stali na put.

Upravo zbog toga, kada čujemo bilo koju pesmu sa albuma, shvatamo o kakvom biseru je reč, a da je situacija zapravo takva da najvišu tačku percepcije dosegnemo samo kad ga slušamo od početka do kraja. Iako će svako ponaosob imati nekoliko favorita (što se mene tiče, to su „Crna Reka“, „Grupna Terapija“, „Smrt Autoriteta“ i „Grad ispod Grada“), prava snaga izdanja leži u celini. Ta celina je oštra, direktna, žestoka poput iznenađujućeg šamara, koji je pritom i pravičan.

Naravno, ovo što radi Nadimač nije za svakakoga, ali verujem da će ovim izdanjem mnogim skepticima otvoriti oči. No, za mnoge će njihov stil i dalje ostati „najobičnija buka“, nešto što neće uspeti da razumeju na pravi način, ali to ne treba da nas čudi, kada znamo koji izvođači i kakvi žanrovi su najslušaniji kod nas. Međutim, „Nejebanježivesile“ ima potrebnu dozu samosvesnosti, produkciju kojom će i čistunci biti zadovoljni, kao i određenu crtu u karakteru koja se danas retko sreće, a to je iskrenost. Naposletku, ovde je reč i o bendu koji ima ono što mnogi nemaju, a prave se da imaju, pa je i prirodno da objave album kakav im i pristaje – sa mudima. Jedino što će Nadimač ovim izdanjem da vas šutne pravo u vaša. Ako ih imate uopšte.

Autor: Boban Pantoš

Ocena: 8/10

Edited by Speed_Dead

  • Replies 2k
  • Views 213.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • pa čovek je lepo pitao     I onda ti na to odgovaraš     i kad ti čovek stavi sliku ti odgovaraš:     I nakon toga ti i ovaj Drogarato govorite kako je tip failao a ti si taj koji je fail

  • Fapril ethereal
    Fapril ethereal

    pozdrav za grupu Nadimac i njihove fanove  

  • Speed_Dead
    Speed_Dead

comment_2693578

Šta više, tekstovima se Nadimač nameće kao veoma kritički nastrojena grupa ljudi, upirući prstom u sve ono što truje naše društvo, jasno pokazujući koliko, individualno i kolektivno - stagniramo, odnosno propadamo.Ocena: 8/10

 

колико знам, Надимач има овакве текстове од првог албума

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
comment_2727112

Hvala svima na podrsci sinoc !!! Evo galerije slika - http://nocturnemagaz...mladine-beograd

 

1911736_743486459004161_1632366288_n.jpg

 

Kako se meni ćini,publici uopšte nije jasno gdi se zatekla...najveća podrška je deluje mi ovaj što drži mikrofon,kao nešto baca ruke...i vidim ovog s pesnicom u prvom redu,što sigurno viće ovoj dileji što je uzeo mikrofon: ''siđi s bine,smaraaaš!oćemo da gledamo bend!''

comment_2727144

Kako se meni ćini,publici uopšte nije jasno gdi se zatekla...najveća podrška je deluje mi ovaj što drži mikrofon,kao nešto baca ruke...i vidim ovog s pesnicom u prvom redu,što sigurno viće ovoj dileji što je uzeo mikrofon: ''siđi s bine,smaraaaš!oćemo da gledamo bend!''

 

Jbg kad niej bilo "pravih bendova koje ti volis"

Npr...

"GRIVA, BANE I GARAVI SOKAK, ANAL VOMIT,AURORA BLACK,TROPICO BAND"

drugi put

comment_2727323

Jbg kad niej bilo "pravih bendova koje ti volis"

Npr...

"GRIVA, BANE I GARAVI SOKAK, ANAL VOMIT,AURORA BLACK,TROPICO BAND"

drugi put

 

Sine, Tropico Bend,kad svira,trese se i ori cela hala sa svim prisutnim unutra,ovde koliko vidim,suva statika.

comment_2727567

pa kad gledas iza monitora

dodji nekad na neki koncert pa ces da vidis sta je centrifuga

 

to što se ti sine zajebavaš sa vratom,ja da ti kažem u 40 godina,ima da patiš od okoštavanja.

da bi bio corpsfisher ili koripićkatejlor,jedi spanać.

 

realno,mogo bi malo da zameniš pivo s tegovima.ako nemaš kinte za tegove,jebi ga,20 dvolitri,napuniš vodom,uvežeš,rasporediš u obe strane,tutneš iza vrata,i cepaj!ćućanj ovo-ono,riba ti glabunja u pauzama itd.

 

ovako,od te tvoje centrifuge,sine,ako nastaviš tako,odoše ti remenice za pogon bubnja u kurac!odoše!

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

Recently Browsing 0

  • No registered users viewing this page.

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.