Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

E ljudi aj malo pomoci - a pogotovo od tebe Secracone:

 

treba mi bass gitara za tezge, ito neka sa dobrom aktivnom elektronikom, da moze bass da se ubode direkt u mixer i kraj.

Naravno, pojam za to su Warwick bass gitare, ali mi trenutno ne ulaze u cenovni rang budzeta kojim raspolazem (500-550e).

Bio sam u Artistu, i kao aj da probam Spectore koje imaju tamo...

 

Spector Legend 5 (55 hiljada din) - lepo masivno telo, dva EMG HSS magneta, mast, moze da se napravi dobar slap tone, i sve to. Ja mislim da je opravdana cena, ali ipak je to ~700e.

Spector Custom 4 (68 hiljada din) - masivan, natural finish, dva EMG HZ magneta, zlatan hardware, ima onaj jedan spratni potenciometar na EQu, cini mi se za treble. Prelep "crispy" treble, sve puca kad se svira slap-pop, lepa gitara. Al opet, to je ~850e.

Blade B1 Tetra (48 hiljada dinara) - Swiss kopija Fender Jazz Bassa, odlican zvuk, ima sa zadnje strane mali shraf koji se podesava za mid boost (0-14dB) i kada se na preampu bass podigne klik-klak potenciometar, midle se boostuje za vrednost koja je podesena. Ali, nema dovoljno dobar signal da bi se bolo direkt u mixer.

 

...i tako... krenem ja dalje gradom...

 

Svratim u Notu, posto znam da ekipa ima RockBass by Warwick; gitara koja se od warwicka (uslovno) razlikuje samo po kvalitetu drveta, inace imaju iste bridgeve, magnete i civije. Nisu imali ni jedan u prodavnici, ali mi je javljeno da u Beogradu imaju Steamer Standard (30ak hiljada) i Steamer LX (39k din). Ali neshto mi se ne dopada ideja da kupim rockbass...

 

...i taman krenem kuci, kad se setim....

 

Aj do apollo centra u Mix Music - da vidim ono shto je Secracon kupio - Ibanez ATK bass. Udjem ja tamo, Nesha probava MM Luke model, okrenut naopacke, njemu svojstven stil sviranja :) I voila, ima u radnji jedan ATK300, tamno plave boje cini mi se. Uzmem ja da ga probam, kad ono....

....

:twisted:

Znaci sustaina koliko oces, EQ odlican, odusevljen sam magnetom od 3 coila, simpaticno ruzan, onako vintage, ma ljubav na prvi pogled.

Cena mu je 45.000,00 dinara, shto mislim da je ok cena za ovu gitaru.

 

E sad, da li je ovo moje razmisljanje tacno - Secracon je snimao on samplove (prvo quiz za pogadjanje, pa onda i guv'nor) preko line in-a, shto mu ga dodje isto da ga je zabo u mixer -> shto znachi (buduci da mi se svidelo kako zvuci) mora dobro da radi bass---->mixer varijanta?

 

...al sam se raspisao....

 

Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ček' . Ne skontah tačno šta si zapravo hteo da pitas :uhoh:

 

Koliko mozes da izdvojis tacno za bass?

 

Ja mislim da je od svega sto si naveo najbolji izbor ATK. Odusevili su me snimci koje je Secracon postavio ovde.

 

RockBass sam imao prilike da sviram, i meni se licno ne dopadaju uopste (ali opet sve je individualno mozda se nekome bas svidja taj zvuk). Nekako im je mnogo mutan ton, nije definisan...bar se meni tako ucinilo :unsure:

 

Ako imas pare za ATK uzmi njega, verujem da neces pogresiti.

Ali bih ti savetovao da ponovo pogledas sta sve ima u radnjama od bass-eva sa aktivnom elektronikom. Nemoj se zaletati.

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

treba mi bass gitara za tezge, ito neka sa dobrom aktivnom elektronikom, da moze bass da se ubode direkt u mixer i kraj.

Svaki bass možeš da ubodeš direkno u mixer. Podesiš gain, i "Vozi, Miško". Treba ti samo DI box da se podesi impedansa, a to tonci imaju.

Aktivan bass fakat jeste bliže nekoj linijskoj impedansi, pa kontam da je to ono što tražiš.

Pre no što nastavim bih ti preporučio rešenje od 3000 dinara, tojest Behringer BDI21, koji je kopija Sansamp Bass Driver DI-a (i skoro za jednu nulu jeftiniji). DI box sa speaker simulatorom. Preko toga možeš direkt u mixer, zvučaćeš super, kao sa pojačala, a i impedansu ti sredi.

No, tvoje pitanje se nije ticalo direktno toga, pa ću sad preći na ostalo, ovo je bilo čisto da te podsetim i na tu opciju.

EMG HZ

Batali. Pasivan EMG mi je nekako kao bezalkoholno pivo, isključene pokretne stepenice, seks bez partnera...

EMG najviše opravdava svoju reputaciju samo u aktivnim varijantama, a za pasivne su ti i dalje tu DiMarzio, Seymour Duncan i ta bratija...

spratni potenciometar na EQu, cini mi se za treble.

Dual potenciometar? To najčešće radi ovako: onaj unutrašnji deo je jačina date frekvencije, a spoljašnji određuje tu frekvenciju. Što znači ako je unutrašnji na nuli, onda ni spoljašnji nema efekta. Spoljašnji varira od "basovi" do "visoki", a unutrašnji od "smanjeno" do "napanjeno", dakle ako si odvrnuo oba, praktično si mu otpanjio visoke. Ako zavrneš oba, zavrnuo si mu basove. Ako spoljašnji ne diraš, onda onaj unutrašnji (viši) reguliše srednje.

To se zove parametrički EQ.

RockBass by Warwick

Made by kinez. Batali i to. Niskobudžetna varijanta. Nešto kulturnija od raznih Fenderovih, Ibanezovih i Yamahinih kineza, ponekad se omakne i neki sasvim pristojan komad, ali za 500 jura već možeš o lepšim stvarima da razmišljaš.

Aj do apollo centra u Mix Music - ... I voila, ima u radnji jedan ATK300, tamno plave boje cini mi se.

Crn je.

Meni je trebao 5-žičani pa iz tog razloga nisam kupio taj komad, inače bass je strava. Da imam toliko para viška, kupio bih i taj. Lepše izgleda u 4 string varijanti.

Znaci sustaina koliko oces, EQ odlican, odusevljen sam magnetom od 3 coila,

Onda su mu menjali bateriju verovatno, jer je kad sam ga ja krajem prošle godine isprobavao, mi se učinilo da je baterija na izdahu...

EQ je čudo. Ok, ja nikada do sada nisam imao 3-pojasni EQ na bassu, pa je moguće da se oduševljavam mlakom vodom, ali je zaista koristan. U velikoj većini slučajeva mi stoji na nuli, i taman pomislim da je taj EQ suvišan kad mi legne k'o budali šamar nekad...

Taj ATK 305 je Karlov omiljeni instrument u radnji inače.

simpaticno ruzan, onako vintage, ma ljubav na prvi pogled.

Eh, sad se setih Lauren Brice :mrgreen: , "umetnice" iz prve polovine devedesetih...

Ili Kaitlyn Ashley... :mrgreen:

 

No da se ja vratim na temu. Sa ATK može da se skine maska skroz, jer je ukrasnog karaktera, ne pokriva ništa, a taj crni mislim da sasvim lepo izgleda bez maske, pa imaš i tu jednu dodatnu opciju što se izgleda tiče.

Ima tamo u Mixu još jedan bass, koji je negde oko 60 000 hiljada. Zvuk mu je fantastičan. Definitivno bih uzeo taj bass da sam imao toliko para, i da nema najružniju glavu koju sam u životu video. Reč je o nekom Roadgear bassu ili tako nešto. Mislim da je RD 905. Atkivan takođe. Probaj obavezno. Ako možeš da svariš onu rugobu od vrata (glave), taj bass je fenomenalan. Meni su ta dva šamara (veća cena, i najružija glava na svetu) bila dovoljna da ne kupim taj bass, ali su mi to i jedine zamerke.

 

Za te neke pare oko 500-600 evra ne znam ništa uporedivo u gradu, no podvlačim da nisam ni išao od marta meseca u razgledanje.

Toplo ti preporučujem da ako je ikako moguće pazariš 5-žičani. Uštedećeš sebi mnogo menjanja žica, raštimavanja, preštimavanja. Time ATK 300 otpada, ali možeš ih pitati mogu li da naruče 305, i za koliko stiže. Ni Karlo ni Neša nisu u fazonu "selling bullshit", dakle reći će ti da li to ima smisla naručivati. 305 je 48000 dinara ili tako nešto, ali je najavljeno generalno poskupljenje.

U Noti (opet naglašavam: u martu!) nije bilo NIČEGA vrednog tih para na ceduljici.

 

Secracon je snimao on samplove (prvo quiz za pogadjanje, pa onda i guv'nor) preko line in-a, shto mu ga dodje isto da ga je zabo u mixer

Da. Štekao sam se direkt u "instrument input" na kartici, što ti dođe kao da sam uzeo neki suvi DI-box, i preko njega se štekao u Line in. Školski, što s'ono kaže.

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uopšteno rečeno, em je Google jedne divna korisna stvar, em je pronaći već postojeće odgovore na već postojećoj temi izraz poštovanja prema onima koji odvajaju i odvajali su vreme da odgovore na slična pitanja!

 

Pozz

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaki bass možeš da ubodeš direkno u mixer. Podesiš gain, i "Vozi, Miško". Treba ti samo DI box da se podesi impedansa, a to tonci imaju.

Aktivan bass fakat jeste bliže nekoj linijskoj impedansi, pa kontam da je to ono što tražiš.

Pre no što nastavim bih ti preporučio rešenje od 3000 dinara, tojest Behringer BDI21, koji je kopija Sansamp Bass Driver DI-a (i skoro za jednu nulu jeftiniji). DI box sa speaker simulatorom. Preko toga možeš direkt u mixer, zvučaćeš super, kao sa pojačala, a i impedansu ti sredi.

No, tvoje pitanje se nije ticalo direktno toga, pa ću sad preći na ostalo, ovo je bilo čisto da te podsetim i na tu opciju.

 

Prvo, moram da kazem da sam SVE probao - a taj DI box je bio jedna od prvih stvari sa kojima sam se susreo na tezgi - negde novembar prosle godine, club "Adresa" u Modeninoj ulici. Taj DI box mi bash nije radio posao.

Jednom sam slucajno pregledao sajt Sky Musica, i naidjem na Ampeg Tube DI, znaci direct injection sa lampom u sebi, i umesto cene, jel, pishe call.

Nazovem ja, pitam jel imaju to i to... A ovaj "Mi smo to imali?!"

E reko super.

 

No da se ja vratim na temu. Sa ATK može da se skine maska skroz, jer je ukrasnog karaktera, ne pokriva ništa, a taj crni mislim da sasvim lepo izgleda bez maske, pa imaš i tu jednu dodatnu opciju što se izgleda tiče.

Ima tamo u Mixu još jedan bass, koji je negde oko 60 000 hiljada. Zvuk mu je fantastičan. Definitivno bih uzeo taj bass da sam imao toliko para, i da nema najružniju glavu koju sam u životu video. Reč je o nekom Roadgear bassu ili tako nešto. Mislim da je RD 905. Atkivan takođe. Probaj obavezno. Ako možeš da svariš onu rugobu od vrata (glave), taj bass je fenomenalan. Meni su ta dva šamara (veća cena, i najružija glava na svetu) bila dovoljna da ne kupim taj bass, ali su mi to i jedine zamerke.

 

Ne mogu ni ja da svarim Roadgeara.. Tako da nishta od toga ;) Definitivno sada vijam natural finish za ATK!

 

Za te neke pare oko 500-600 evra ne znam ništa uporedivo u gradu, no podvlačim da nisam ni išao od marta meseca u razgledanje.

Toplo ti preporučujem da ako je ikako moguće pazariš 5-žičani. Uštedećeš sebi mnogo menjanja žica, raštimavanja, preštimavanja. Time ATK 300 otpada, ali možeš ih pitati mogu li da naruče 305, i za koliko stiže. Ni Karlo ni Neša nisu u fazonu "selling bullshit", dakle reći će ti da li to ima smisla naručivati. 305 je 48000 dinara ili tako nešto, ali je najavljeno generalno poskupljenje.

 

Cekaj, kako cu sebi ustedeti menjanje zica ako uzmem 5ozicu?

Shto je najavljeno generalno poskupljenje?

 

U Noti (opet naglašavam: u martu!) nije bilo NIČEGA vrednog tih para na ceduljici.

To je zato shto su otvorili 2 radnje u Beogradu, i vode se sledecom politikom - nece da u svim radnjama bude sve isto, nego jedna fura gitare, druga basseve, treca bubnjeve itd.

 

Ugl hvala puno na odgovoru!

 

Cheerz! :pivopije:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što uopšte uzimaš DI kada imaš onog rek beringera? Ako te mrzi da ga vucaraš traži od Dejanca njegov najobičniji DI koji verovatno skuplja prašinu kod nas u Futogu, a mogu ti i ja pozajmiti svoj za svirke.

Nego jel prodaješ Pivija? Možda imam par kandaidata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što uopšte uzimaš DI kada imaš onog rek beringera? Ako te mrzi da ga vucaraš traži od Dejanca njegov najobičniji DI koji verovatno skuplja prašinu kod nas u Futogu, a mogu ti i ja pozajmiti svoj za svirke.

Nego jel prodaješ Pivija? Možda imam par kandaidata.

 

Ne uzimam DI, a V-Amp ima DI u sebi, ugl Vamp radi posao - ali mi je jako sinteticno.

Prodavacu ga, ali poslednjeg, imam josh pre toga da se reshim vampa, marshalla (30w, combo, zlatan, 1x12") pa tek onda gitare ;)

Sad smo radili za Mercator neke svirke, preproshli weekend u Bgu, proshli u Subotici, 2+2 dana - paz' sad - 7-8 pesama po nastupu za 30e po nastupu. LoL.

 

Ko mi to shmeka gitaru, i koliko para oce da da?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Definitivno sada vijam natural finish za ATK!

Meni lično je crni lepši. Ovaj moj je natural, btw, bio jedini. Kad mu skinem masku, deluje veoma nedovršeno i nekako nikako. :)

...tako da ga sviram sa maskom.

Cekaj, kako cu sebi ustedeti menjanje zica ako uzmem 5ozicu?

Manje ćeš spuštati štimove na kojekakve varijante kad ti zatreba neki duboki Eb ili D, samim tim ćeš ih manje uništavati. A da ne pominjem kompletna preštimavanja i menjanje žica na deblje zbog nekog dubljeg štima.

Meni je već jako dosadilo ono "mi smo na D", "mi smo na D#", "mi smo na C", "mi smo na H".

Ovako je "Fakju, ja sviram iz pozicije!"

U stvari serem, i dalje imam basseve koje držim na kojekakvim štimovima, ali mi je 5 string neka najuniverzalnija varijanta.

Shto je najavljeno generalno poskupljenje?

Zato što nisu korigovali cene još od doba kad se Sfinga gradila. Mada, sad je evro opet relativno nisko, za razliku od onda kad sam ja tu informaciju o eventualnom poskupljenju dobio, pa je moguće da im se sad ni ne žuri. Nemam pojma...

 

 

 

Cheerz! :pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni lično je crni lepši. Ovaj moj je natural, btw, bio jedini. Kad mu skinem masku, deluje veoma nedovršeno i nekako nikako. :)

...tako da ga sviram sa maskom.

A ne, ovaj natural ima neki vintage feel, definitivno mi je to best choice - a i lepshi mi je sa pickguardom ;)

 

Manje ćeš spuštati štimove na kojekakve varijante kad ti zatreba neki duboki Eb ili D, samim tim ćeš ih manje uništavati. A da ne pominjem kompletna preštimavanja i menjanje žica na deblje zbog nekog dubljeg štima.

Meni je već jako dosadilo ono "mi smo na D", "mi smo na D#", "mi smo na C", "mi smo na H".

Ovako je "Fakju, ja sviram iz pozicije!"

U stvari serem, i dalje imam basseve koje držim na kojekakvim štimovima, ali mi je 5 string neka najuniverzalnija varijanta.

Pogledaj pre par mojih postova - treba mi bas za tezge (zapravo je ovo jedini vid svirke kojim se trenutno bavim), a tezgam(o) iz E, a cisto sumnjam da ce se neshto promeniti sledecih 981623 godina ;) Naravno, uvek mogu da sviram "iz pozicije", a ako zafali 5 zica, e jebiga, pravim harmoniju sa vishim tonovima.

 

 

 

Cheerz! :pivopije:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, upravo sam dosao sa MM-a! L00dilo! Bilo je do jaja. Najbolji koncert na kome sam bio u poslednjih par godina. Razvalili su totalno. Markus je dosao u nesto umanjenoj postavi i to sa likovima koji nisu njegov uobicajeni bend. Stavise, od uobicajenih clanova, nije bilo nikoga. Clanovi ekipe su Alex Han - dvadesetogodisnji saksofonista, Frederiko Penja - klavijature i J.T. - bubnjevi (ne znam za sta je skracenica). I naravno Marko Mlinar na basu. Svirao je skoro dva sata, i dvaput je izlazio na bis. (Srpska posla - plate muzicaru festivalsku svirku, a naprave koncert :)) Od stvari svirao je Frankenstein, Tutu, Power, uobicajene njegove stvari. I jednu obradu od stevie Wonder-a. Jednom recju, bilo je odlicno. Jos uvek ne skidam osmeh sa lica.

 

Za kraj, jedna random hi res slika (nije sa koncerta u SC):

2625622742_ef86226235_b.jpg

 

Jel bio neko od vas?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inace kako vam se cini ovaj zvuk

 

http://www.youtube.com/watch?v=qNJA4YvaDC0

 

Mene je prijatno iznenadio, ima jeedan ovakav u Mitrosu, zvuci do jaja, da ne poverujes da to nije Fender

 

Pa sad - opcionalno to nije 7ender.

Nego da ostavimo administrativne stvari sa strane.

Kao prvo, ne svira natpis na headstocku muziku, vec gitara - shto se, kao recimo ovde, pokazalo da ovaj Squier radi bolje od 7endera Mexico, iako kosta tacno 2x manje. Ugl, kazu ljudi, da ako sa ovog Squier Vintage Modified skinete ovaj bridge, stav'te Badass II i neke malo 7enderastije magnete, imate odlicnu gitaru.

 

Neznam kakav je onaj komad koji stoji u mitrosu, ako je neko probao neka javi.

 

Josh malo videoa: http://uk.youtube.com/watch?v=fTSN0gxD8fc&...feature=related

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, upravo tako. Gitara zvuci do jaja,, vrat je fenomenalan, i stvarno jedina stvar koju preporucuju po stranima forumima je da se zameni bridge sa nekim badass II i zbuce neki EMG ili SD magneti i gitara je zmajcina. A i ovako definitivno bolje zvuci nego Fender mexikanac ..... sve pohvale za Squier ............ inace cena u MItrosu je oko 32.000 ili ti 400 eur ....... mislim da se definitivno isplati

 

Pazi ovo

 

http://uk.youtube.com/watch?v=JG7eMGrdwK8&...feature=related

 

stvarno zvuci odlicno

Edited by Routasydän

Share this post


Link to post
Share on other sites

400+200+100tinak eur (eventualno + ruke) = 700 eur..

 

za te pare moze da se kupe mnogo ozbiljnije i profesionalnije sprave....

 

ali bolje svirati taku nego nesto ozbiljnije :) :) :) :)

da me neko ne shvati pogresno.. u ironicnom smislu!!

 

btw... kad se prica o youtube-u.. evo nesto mozda ovako

 

http://uk.youtube.com/watch?v=3f35NVX_PU0

 

bas + efekti + crnja!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

400+200+100tinak eur (eventualno + ruke) = 700 eur..

za te pare moze da se kupe mnogo ozbiljnije i profesionalnije sprave....

 

ali bolje svirati taku nego nesto ozbiljnije :) :) :) :)

da me neko ne shvati pogresno.. u ironicnom smislu!!

 

btw... kad se prica o youtube-u.. evo nesto mozda ovako

 

http://uk.youtube.com/watch?v=3f35NVX_PU0

 

bas + efekti + crnja!!!

 

Na primer.....?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Badass II

Leba vam, a je li iko od vas iskusio u praksi to famozno ogromno poboljšanje u zvuku koje Badass pruža?

 

Mogu felne od poršea i na stojadina...

Ja lično mislim da je niti stojadin sa poršeovim felnama bolji od običnog, niti je porše bolji auto od stojadina zbog tih felni koje ima...

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...