Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

pazi ovako:

simbolika zvona: odvraca zle duhove.Koristilo se pri otvaranju zastitnog KRUGA, koji je osnovni deo paganskih rituala. Kadjenje je postojalo jos odaaavno, jer se vezuje za PROCISCENJE RITUALNOG PROSTORA, ne samo u hriscanstvu, vec prvobitno u paganskoj religiji koja mu je prethodila.

Nisu sve paganske religije zasnovane na pukom zrtvovanju, te ni u tom slucaju oltar nije obavezno i zrtvenik.

kad smo vec kod zrtvovanja, gde su koreni prinosenja zrtve u vidu hleba i vina (Hristovo telo i Hristova krv), nego u predhriscanskim ritualima prinosenja darova bozanstvima?

 

svaki paganski bog je jedan aspekt Vrhovnog Boga.

Svaki hriscanski svetac je jedan aspekt hriscanskog Boga.

Ilija Gromovnik iilti Perun, nije li suvise ocigledno?...ili se radi o slucajnosti?

 

ono sto zelim da kazem je da hriscanstvo nije originalna religija, vec da svaki obicaj ima korene duboko u prvobitnoj religiji i to se ne moze osporiti.

 

slazem swe sa tobom...

ima mnogo slicnosti izmedju staroslovenske religije i pravoslavlja...

to je tako iz prostog razloga sto je nemoguce doci u narod i pokusati iz korena promeniti njhovo visevekovno verovanje...

tadasniji propovednici su morali da rituale starih slovena delimicno zadrze, delimicno izmene, a minimalno novih da uvedu...

 

da nisu tako radili, malo ljudi bi prihvatilo tu novu religiju

 

Na kraju krajeva, svaka religija koja tezi vrhunskom dobru se, u samoj sustini, svodi na isto, pa zasto bismo se onda delili na hriscane, budiste, pravoslavce, katolike, blabla...jednostavno, postoje vernici i nevernici i to je to.

 

to je tacno, ali svaka ta religija nosi u sebi nesto drugacije sto budale (vecinom ekstremisti kao siptari (ne mislim na sve albance), velike srbende i jos neki-da ne nabrajam) tumace kako hoce i onda zele da idu u rat za "casni krst", pizde materine... isto to rade i neki muslimani, ni islam ne uci da treba da se ide u rat za oruzijem, ali opet kazem budale=ekstremisti, to tako tumace...

isto to su radili i katolici (ali tu su i pravoslavci ucestvovali) iduci u krstaske ratove...

 

ali opet ta religija sluzi da intelektualno slabijim ljudima objasni stvari koje ovi ne mogu da shvate svojim razumom, i da ih drzi u nekoj vrsti pokornosti...

ne kaze se za dzaba: popovi, crkveni lopovi... ima tu istine... :evotigana:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

da li je tako? :no:

 

cekaj, ajde da se vratimo u malo dalju istoriju?

sta se desavalo sa nevernicima?

vesani su, spaljivani...

 

komsija je mogao da kaze da si neka vestica, i da te bez ikakvog objasnjenja spale...

 

u srbiji su nekad proganjani nevernici, i sad je tako!

 

lepo vam vasa vera kaze: ne ubij!

a ovamo velike srbende i veliki pravoslavci hoce da idu na kosovo da pobiju i proteraju albance misleci da ce time nesto postici!

 

ne postoji poslusnost! da se hriscanstvo oslanjalo na poslusnost ne bi opstalo i ne bi bilo ovoliko prosireno!

 

ono se kroz istoriju (bar poslednjih 600-700 godina) oslanjalo na odrzavanje pokornosti vernika...

 

zasto smo i mi primili to hriscanstvo? iz puke koristi! ni zbog cega drugog! samo da bi smo dobili positicku i vojnu zastitu i odrzali samostalnost (zasto smo primili hriscanstvo sa istoka a ne sa zapada? jer verovatno ne bi smo zadrzali samostalnost u tom slucaju, Vizantija nam nije bila tako blizu i bio bi joj problem da nas prakticno anektira...)

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad macke nema, misevi kolo vode. U ovom slucaju zna se na koga mislim da je macka. Nadam se da je sa mackom (macorom) sve ok, bez obzira na nase nesuglasice u pogledu vere. To je normalno oduvek bilo.

Zelim da pitam auditorijum, da li normalno da danas srbi podizu spomenike, Despotu Stefanu Lazarevicu, Kneginji Milici, Knezu Lazaru, kada su oni za zivota vec napravili sebi spomenike?Knezu Lazaru je bilo bitnije da podize sebi mauzolej, nego da naoruzava vojsku (iako su mu turci bili pred vratima), ili da se mlati sa Nikolom Altomanovicem po Uzicu. Moje misljenje je da treba sredstva uloziti u zastitu i obnovu postojecih spomenika (konkretno mislim na njihove zaduzbine), nego za izlivanje spomen ploca nn autora. Vase misljenje?

@Lukijan Mušicki

u proslosti (na zalost i sad je mahom forma), narod se vrlo malo pitao za izbor. Mi smo u istoriji cesto mogli da biramo (sto se drugi bas i ne mogu pohvaliti), ali smo izabrali to sto smo izabrali.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Rogozub

da ljudi znaju kad je pochelo kadjenje, jer ne vide zbog ikonostasa. isto kao shto se koriste zvona da ljudi znaju da je pochela sluzhba.

 

sam kazes onda...ako je tako onda to u hriscanstvu ima vrlo plitku simboliku... kako god, obicaj je paganski, pa kako onda nije izbacen odavno kao "satanino delo"=)?

 

naravno, sve shto Pravoslavlje trazhi je potpuno odbojno normalnom choveku jer je pod vlashcju djavola. lepo pishe u mom avataru..

da, tvoj avatar zbunjuje...da li time sto mislis da je bog pod vlascu satane verujes u njegovu nadmoc(nadmoc zla nad dobrim)?

 

a shta mislish?

sta, kolektivno u pakao?=)

kako nije? pa u svim paganskim religijama, koje su izmislili djavoli, priche o podzemnom svetu su takodje oni dali ljudima, a odqd li oni znaju za podzemni svet?

vidi, od kad je sveta i veka ljudi znaju za pojam dobra i zla. podzemni svet je samo jedna od personifikacija zla, metafora, simbolicna predstava za duhovno siromastvo i strah!

ili rimokatolicizam i Hrishcjanstvo,

pa ne znam bas da rimokatolici nisu hriscani...

 

vatra ima vrlo pozitivnu simboliku u Hrishcjanstu, zato i koristimo kandila i svecje.

da li ti stvarno mislis da su kandila i svece IZMISLILI prvi hriscani?

odkad je to Hrishcjanstvo opshteprihvacjeno?

mislim kod nas i mislim konkretno na pravoslavlje.

Lukijan Mušicki

ta religija sluzi da intelektualno slabijim ljudima objasni stvari koje ovi ne mogu da shvate svojim razumom, i da ih drzi u nekoj vrsti pokornosti...

 

upravo to..vecina religiju shvata povrsno i bukvalno. odatle nam danas tolike patriote i rodoljubi, vernici koji jedva cekaju slavu da se odvale od alkohola, badnje vece da bacaju petarde i bozic zbog prasetine =)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

da li je tako?

da.

 

cekaj, ajde da se vratimo u malo dalju istoriju?

sta se desavalo sa nevernicima?

vesani su, spaljivani...

ne u Pravoslavlju.

 

komsija je mogao da kaze da si neka vestica, i da te bez ikakvog objasnjenja spale...

kod papicja.

 

u srbiji su nekad proganjani nevernici, i sad je tako!

proganjani su krivoverci, ali ne zato shto su bili krivoverci, nego kriminalci.

 

a ovamo velike srbende i veliki pravoslavci hoce da idu na kosovo da pobiju i proteraju albance misleci da ce time nesto postici!

kakve veze danashnji srbi imaju sa Pravoslavljem? 0_o nikakve...

 

ne postoji poslusnost! da se hriscanstvo oslanjalo na poslusnost ne bi opstalo i ne bi bilo ovoliko prosireno!

postoji, i upravo zato je Hrishcjanstvo opstalo i upravo zato nije proshireno, jer ljudima vishe odgovara pokornost (djavolu).

 

ono se kroz istoriju (bar poslednjih 600-700 godina) oslanjalo na odrzavanje pokornosti vernika...

opet meshash pojmove. rimokatolicizam nema veze sa Hrishcjanstvom, tj. Pravoslavljem.

 

zasto smo i mi primili to hriscanstvo? iz puke koristi!

naravno. da nismo primili ne bismo imali shansu da izbegnemo pakao.

 

ako je tako onda to u hriscanstvu ima vrlo plitku simboliku

pa? o_0 ko da je to bitno kad je Pravoslavlje Istina.

 

kako god, obicaj je paganski

nije.

 

da li time sto mislis da je bog pod vlascu satane verujes u njegovu nadmoc

ti si budala. poenta rechenice iz mog avatara je da sloboda kakvu vi mislite da imate ne postoji. ili postoji sloboda od robovanja djavolu, ili sloboda od sluzhenja Bogu. trebcje slobode nema.

 

sta, kolektivno u pakao?

da. naravno, to je pravilo, a za svako pravilo postoji izuzetak.

 

pa ne znam bas da rimokatolici nisu hriscani

kako kazhe Brjanchaninov- papisti se mogu nazvati Hrishcjanima jer vole tako da prichaju o Hristu, ali Njegovi uchenici sigurno nisu.

 

da li ti stvarno mislis da su kandila i svece IZMISLILI prvi hriscani?

zashto moraju prvi da izmisle. a chak i da mislim, nemozhesh nikako da mi dokazhesh da nisam u pravu.

 

mislim kod nas i mislim konkretno na pravoslavlje.

samo formalno. inache, po Pravoslavnim kanonima osoba koja propusti 3 Liturgije za redom koje su u njegovoj blizini, a nije sprechena boleshcju (ustvari, propusti 3 nedelje za redom da se ispovedi), automatski prestaje da bude Hrishcjanin, pa ti vidi koliko je to Pravoslavlje "opshteprihvacjeno".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neka je nazdravlje Badnji dan,svima koji ga danas osjećaju,a za ovaj radosni praznik evo jedne pjesme u modernijoj verziji pop-rock-a... B)

 

Творац свих текстова песама:

вл. Николај Велимировић (1880-1956) "Песме изнад истока и запада"

 

Знаш ли ко те љуби силно?

 

Знаш ли ко те љуби силно

Ко те чува дан и ноћ,

Ко ти даје изобилно

Да одолиш врагу моћ?

 

Знаш ли ко ти живот дао,

Оца, мајку, брата твог,

И ко те је обасјао

Светлим зраком Духа свог?

 

Знаш ли ко је умро за нас,

На Голготи, знаш ли то,

И радости обећане,

Ко ти спрема знаш ли то?

 

Мораш знати ко то чини,

Ко то тако љуби нас,

То је Господ са висине,

То је Христос, свима Спас!

 

Зато и ти, ох, сети се,

Па му своје срце дај,

Кад му скривиш, заплачи се,

И замоли опроштај!

 

У тој сузи покајања

Заблистаће Христов сјај,

Имај у Њег поуздања,

Отвориће теби Рај!

 

Pjesmu možete čuti na :

 

357-Znaš li ko te ljubi silno?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rogozub, zelim ti mnogo uspeha u spoznaji mnogih tajni i shvatanju poente svake vere, a to je LJUBAV, a ne mrznja. Dug je put ka saznanju.

necu se nadovezivati na tvoje odgovore, jer sve vec postaje besmisleno prepucavanje.

 

Takodje, svim pravoslavnim hriscanima zelim da Bozic provedu u ljubavi i toleranciji razlicitosti, jer to je jedini put do cistoce duha. Zaslepljeni mrznjom, mnogi od nas cine pogresno, odbijajuci da stanu licem u lice sa istinom , priznaju da neke stvari jesu onakve kakve su, a pritom i dalje ostanu cvrsti u svojoj veri.

 

Peace and Love

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rogozub, zelim ti mnogo uspeha u spoznaji mnogih tajni i shvatanju poente svake vere, a to je LJUBAV, a ne mrznja. Dug je put ka saznanju.

necu se nadovezivati na tvoje odgovore, jer sve vec postaje besmisleno prepucavanje.

 

Takodje, svim pravoslavnim hriscanima zelim da Bozic provedu u ljubavi i toleranciji razlicitosti, jer to je jedini put do cistoce duha. Zaslepljeni mrznjom, mnogi od nas cine pogresno, odbijajuci da stanu licem u lice sa istinom , priznaju da neke stvari jesu onakve kakve su, a pritom i dalje ostanu cvrsti u svojoj veri.

 

Peace and Love

Agnostik sam po opredeljenju ali se u potpunosti slazem sa postom i takodje zelim svim hriscaninama srecan Bozic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rogozub, zelim ti mnogo uspeha u spoznaji mnogih tajni i shvatanju poente svake vere, a to je LJUBAV, a ne mrznja. Dug je put ka saznanju.

nema svaka vera istu poentu. Pravoslavlje je vera Bozhija, a SVAKA druga religija je delo djavola.

 

toleranciji razlicitosti, jer to je jedini put do cistoce duha.

jedini put do chistocje dushe (a ne duha) je pokajanje uz pomocj Bozhije blagodati.

 

Zaslepljeni mrznjom, mnogi od nas

ako si insinuirao da ja podpadam pod ove mnoge, ja ne mrzim nikoga (od ljudi).

 

Peace and Love

chemu ove hipi krilatice?

 

МИР БОЖИЈИ ХРИСТОС СЕ РОДИ

vaistinu se rodi

 

ikona-rozhdestvo.jpg

 

Рожество Твое Христе Боже наш, возсия мирови свет разумныи. В нем бо иже звездам служащии, звездою поучахуся, Тебе кланятися Солнецу праведному, и Тебе ведети с выше Восток, Господи слава Тебе

Share this post


Link to post
Share on other sites

20_9.preview.jpg

 

Сабор Светог Јована Крститеља - Јовањдан

 

„Највећи од жене рођени“ (Мт. 11, 11) слави се више пута у години, али највише свечара има овога дана. Међу јеванђелским личностима које окружују Спаситеља, Јован Крститељ заузима посебно место, како по начину свог доласка у свет, тако и по начину живота у њему. Нарочито свечано овај празник се празније у храмовима који су њему посвећени, као што су храм на Јордану, где је он крстио Господа, храм у Севастији, где га је Ирод посекао, храм у Антиохији, где је јеванђелист Лука донео његову десницу... Он је једини пророк који је свету могао руком показати Онога кога је пророковао. Десница Светог Јована Крститеља, која је крстила Господа на Јордану, сада се налази у Цетињском манастиру.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...