Jump to content

Robert Džordan - Točak vremena


Recommended Posts

Chitam Prvorodjenog zmaja. Podseca me puno na Tolkiena, ali knjiga je interesantna, ne skidam pogled sa nje. Od svih likova u knjizi Rand mi je jedan od manje interesantnih. Vishe me interesuje shta ce se desiti sa onim Matom (ako je ime tako prevedeno na srpski, poshto ja chitam bugarski prevod i, chitajuci ovu temu, vidim da su prevodi imena razlichiti).

 

A, da, sinoc sam skinula sa neta sve delove Tochka vremena koji su prevedeni na bugarskom- nekih 11 knjiga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nego, nije mi jasno zashto je naslov knjige preveden kao "Prvorodjeni zmaj", ipak je to rech "reborn", shto bi trebalo da znachi "ponovo rodjeni", a i Rand svakako nije prvorodjeni zmaj, kada znamo da je zmajeva bilo i pre njega...Na bugarskom je naslov preveden pravilno- Прероденият дракон, shto znaci ponovo rodjeni zmaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledam u knjigu koja se zove Ponovorodjeni zmaj. Dakle, neko ili ne zna da cita ili nije dvaput pogledao (tj, -la) naslovnicu.

A po prvom postu mi se cini da doticna nije citala ni Zenicu sveta ni Veliki lov. "od svih likova onaj Rand mi je najmanje interesantan" :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razumem te, ali sta je, tu je...

 

Šta je, to je.. :)

 

Nego, nije mi jasno zashto je naslov knjige preveden kao "Prvorodjeni zmaj", ipak je to rech "reborn", shto bi trebalo da znachi "ponovo rodjeni", a i Rand svakako nije prvorodjeni zmaj, kada znamo da je zmajeva bilo i pre njega...Na bugarskom je naslov preveden pravilno- Прероденият дракон, shto znaci ponovo rodjeni zmaj.

 

Jer su glupi. Prevodi su glupi. Prevodioci su glupi i ružni. Možda su posle promenili, ali i ja videh PRVORODJENOG zmaja negde...

phah.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta je, to je.. :)

 

 

 

Jer su glupi. Prevodi su glupi. Prevodioci su glupi i ružni. Možda su posle promenili, ali i ja videh PRVORODJENOG zmaja negde...

phah.

Ja videh ovde na forumu. A jeste- nisam prochitala prve dve knjige i nije me stid da to priznam (neko je ovde pokushao da me ismeje, pa njemu odgovaram). Mozda ih prochitam, mozda i ne- skinula sam ih sa neta. Uostalom, necu biti ni prva ni poslednja koja nije prochitala. A ova knjiga mi se dopala. Posebno uloga Matrima Kautona.

 

Evo i linka gde sam videla naslov:

http://www.yumetal.net/forum/index.php?s=&...st&p=798350

Edited by angels deserve to die

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije to nikakvo ismevanje, ja samo ne vidim zasto bi neko uzeo svesno trecu knjigu i krenuo da cita odatle. Uostalom, posle 5. kvalitet opada, tako da je to jos jedan razlog da se prve dve knjige ne propuste. Nema smisla citati samo trecu, ili od trece. Gomilu stvari si preskocila, a jos druga gomila ti nece biti u pravoj meri jasna. Ovo je s razlogom serijal, stvara sveobuhvatni svet , i ima sijaset hintova, i ne treba tebe da "ne bude stid" sto si znajuci uzela trecu knjigu, nego da sad uzmes lepo prvu i drugu ako nameravas da ovo nastavis da citas.

Edited by Council A

Share this post


Link to post
Share on other sites

On 12 August 2008, Variety.com reported that Universal Pictures had optioned the rights to produce feature film adaptations of the Wheel of Time books.

 

Cisto ako niste znali,pa sam postujem...jeste matora vest...ali eto...pitanje je koliko je to uopste izvodljivo zbog citave kompleksnosti svake knjige ponaosob...ali ja sam srecan zbog same ideje...nadam se ostvarenju... :rockdevil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au ladno...znaci ne verujem...jedan ortak ce samo tako da padne u depresiju sada poshto kapiram da mu je ovo jedina knjiga koju je procitao u zivotu...

 

A shto se tebe tice fatso,taj tvoj ortak drzi privatnu skolu za svakojaku literaturu. ;) Radno vreme skole je od 7 do 16 casova ,svakim danom osim nedelje i da ,svake druge nedelje se drzi dopunska nastava,za one koje sporo prate.

Da ne zaboravim,nastava ukljucuje i gym session koji je prilicno obavezan za "visokokaloricne" ljude,ceo seshn ukljucuje kompletan set sprava za razvijanje svakog dela tela,osim .I. ,da ne zaboravimo traku za trcanje,a i tu je i disciplina preskavanja vijace...ako si zainteresovan ,dobices vise informacija...xD

 

darthmaul.jpg

Edited by Emilio Estevez

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hocemo, kad ti procitas 11 delova serijala i prequel :).

A ti bolje chitaj moje postove pa onda sudi- ono shto si lupnuo u svom pretposlednjem postu je chista glupost :) Sada te pitam- shta sam ja to znala pa sam uzela da chitam tek trecu knjigu? Ti mislish da se do tih knjiga tako lako dolazi? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam nista lupila :wink: , u svakoj knjizi koja je deo serijala, jasno i glasno, negde na prvim stranicama, pise koji deo je u pitanju. Cak i prvi delovi to imaju, ako su od pocetka planirani nastavci. Ja, napr, godinama, ali godinama, mislim da procitam knjige Dugog Sunca Dzina Volfa, ali se to ne moze naci, jel', tj, svuda nailazim na cetvrti i peti deo, ako sam bas srecna, i treci, no, toga se vec i ne secam. Serijal nisam ni nacela, jer nisam mogla da nadjem pocetak, jel'. Naravno, sad ce neko reci da ga ima na Polarisovom disku, i da sam ga mogla odstampati, no, to ne zelim. Zelja nije ni aktivna ni snazna da bih se s tim bahtala, hocu da nadjem knjige. I kad ih nadjem, citacu ih.

 

E, sad, tu se radi o necemu sto ni dileri sf-a ne mogu tako lako da lociraju. A ti pricas o najpopularnijem serijalu epske fantastike na svetu, koji je cak preveden na nas jezik, a osim Donaldsona, Murkoka i Tolkina (i izvinite me ako sam nekoga zaboravila), do pre 6, 7 godina gotovo nista od epske fantastike nije prevodjeno (bar ne u serijalima), pa ti vidi sta to znaci. Dzordan je, usput, izdat od Lagune, eeeeej, LAGUNE, izdavacke kuce koja je gotovo Jehovin svedok medju izdavacima. Njih ima svuda, reklamiraju se, imaju konstantne akcije, guraju clanske karte ljudima u ruke, ima ih po autobusima, for christ's sake. Na njihovom sajtu je jedan od prvih funkcionalnih dostavnih servisa medju izdavackim kucama. Sve sto je potrebno je da kliknes i sacekas postara i platis (ako nemas visa-u, jel). Da ne pominjem da je Tocak vremena dostavljen u svaku biblioteku u Srbiji (ili ja bar nisam usla ni u jednu koja je nije imala, i tu ne mislim samo na beogradske biblioteke).

 

Dakle, ako OVO nije dostupno, ja ne znam sta je. Kao sto rekoh, meni nikad nece biti jasno zasto neko svesno uzima treci deo necega da cita, pa koliko god zaludan bio.

 

I ti bi da pricas, jel? Sta ja mogu da ti kazem, a i bilo ko ko je serijal zaista procitao, a da ti ne otkrijemo sta se desava dalje (ili ranije, ahahhaa). Ili mislis da caskamo samo o trecoj knjizi? Sta se bese u njoj desilo? Rand bezi, Moiraina ga juri, zajedno sa Perinom, Lanom, Loijalom i Faile, ove curke opet beze iz Kule u Tir, Met i Tom ih jure, to je bese to? Da pricamo o tome :) ? PROCITAJ serijal, pa ces lako o njemu pricati. Imas ovaj podforum na tolkienu u medjuvremenu, mada je i tamo jedino ogranicenje u pojedinim temama rasprava do 7. (prevedene) knjige.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mojoj biblioteci u Dimitrovgradu nije dostupan + nemam para da kupujem 12 knjiga + nisam u Srbiji trenutno + nemam ni vremena da se zanimam trazenjem tih knjiga jer trenutno imam drugih obaveza preko glave, a to je zavrshavanje magistrature i samim tim chitanje josh mnogo mnogo nekih drugih knjiga. Lepo sam rekla- ako budem imala vremena (i volje) prochitacu te knjige, ako ne- nikom nishta. Sasvim sam dobro razumela tu trecu knjigu jer je u njoj sve objashnjeno, neke stvari se ponavljaju vishe puta- da ih zapamtimo, shta li... Shtavishe- na kraju knjige postoji dosta iscrpan rechnik, pa mi je i on pomogao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...