Jump to content

Tema za klavijaturiste


audion

Recommended Posts

prebacim se lepo na klavir i izvalim kako lose zvuci i razbesnim se icon_smile.gifno.gif to ti je kad sviras 6 meseci icon_smile.gificon_smile.gif

Now, now ... a 10 godina muzičke škole ? To smo zaboravili mhihi.gif

 

Ma moram ja tebe da čujem ako si se smorila od sviranja solaža icon_smile.gif upali soundforge (x5d nema sekvencer kolko znam) pa nešto izbrbljaj ili pravi svirku sa tim evanesensom ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jebo te... Sta se makljate sa tim bojama, kombinacijama i svim sranjima... Ti ako si dobar klavijaturista mozes ceo posao da odradis sa 4 boje... Mislim da bi svi trebalo malo vise da se okrenete tehnici i vezbanju skala tako da dovedes tehniku obe ruke na isti nivo i naravno da se okrenete i improvizaciji i prljavim akordima. Tad ces moci da sviras sve sto ti padne na pamet... Boju mozes da sredis za vrh-10min a tehniku za godinu dana... Zato metronom u ruke i u tempu 40 16-ine do tempa 220 (to vam je prestissimo) provlaciti sve skale... Polozaj ruke je jako bitan... Vezbas nepravilno i sjebes legamente... Zajebi boje,vezbaj tehniku... Naravno nije sve u tehnici ali kako bi proizveo muziku ako nemas tehniku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sudeći po načinu na koji se izražavaš pretpostavljam da si školovana muzičarka koja nema mnogo iskustva sa klavijaturama (o da, klavijature i klavir nisu jedno isto) inače bi itekako shvatila da se nekad "farba" pravi i po 2-3 sata ako ne i po nekoliko dana (naravno ne neprekidno). Upravo su zvukovi ti koji odvajaju klavijaturiste i prave razliku izmedju dvojice klavijaturista. A opet sama upotreba zvuka polazi od uticaja i mašte.

 

Ali dobro, možda klavijatura koju ti imaš nije toliko jaka da bi mogla da radiš na njoj editovanje farbe duže od 10 minuta, mada će pre biti ono što si sama rekla: Ako tebi "ceo posao" odradi 4 boje onda je više nego jasno da sviraš u bendu gde klavijature i nisu nešto zastupljene ili imaju sličnosti sa EKV icon_smile.gif (bez uvrede, samo razmatram činjenično stanje stvari icon_mrgreen.gif)

 

Dalje.. pričaš o tehnici kao najbitnijoj stvari. Tehnika je nešto što se kod iole ozbiljnog muzičara podrazumeva da postoji i ona je samo osnova koja nikako ne znači da si dobar klavijaturista. Isto je kao i sa sportom mada sam prvi koji se zalaže za to da se muzika i sport ne mogu porediti, ali imam primer koji lepo oslikava to što želim da kažem. Nije najbolji fudbaler (kad je već aktuelno) onaj koji istrči 100m za 9 sekundi ili onaj kome ljudi ne mogu da uzmu loptu 5-10 minuta već onaj koji zna da postigne/odbrani gol. A "postizanje gola" u muzici zavisi od toga koliko "osećaš" pesmu koju sviraš i to te niko ne može naučiti. To je upravo ono što razlikuje male bendove od velikih. Vremenom dosta toga naučiš na osnovu iz iskustva. Sada ćeš možda reći, pa najbolji klavijaturista je onaj koji ima i osećaj i tehniku i brzinu i [ubaci šta već treba]... Pa eto, zapitaj se da li postoji savršen fudbaler i dobićeš odgovor za klavijaturistu icon_smile.gif Niko nikad ne može u svemu biti najbolji i zato treba da se odlučiš u kom ćeš pravcu ići.

 

Kada govorimo o bojama one su itekako bitne i za pesmu i za sam osećaj pesme. Ajde opet da se vratimo na fudbalera icon_smile.gif Fudbaler će na fenomenalnom terenu mnogo bolje igrati nego na nekom zapuštenom prepunom džombi, osim ako nije tip fudbalera koji igra tako što vrši destrukciju igre. Isto je tako i kod klavijaturista. Ponekad te sama boja probudi da smisliš neku temu, koje tonove da sviraš itd itd... Ako koristiš samo 4 zvuka, bojim se da će ti kreativni nivo poprilično stagnirati.

 

A improvizacija...

 

Ne može neko da se "okrene improvizaciji" barem ne u onom smislu koji ja imam u glavi - to jednostavno postoji ili ne postoji. Ako ti ciljaš na "banalnu improvizaciju" koja se oslikava u: "e nemoj E C D nego F #C #D" onda OK, ali to je čisto za one nezainteresovane koji sviraju čisto da im prodje vreme i da kažu kada ostare da su nekad svirali rock/metal.

 

Što se tiče prljavih akorda to mi je takodje glupost učiti. Imaš uši i svako ko je barem nekad komponovao zna taj osećaj kada ubaciš akord koji želiš gde želiš da čuješ. Za to ti ne treba pesmarica sa 300 akorda da bi znala gde da upotrebiš koji akord i da li da bude ili možda . Iskreno, nikad se nisam ni baktao oko tih naziva. Jednostavno kada "pogodiš" akord to i osetiš i briga te da li je to Am ili drugi obrtaj C dur sa sekstom umesto kvinte (nek me dopuni onaj koji zna kako se to zapisuje icon_smile.gificon_smile.gif ).

Edited by Lordring

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sviram KORG N364... I mislim da to uopste nije neka banalna klavijatura... Sledece meseca mi stize YAMAHA MOTIF es8... Ocigledno me nisi ukapirao ili si hteo da ispadnes pametan.... DZABE TEBI BOJE I FARBE SVOG OVOG SVETA AKO TI NE MOZES DA ODSVIRAS NISTA... To je neka moja filozofija.... Inace moj otac je klavijaturista starog benda Suncokret i odavno sam uvucena u tu pricu oko klavijatura... Tako da nisam neka klasicarka koja zna da cita samo note i nista vise... Pogresno si protumacio... Kada sam bila mala, oko 4-5 godina... Znala sam da hocu da sviram nesto sto nisam znala kako se zove tad (ispostavilo se da je to blues-rock) ali sam htela da upisem muzicku skolu kako bi naucila muziku i kako bi me priznavali u svim krugovima... Meni je pomoglo to sto sam klasiku svirala 14godina... Lako mi je nauciti mozak bilo koje klavijature... a tesko je za to isto vreme nauciti sve sto sam ja naucila za tih 14-15godina sviranja...

 

Iskreno, malo si se izlupetao sa ovim prljavim akordima i improvizacijom... no dobro...

 

bez ikakve napetosti i losih misli... icon_wink.gificon_wink.gificon_wink.gificon_wink.gifbiggrin.gif

 

POzdrav za kolege.. biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Respect za nastup, koleginice pivopije.gif

Ionako ovaj Djeda previse kenja i treba nam neko zensko da mu zapusi usta icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Salim se, naravno. Samo smireno...

 

Slazem se, tehnika je vrlo bitna, mada znam brdo ljudi (uglavnom gitarista) koji imaju tehniku ali im je boja kao kliker. Mala i ne izlazi iz matrice. Boja, iliti farba, se stice rodjenjem i odraz je duhovne projekcije jedne muzicke licnosti (recimo David Gilmoure, Jon Lord...). Sto se tice klavijatura, los klavijaturista je podjednako los i ako brlja sa tehnikom i ako mu boja hammonda zvuci kao sa general midi seta. (alergican sam na cinjenicu da se retko ko bavi takvim "sitnicama" kao sto su zdrav zvuk orgulja).

Po pitanju tehnike, klavijature nisu mnogo lakse za sviranje od bilo kog drugog instrumenta, koliko god svi imali misljenje da klavijature moze svako da svira i da je to samo jebena daktilografija. Postoji tehnika sviranja leadova, hammonda, clavineta, rhodesa, klavira,..., koje se moraju podjednako razviti.

blah...

Kazem ja da su ovakve rasprave za kafanu i pivo icon_smile.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nema zle krvi, samo sam uvek pre za tehniku koja sluzi svrsi i samom muzičaru nego za tehniku koja služi sama sebi, jer upravo od svega je najbitnije primeniti ono što si naučio a ne samo poznavati to (i naravno prikriti sve nedostatke icon_smile.gif )

Edited by Lordring

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dosli smo na sustinu koju sam i htela da pojasnim... Do jaja... Htela sam reci- ako nemas tehniku ili kako god hocete to da nazovete ne mozes ni da hoces da izneses muziku... Upravo TO-tehnika treba da sluzi muzici ali bez tehnike se ne moze... Sto se tice boja- vazne jesu... ne bi mogao sigurno da sviras u bluesu strings ali mozes hammond itd... Postoje par osnovnih boja koje uvek mozes da koristis... A ako si pedanterija i zelis da zvuci to potpuno autenticno boje ces editovati, kreirati i ostalo... Ali po mom misljenju to treba da radis tek kada savladas neke osnove...

 

Toliko od mene... biggrin.gifbiggrin.gif

 

Pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisam klavijaturista, ali umijesao bih se, jer ova prica vazi za sve instrumente - za svakog muzicara bi trebalo da bude najvaznije upravo to kako njegov instrument zvuci i da bude tim zadovoljan...tehnika sviranja je nesto sasvim drugo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veoma je važno i jedno i drugo, iako sve zavisi od pristupa i shvatanja ovih pojmova. Ipak je važnije imati neki tehnički nivo, to je neophodno.

 

Ukoliko se poznavanje naročite tehnike odnosi na sposobnost nekog brzog sviranja i ne znam kakvih arpeđa i likova onda se ja strongly disagree. Ako se misli na znanje tačnog i razumnog sviranja i baratanja sa što više muzičkih figura onda se slažem. Kao kad neko ume lepo, bogato i tečno da priča priče, tako se i ume lepo da svira. Lepo i rečito, razumno icon_da.gif Za to postoji tehnika. To se vežba kao i sve na svetu. Sva supertehnika i brzina preko toga dodaju na mogućnost izražavanja i svakako su poželjni, ali mene ne impresioniraju (dobro možda malo), naročito kod onog ko ih svira samo da bi pokazao da to može i tome podređuje svoje sviranje, kao što me ne impresioniraju velike sise.

 

Lordrinže, ja isto mislim da je znanje prljavih akorda supervažno. Da bi takve stvari sam mogao da proizvedeš sam mislim da bi morao da budeš genije, ... ili da tvoj život bude sviranje, ili da budeš crnac icon_smile.gif Uopšte sve što možeš da upotrebiš u muzici ti dobro dođe, naročito ako lepo ovladaš disonancom. Džaba ovi klavijaturisti koji se samo brzinski šetaju kroz neke molove i sviraju preko najižvakanijih harmonija koje postoje.

 

 

Što se boja tiče ... zavisi od muzike koju sviraš koliko ti je poznavanje boja potrebno. Ne slažem se da se sa 4 boje može postići šta želiš. Ima bendova gde u toku jednog nastupa klavijaturista koristi više od 100 različitih boja. Tipa 5 -10 za svaku pesmu, a skoro nijedna ista se ne pojavljuje u 2 pesme. Postoji materijal koje se jednostavno ne može pokriti sa 4 boje. Ali zavisi.

 

Pozdrav svima i naročito novopridošloj nam koleginici, kad ćemo na pravo pivo smorili su ovi smajliji više pivopije.gif

Edited by Old Smuggler

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veoma je važno i jedno i drugo, iako sve zavisi od pristupa i shvatanja ovih pojmova. Ipak je važnije imati neki tehnički nivo, to je neophodno.

 

Ukoliko se poznavanje naročite tehnike odnosi na sposobnost nekog brzog sviranja i ne znam kakvih arpeđa i likova onda se ja strongly disagree. Ako se misli na znanje tačnog i razumnog sviranja i baratanja sa što više muzičkih figura onda se slažem. Kao kad neko ume lepo, bogato i tečno da priča priče, tako se i ume lepo da svira. Lepo i rečito, razumno icon_da.gif Za to postoji tehnika. To se vežba kao i sve na svetu. Sva supertehnika i brzina preko toga dodaju na mogućnost izražavanja i svakako su poželjni, ali mene ne impresioniraju (dobro možda malo), naročito kod onog ko ih svira samo da bi pokazao da to može i tome podređuje svoje sviranje, kao što me ne impresioniraju velike sise.

 

Lordrinže, ja isto mislim da je znanje prljavih akorda supervažno. Da bi takve stvari sam mogao da proizvedeš sam mislim da bi morao da budeš genije, ... ili da tvoj život bude sviranje, ili da budeš crnac icon_smile.gif Uopšte sve što možeš da upotrebiš u muzici ti dobro dođe, naročito ako lepo ovladaš disonancom. Džaba ovi klavijaturisti koji se samo brzinski šetaju kroz neke molove i sviraju preko najižvakanijih harmonija koje postoje.

 

 

Što se boja tiče ... zavisi od muzike koju sviraš koliko ti je poznavanje boja potrebno. Ne slažem se da se sa 4 boje može postići šta želiš. Ima bendova gde u toku jednog nastupa klavijaturista koristi više od 100 različitih boja. Tipa 5 -10 za svaku pesmu, a skoro nijedna ista se ne pojavljuje u 2 pesme. Postoji materijal koje se jednostavno ne može pokriti sa 4 boje. Ali zavisi.

 

Pozdrav svima i naročito novopridošloj nam koleginici, kad ćemo na pravo pivo smorili su ovi smajliji više pivopije.gif

Na pivo uskoro mada ja ne volim da pijem ali eto napravila bih izuzetak...

 

Totalno se slazem sa tobom i svime sto si rekao.. Drago mi je sto si me skapirao... Pod tehnikom nisam podrazumevala cisto proseravanje nego "VLADANJE INSTRUMENTOM" koje je neophodno...

 

Pozz! icon_wink.gificon_wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma imaju svakakva piva sad, sa ukusima raznih borovnica limunova i šta ti ja znam --> idealno za devojke koje ne vole tru ukus icon_da.gif

 

Inače ni ja ne pijem skoro uopšte, naročito otkad vozim, mada ni pre toga nisam bio neki bekrija. Ali svi dogovori moraju biti u duhu foruma ---> šta da se radi kad nema smajlija koji jede sladoled pivopije.gif

 

Ali ti reci kad budeš raspoložena za izuzetak icon_wink.gif mora da se zalije taj Motif.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lordring-EKV nema samo 4 boje, ali ako si nekreativan onda i mozes da cepacis sa stringovima.

 

tehnika je veoma bitna (mene je napustila otkad sam otisla iz muzicke skole i posle pauze od 2 god.), ali i kreativnost na klavijaturama koja se stice s vremenom... ne mozes sad odma posle 5 sati da znas sve...

 

i lepo je kad imas muzicku pozadinu(parentalnu ili slicno), ou, zato je meni tesko jer ne mogu da vezbam kada mi je neko u kuci jer ih nervira zvuk ili samo udaranje po dirkama(kada stavim slusalice) a sto je najgore, uvek je neko u kuci icon_smile.gificon_smile.gif

Edited by Tinea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidiš kod mene je još gore. Komšiju ispod nervira zvuk dirki pa ne smem posle 10 (od skoro) ni na sluškama, što je JAAAKO VELIKI hendikep za mene jer do 10 uveče uopšte ni ne počinjem da funkcionišem ....

Edited by Old Smuggler

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidiš kod mene je još gore. Komšiju ispod nervira zvuk dirki pa ne smem posle 10 (od skoro) ni na sluškama, što je JAAAKO VELIKI hendikep za mene jer do 10 uveče uopšte ni ne počinjem da funkcionišem ....

icon_confused.gificon_confused.gificon_confused.gif

 

Kako li mu uspeva da cuje zvuk dirki a zivi sprat ispod.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bolesnik ---> a on ima 2 ćerke koje sviraju. Jedna violinu druga klavir. Ajd ova sa klavirom, nego ova sa violinom - brate znaš li ti kako je njoj raštimovana violina?

 

Jbg zvučna izolacija u socrealističnim BG zgradama 60tih i 70tih rulz ... smislićemo nešto već ćale i ja da demfujemo to ... kad je mogao onaj kompjuter što izlazi iz kreveta da napravi sve ostalo će biti lako icon_smile.gif

 

živeli

Edited by Old Smuggler

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sviram KORG N364... I mislim da to uopste nije neka banalna klavijatura... Sledece meseca mi stize YAMAHA MOTIF es8... Ocigledno me nisi ukapirao ili si hteo da ispadnes pametan.... DZABE TEBI BOJE I FARBE SVOG OVOG SVETA AKO TI NE MOZES DA ODSVIRAS NISTA... To je neka moja filozofija.... Inace moj otac je klavijaturista starog benda Suncokret i odavno sam uvucena u tu pricu oko klavijatura... Tako da nisam neka klasicarka koja zna da cita samo note i nista vise... Pogresno si protumacio... Kada sam bila mala, oko 4-5 godina... Znala sam da hocu da sviram nesto sto nisam znala kako se zove tad (ispostavilo se da je to blues-rock) ali sam htela da upisem muzicku skolu kako bi naucila muziku i kako bi me priznavali u svim krugovima... Meni je pomoglo to sto sam klasiku svirala 14godina... Lako mi je nauciti mozak bilo koje klavijature... a tesko je za to isto vreme nauciti sve sto sam ja naucila za tih 14-15godina sviranja...

 

Iskreno, malo si se izlupetao sa ovim prljavim akordima i improvizacijom... no dobro...

 

bez ikakve napetosti i losih misli... icon_wink.gif  icon_wink.gif  icon_wink.gif  icon_wink.gif  biggrin.gif

 

POzdrav za kolege.. biggrin.gif

izvini da te pitam:

jel ti sviras u full stop-u tacnije svirala im jednu svirku u skc-u?

ako jesi,ja sam onaj sa kojim si razmenjivala reci o klavijaturama i sviranju i muzici uopste!!!

to vece sam svirao sa bendom stormageddon!!!

klavijature naravno,,,

a sad komentar na raspravu izmedju lorda i tebe:

donekle je djeda u pravu!!

nije toliko bitna tehnika ako to sto sviras,sviras iz sebe!!!

ali opet ne mozes da sviras ako ti je tehnika skroz ocajna,jer onda nemas cime da izneses emocije preko klavijatura!!!

to ti je kao da si pesnik a ne znas da govoris!!!

i stvarno ne znam zasto se ova tema tolko zakuvala oko toga!!

INACE!!!!

motifi su ZAKON!!!!!

Probao sam neka dva es-au ,mitrosu...

baboprcne dirke ima!!!!

Edited by Leshina

Share this post


Link to post
Share on other sites

izvini da te pitam:

jel ti sviras u full stop-u tacnije svirala im jednu svirku u skc-u?

ako jesi,ja sam onaj sa kojim si razmenjivala reci o klavijaturama i sviranju i muzici uopste!!!

to vece sam svirao sa bendom stormageddon!!!

klavijature naravno,,,

a sad komentar na raspravu izmedju lorda i tebe:

donekle je djeda u pravu!!

nije toliko bitna tehnika ako to sto sviras,sviras iz sebe!!!

ali opet ne mozes da sviras ako ti je tehnika skroz ocajna,jer onda nemas cime da izneses emocije preko klavijatura!!!

to ti je kao da si pesnik a ne znas da govoris!!!

i stvarno ne znam zasto se ova tema tolko zakuvala oko toga!!

svirala sam u full stopu 3 meseca

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...