Jump to content

Harmonija


Shuma

Recommended Posts

  • Replies 345
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

MIN (minor) ti je mol MAJ(major) ti je dur

 

Pogrešno!

 

Maj se odnosi na septimu a Min se ne koristi kao oznaka. Tako bi trebalo. Naravno ima brdo loše označenih nota, kao što postoji i gomila vizitki gde piše "inžInjer", i da ne ređam sad slučajeve kad se neko dovati onoga u šta se ne razume preterano...

 

:D

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E choveche...nishta te ne razumem...

Ubishmo se objashnjavajuci...

 

pazi dobro

 

CM7 = Cmaj7 = C veliki durski septakord sastavljen od tonike, velike terce, chiste kvinte i VELIKE septime. C E G H

 

C7 = Cdom7 = C Dominantni septakord = Mali durski septakord(mali zbog male septime) sastavljen od tonike velike terce, chiste kvinte i MALE septime u ovom sluchaju B(Bb) C E G B(Bb)

 

Cm7 = Cmin7= Mali MOLSKI septakord i gradi se od tonike, MALE terce, chiste kvinte i MALE SEPTIME koja se nalazi u molu po defaultu!!! Cm7 = C Eb G B(Bb)

 

CmM7 = CminMaj7 = VELIKI MOLSKI septakord i gradi se od tonike male terce chiste kvinte i VELIKE SEPTIME koja je u C molu ton H...CmM7 = C Eb G H

 

Jel ti jasnije??? Ne mozhe jednostavnije i opet ponavljam

Velika septima nije ustvari oktava

 

 

a shto se tonaliteta tiche kod nas ako je napisano recimo koncert u D, znachi automatski da je to D dur, dok stranci to tretiraju ne kao D nego kao D major...ne da su ga zakomplikovali...nash sistem je mnogo bolji

Edited by zile_kondic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dodatak:

 

Ajde de još kad napišu MIN, ali MAJ se ne koristi baš zbog označavanja septime. Ne bi trebalo.

No, opet, ni drogirati se ne bi trebalo...

 

Drugo je kad napišu rečima "minor" ili "major", to se odnosi na dur ili mol, ali i to se u glavnom sreće u klasičnim delima.

 

zile_kondic je u pravu za označavanje dureva. ne označavaju se.

 

Žile, one nebuloze oko tonova H i B i Bb sam objasnio u drugom delu OVOG POSTA.

 

Ajde, probaću i an pp malo detaljnije

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Whisperche...tako ti je kod njih...nashi moraju sve da promene, ja sam mislio da ti to znash...al to je jedan veliki nesporazum oko standarda...jebiga pazi ovo

 

Cm7 = C-7 = Cmin7 ...zar te ne zbunjuje...a gde su josh 9 11 i 13 i njihove alteracije...negde chak i 10(???!!!!)josh kad neko pomesha akord Cmin sa tonalitetom Cminor...sve je stvar standarda...evo ja imam neke progresije sa neke jazz akademije zapisane tako da se i ja sam izgubim, da mi je onaj moj drug Mirko morao bukvalno prevoditi...Nema nachina kako bi ti ja to sad mogao objasniti, skeniracu i poslacu ti na PP...jedan mali primer...mali kruzhic pored stepena objashnjava da je u pitanju umanjeni , taj isti kruzhic ali precrtan znacihi da je poluumanjeni, malo x iznad stepena znachi da je dominantni iliti mali durski...zamisli onda kakvu konfuziju pravi kad se koriste petozvuci i shestozvuci..>AAAAAAAAAAAA

Edited by zile_kondic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma cekaj bwe Seracon kako bwe da kod Tocka i kod Samradzica kad odem citam Cmaj kao dur>?

Objasni se totalno,znaci sto detaljnije pa neka traje 100 strana procitacuXD

 

Znaci ceo sistem nam otisao u 3 bozje materine

Share this post


Link to post
Share on other sites

ljudi... nismo se razumeli o cemu pricamo...

 

tek sam ukapirala kada je Heavy jerk napisao svoj post...

 

normalno da znam da se durovi NE oznacavaju a da se mol oznacava Cm7 ili C-7... jebo te... pa ne bi mogla da citam sifre sa jazz nota da to ne znam... nego se nismo razumeli.. jebi ga..

Edited by WHISPER_EVE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, uz sve dužno poštovanje kompozitorima koji su to smišljali, i muzičarima koji su to svirali ali većina nota za jazz standarde je na nivou muzičke pismenosti ringtone editora iz mobilnog telefona od pre 6 godina.

 

Ili ono kad napišu "УЛАЗ У ПИЈАЦ КОД ПОШТУ" ili "СОЦИ НЕ ЛАДИМО, ЧЕЦИ НЕ ПРИМАМО, ПИВО С РОЗИ ИМАМО"

 

Katastrofa. Nama je profan BigBenda nakon što je podelio partiture imao običaj da kaže "ajde sad da ih dešifrujemo"...

Edited by Secracon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvarno...komplikovano i glupo

 

@Whisper

Naravno da znash, ako ja ovakav znam, shta onda da kazhemo za nekog ko ide ili je zavrshio muz., al neko ce to -7 skontati kao snizhenje septime...pogotovo oni koji chitaju tablature, jer sam mnogo puta naleteo na C-7 kao oznaku za C7, tj dominantni tj. mali durski...to ti je kad tablature pishu uglavnom neuki ili nedovoljno naucheni

 

@ Secracon

Ajd bash cu da postujem one harmonije kad ih iskopam pa cemo da deshifrujemo :D

Edited by zile_kondic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma cekaj bwe Seracon kako bwe da kod Tocka i kod Samradzica kad odem citam Cmaj kao dur>?

Objasni se totalno,znaci sto detaljnije pa neka traje 100 strana procitacuXD

 

Znaci ceo sistem nam otisao u 3 bozje materine

 

Pa Cmaj jeste dur. Dur sa velikom septimom. Šta ti nije jasno?

A ako se odnosi na oznaku skale, onda je amer koji je pisao oznaku opet bio polupismen, ali onda je još jednostavnje jer se još očiglednije odnosi na dursku skalu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, uz sve dužno poštovanje kompozitorima koji su to smišljali, i muzičarima koji su to svirali ali većina nota za jazz standarde je na nivou muzičke pismenosti ringtone editora iz mobilnog telefona od pre 6 godina.

 

Ili ono kad napišu "УЛАЗ У ПИЈАЦ КОД ПОШТУ" ili "СОЦИ НЕ ЛАДИМО, ЧЕЦИ НЕ ПРИМАМО, ПИВО С РОЗИ ИМАМО"

 

Katastrofa. Nama je profan BigBenda nakon što je podelio partiture imao običaj da kaže "ajde sad da ih dešifrujemo"...

 

da to se i nama desava na probama... isto nas tako upozore... znam o cemu mi govoris ali primer koji sam navela je ipak univerzalan... to ne mozes da osporis...

 

ehh... kako je lepo ciganima... ne blate se sa siframa i notama... sve na sluh... :rolleyes:

Edited by WHISPER_EVE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi vidim da imate problema sa intervalima:

 

Ajmo polako:

 

Konsonantni intervali ne mogu biti veliki ili mali. Oni su uvek takvi kakviu su. To su prima, kvarta, kvinta i oktava.

Dakle ne postoji pojam male kvinte ili velike kvarte an primer. Kvinta je kvinta, kvarta je kvarta, oktava oktava, prima je prima.

 

Disonantni intervali mogu biti mali ili veliki. Nema između i nema oba. Malo ili veliko.

 

To su sekunda, terca, seksta i septima. Dakle ne postoji čista septima ili da nešto ima obe terce ili obe sekste.

 

E sad ono gde vi počinjete da se zbunjujete je sledeće:

 

Svi ovi intervali mogu da budu umanjeni ili prekomerni, pa čak i višestruko umanjeni ili prekomerni.

 

Primeri:

 

C-G kvinta

C-G# prekomerna kvinta

C-G## dvostruko prekomerna kvinta

C-A velika seksta

C-Ab mala seksta

C-Abb umanjena seksta

C-Abbb dvostruko umanjena seksta

 

 

Naravno ovi prekomerni i umanjeni nemaju baš čestu primenu. Najčešće se primenjuju kod ispitavanja studenata u slučaju profana drkoša.

 

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne objashnjava on to tebi...nego onima kojima to nije jasno :D a veruj mi ima ih. Tu je mozhda trebalo josh staviti engleske tj medjunarodne chesto ili iskljuchivo korishcene izraze s kojima cemo se svi sretati josh dugo

 

Čista kvinta - Perfect fifth

Mala terca -- minor third

Velika terca -- major third

Prekomerna kvarta -- augmented fourth

Umanjena kvarta -- diminished fourth

 

 

ima i ono Poluumanjeni -- half-diminished

edit --- samo za akorde se koristi ovaj izraz

 

@Secracon

Jebemgaja nisam valjda u intervalima greshio???

Edited by zile_kondic

Share this post


Link to post
Share on other sites

da..poluumanjeni je pojam koji se koristi za akord i oznacava se npr. A i prcrtana nula...(jebi ga... nema tog znaka na tastaturi)

 

zile.. izvini... postovali smo u isto vreme..

 

Odo ja da spavam...Laku noc...

Edited by WHISPER_EVE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polu-umanjeni je pojam koji se koristi za akord, a ne za interval.

Na drugom stupnju mola imaš polu-umanjeni akord, na primer.

stvarno? nisam znao..

ako je na drugom stupnju a mola akord koji glasi:

H-D-F

dakle, mala terca i umanjena kvinta od H, onda smo mi to u skoli zvali umanjeni (ili sam ja izlapeo pa se ne secam, ali prilicno sam siguran da nismo zvali polu-umanjeni). sta bi bio umanjeni ako je HDF polu-umanjeni?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

jooj...al dobro, onaj ko ne zna doce mu dobro...neko ne zna da to uopshte i postoji.

 

Sad sam se skenjao i definitivno sam odluchio da vishe ne postujem ovde, previshe sam nejasan da bi me ljudi lepo razumeli...kad nauchim da se izrazhavam vraticu se da opet napravim neko sranje, ima ovde talentovanih i uchenih momaka+jedna devojka da vas sve uche ako treba...a ne ovaj tu zile_kondic debil...

Edited by zile_kondic

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...