Jump to content

Harmonija


Shuma

Recommended Posts

 

imas li ideju kako da ovo sacuvam na hard disk pa da mogu da gledam na miru ko covek? :udri:

 

 

a propo transponovanja.

mozda nije losa ideja pamtiti harmoniju kao (na primer) V-II-IV-I itd, a ne G,d,F,C pogotovo sto je gitara/bas pogodan za takav nacin pamcenja. :)

Edited by imaginos

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 345
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ako imas Firefox v1.5 and up idi ovde i skini taj VideoDownloader. Onda je sve lagano, mozes da pratis download, snaci ces se. Ako nemas Firefox onda neki softver za ripovanje stream-a sto je kompleksniji zahvat. Oba su valjda flv format (Flash Video File). Treba ti znaci Flash Player (8 and up) anyway.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima se, moze se. Cadjavo u Njuci pa sedi kuci i dize tegove pomalo.

 

mozda nije losa ideja pamtiti harmoniju kao (na primer) V-II-IV-I itd, a ne G,d,F,C pogotovo sto je gitara/bas pogodan za takav nacin pamcenja. :)

 

Tako se na zapadu i tvetiva matevija kad su u pitanju havmonske pvogvesije :da:. You betcha.

 

Nego, sta, je l' nema tu vise ona Berklee School Of Music metoda, fotokopirana uredno na 1000 stranica? WTF? To je nama, starcima, bila biblija. Kad ne mos' da ih pobedis, ti im se pridruzis.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako imas Firefox v1.5 and up idi ovde i skini taj VideoDownloader. Onda je sve lagano, mozes da pratis download, snaci ces se. Ako nemas Firefox onda neki softver za ripovanje stream-a sto je kompleksniji zahvat. Oba su valjda flv format (Flash Video File). Treba ti znaci Flash Player (8 and up) anyway.

 

link ka ovom saju je (ako se dobro secam) postavio sharkey, i to RADI! :rockdevil:

 

evo sad gledam prvi klip i da nemam posla preko glave verovatno bih ustekao dzitru da vezbam. :) :)

 

pozdrav! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

imas li ideju kako da ovo sacuvam na hard disk pa da mogu da gledam na miru ko covek? :udri:

a propo transponovanja.

mozda nije losa ideja pamtiti harmoniju kao (na primer) V-II-IV-I itd, a ne G,d,F,C pogotovo sto je gitara/bas pogodan za takav nacin pamcenja. :)

E to brate, to rade bwe svi jazzeri.Doduse moj instrument ima taj prstored pa cak i tako pamtim...

I lepo covek rekao sa pocetka da ne bi morao da menjas 5 gitara eto zasto ti transponovanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzgred, evo resio Petrucci da nam se malo oglasi preko praznika...

 

Ove stvari te uvek nateraju da malo sedneš da radiš. Eto ja sad jedva čekam da dođem kući i uzmem instrument u ruke. :muzicar:

 

mozda nije losa ideja pamtiti harmoniju kao (na primer) V-II-IV-I itd, a ne G,d,F,C pogotovo sto je gitara/bas pogodan za takav nacin pamcenja. :)

 

Tako se na zapadu i tvetiva matevija kad su u pitanju havmonske pvogvesije :da:. You betcha.

 

Ja, budući da sam basista i što sam tako naučen, uvek izbegavam prazne žice, a i kod pesama najčešće ne pamtim akorde ili hvatove, već stupnjeve, pa je tako svejedno odakle sviram pesmu.

 

Što bi značilo da polako počinje i istok da se "zapadizuje" i po tom pitanju. Moj profa je baš posvećivao pažnje tom pristupu, i zahvalan sam mu, jer sam pre toga i ja pamtio više tehničko-geometrijski :) tipa "sviram ovde i ovde"...

 

I sad nekad u'vatim sebe da neke metalčine sviram sa tim pristupom, pa popizdim...

Najgore je odvići se nečega, i redefinisati stvari u glavi, ali je izvodljivo.

 

Nego, sta, je l' nema tu vise ona Berklee School Of Music metoda, fotokopirana uredno na 1000 stranica? WTF? To je nama, starcima, bila biblija. Kad ne mos' da ih pobedis, ti im se pridruzis.

 

Pomenuta knjiga je već kod moje generacije bila urbana legenda. Nisam je nikada imao na žalost. Ja sam se kasnije u Budimpešti sretao sa dosta materije koja potiče sa Berklija, i uvek mi se sviđao njihov pristup. Veoma praktično, svedeno na primere, a opet veoma bogato i maštovito, nimalo naivno.

Radio sam i zadatke iz nekih workbookova onomad. Imaju carske metode... :da::da:

 

 

uja! evo me... hladne glave bez losih misli...

(istresla sam se na kevi pre ovoga)

 

Jako mi je drago zbog toga. Zaista.

Nego, 'ajde se ti bolje istresaj na meni i dalje... :D

Nemoj mamu da diraš, pobogu! Roditelje treba voleti i poštovati najviše na svetu! :bigblue:

 

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Whisper Eve, ovde je sad bio i poneki baš onako neprijateljski post prema tebi pa sad već imaš i stvarne razloge da se uvrediš, ali ja zaista moram da ti skrenem pažnju da ti sukob mišljenja doživljavaš preterano lično, da doživljavaš to da neko misli drugačije od tebe emotivno, i bar po nekim nepisanim pravilima ove internet komunikacije predstavljaš sebe kao jako arogantnu osobu koja ne zna da se šali, ignoriše smajlije iz tuđe poruke i insistira da je to ozbiljno i kao da tražiš neki ružan smisao u onome što piše neko drugi. Ja naravno radije želim da verujem da si neraspoložena zadnjih dana, ili da nemaš urođen osećaj kako izgleda napisano slovo te kakav utisak ostavlja drugima ono što napišeš. Postoji naravno mogućnost da ti je užasno važno da budeš u pravu i da nisi baš najprijatnija osoba, ali želim da verujem da to nije tako već da se radi o lošoj komunikaciji. Pa ti ako želiš pređi u varijantu prijatnog razgovora o temi koja nas sve bar malo interesuje i da pričamo normalno. bar ja ne bih želeo da se natežem sa tobom, ne znam zašto bih, niti te poznajem niti mi život menja transponovanje i da li je neki "key" lakši za sviranje ovima ili onima.

 

 

Dragi moj, ja jesam na jazzu, i znam tromboniste i saxofoniste itd. da ti ne nabrajam... i mene divi kad im na predmetu MALI ANSAMBLI nije problem da stvar koja je naj prostija na svetu C JAM BLUES pretransponuju iz C in ES... prvo sto ucis kada dodjes na jazz jeste transponovanjen i ne "postedjuju" ni jedan instrument...

Znam da su instrumenti specificni itd.. mislim da sam to vec jednom rekla... nekima je lakse u nekim stvarima a teze u drugim i obrnuto... ako ti nesto nije jasno, poseti profesora Aleksandra JAcimovica (saxofonistu) da ti objasni.. (tvoja pevacica ga zna)...[/color][/color]

Pa ja sam hteo da ti napišem isto što i Secracon, vidim rekao je i on... Hvališ duvače kako transponuju iz ključa koji im je teži za sviranje u onaj koji im je lakši za sviranje, ne kapiram šta time želiš da kažeš? C nije jednostavniji na isti način na koji je jednostavniji na klaviru ili gitari za duvača. Naravno možda smo u zabludi i ja i on, pa ti možeš pitati neke duvače koji im je tonalitet lakši. Fakat je da znam da se neki vrlo školovani ljudi (da ne imenujem) jako pate po studijima kad ih zovu za kintu da nešto odsviraju jer sviraju preko matrica koje su pravljene u ključevima standardnim za neke rock i pop varijante. Tako da znam da specijalno plejada jugoslovneskih duvača nije sjajna kad se radi o transponovanju iz muka mojih drugara snimatelja producenata itd.

 

 

Ja mislim da sam ti odgovorila na pp.. ako nisam- izvini... nisam shvatila ni da je ljubavno pismo ni pretnja smrcu nego normalno pitanje.. i uopste ne znam sto si ti jbt tako ogorcen na mene..[/color]
Nisi odgovorila, tj nisam dobio, nije toliko ni bitno to, ja bar napišem mnogo poruka mailova i svega ostalog u toku dana. Ali jeste stvorilo utisak da si u blago odjebljivo neprijatnom fazonu u kombinaciji sa tonom sa ove teme, pa sam ja u šaljivom tonu pitao za to. Naravno da nisam ogorčen. Ogorčen je teška reč, i ne vidim kakve veze ima sa svim ovim. Smisao za humor i distanca u odnosu na ono što piše na ekranu su bitne osobine , rekao bih. Poruka mi je bila puna smajlija, i u principu, često se trudim da imam dozu šaljivog u post-ovim, upravo zato što to smanjuje mogućnost da te neko pogrešno shvati. Naravno ja ne mogu znati zašto si ti izabrala da ne vidiš smajlije i shvatiš da sam ja "ogorčen"?

U svakom slučaju opusti se malo.

 

E da i za Secracon-a, da ne ispadne da ga ja sad "uzimam u zaštitu", ali pobogu, čovek osedeo ovde mesecima odgovarajući ljudima na pitanja i pomažući i sad ga ti opljuneš kako se "duva" dugim postovima? Baš bzvz, ružno. Evo ja imam predlog, zašto ti ne bi češće dolazila ovamo, dobre volje i raspoloženija, i radila istu stvar, pomagala ljudima oko svog instrumenta i muzičke teorije? Jer to mi radimo. Dajemo časove za sitne pare reda radi i pišemo ljudima sa manje iskustva i znanja ovo ili ono. Teško da će neko da nas nagradi za to, ili da ćemo dobiti neverovatnu popularnost kao satisfakciju za taj trud. Takve stvari radiš iz nekih ideala. Ako imaš takve ideale, ti se pridruži umesto što nas pljuješ. Tj, budi jedan od ljudi koji doprinosi onima oko sebe.

 

Eto, u zdravlje!

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvinte sto se mesam u diskusiju ali moram da priznam da mi je malo smesno sto se svi toliko trudite da uspostavite neki kao "kontakt" sa njom i sto joj posvecujete toliku paznju...jer tipujem da je u pitanju neki lik a ne riba da bi ga svi kolektivno oterali u tri lepe picke materine, onako profesionalno. :) :) ...mnogo ste mi bre fini :rolleyes::);)

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ti kazem...a i slatka je k'o secer ;) . Da je neka gabor ptica opet bi sledila ona popodnevna akcija u 3:00pm, sto kazes :meshuggah: .

 

Nego, ti nemas pametnija posla? Uvezbao si ceo Symphony Of Destruction, legao k'o mlijeko? Tornado Of Souls? High Speed Dirt? A, pa nemoj da zabusavas rodjace :muzicar: .

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Whisper Eve, ovde je sad bio i poneki baš onako neprijateljski post prema tebi pa sad već imaš i stvarne razloge da se uvrediš, ali ja zaista moram da ti skrenem pažnju da ti sukob mišljenja doživljavaš preterano lično, da doživljavaš to da neko misli drugačije od tebe emotivno, i bar po nekim nepisanim pravilima ove internet komunikacije predstavljaš sebe kao jako arogantnu osobu koja ne zna da se šali, ignoriše smajlije iz tuđe poruke i insistira da je to ozbiljno i kao da tražiš neki ružan smisao u onome što piše neko drugi. Ja naravno radije želim da verujem da si neraspoložena zadnjih dana, ili da nemaš urođen osećaj kako izgleda napisano slovo te kakav utisak ostavlja drugima ono što napišeš. Postoji naravno mogućnost da ti je užasno važno da budeš u pravu i da nisi baš najprijatnija osoba, ali želim da verujem da to nije tako već da se radi o lošoj komunikaciji. Pa ti ako želiš pređi u varijantu prijatnog razgovora o temi koja nas sve bar malo interesuje i da pričamo normalno. bar ja ne bih želeo da se natežem sa tobom, ne znam zašto bih, niti te poznajem niti mi život menja transponovanje i da li je neki "key" lakši za sviranje ovima ili onima.

Pa ja sam hteo da ti napišem isto što i Secracon, vidim rekao je i on... Hvališ duvače kako transponuju iz ključa koji im je teži za sviranje u onaj koji im je lakši za sviranje, ne kapiram šta time želiš da kažeš? C nije jednostavniji na isti način na koji je jednostavniji na klaviru ili gitari za duvača. Naravno možda smo u zabludi i ja i on, pa ti možeš pitati neke duvače koji im je tonalitet lakši. Fakat je da znam da se neki vrlo školovani ljudi (da ne imenujem) jako pate po studijima kad ih zovu za kintu da nešto odsviraju jer sviraju preko matrica koje su pravljene u ključevima standardnim za neke rock i pop varijante. Tako da znam da specijalno plejada jugoslovneskih duvača nije sjajna kad se radi o transponovanju iz muka mojih drugara snimatelja producenata itd.

Nisi odgovorila, tj nisam dobio, nije toliko ni bitno to, ja bar napišem mnogo poruka mailova i svega ostalog u toku dana. Ali jeste stvorilo utisak da si u blago odjebljivo neprijatnom fazonu u kombinaciji sa tonom sa ove teme, pa sam ja u šaljivom tonu pitao za to. Naravno da nisam ogorčen. Ogorčen je teška reč, i ne vidim kakve veze ima sa svim ovim. Smisao za humor i distanca u odnosu na ono što piše na ekranu su bitne osobine , rekao bih. Poruka mi je bila puna smajlija, i u principu, često se trudim da imam dozu šaljivog u post-ovim, upravo zato što to smanjuje mogućnost da te neko pogrešno shvati. Naravno ja ne mogu znati zašto si ti izabrala da ne vidiš smajlije i shvatiš da sam ja "ogorčen"?

U svakom slučaju opusti se malo.

 

E da i za Secracon-a, da ne ispadne da ga ja sad "uzimam u zaštitu", ali pobogu, čovek osedeo ovde mesecima odgovarajući ljudima na pitanja i pomažući i sad ga ti opljuneš kako se "duva" dugim postovima? Baš bzvz, ružno. Evo ja imam predlog, zašto ti ne bi češće dolazila ovamo, dobre volje i raspoloženija, i radila istu stvar, pomagala ljudima oko svog instrumenta i muzičke teorije? Jer to mi radimo. Dajemo časove za sitne pare reda radi i pišemo ljudima sa manje iskustva i znanja ovo ili ono. Teško da će neko da nas nagradi za to, ili da ćemo dobiti neverovatnu popularnost kao satisfakciju za taj trud. Takve stvari radiš iz nekih ideala. Ako imaš takve ideale, ti se pridruži umesto što nas pljuješ. Tj, budi jedan od ljudi koji doprinosi onima oko sebe.

 

Eto, u zdravlje!

 

 

 

bas sam slatka... imala sam jako losu nedelju i opet se IZVINJAVAM... jebu me u glupom studiju... menadzer mi stalno trazi neki kes za ovo za ono pa mi posle kasni na sastanke, jurim u skolu, na fax, prestajem s pusenjem i pukla sam vise a to najvise i najlakse mozes da izrazis pisanjem... zato sam ja inace tako najvise zvucala... zaista mi je zao....

 

Secracon... reci cu ti samo VIDI SE DA ZNAS... necu nista vise da komentarisem da ne bi ispala ovakva ili onakva...

 

 

Dusan S........ :D

Edited by WHISPER_EVE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvinte sto se mesam u diskusiju ali moram da priznam da mi je malo smesno sto se svi toliko trudite da uspostavite neki kao "kontakt" sa njom i sto joj posvecujete toliku paznju...jer tipujem da je u pitanju neki lik a ne riba da bi ga svi kolektivno oterali u tri lepe picke materine, onako profesionalno. :) :) ...mnogo ste mi bre fini :rolleyes::);)

 

:pivopije:

A jel ti znaš onu izreku "što je babi milo to joj se i snilo" o ljudima koje interesuju neke stvari ili upravo njima nešto pada na pamet pa to onda "spontano" vide na drugim ljudima, tj projektuju, a? :):bigblue:

 

:pivopije:

 

A sad ozbiljno, fakat je da se uvek sa ženama ima više strpljenja ili im se više popušta, to je tako, ne samo ovde nego i inače, i logično trudiš se da budeš manje grub nego inače... Ima nas koji mislimo da je to normalno :meshuggah: Plus koliko ja kapiram zna teoriju, osim što je ispalo da ima neke rupe u poznavanju stvari vezano za druge instrumente, vrlo verovatno neke stvari u vezi harmonije zna bolje od većine ljudi ovde i ja bih stvarno voleo da što više ljudi koji nešto znaju dolazi ovamo, pa još ako je i šaren sastav, da ne bude pederbal, do jaja! :da:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

:да: :ввинк:

LoLoL :lol:

 

Ej, ne radi ti ovaj Agroterrorizer link, pa zar nije tamo na onoj drugoj adresi?

 

Cudno ja imam podjednako strpljenja za sve i za budale i za decu i za zene i za pametne i za strebere i za muskarce....

Mislim da je to samo trip koje nam je drustvo stavilo u glavu

pa blago tebi ako isto pričaš i isto kontaš, čoveka, dete i ženu :bigblue: Mislim, dva različita čoveka zahtevaju različit pristup, a kamoli kad se radi o razlikama u polu ili u godinama... Al jebo to, otići ćemo u neku ljutu psihologiju, što već nema veze sa temom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

LooDeeKooD

aaaaaaaaaaaaaaaaa jebo te ti nisi normalan

јеб' га, ја немам обавезе у студију као ти, да ми држе мисли... :):):)

 

@ Дућа

 

Како не ради кад ради? :ввинк:

 

пиес - тењкс, нисам ни Видоје да не ради :бирџринказ:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moram i ja jedno romanče u vezi sa davno pokrenutom pričom o transponovanju, gitarama, klavirima, saksofonima i ostalim bitnim stvarima.

 

Na gitari će isti ton odsviran na dve različite žice gotovo uvek zvučati različito (makar i jedva primetno). Razlika se najviše primećuje pri sviranju tzv. otvorenih žica (kada žica nije pritisnuta prstom - dobija se zvonkiji zvuk koji duže traje) u odnosu na žice koje su pritisnute. Upravo to neki autori koriste da bi dali specifičan "feeling" svom delu. Za primer, dve pesme Pink Floyd-a, za čije članove treba da napomenem da nikada nisu važili za školovane muzičare.

 

1. Shine On You Crazy Diamond (Part III)

 

E--------0-

H----6-----

G------0---

D--8-------

A----------

E----------

 

Nažalost, ovde ne mogu da crtam note, ali mislim da je dovoljno jasno. Tonovi su B, F, G i E, pri čemu su G i E otvoreni. Ovakvno nešto je apsolutno nemoguće transponovati bez preštimavanja, jer se gube otvorene žice. Ili će se potpuno izgubiti sustain, kao u slučaju (namerno dajem iste tonove bez transponovanja):

 

E----------

H----6---5-

G----------

D--8---5---

A----------

E----------

 

ili će G i E zvučati previše tupo, čak i ako se produži njihovo trajanje, uz lomljenje prstiju:

 

E----1-----

H--------5-

G--3-------

D------5---

A----------

E----------

 

Dakle, gitara nije faličan već specifičan instrument, na kome je ekspersiju (ili kako se već kaže na srpskom) moguće prikazati i na način koji je nemoguć na klaviru. Treba li ponovo pomenuti i flažolete? I da li zbog ovoga neki gitarista treba da kaže da je klavir, actually, instrument koji je faličan, tup ili dosadan? :) Samo da napomenem da obožavam zvuk klavira, da ne bih bio pogrešno shvaćen.

 

 

2. Hey You

 

Pesma koju su mnogi pokušali da skinu tako da zvuči kao na snimku, ali im nikada nije uspelo. U jednom od brojeva Guitar Playera (iz neke 1994. ili 1995. godine) našao sam konačno objašnjenje od strane samog Davida Gilmour-a. Opet, ne mogu da crtam note pa ću morati da iskoristim tablature - nadam se da će pijanisti razumeti. :) Ako imate pesmu, pustite je.

 

Ovo je najčešća transkripcija:

 

E--2-----3-----3---2-----3-----3---|-------5-----5---------5-----5---|

H------5---5-----------5---5-------|-5-------6-------5-------6-------|

G----4-------4---4---4-------4---4-|-----7-----7---7-----7-----7---7-|

D----------------------------------|---7---------------7-------------|

A----------------------------------|---------------------------------|

E----------------------------------|---------------------------------|

 

i u odnosu na original zvuči kao kada bi žice od klavira udarao kamen, a ne čekić. :)

 

Dave se zapravo malo igrao. Promenio je žice na sledeći način: prva žica je ostala ista, druga i treća su bile za oktavu više, a četvrta, peta i šesta su bile neuvijene i za dve oktave više (šesta je bila identična prvoj). Dakle, isti štim (u smislu tonova, samo izmenjenih po oktavama), a ludilo od žica. Ovaj štim je, btw, nazvan "12-žičana gitara za siromašne". Originalni uvod je odsviran ovako:

 

E------------0---------------0-----|-----------2---------------2-----|

H----------0---0-----------0---0---|---------3---3-----------3---3---|

G--------0-------0-------0-------0-|-------2-------2-------2-------2-|

D------2---------------2-----------|-----0---------------0-----------|

A----2---------------2-------------|---0---------------0-------------|

E--2---------------2---------------|-0---------------0---------------|

 

I 'ajde sad ti to iztransponuj. :) :) :) Po tri otvorene žice u svakom taktu, i još se svira 10 puta lakše nego onaj gornji primer. Od ovoga čak ni "normalna" transkripcija ne može da se napravi, a kamoli da se promeni tonalitet. Bio sam zaludan da ovom uradim na nekoj staroj krš gitari, i jebe kevu kako zvuči. Prilikom sviranja akorada zaista ima taj 12-žičani prizvuk. :)

 

------------------------------------------------------------------------

 

Specifičnost trubačkih instrumenata je već spomenuta, a ja bih dodao još i usnu harmoniku - svaka dijatonska harmonika se pravi za poseban tonalitet, i nemoguće je svirati višeglasne melodije/pratnje (što se, naravno, u bluzu samo i radi) u drugom tonalitetu. Jeste lakše nositi 10 usnih harmonika nego 3 gitare, ali je svejedno činjenica da instrument mora da se menja kako se menjaju tonaliteti pesama.

 

Poenta: Ako već poštuješ raspon i boju glasa nekog pevača, poštuj i mogućnosti i specifičnosti instrumenata drugih muzičara (kao i njihove prste, jer ne može svako da uhvati akord koji se širi na 5 pragova, kao što nema svako raspon prstiju kao Rahmanjinov), jer je isto toliko bitno zadržati feeling koji donose instrumenti koliko i kvalitet pevanja.

 

Inače, niko ne pominje razlike u zvuku između različitih tonaliteta? Imao sam nekada davno prijateljicu (školovanu!) sa apsolutnim sluhom koja mi je tvrdila da svaki tonalitet zvuči drugačije, i da joj je transponovanje kompozicija u nekim slučajevima bukvalno paralo uši...

 

I za kraj, otišlo mi je više od 2 sata na čitanje cele teme i pisanje ove poruke. Molim vas, nemojte da me ispljujete. ;):lol:

Edited by profa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inače, niko ne pominje razlike u zvuku između različitih tonaliteta? Imao sam nekada davno prijateljicu (školovanu!) sa apsolutnim sluhom koja mi je tvrdila da svaki tonalitet zvuči drugačije, i da joj je transponovanje kompozicija u nekim slučajevima bukvalno paralo uši...

 

Pisah ja o tome na ovoj temi 26 juna tekuce godine. Da ponovim, mene uopste toliko ne tangira to transponovanje da se ugodi vokalu ili zbog prirode instrumenta (hromatsko transponovanje). Daleko me vise interesuje skalarno (dijatonsko) transponovanje zbog prirode samih sazvucja da ne kazem tonaliteta, i usko povezano sa tim, modaliteta. Ista progresija odsvirana iz razlicitih tonaliteta (ili modusa) proizvodi totalno drukciji feeling. Neki bi rekli da laici ne mogu da primete razliku, ako im doduse ne odsviras istu melodiju ili harmoniju (ili zajedno) jednu za drugom. U tom slucaju cak i laik vidi razliku ne toliko u 'zvuku' (jer je progresija, odnosno matematicki kolicnik frekvencija, identicna) koliko u 'vajbu'. Opste je poznata stvar da su recimo u crkvi i/ili diljem srednjem veka odredjeni tonaliteti i modusi istih bili neiskorisceni da ne kazem bukvalno zabranjeni zbog same prirode zvuka (ominous, evil feeling, nes' ti meni u crkvenom pojanju da prizivas djavola). Tako smo sazdani, bar ovi beli. U Africi, Aziji, neka treca prica.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaboravljamo jednu veoma bitnu stvar, vecina gitarista ovde nece nikad ni imati potrebu za transponovanjem,pogotovo na licu mesta,a klavijaturistima je Bog podario transpose dugmence koje mislim da svi znamo sta radi tako da klavijaturisti ( ne pijanisti! ) nek se ne javljaju.... :)

 

Sala mala ,ali korisna :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

narvno da se gubi oblik pesme ako joj jebes kevu sa transponovanjem... postane bljutava... ali dobro je znati transponovati...

npr... pesma free your mind koja je totalno teska (mislim-pesma ima muda, nisam htela da budem mnogo vulgarna u postu :redface: ) gubi smisao i jebitacnost ako se mnogo spusti... u tom slucaju ako pevac/ica ne mogu da otpevaju ili ako postane pesma besmislena ako se trensponuje treba je izbaciti sa repertoara... ukoliko neces da izbacujes clanove :red:

Share this post


Link to post
Share on other sites

HVALA VAM MNOGO shto ste me lepo nasmejali, otkad ja ne postujem neshto preterano vidim da ste se svi lepo raspisali :D i bogame bilo je jako dobrih postova, edukativnih (hvala gos'n profesore i profo) al bogami mislim da je Livnica bio car kad je

rekao "tako mi majke jevrosime" i Whisper kad je ne znam kome rekla da "samo svira muziku od koje se Ne mrshti i da ne razmisjla o tome shta je odsvirao" :D xexexexexexe bre! Produzhli ste mi zhivot za godinu dana!

 

Jeste primetili da nisam stavio tri tachke :D

 

Konacno jedna tema na kojoj ljudi redovno odgovaraju na postove i to lepo onako romanski, makar postov'o ja gabor ili nasha nova ljepotica whisper, da ne zaboravimo najvece face Dushana i Secracona (jevreja pod prinudom), a tu da nas sve spusti na zemlju onako fino i kulturno je Profa! Svaka vam dala ljudi, sad je bash zanimljivo.

 

Ajd pozdravljam vas i chitamo se! :D

Edited by zile_kondic

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...