Jump to content

Harmonija


Shuma

Recommended Posts

wow

:D:D kako smo se sada svi slozili...

 

trebala sam malo da dreknem da bi se svi sveli na istu stvar.. salim se..

 

@secracon

 

strasno je realan i strasno duhovit post.. totalno se slazem.. Painkiller je glupa pesma, ne treba je svirati..

 

Svirajte Perdido od Duke Elingtona.. in es.. :da:

 

Poz

Kao što kaže Secracon, "Painkiller je strava pesma" i sad se složi sa njim, jer on je gospodin profesor. :mrgreen:

Problem sa tvojim argumentima ranije u raspravi je bilo to što to nije neka "gitaristička" fora, pa se ti sad svađaš sa glupim i neobrazovanim gitaristima metalcima sa metal foruma koje mrzi da uče teoriju. Idi do nekog duvača koji svira Jazz i predloži mu da snimi nešto u par ključeva koji su tebi "normalni kao i svi ostali" pa čuj šta će da ti kaže. A onda kreni da se raspravljaš kako je on neobrazovan jer ne može da svira istu stvar jednako lagano transponovanu bilo gde. Postoje specifičnosti instrumenata.

 

Kao drugo, pošto si možda greškom shvatila da je moj PP ljubavno pismo ili pretnja smrću ili nešto treće ,a nije :lol: nego, tako ljudi se druže ,dopisuju, šaljem ja tako PP-e i drugima, a boga mi i oni meni :da: pa za slučaj da nisi umišljena pa ti je teško da odgovoriš jer ti je ispod časti, ljubazno sam te pitao, da li si ti svirala klavijature sa Fullstop-om ono veče u SKC-u posle nas, tj dal' ti je to band? Naravno ako je podatak tajna ti samo ljubazno odgovori da me se ne tiče jer ne znam teoriju kao ti i to je to, no frks :meshuggah:

 

Inače Alan Holdsworth na primer je vezara za muzičku teoriju u nekom uobičajenom smislu, ali je sa druge na svoj način poznaje fenomenalno, lestvice je izgradio matematičkim putem i koristi one varijacije koje mu odgovaraju. Znači postoje alternativni pristupi koji rade.

 

@ WHISPER_EVE

 

Painkiller je strava pesma, mnogo bolja od Perdido, i sad ti treba da kažeš "U redu je profesore, kako vi kažete."

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Za ljude na koncertima si definitivno u pravu:

 

Mogao bih da ti predložim da izbegavaš veće gradove. Tamo su svi najpametniji. Može da im dođe ko god hoće, oni nekako uvek znaju šta je tu još falilo, trebalo, gde je organizator, a gde muzičar pogrešio...

Odvratno, ljigavo i snobovski. Beskičmenjaci. Lično mislim da je to proizvod kukavičluka. Ranije to nije bilo u ovolikoj meri prisutno. Po manjim mestima se taj zdrav, nenapaćen mentalitet još koliko toliko održao.

 

Ja dobijam ospice od toga. Ima klinaca koji odu na koncert najvećih svetskih faca i onda im teško da priznaju da je čika razvalio. Ispadaju pametni ako kažu kako su očekivali više... Prelistaj malo teme o bendovima, ili bolje nemoj, ja zato slabo i zalazim tamo. Nervira me da čitam kako mali Perica zamišlja sviranje heavy metala, ili sviranje uopšte, pa još sav nafuran, a bale mu cure... Imao tri svirke, od čega je jedna bila samo tri pesme. Ja sam u njihovim godinama stajao u prvim redovima i krao fazone, divio se, UČIO! Danas se ne uči jer svi već sve znaju.

 

Meni nikada nije bilo teško da priznam da je neko dobar.

U moje vreme smo redovno pravili šutke i podržavali muziku. Mada, eto omatoreo sam, i danas više ne idem u šutku. Zadnji put sam to klincima na Motorheadu pokazao kako se radi, i stigoh do prvog reda za pet sekundi. Mekušci. Sve bi ja to malo na njivu da radi...

weak, weak...

Treba da ih je sramota što matorac ima više energije...

 

I imam osećaj da među nekom mojom generacijom ima mnogo manje rivaliteta i zavisti...

 

Uf, al sam se nešto kao nadrndao... :redface:

 

Evo prestajem da smaram...

 

Cheerz! :pivopije:

Treba da osnujemo neku organizaciju pod imenom "Heavy Granpa's" :)

Inače potvrđujemo to za veće gradove. Ali mislim da to "Jao, publika me gleda kritički" nije izgovor. Prvo, čovek bi trebao da uživa što svira zbog sebe samog i da mu se jebe za raju, a kao drugo, ZADATAK muzičara i jeste da "otopi" raju i napravi atmosferu. Jer ljudi se ponašaju neprijateljski upravo iz straha, iz frke šta će reći drugi i kako oni sam izgledaju u tuđim očima. Naravno da je moguće otkraviti ih i napraviti situaciju u kojoj će uživati u muzici, treba jedino znati kako. Ja nisam pevač pa mi to nije primarni zadatak, ali svaki pevač bi vremenom trebalo da nauči da u bude i showman, i da je on tu da napravi provod. A često je istina obrnuta, bend izađe i drven je do bola, i onda kao, "ljudi se ne gube, samo su stajali". Nekako se većina tih koji se žale takođe ne gubi nego stoji i čeka da njih publika opusti, ista stvar se i njima može zameriti kao i publici.

 

Inače to za koncerte svetskih faca, dešavale su mi se obrnute stvari. Odem na neki koncert nekoga ko je "velikan" i smaram se najgrđe. A svi su kao nešto "jaoooo što je do jaja" ili kao "uf kul je". I sad ne znam ko je tu lud. Ispašću glup u društvu ako kažem da sam gledao i nadahnutije koncerte ili da mi je izbor pesama potpuno bzvz, pa ono stidljivo nešto komentarišem :D

 

 

 

 

Pazi ovamo kume, da vidis ti te scene kad doktorka za muziku Sanja 'objasnjava neke stvari' muzu (kome je muzika isto major bila na koledzu, ali negde na Floridi). Priceless. To bre samo nase gore list moze da ti radi.

Hahahaha, dobra fora :D Sećam se kad sam nabavio prvu video školu Hendersona, pustim je ja i 15 minuta rasprava sa lepšom polovinom koja je bila ubeđena da je on homo opredeljen :mrgreen: Dobre su mu video škole btw!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 345
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

@ Dusan S

 

Problem sa tvojim argumentima ranije u raspravi je bilo to što to nije neka "gitaristička" fora, pa se ti sad svađaš sa glupim i neobrazovanim gitaristima metalcima sa metal foruma koje mrzi da uče teoriju. Idi do nekog duvača koji svira Jazz i predloži mu da snimi nešto u par ključeva koji su tebi "normalni kao i svi ostali" pa čuj šta će da ti kaže. A onda kreni da se raspravljaš kako je on neobrazovan jer ne može da svira istu stvar jednako lagano transponovanu bilo gde. Postoje specifičnosti instrumenata.

 

[color=#FF0000]

Dragi moj, ja jesam na jazzu, i znam tromboniste i saxofoniste itd. da ti ne nabrajam... i mene divi kad im na predmetu MALI ANSAMBLI nije problem da stvar koja je naj prostija na svetu C JAM BLUES pretransponuju iz C in ES... prvo sto ucis kada dodjes na jazz jeste transponovanjen i ne "postedjuju" ni jedan instrument...

Znam da su instrumenti specificni itd.. mislim da sam to vec jednom rekla... nekima je lakse u nekim stvarima a teze u drugim i obrnuto... ako ti nesto nije jasno, poseti profesora Aleksandra JAcimovica (saxofonistu) da ti objasni.. (tvoja pevacica ga zna)...[/color]

 

Kao drugo, pošto si možda greškom shvatila da je moj PP ljubavno pismo ili pretnja smrću ili nešto treće ,a nije :lol: nego, tako ljudi se druže ,dopisuju, šaljem ja tako PP-e i drugima, a boga mi i oni meni :da: pa za slučaj da nisi umišljena pa ti je teško da odgovoriš jer ti je ispod časti, ljubazno sam te pitao, da li si ti svirala klavijature sa Fullstop-om ono veče u SKC-u posle nas, tj dal' ti je to band? Naravno ako je podatak tajna ti samo ljubazno odgovori da me se ne tiče jer ne znam teoriju kao ti i to je to, no frks :meshuggah:

 

 

Ja mislim da sam ti odgovorila na pp.. ako nisam- izvini... nisam shvatila ni da je ljubavno pismo ni pretnja smrcu nego normalno pitanje.. i uopste ne znam sto si ti jbt tako ogorcen na mene..

Edited by WHISPER_EVE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au kolko sujete!!Bwe ako ste muzicari i umetnici ona iskreno treba da vas bole ona stvar za sujetu.

E pazi posvadjali ste se za jeb. transponovanje!Pa to moze moja baba da uradi.Jes sviram bass ali sta kad stvorim tezu bass liniju i dodje mi neko i kaze mi ''e brate moras iz Gmaj7 a ne iz Cmaj7'' bwe odmah kazem ''Dobro'', ako ima dobrih razloga.I sad mnogi od vas zauzimaju te negativne stavove za transponovanje,mislim ubite pevaca i instrumentalistu koji ne moze da radi u normalnoj skali pesme!

E a drugo svako misli da je glavni u tom znanju.Ako je to tako onda bi svi trebalo da budu mnogo bolji muzicari i kompozitori,mislim budimo iskreni novi autorski bendovi sviraju 3 akorda a neki cak da zamrse stvar ubace 10 akorda u 10 sec. i to sranje zvuci.Mislim svako radi po svom egou a ne po znanju.

Ocigledno da ovde ima jako,jako mali broj nekritizatora svojih kolege.Ja im dajem savete sa obrazlozenjem,doduse ima nekolicina kolega bassista koji su me oterali u 3 bozje materine ali dobro, ja sam samo hteo da ne sjebu ruku i da prestanu da ispadaju iz ritma.

Znaci moja poenta dajte savete ali sa pogleda ucenika ne sa pogleda ucitelja posto znam da dosta vas ne zna kako da se ponasa pred znanjem(nit ima nevidjeno),ja ne znam muziku nit verujem da cu je skroz znati pred smrt to odmah da vam bude jasno,ali znam zato da od sujete ni leba ni znanja nece biti!

Edited by Livnica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa cekaj zeno!Nije bila poenta da odustanes,znam da ima dosta praznoglavih ljudi u vezi muzike ali nije poenta nit da ih kritikujes nit da dignes ruke od njih,jednostavno im objasni lagano neka traje 100 godina ali makar se nece dotle upustati u komponovanje i ego kenjanje.A ta filozofija toga sviranja uz batinu(tjs. ne znas ni sta je ni sto je)zajebi,to uglavnom tabs ljudi rade.Najmanji muzicar-covek koji koji skida preko sluha nece nikad reci zajeb. ti to ''sta je i sto je?''.Mislim iskreno dosta autorskih bendova uzimaju iste akorde,sola,delove iz tabsova onih pesama koje obradjuju.Zato ceo njihov repertoar zvuci isto!

Edited by Livnica

Share this post


Link to post
Share on other sites

F#, H, E, A

 

Morao sam da dam naslov ovom postu, jer me iznenadio vaš odziv na moje pitanje. Ljudi, preplavili ste mi inbox. Neki od vas su bili dovoljno hrabri da svoje pretpostavke iznesu i javno, i svaka im čast. Evo sada mog odgovora, kako za vas što ste pisali "in public", tako i za one koji su mi se samo preko pp javljali.

 

Lepota muzike je baš to što stvari možeš shvatati različito. Nekom je D, F#, A običan D dur, a nekom će to biti tonovi na koje će improvizovati preko Cmaj7, time nadogradivši akord u Cmaj13, ne promenivši mu vertikalnu funkciju, dakle zavisi od aspekta u mnogome.

 

No ali ajmo školski. Sećate se kad ste izmatematike radili kvadratne jednačine, pa je bilo dva rešenja, i profa nije priznavao ako biste našli samo jedno? E slično ću se i ja postaviti. Dakle očekivao sam rešenje gde će akord imati konkretnu vertikalnu funkciju.

Funkciju određuju terca i septima, pa automatski sva rešenja na varijaciju "sus" akorda nisu sasvim zadovoljavajuća, jer nema terce, samim tim ni funkcije. SUS je prelazni akord, nema samostalnu vertikalnu funkciju.

 

Inače, upravo je taj H7sus najpraktičniji pristup od svih koje ste mi poslali. Nije nepravilno, a nije ni previše komplikovano. To može da bude i taj akord, ali ima i rešenja gde ne mora da se definiše kao sus.

 

Rešenje F#m7add11, iliti američki F#m7/11 je takođe zanimljiv pristup, samo se u slučajevima mola ne opravdava sasvim izostavljanje kvinte. U ovom pristupu mi je bilo pozitivno to što se taj koji je to preptostavio (cenim vašu privatnost i želju da se ne blamirate) postavio kao muzičar u BENDU, dakle pretpostavio je da ne mora svaki ton da odsvira on i da je moguće da je neki izostavljen. Inače to je odlika loših pijanista da sviraju sve i u svačijem registru.

Ali nije ni to pravo rešenje.

 

Žao mi je što WHISPER_EVE nije dala svoju verziju...

 

Rešenje:

 

Akord, kao što sam i dao da se nasluti, ima izostavljen jedan nebitan deo. Sadrži sve elemente koji su potrebni da on ispuni svoju funkciju, a nebitan OSNOVNI TON je izostavljen. Akord je dakle D6/9.

Odsviraš to na klaviru, ili gitari, i pustiš basisti da odradi svoj posao. Eto ti ga. Rad u bendu.

Fazon je u tome što basista u ovom slučaju čak i ne mora striktno tu da odsvira taj D da bi akord ispao taj koji jeste. Malo je vodnjikavo, ali neko baš to voli. Mnogi jazz pijanisti će videvši D6/9 upravo ovo i odsvirati, dakle bez osnovnog.

Ovo sam, ako se ne varam, radio na trećoj godini. Neki ove akorde zovu i Feldmanovi akordi, ali o tome ne znam ništa više da kažem, možda sam sad i rekao neku glupost.

Ja sam ih učio kao "falični akordi", i to je bilo poglavlje na kom su padali svi pevači, i ljudi sa prethodnim klasičnim obrazovanjem. Interesantno je što su mnogi bubnjari ubijali ove falične akorde iz meni nepoznatog razloga. :D

 

Evo vam sad jednog lakšeg pitanja ako hoćete još da se zamajavate: Bb, C, D, E

 

 

A sad još da razjasnim neke stvari:

 

B7sus4 (ili, na tamnoj strani meseca, H7sus4) profesore.

 

P.S. Kume, ako ne batalis to vase 'H', dobices i od mene zelenu flajku :lol: .

 

:pivopije:

 

Kume, ovo me podseća na ono kad je neki engleski političar pitao "A kad će ostatak Evrope početi da vozi levom stranom puta?"

 

Zelena flajka mi ne smeta, čak ću i Heineken popiti ako se baš mora...

Anyway...

 

Ton koji se u C-duru nalazi između A i C, se jedino na engleskom govornom području zove B. Ostali ga zovu H.

 

Takođe postoji brdo nota koje su pisali polupismeni muzičari, jer je prave autore (koji su i sami bili često polupismeni i ne samo muzički) mrzelo da zapisuju. Real Book-ovi i Jazz note nisu merodavne stvari za pravilno označavanje. A tablaturne knjige još manje. Tablaturne knjige se označavaju čisto gitarski, pa tu možeš naići i na akorde tipa C3, što je nonsens za one koji ne sviraju gitaru, jel?

 

Tek nedavno su ljudi počeli da prave razne dogovore oko označavanja. Najveće njesra je taj ton B ili H. Evo šta je dogovor, kojeg bi se trebalo pridržavati, i koji postoji od ne tako davno:

 

Da ne bi bilo zabune, kad se taj problematični ton spusti za polustepen SVI moraju da ga označavaju sa snizilicom. Dakle drugi ton Ab dura se svuda obeležava kao Bb. Ni na NE-Engleskom govornom području se ne obeležava kao B, da ne bi ameri i englezi došli u zabunu. A to da li ćeš povišeni drugi stupanj Ab dura zvati B ili H, to je svejedno, jer se i onako zna na šta misliš. Jedino je problem kad se izgovara, jer kad ja kažem "БЕ" mislim na Bb, a ti na H. Ali tu je opet nekako logično da ako pričaš engleski da će problematični ton biti B, ako pričaš srpski da će biti H.

 

Dakle ovo: "B7sus4, profesore" NIJE pravilno, ovo jeste: "B7sus4, mr. professor" :D

 

Još prostije: Evo tonova od C do A hromatski na dole po NE-Engleski: C, H, Bb, A. Dakle NE C, H, B, A, već: C, H, Bb, A.

 

A evo ti i na инглиш: C, B, Bb, A

 

Dakle nema dileme. Jasno ko dan.

 

Dakle ako pričamo naški, nemački, italijanski, itd..., onda kažemo H, ako pričamo engleski, kažemo B.

 

Druga jebada je označavanje akorada. Ameri označavaju osnovni septakord, i posebno dodaju svaki ton posle. Evropljani ih na neki način klasifikuju. Dakle ako uhvatiš na klaviru tredecimakord koji se sastoji od sledećih tonova: E, G, H, D, F#, A, C#, njega ćeš u Evropi obeležiti kao Em13, jer je evropljanima jasno da tredecimakord sadrži i nonu i undecimu. Ameri će isti ovaj akord obeležiti sa Em7/9/11//13. Što je malko duže ali preglednije.

 

Tu nema još nekog dogovora. Pogledaš šta piše posle "printed in", mada ni to ne znači ništa najčešće, jer su retko koje note gde ima tredecimakorda ispravno napisane, jer se mahom radi o jazz-u, ofrlje transkribovanom još u vreme pre ikakve standardizacije.

 

Dakle ameru se D6 i D13 razlikuju samo po septimi, a u Evropi je ono prvo četvorozvuk, a ovo drugo sedmozvuk.

 

Sledeći prc je obeležavanje undecimakorda. Tu je tek bilo svega. Nikad ne znaš da li se misli na čistu ili prekomernu undecimu. A u američkim notama ladno nađeš akord tipa C11b. Šta mu je taj 11b? Ton Fb? majkumu a? Zapravo se mislilo na F, a pretpostavlja se da je onda isti akord sa F# = C11.

A neki su tu varijantu sa F# obeležavali kao C11#, pa tako tri oznake za dve varijante, od kojih su dve dvosmislene.

 

Eto šta je u ovom slučaju dogovor:

A ako baš izričito hoćeš da odsviraš C11 sa F, onda ga označiš C11(razrešilica). A ako je sa F#, možeš da ga napišeš i kao C11 i kao C11#. Ovo mi je bio vrh kretenluka kad sam učio, ali ajde, ljudi su se kao tako dogovorili, videćemo koliko će to zaživeti.

U molu se valjda podrazumeva čista undecima, dakle ton F za osnovu C.

 

Jebote, moraću da prelistam ovo malo.

 

Poenta je da kad vidiš undecimu, probaš da odsviraš, jer dok ne čuješ, ne možeš da znaš na šta je tačno mislio autor.

Iz istih razloga je recimo po mom mišljenju super što se počelo raditi na toj standardizaciji uopšte.

 

 

Dragi moj, ja jesam na jazzu, i znam tromboniste i saxofoniste itd. da ti ne nabrajam... i mene divi kad im na predmetu MALI ANSAMBLI nije problem da stvar koja je naj prostija na svetu C JAM BLUES pretransponuju iz C in ES...

 

Uf, jako mi transponovanje...

Bb, Eb, F itd. su sve tonaliteti laki za duvače. Slično kao što su G, A ili D pogodni za gitariste. Sad će gitaroške metalčine da se zaebu, pa da im naglasim odmah: MISLIO SAM NA DUR, A NE NA MOL!!! To vam dođu isti tonovi kao E-moll, F#-moll ili H-moll.

Nego da se vratim na poentu: Ajde reci nekom trubaču da taj C Jam Blues odsvira iz A (ali realnog A, dakle trubaču daš note iz H, jer se on štima u Bb, jelte?, i dalje u skladu sa tim...), pa da vidiš kako mu se mozak vezuje na čvor...

 

Generalno, probaj da im tražiš da transponuju niže za polustepen...

Polustepen niže je gadan za svaki instrument, jer najčešće iziskuje totalno drugi prstored, i razmišljanje u rikverc.

 

Uff, jbt, opet sam napisao roman...

 

Cheerz! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

da... sto ti uvek pises takve romane od postova..? jel ti je to neka svrha u zivotu da se dokazujes ovde...? i koji ce ti djavo to kurcenje mr.professor itd.. jel ti to imponuje...? ako je tako... onda ne mogu da poverujem da imas toliko godina koliko imas... ne zelim da te vredjam ili tako nesto.. samo mi ljudi kao sto si ti zaista nisu jasni...

poenta je ne u tome GDE CES TRANSPONOVATI vec u tome DA LI HOCES I DA LI MOZES... kompromis oko tonaliteta se uvek nadje... a to imenovanje akorada je totalno DETINJASTO.. i uopste mi nije palo na pamet da ucestvujem u tome..nisam ni razmisljala.. zao mi je sto ti nisam ispunila ocekivanje da ti odgovorim na zadatak moj debilni profesore kojem je u interesu pre da se dokazuje sam sebi nego da nauci ucenike.. sad ja ne znam ko je ovde umisljen i uobrazen...

 

do vidjenja svima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

da... sto ti uvek pises takve romane od postova..? jel ti je to neka svrha u zivotu da se dokazujes ovde...? i koji ce ti djavo to kurcenje mr.professor itd.. jel ti to imponuje...? ako je tako... onda ne mogu da poverujem da imas toliko godina koliko imas... ne zelim da te vredjam ili tako nesto.. samo mi ljudi kao sto si ti zaista nisu jasni...

 

A jel tebi neko rekao da si arogantna razmazena kucka? Imas onaj tipicni, kako ga ja zovem, "klasicarski sindrom", da mislis da sve znas o muzici i da si najpametnija od svih.

Covek trosi svoje vreme i novac da nama braci ( i sestrama) metalcima (ili da se bolje izrazim, ljudima koji vole metal) objasni neke stvari, a ti ga neargumentovano napadas.

Ja se zahvaljujem njemu a i mnogim drugim ljudima ovde sto imaju volje da podele njhovo znanje, iskustvo i malo humora sa nama ( da ih ne imenujem, znaju oni koji su).

 

Sto se tice transponovanja, koga u roku i metalu boli k***c za to. Ako pevac ne moze da izvuce neke visoke tonove, spusti stim. Ako ni to ne radi, nemoj da sviras zahtevne pesme. A ako ni to ne upali, menjaj pevaca. Vrlo jednostavno.

 

Zbog onog komentara o Painkiller-u, bih te nabio na kolac. Ako nisi primetila ovaj forum se zove yuMETAL.net. Razumem da neko ne voli metal, pa da mu se ne svidja doticna pesma, ali ti si dosla na METAL forum i pljujes na jednu od najjacih metal stvari ikada.

 

 

Za kraj, posto znam da ces da se vratis da procitas komentare na tvoj post, evo ti jedan smajli :evotigana:

Share this post


Link to post
Share on other sites

da... sto ti uvek pises takve romane od postova..? jel ti je to neka svrha u zivotu da se dokazujes ovde...? i koji ce ti djavo to kurcenje mr.professor itd.. jel ti to imponuje...? ako je tako... onda ne mogu da poverujem da imas toliko godina koliko imas... ne zelim da te vredjam ili tako nesto.. samo mi ljudi kao sto si ti zaista nisu jasni...

poenta je ne u tome GDE CES TRANSPONOVATI vec u tome DA LI HOCES I DA LI MOZES... kompromis oko tonaliteta se uvek nadje... a to imenovanje akorada je totalno DETINJASTO.. i uopste mi nije palo na pamet da ucestvujem u tome..nisam ni razmisljala.. zao mi je sto ti nisam ispunila ocekivanje da ti odgovorim na zadatak moj debilni profesore kojem je u interesu pre da se dokazuje sam sebi nego da nauci ucenike.. sad ja ne znam ko je ovde umisljen i uobrazen...

 

do vidjenja svima!

 

Romani su posledica namere da što bolje objasnim. Pokušavam da napišem onako da to shvate i oni manje upućeni u stvari o kojima pišem. A to upravo radim iz želje da pomognem, da prenesem znanje. Jednostavno sam takav čovek, i možda je to i jedina realna osnova da me nazivaš debilom. Lepo se osećam kada znam da sam uspeo da pomognem ili demistifikujem neke teoretske babaroge. Ne volim kada neko škrtari sa znanjem. Ja sam i redovan davalac krvi, možda je to nešto patološki, ne znam, a možda i jesam debil jer se sve to nekad čini kao trećenje energije... :confused:

no, što se ono kaže "Build anyway..."

Dokazivanje mi, veruj mi, nije potrebno, pogotovo ne ovde. Nešto si pogrešno shvatila. Ceo taj fazon i za Perdido, i forsiranje izraza profesor od strane ljudi koji su me nekoliko puta već pokopali ovde na forumu (jer znaju, imaju argumente), i moje prihvatanje svega toga, zar treba da ti crtam? Jednostavno sam citirao Dersu Uzalu i preveo ga na engleski, a ti si to jedva dočekala da napraviš svoju interpretaciju. Iskreno, ne vidim razlog tvojih uvreda i napada uopšte... Ono što je tebi kurčenje ja doživljavam kao šalu na sopstveni račun, i da nisi tako bezobrazno nevaspitana bih i pomislio da treba da ti se izvinim zbog svog smisla za humor.

 

Ako želiš da me spustiš, uradi to nekim argumentom, dokaži da grešim, meni će prvom biti drago (jer smatram da je prvi korak u napretku priznavanje sopstvene greške) ali nemoj sebe da blamiraš tim izjavama u fazonu "kiselo je grožđe" ili neosnovanim uvredama. Mislim da si pametnija od toga.

 

Kad iznesem neki stav, uglavnom ga detaljno argumentujem, ne popovanja radi, već baš zbog toga da predstavim sve aspekte koje ja vidim po pitanju istog, i da sve može da bude predmet diskusije. Naravno nekima je lakše da vređaju, nego da ih obore ili napadnu nečim realnim, nekim svojim argumentima.

Možeš neke stvari smatrati detinjastim (eto, punoletna si, taman), ali ne možeš pobeći od činjenica. Stvari o kojima sam tupio nisu plod moje mašte, već stvari koje ćeš, budeš li nastavila da se baviš muzikom, učiti pre ili kasnije, pa me zanima kako ćeš im onda objasniti da je to tebi detinjasto. Ili im još bolje reci da su debili.

 

Trebaće ti mnogo više da me uvrediš, čisto da znaš.

 

Cheerz! :pivopije:

 

ps.

 

@ Dersu Uzala

 

Kume, ako sam TEBI delovao kao seronja, onda se TEBI izvinjavam ovom prilikom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Secracon

 

Nisi kume, budi bez brige. Ima tu stosta da se nauci, ako covek malo otvori oci i usi.

 

@Whisper_Eve

 

U pravu je covek, ja ga 'prozvao', mi se tako 'dobacujemo' vec neko vreme. Nemoj mu, molim te, uzimati to za zlo. Ne idi nigde, ne mrdaj. Dodjes nam ovde k'o dasak svezeg vazduha. A i Dutja ti pise privatne poruke :muzicar: . Ako imam neku opasku, onda je to otprilike ta sto ne vidim da pises nesto o svojim iskustvima u vezi ovoga ili onoga, ili bilo sta u tom smislu. Ono, kao, vise sta ti mislis o nekoj zadatoj materiji, a ne sta ti mislis o necijem tudjem misljenju o nekoj zadatoj materiji. Cenim da svako ovde vredi jedan glas, ni vise ni manje. Pa da cujemo.

 

@Dutja

 

Jeli bre ti....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci bude li neko opet ovako prljao temu trazicu da je zatvore!Keve mi Jevrosime!Znaci ovde se ne radi samo o jednoj muzici nit se radi o jednom coveku, ja sam vam vec rekao nemojte tu sujetu ovde, ostavite je za teme koje nemaju veze sa muzikom.

Eve znaci jes friend si mi i to ali sto odjedanput tako?Ali osecam da si nesto se iznervirala doduse jos ne znam sta je(nisam jos procitao sve odgovore ovde i nisam te ni pitao),kad mene neko iznervira ili bilo sta samo da mi dodje da ga isprozivam ili prebijem ja iskuliram,ali znam da ti nisi htela bez razloga to da se tako postavis.Ali kolko vidim doslo je do zesceg nerazumevanja izmedju puno njih tako da donegde vam oprastam sto ste urnisali temuXD

Znaci evo kako dajte svoje misljenje,a vi koji citate razmislite da li je to logicno i da li je to uredu, nemojte odmah da pisete, e onda ako je pogresno dokazite preko razumevanja i cinjenica.I shvatite kolege muzicari ne mozete vi od neznanca za muziku da trazite razuman odgovor jer ce on uglavnom da se oslanja na svoje neznanje,Seracon ok sve to sto pise ja nemam nista protiv toga ali ajde ako je negde pogresio nek ga neko ispravi(jos nisam procitao sve tako da polako listam),ja ga ne znam mozda on laze da je iskren u namerama (ponekad to voli da se odrazi u znanju ta iskrenost,sujeta,arogancija) opet to ne zna niko osim njegovih poznanika...

A ti koji si rekao bole ona stvar Rockere i Metalce za transponovanje pa nije bas tako...sam si rekao spusti stim ako ne moze pevac to ti je ustvari jedan vid procesa transponovanja,drugi po mom misljenju jeste da pocnemo iz nekog drugog prstoreda i mislim da je to to od vrsta.Pevac ako se vec predstavlja da zna da peva onda MORA to da uradi ili iz nizeg ili iz viseg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Livnica

Mozda me nisi najbolje razumeo, a mozda se i ja nisam najbolje izrazio ( transponovanje sam pomenuo onako uzgred, zato sto odredjena persona pravi veliku filozofiju od toga). Poenta je bila sledeca - sto bih se ja zajebavao oko sviranja na nekom pragu nize ako bih pri tome imao problema sa harmonicima,prstoredom i otvorenim zicama, kada mogu jednostavno da spustim stim.

Spustanje stima moze da bude transponovanje, ali NE MORA. Koliko ja kapiram trasponovanje je spustanje/podizanje nota u pesmi za odredjeni interval. Nema potrebe da se to radi ako ti je pesma bazirana na tonalitetu koji tebi odgovara. U slucaju da gresim, neka me neko ispravi.

Sto se tice pevaca- bas tako, ili jedno ili drugo. Zato se to i radi, da se pomogne coveku. ALI, sta ako se desi sledeca stvar - dogovoris se sa ortacima da osnujete bend, onako iz zajebancije, za vasu dusu i hocete da svirate na pr. Victim of Changes, a lik ne moze to da peva ni sa spustenim stimom. Ces da ga najuris iz benda ili ces da predlozis da svirate nesto jednostavnije za pevanje? Mozda mu je raspon glasa jedna oktava i to mu sasvim dobro ide. Druga prica je profesionalno bavljenje muzikom i tada on mora da peva dobro ( doduse ne mora, sto bi rekao jedan profa, mora samo da se umre :) )

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I to sto kazesXD

Znam ogromna filozofija tu stvarno nema mnogo buke,osim ako ne pocnes nesto drugo da nadovezujes na transponovanje,ali kao sto rekoh moja baba to moze da uradi...

Slazem se sa tim tvojim misljenjem,ali na koncertu npr. ne mozes brzo sve zice da snizis tako da znas ja bi pre prepoucio poznavanje prstoreda nego prestimavanje(ako pevac moze to da peva).

A sta bi ja uradio tom ortaku koji treba da peva Victim of Changes rekao bi mu ''vezbaj i jednog dana ces sigurno uspeti da otpevas,ako ne isto makar iz nizeg stima'' znaci stvar vezbe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poenta je bila sledeca - sto bih se ja zajebavao oko sviranja na nekom pragu nize ako bih pri tome imao problema sa harmonicima,prstoredom i otvorenim zicama, kada mogu jednostavno da spustim stim.

zato sto ti onda za neku svirku gde bi svirao vise pesama u razlicitim stimovima treba jedno 5 gitara. :)

inace, mislim da transponovanje i trud oko toga pomaze da se upozna instrument u smislu da znas koji ton je na kom pragu, i tako se jos dodatno vezbaju te stvari. dok sam imao bend, sve smo transponovali prema glasu. neke pesme smo znali iz dva tonaliteta, za svaki slucaj, ako bude problema, zasto bi neko cepao grlo..

 

inace, jedan covek, gastarbajter, stariji lik (u svojim srednjim 50-im godinama) koji zivi od tezgi, mi je pricao da je svoj instrument (klavijature) zaista savalado tek kad je poceo da radi sa narodnjacima. kaze on meni: "znas kako to ide, dodje neki ciga, ja pocnem da sviram a on kaze da mu ne odgovara i da bi hteo iz ovog tona: AaaAAAaaAAAA (onomatopeja narodjnackog zavijanja a la sinan sakic) i sta ces, moras, lova je to". :) :)

 

 

jedan drugi lik koga sam znao (moje godiste) je svirao u nekom tezga bluz/pop bendu, isto klavijature. e sad, on je etf-ovac pa je voleo da cacka i da zna sve oko svog instrumenta te je odmah provalio da moze da transponuje cele klavijature kako mu treba. elem, lik je znao samo pentatoniku iz A, i za svaku pesmu je imao preset.. kad treba solo, on ukljuci i samo vozi. :rockdevil::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

uja! evo me... hladne glave bez losih misli...

(istresla sam se na kevi pre ovoga)

 

kad smo vec kod iskustva sa transponovanjem...

 

imala ja svirku, koncert... nebitno... neka zajebancija... i izadje meni pevacica jedna (ja inace sviram klavir) i hoce da bude gost... svirali su se neki jazz standardi.. a ona meni lupi just a gigolo... i ja ok. ali kad ce ona meni u sledecoj recenici- ali pazi, ja to pevam iz DES...a inace ide stvar iz G... srecom, dobro poznajem svoj instrument i sve tonalitete pa se ja lako snalazim ali gitaristi koji je svirao samnom je trebalo dobrih 5min da se sastavi...

 

za takve situacije je dobro poznavati transponovanje...

 

mom profesoru se dogodila grdja stvar... Prepun kolarac ne znam koje godine... jazz-festival... izlazi mu isto neka pevacica i trazi da peva softly as in the morning sunrise is GES (a inace ide iz C)... naravno snaso se...

 

zbog toga vredi to transponovanje...

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da vredi :da: .

Nego ono sto je meni interesantno je da prestane covek da razmislja strogo linearno i pocne da razmislja u vise glasova. Znaci, ne razmisljam toliko o tome da citavu kompoziciju transponujem, da'l zbog pevaca, da'l zbog osobenosti instrumenta (tipa tenor sax na gitaru), nego da transponujem neku sekciju da se promeni vajb u glavi a melodija je generalno ista.

 

Sad, da sam nesto mladji, i roditelji me izdrzavaju ko nekad, sedeo bi u klupi i ljustio brate teoriju letnji dan do podne. Zivota mi. Ali neee, prece bilo napolje na zezanje.

 

Uzgred, evo resio Petrucci da nam se malo oglasi preko praznika, mozda ovo nije pravo mesto za link, pardoniram se. Mada, nije u pitanju DT, ipak je u pitanju materijal za vezbe i pristup nekim stvarima. Uzivajte!

 

Petrucci se folira

Petrucci besedi o kojecemu

 

P.S. Na ovim klipovima gorepomenuti svira direkt u Mesa/Boogie Stilleto Ace, ako je nekom bitno. Nema pedala, nema nicega.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...