Jump to content

Tema za pevače


Ikhabot

Recommended Posts

Ne kao Miljenko ... gledao sam ja to pre ... nije to nista posebno ... to je kao i Halford-ovo vristanje na Ram It Down ... ja sam mislio na "Screaming in the Dark" falseto ... znaci kroz celu pesmu ... i veoma agresivno ... mogu ja da zvucim ovako ... ali opet ne kroz celu pesmu, i definitivno ne sa tolikim tekstom ... ma ne sa tekstom uopste ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

JJJooooj bre, shta ce vam to, shto ja ne volim te kastrat glasove, al dobro, ukusi su u pitanju!!!! Anyway, ljudi, neke stvari jesnostavno na mogu da se nauche... mozda jednostavno ne mozesh da otpevash to svojim glasom, bolje radi na falsetu, pevachi ga vrlo chesto koriste, a fora je podvaliti ga tako da se ne provaljuje da je falset....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Gospodin Decak .... Testament savrsen primer koji baca tvoj post u vodu ... Dickinson savrsen primer koji baca tvoj post u vodu ...

 

Btw ni ja ne volim kastrato vokale ... Halford nije takav ... to moze da se cuje ... Miljenko jeste ... i plus je taj glam shit u pitanju ... svaka njemu ( dala ) cast ... ali ja ne ovlim njegov glas ... Geoff Tate je isto dobar primer kako treba da se koristi visok glas i falsteo, ali bogami i dubok glas s vremena na vreme ...

Edited by Anarki StarScream

Share this post


Link to post
Share on other sites

da bi bio dobar pjevac ne moras da budes apsolutni sluhista

poznajem dobre pjevace i nijedan nije apsolutni sluhista

apsolutni sluh je ql ali nije posebno koristan

relativni sluh je super koristan i moze se izvjezbati do solidnog nivoa kod svakog ko ima ok sluh, znaci vecina ljudi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tacno!

 

btw. (ja zapeo za ovog) Cuo sam ja tog Miljenka kako je pevao neke skroz drugacije stvari (ukljucujuci neke sa "modernim" dubokim pevanjem).... Stvarno mislim da nema sta taj lik ne moze da otpeva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

JJJooooj bre, shta ce vam to, shto ja ne volim te kastrat glasove, al dobro, ukusi su u pitanju!!!! Anyway, ljudi, neke stvari jesnostavno na mogu da se nauche... mozda jednostavno ne mozesh da otpevash to svojim glasom, bolje radi na falsetu, pevachi ga vrlo chesto koriste, a fora je podvaliti ga tako da se ne provaljuje da je falset....

 

Meni je posebno bilo uživanje kada sam naučio da neprimetno prelazim iz punog u falseto glas. Na primer u pesmi Led Zeppelin - Kashmir, on to radi "...trying to find where Ive been... " pa ovo beeeeeeeeen traje sto godina i polako prelazi u "ahhhh".. Koliko god sam se trudio da izvučem dužinu izdaha uz pomoć raznih support tehnika nije išlo, a onda sam skapirao kako neprimetno preći u falsato glas na istom tonalitetu. Kada izdahneš oko polovinu pluća, dijafragmom polako guraš vazduh i samo neprimetno "promeniš brzinu"... Ma bez veze da objašnjavam, ali stvaro je super tehnika.

 

I da kako misliš kastrat glasove? Jel ti zeppelin spada u to?

 

...

 

Inače hteo sam da pitam ljude koji regularno pevaju: Da li konzumirate alkohol i u kojim količinama?

Meni je oporavak izuzetno težak i uglavnom traje 2 dana nakon recimo 3 čaše vina. Grlo skroz suvo. Pomaže udisanje vodene pare ali opet, baš je smor biti trezan non stop...

Edited by John

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uh ja definitivno nisam osoba za objašnjavanje. Te stvari se teško pokazuju i kad si pored "učitelja" pa ti on fizički objašnjava, a kamoli rečima. (Plus mrzim da se pravim pametan, i ako volim da kažem svoje mišljenje...)

 

Ali recimo ... probaj da pređeš ceo svoj raspon u jednom dahu uz jedno dugo "uuu" a da se ne dereš. Ako hoćeš da održiš tiši glas moraćeš manje vazduha da izdišeš, što kad pređeš određenu visinu tona će preći u falseto jer ne izdišeš dovoljno. U tom trenutku kada se penješ kroz oktavu osetićeš kako ti glas ispada u falseto. E sad, kad nađeš tu tačku gde pri izdahu konstantnog intenziteta tebi glas prelazi u falseto zapamti je, i zapamti intenzitet izdaha. Onda se vrati na tu tačku i polaaako prelazi na gore i skapiraćeš kako ako ekstremno polako prelaziš tu tačku da možeš neprimetno da je pređeš. Ostatak je na osećaju, na kontroli mišića, što ja radim podsvesno tako da ni sam nisam svestan šta se tačno dešava unutra. To je prosto "osećaj". A što se tiče support-a, to je standardna stvar, što više i duže buke sa što manje izdaha. Tako se to vežba. I kad uvežbaš onda ćeš skapirati kojim mišićima podržavaš svoja pluća da ne "kolapsiraju" i kako da ih podsvesno kontrolišeš. To su "pipavi" mišići, tj, ne reaguju baš najbolje. Kao kad dižeš nešto teško pa ti je ruka napregnuta onda ne možeš lako da kontrolišeš mikro pokrete jer je pod naponom. To ti je isto i za te mišiće.

 

U svakom slučaju takav prelazak u falseto je dobar ako ti treba izdržljivost određenog tona, jer plus što falseto koristi manje vazduha plus što kad ti pluća nisu napeta falseto zvuči bolje (bar u mom slučaju). Eto savršen primer je u navedenoj pesmi (Zeppelin - Kashmir pozicija oko 4:15).

 

I sa psihološke strane, moram da dodam :) ako otpevaš 3 note normalno i četvrtu falseto, retko ko će da primeti da je falseto. Nadam se da bilo šta ovde ima ikakvog smisla lol

Edited by John

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inače hteo sam da pitam ljude koji regularno pevaju: Da li konzumirate alkohol i u kojim količinama?

Meni je oporavak izuzetno težak i uglavnom traje 2 dana nakon recimo 3 čaše vina. Grlo skroz suvo. Pomaže udisanje vodene pare ali opet, baš je smor biti trezan non stop...

haha svaka cast za pitanje :pivopije:

ja nisam neki alkoholicar (pice van duznosti :)), ali zam zato nepopravljivi kafoman i uvek imam problema sa pevanjem neposredno posle ispijene kafe, posebno one jake turske! :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

da sluh sam po sebi ne chini pevacha ali ako imate pevacha sa prosechnim mogucjnostima (glasovnim) njemu sluh MNOGO pomaze ....elem znam pevache koji imaju opasan registar i boju i ...ma sve.... ali imaju problema sa sluhom i znash shta -NIKO IH NECJE

a imaju strashne glasove mogucjnosti

tako da jebiga

trebalo bi da imash oba da bi bio DOBAR

ja lichno,bolje stojim sa glasom nego sa sluhom....no jebiga vezba chini svoje

ne znam shta znachi to ko nije propevao do 18 nikada necje?

mislim pevala sam ja u horu josh u vrticju

ali sam pochela da uchim pevanje tek u 20toj

znachi posle 18....

 

hmmmmm alkohol... bolje je i to od koka kole ili nekog drugog gaziranog picja....ali i

zavisi shta od alkohola konzumirash...

recimo crno vino u svom sastavu ima supstancu koja utiche na "sushenje" glasnica

i tako zavisi ....sad da ne nabrajam....shto jednostavno ne pijesh posle "nastupa" ili chega vecj ako ti se bash hocje?

za kafu ne znam dal smeta ....nisam za to chula ,iskreno nisam ni primetila jer je i ne pijem

jesam malo rakijicu pred nastup cugnula

ali ebem joj sve bila mnogo jaka pa mi gorelo sve od stomaka na vishe narednih tri sata

:D

 

a shto se tiche priche oko prehlada.....mmmm ne nije mi poznato da ja mogu da otpevam neshto shto van svoje prehlade ne mogu....tako da ne znam.....meni prehlada uglavnom samo odmaze....

 

@GOSPODJICA IZ MARON-a

smem li te pitati koliki je tebi registar?iliti od kog do kog tona pevash?(samo informativno pitanje)

 

:D

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

za kafu sam cuo od nekoliko pevaca da kazu da je treba izbegavati jer navodno ostaju neke naslage na glasnim zicama...

 

sto se prehlade tice, meni se to desilo samo jednom, ne svaki put kad se prehladim.... mora da je ova bila neka posebna ;)

 

john: hvala...mislio sam malo vise tehnickih detalja, ali ocigledno je nemoguce ovako... ce da vezbamo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shta meni smeta za glas: na prvom mestu, definitivno, NESPAVANJE, 2. DIM, 3. PIVO(ovo je neshto shto me ubija), CHOKOLADA( samo neposredno pre pevanja mi smeta).... a jedino chega se zaista odrichem jeste 2. stavka.... ostalo.... samo dan-dva pred nastup i nikako vece kada sutradan imam chas...

 

@cra udovica- zavisi koliko piva sam popila predhodno veche:)

 

e da, zaboravih raci da je pred pevanje dobro popiti chashicu zestine ili aspirin.... opushtaju mishice a samim tim i glasnice... zestina ne smeta glasu, tu su problematichni pivo i vino...

Edited by vampirburnedbythesun

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Marijana, ja sam čitao da je alkohol loš pre svega zato što etanol upija vodu bukvalno iz tvoje krvi i onda dehidriraš. A glasne žice se mnogo brže suše i telo navodnjava taj organ tek nakon što su svi vitalniji organi dobili potrebnu količinu vode. Tako da mislim da sa te strane nije bitno koji alkohol piješ. Sa druge strane se slažem jer možda tvom telu ima nešto što ne prija u sastojcima piva što ti izaziva negativnu reakciju na glasu. Ali u globalu je pravilo da ako si ucirkan/a (čak i samo malo) da lošije pevaš, imaš više samopouzdanja i samo MISLIŠ da bolje zvučiš.

 

Možda tebi žestina pomaže jer ti očisti mucus iz grla. Za to ti je bolje da koristiš pola litre vode, kašičicu soli i kašičicu sode bikarbone pa onda gurgl gurgl gurgl, ispereš grlo i sredi se. A pri tom se ne napiješ. Meni to mnogo pomaže, i radim to svaki dan nekih 5 minuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2. DIM

e ovo je definitivno najveci neprijatelj pevaca... jos kad krenu da mi suze oci ode sve u pm...

inace, na glasnice (bar moje) uzasno utice i mnogo price, dreke, preslisavanje naglas i sl. tacnije, mogu da pevam koliko toliko i kada sam prehladjena, ali kada promuknem, spasa nema...

inace, dovoljan mi je i jedan dan da se od alkohola oporavim... i slazem se da je pivo tu jako nezgodno, pogotovo hladjeno...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Marijana, ja sam čitao da je alkohol loš pre svega zato što etanol upija vodu bukvalno iz tvoje krvi i onda dehidriraš. A glasne žice se mnogo brže suše i telo navodnjava taj organ tek nakon što su svi vitalniji organi dobili potrebnu količinu vode. Tako da mislim da sa te strane nije bitno koji alkohol piješ. Sa druge strane se slažem jer možda tvom telu ima nešto što ne prija u sastojcima piva što ti izaziva negativnu reakciju na glasu. Ali u globalu je pravilo da ako si ucirkan/a (čak i samo malo) da lošije pevaš, imaš više samopouzdanja i samo MISLIŠ da bolje zvučiš.

 

Možda tebi žestina pomaže jer ti očisti mucus iz grla. Za to ti je bolje da koristiš pola litre vode, kašičicu soli i kašičicu sode bikarbone pa onda gurgl gurgl gurgl, ispereš grlo i sredi se. A pri tom se ne napiješ. Meni to mnogo pomaže, i radim to svaki dan nekih 5 minuta.

Nisam mislila da se ubijesh, dobro je popiti chashicu zestine, ne vishe, na to sam mislila.... a nije dobro piti ni mnogo vode, jer shto vishe pijesh vodu, organizam ti je vishe trazi tako da ti se i tu automatski vishe sushe usta!!!! Nikako nije dobro pevati ucirkan, ja tad ne znam ni jedan text!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm ... meni alkohol smeta ... kafa takodje ... caj ne ... zeleni naravno ... cigaretu zapalim jednom nedeljno ili mesecno ... tako da je to ok za mene ... ponekada i kada pevam i sviram sa ortakom ... kada radimo neki blues ... ili funk ... ili soul ... uglavnom uvek me ponese osecaj i zapalim cigaretu ... jebiga ... pa pazite Ray Charles je pusio kao smuk ... a ima ( imao ) glascinu ( inace on mi je polazna tacka ... vezbam da pevam kao on ... ovo vristanje i urlikanje mi je sporedno ... cisto da znam ) ...

 

A mortus pijan ... tada sednem na pod i sviram bass ... ali tapping style :);). znaci kao da je klavir ... ne mogu da stojim i da gledam u svetlo kada sam pijan ... a pevanje nema sanse ... necu ni da pokusavam ... necu da zvucim kao ne nastimovana gitara ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jebesh rockera ili metalca koji se napije od jedne chasice. :)

Sala na stranu.

 

Vino je totalni nepriajtelj. Pivo mi malo smeta, viski SA COCA-COLOm skoro ni malo, ali vino ubija. Bash mi nekako "osiromashi" grlo. Bash imam taj osecaj suvoce u grlu posle vina. Sto se tiche kafe, ja pijem nes sa mlekom (bez vode) duz celog nastupa, i nista mi ne pomaze kao to. Jbg, cak mi i coca-cola vishe pomaze od nekog ne gaziranog soka, a vode je ok, ma da mi treba taj shecer iz kafe ili iz coca-calo. Ko zna, mozda je i zbog kofeina. Cuo sam da mi je neko reko da mi to prija jer kofein shiri krvne sudove, sto izmedju ostalog pomaze i glasnim zicama.

 

Danas sam u svakom slucaju naucio da je najveci protivnik pevaca (kada umes da pevas :mhihi: ), slab mikrofon. Nek ide u tri lepe. A ja, se sekirao jer me do juche bolelo grlo i bio bolestan. Danas probao kuci, sve lepo ide, ali sta ces kad se veceras nista nije culo.

Uvek posle takvih svirki (ili proba) kazem sebi "sta ti je to trebalo, da se deres tako", ali to je jache od mene.

Sto kaze Freddie (odnosno Brian) "Show must go on"

 

Jbg, ljudi, rock & roll!

 

Na kraju, bitna je atmosfera koju bend napravi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da, Srbi se uvek slože oko onog što ne valja, al nikada obrnuto :rockdevil: ili kako da se do dobrog dođe.... hihi

anyway, ja sad pijem kafu, a o posledicama ću da razmišljam kasnije (isto srpska osobina:), al ne mogu da se odreknem ove prve jutarnje, pa šta da radim što za sat vremena imam pevanje!:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

anyway, ja sad pijem kafu, a o posledicama ću da razmišljam kasnije (isto srpska osobina:), al ne mogu da se odreknem ove prve jutarnje, pa šta da radim što za sat vremena imam pevanje!:)

hehe carice :pivopije: srecno na republickom!

offtopic: pokusala sam da te dodam na myzlu, ali nikako nece da mi se skroz otvori tvoj profil...

 

aj kad vec pricamo o picu, ima li neko poseban rezim ishrane kad je pevanje u pitanju? ja recimo nema sanse da pevam na prazan stomak ili pak da cekam dva sata od obroka da prodje da bih pevala. znaci pravo sa jela na pevanje :bigblue:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...