Jump to content

Tema za pevače


Ikhabot

Recommended Posts

Ovo je najgluplje nesto sto moze iko da ti kaze kao "savet".

kolega, nadam se da vidis smajli pored. slazem se da mozes vezbanjem koliko-toliko da prosiris opseg, posebno ako ti glas jos nije formiran, ali ne mozes preko svojih mogucnosti, sigurno! ja mogu da se ubijem od vezbanja, ali nikad necu moci da otpevam ispod malog f, zato sto sam po prirodi sopran i tacka!

 

p.s. takodje ne vidim zasto je toliko bitno koliki neko ima opseg, kada ce uvek postojati registar u kome najbolje zvucis i pre svega treba raditi na njemu.

Edited by Kali Yuga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nesto mrzim to je Alogija style "pevanje". :udri::puke::udri::puke::udri:

 

@ Kali

Ne moz' da znas kolke su ti mogucnosti dok ne stavish sebe na iskushenje. Jbg, ja sam bio jako disciplinovan po pitanju vezbanja i tempa koji sam sebi zadao. Dobrih 4 godine, ja sam vezbao redovnije i vishe mentalnog napora ulagao nego u bilo sta sto sam radio ikada. I takodje je jako bitno biti iskren prema sebi, jer dok sam sebi ne identifikujes i, josh bitnije, priznas, gde su ti mane i nedostaci, dotle nema napredovanja.

 

I dakle, neko ko ne razmislja svakodnevno o pevanju i ne vrti sebi po glavi sta i kako moze, taj nece napredovati. Pevanje zahteva veliku kolicinu apstraktnog razmisljanja jerbo nista nije ocigledno kao kad sviras gitaru ili bubanj. Tamo ti je sve pred ocima. Ja konstanto uporedjujem sta mogu da otpevam i kada, i pokusavam da provalim koje mi stvari odmazu, a koje pomazu.

 

I za kraj, jedna jako bitan stvar. Uvek moze bolje. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I dakle, neko ko ne razmislja svakodnevno o pevanju i ne vrti sebi po glavi sta i kako moze, taj nece napredovati. Pevanje zahteva veliku kolicinu apstraktnog razmisljanja jerbo nista nije ocigledno kao kad sviras gitaru ili bubanj. Tamo ti je sve pred ocima. Ja konstanto uporedjujem sta mogu da otpevam i kada, i pokusavam da provalim koje mi stvari odmazu, a koje pomazu.

ti si jedan od retkih koji tako razmisljaju i zato svaka cast. samo, ja ne mislim da je sve u registru, vec je dosta toga u stilu. ja sam lupala glavu dva meseca kad su mi trazili da pevam panteru i korn (:)) i umesto da pokusavam da pevam u njihovom registru, sto je fakticki nemoguce, nasla sam neki stil kako da to otpevam a da zvuci dobro. i naravno, jako je vazan redosled kojim pevas pesme, posebno ako su stilski i registarski neujednacene. znaci, da provalis kojim redosledom da ih pevas a da ti to najmanje optereti glas i sl.

 

@Tower... - to sto trazis jedino mozda preko oglasa nadjes :) ja ne znam da ovde neko daje casove nekog drugog pevanja, a da nije solo, jazz i etno. savataj nekog rok pevaca da ti pokaze ;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi hvala na odgovorima.

 

Cenim da je pola oktave na gore prirodno doslo nakon sto mi se formirao glas, a josh onih gornjih pola vezbom + josh sigurno pola oktave u dubinu nakon mutiranja.

 

Meni je bas suprotno. Pre mutiranja sam mogao punim glasom da otpevam do nekih f2 untitledh.jpg, a posle formiranja dobio sam dubljinu, ali mi se zato i gornji opseg spustio za oktavu. Interesuje me da li i hrana utice na glas, posto sam nesto malo citao o tome, i uopste da li postoje neke cake kako bi se opseg povecao?

 

Ja obozavam da pevam, najbolje se osecam kada pevam, ali skoro nijednu pesmu u gornjem opsegu ne mogu da izvucem, sto mi daje veliku nesigurnost.

 

Ne moz' da znas kolke su ti mogucnosti dok ne stavish sebe na iskushenje. Jbg, ja sam bio jako disciplinovan po pitanju vezbanja i tempa koji sam sebi zadao. Dobrih 4 godine, ja sam vezbao redovnije i vishe mentalnog napora ulagao nego u bilo sta sto sam radio ikada. I takodje je jako bitno biti iskren prema sebi, jer dok sam sebi ne identifikujes i, josh bitnije, priznas, gde su ti mane i nedostaci, dotle nema napredovanja.

 

To je istina, ja imam donekle taj problem, da budem iskren prema sebi.

 

i da, ja bi jako voleo da vezbam, ali nema gde, posto je meni neugodno da punim glasom pevam u stanu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ne znam sto se vi ljudi smarate oko hrane, cigareta, disanja na usta, opsega, kad uglavnom dok vas slusam po klubovima svi imate problema sa intonacijom. Bolje to vezbajte.

 

Nego druga stvar..kako je covek gore rekao...komresor za vokal je pravo otkrovenje.

Ja sam na probama koristio Digitecha ili Zooma za gitaru. (one od 50ak Eura) samo ukljucim kompresiju i blagi reverb, i moram vam priznati da puno pomaze. Ako nemate kinte (ko ni ja) probajte tu varijantu, da vidite sta propustate. :)

Edited by cronnin

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ne znam sto se vi ljudi smarate oko hrane, cigareta, disanja na usta, opsega, kad uglavnom dok vas slusam po klubovima svi imate problema sa intonacijom. Bolje to vezbajte.

 

Nego druga stvar..kako je covek gore rekao...komresor za vokal je pravo otkrovenje.

Ja sam na probama koristio Digitecha ili Zooma za gitaru. (one od 50ak Eura) samo ukljucim kompresiju i blagi reverb, i moram vam priznati da puno pomaze. Ako nemate kinte (ko ni ja) probajte tu varijantu, da vidite sta propustate. :)

Za 100 evra možes da kupis Behringerov kompresor koji će ti više nego raditi posao... :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ne znam sto se vi ljudi smarate oko hrane, cigareta, disanja na usta, opsega, kad uglavnom dok vas slusam po klubovima svi imate problema sa intonacijom. Bolje to vezbajte.

ja mislim da vecina ima problem sa intonacijom onda kada ne cuje sebe dok peva.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam lupala glavu dva meseca kad su mi trazili da pevam panteru i korn (:)) i umesto da pokusavam da pevam u njihovom registru, sto je fakticki nemoguce, nasla sam neki stil kako da to otpevam a da zvuci dobro. i naravno, jako je vazan redosled kojim pevas pesme, posebno ako su stilski i registarski neujednacene. znaci, da provalis kojim redosledom da ih pevas a da ti to najmanje optereti glas i sl.

 

Ovde se potpuno slazem. I ja dosta pesama koje ne zvuche "iskreno" kad ih pevam u originlau, uzmem da pevam na svoj nacin. A, sto se tiche redosleda pesama za svirke, tu se pogotovo slazem. Jako bitna stvar, ako planiras da ti svirka traje izmedju 2 i 3 sata.

ALI, dobra mikseta cini cuda. U Blue Moonu imaju do jaja miksetu i ja ti ne mogu opisati kolko je tamo lakse, lepse i veca uzivancija pevati, nego recimo u Kuglashu gde imaju obicno pojacalo.

 

 

i da, ja bi jako voleo da vezbam, ali nema gde, posto je meni neugodno da punim glasom pevam u stanu.

 

Uh, i meni je dosta trebalo da se oslobodim. :) Pa i dan danas kad snimam kod kuce pevanje, ne mogu sebe uvek da nateram da pustim glas, jer imam slushalice, tako da komsije cuju samo moj glas. :) Nikad se nisu bunili zbog toga, cak su i hvalili kad je nesto mirnije u pitanju :) , ali jbg. :)

 

 

Nego druga stvar..kako je covek gore rekao...komresor za vokal je pravo otkrovenje.

Ja sam na probama koristio Digitecha ili Zooma za gitaru. (one od 50ak Eura) samo ukljucim kompresiju i blagi reverb, i moram vam priznati da puno pomaze. Ako nemate kinte (ko ni ja) probajte tu varijantu, da vidite sta propustate. :)

 

Probao sam Zoom 505 i moram priznati da je bilo vidne razlike. Sad jbg, sve ostalo je bilo krs sto se tiche opreme, ali kad probam u nekim boljim uslovima sigurno ce biti josh bolje.

 

 

ja mislim da vecina ima problem sa intonacijom onda kada ne cuje sebe dok peva.

 

Potpisujem. :)

 

Ja recimo mrzim da pevam na svirkama gde ne cujem sebe jer u najvecem broju slucajeva ispadne da se derem jer imam osecaj da se ne pevam dovoljno glasno, a bude bas obrnuto. Smor.....

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za 100 evra možes da kupis Behringerov kompresor koji će ti više nego raditi posao... :da:

 

Wow, zar je moguce da lampas kosta samo 150 dolara?!

 

http://www.musiciansbuy.com/BEHRINGER_T195...COMPRESSOR.html

 

Meni ljudi inace ne veruju za tu pricu o kompresoru na vokalima, i ja im uvek kazem - ako ne verujes probaj sa Zoom-om, posto njega moze covek naci u svakoj zgradi :)

 

Posle kad vidite koliko Zoom od 30Eura koji je inace pravljen za gitaru moze da poboljsa ugodjaj..skupljajte pare za Behringera :)

 

Ja inace nisam pevac vec gitarista, i uvek mi je smesno kad mi se ritam gitara pojacava sa izgovorom da se ne cuje. Pa jbt-e ako si svirao neku pesmu sto puta, sta koji ku*ac ima da se slusas, vazno je da te drugi cuju. Sto se mene tice, ja sebe uopste ne moram da cujem dok sviram (cak u poslednje vreme volim da sam tisi od ostalih ), i to je samo stvar navike.

 

Slicna je stvar sto se tice pevanja, samo covek treba da prelomi u glavi da peva kako treba i da ga svi cuju. Jer kad se pevac istripuje da se ne cuje, onda pocne da urlice ko konj, pa da ubada pogresne intervale , dize ga sve za kvinte, i na kraju mu prokrci glas bez potrebe :)

I naravno, vezbajte sluh.

Edited by cronnin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slicna je stvar sto se tice pevanja, samo covek treba da prelomi u glavi da peva kako treba i da ga svi cuju. Jer kad se pevac istripuje da se ne cuje, onda pocne da urlice ko konj, pa da ubada pogresne intervale , dize ga sve za kvinte, i na kraju mu prokrci glas bez potrebe :)

Pazi, da ja mogu sebe da cujem lepo na pocetku da znam na cemu sam, pa posle nek se cuje slabije. Problem je sto ja nemam pojma na cemu sam, a ako nemas pojma kako ti glas zvuci u datom trenutku mozes samo da se nadas da je dobro. To je otprilike kao kad bi tebi neko reko da podesis na pojacalu boju i zvuk, a da pri tom ne cujes gitaru, a plus nema brojeva na tockicima. :) Moras priznati da bi bilo zajebano. Sad, jebiga, kad pevas znas vec sta da ocekujes kad radis ovo ili ono, ali takva sitnica kao sto je malo vishe dranja nego sto treba, moze mnogo pokvari. A plus sto ne znas da li ti izlazi sve to i kako. Ono, da znas bar da li da nastavish ovako ili onako.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest RISE LORD VADER's guz

nabavio sam zoom rfx300, dobra spravica, ali je nisam koristio na svirkama još

 

što se tiče jačine pevanja, da li se čujete dok pevate, to jeste bitno i idealno je kad postoje monitori, ali u nedostatku istih ostaju jedino iskustvo i sluh.

 

praksa je praksa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brace apsolutno se slazem sa tobom.

Ako imas prostor za vezbu mnogo je lakse..ukljucis mikrofon da se snima, i onda pustis glasno neku stvar, pa pokusas da pevas preko originalnog glasa, a onda to uradis preko snimka bez vokala ( a prethodno nateras svoj bend da napravi takav snimak :) )

U svakom slucaju posle uzmes lagano pa preslusas sve, pa vidis gde si gresio i gde preterivao. Pa onda iz pocetka.

 

RL Vader je u pravu - monitori, iskustvo, sluh....nesto od toga moras da imas :)

Edited by cronnin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brace apsolutno se slazem sa tobom.

Ako imas prostor za vezbu mnogo je lakse..ukljucis mikrofon da se snima, i onda pustis glasno neku stvar, pa pokusas da pevas preko originalnog glasa, a onda to uradis preko snimka bez vokala ( a prethodno nateras svoj bend da napravi takav snimak :) )

U svakom slucaju posle uzmes lagano pa preslusas sve, pa vidis gde si gresio i gde preterivao. Pa onda iz pocetka.

 

RL Vader je u pravu - monitori, iskustvo, sluh....nesto od toga moras da imas :)

 

Ma ja najbolje pevam uz moju akustaru. Bar sto se tiche vezbanja. Tu bar nema foliranja. Nema mirkofona, nema nicega. Moj glas i gitara. To me nikada nije izneverilo i tu uvek znam na cemu sam. Ja bih u stvari najvishe voleo kad bih imao opremu kojom taj glas mogu da prenesem. Da to bude to.

 

A definitivno je najjaci osecaj kad pevas sa bendom, a imas do jaja opremu za vokal i cujes sam sebe do jaja. E tu uzivam da pevam i obicno pevam dosta bolje jer se ne bojim da probam nesto sa glasom, a i uvek znam tacno sta izlazi i sta mogu da ocekujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A definitivno je najjaci osecaj kad pevas sa bendom, a imas do jaja opremu za vokal i cujes sam sebe do jaja. E tu uzivam da pevam i obicno pevam dosta bolje jer se ne bojim da probam nesto sa glasom, a i uvek znam tacno sta izlazi i sta mogu da ocekujem.

e tu si skroz u pravu :pivopije:

meni kazu da obicno najbolje otpevam unplugged numere.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...