Jump to content

Vojska


Opera Ghost

Recommended Posts

Seratori i pedercici naspamovase tJemu... icon_sad.gif Ili bolje receno licimuri...

no.gif

 

@Remedy - ok, smesan si i sarkastican, jebi ti redovno, ali ja ne znam rok trajanja mlIJeka u mojeme fridzideru.. :pitanje_je_sad: :bJethore_javi_se: :bJethore_smuvaj_mi_ribu:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

znam jako puno ljudi ali evo sad pokusavam da se sjetim tog machoa sto je samostalan i sto NE zivi s roditeljima, sto placa svoje racune, sto zna da kuva ili da se bar u osnovnim stvarima brine o sebi, sto zna promjeniti posteljinu, sto ima posao ili skolu (ili oboje), i sto nije zakukao na pomen vojske itd itd..... ne, ne znam nikog takvog. ne kazem da nema, ali JE IZUZETAK onda.

 

Jbg...ne znam da kuvam...sve ostale uslove ispunjavam :da:

 

Elem,ja sam trenutno na civilnom odsluzenju i stvarno nemam nameru da ulazim u raspravu da li je ovo bolje ili sam ipak trebao u redovnu i da li sam pichkica ili ne,blablabla...

Jednostavno ovo je moja odluka i ako se nekom ne svidja njegov je problem...

 

Spletom srecjnih okolnosti mogao sam da biram izmedju civilnog sluzenja,ili redovnog sluzenja u lokalnoj kasarni na nekih 700 metara od kucje ( ona legendarna shto odlete u vazduh pre par nedelja zajedno sa 1.500 tona eksploziva )...Izabao sam civilno sluzenje,jer stvarno nisam mogao da zamislim kako bih uspevao da i dalje izdrzavam sebe i recimo spremam ispite i diplomski dok sam u redovnoj sluzbi...naravno,kao i svakom normalnom choveku tu su dodatni motiv bile "sitnice" tipa higijena,socijalni zivot,devojka i drushtvo,kontrola besa i slichno...

 

Nemam nishta protiv nikog ko je na redovnom,ali jednostavno ne kapiram ljude kojima je potrebna vojska da bi postali "ljudi" i mushkarchine...ako ti sa svojih 20 i kusur godina nisi rachistio neke stvari sa sobom,feel free da smatrash sebe snobom i parazitom,eventualno debilom...Isti je sluchaj sa onima koji su se osecjali nadmocjnim drzecji oruzje u rukama...Mozda sam ja glup ali svaki peshikiricj je hrabar sa oruzjem pri sebi...Nema te chasti koja menja pesnice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Blondie: Junacine su proteklih 15-ak godina upravo bili oni koji su odbijali da idu u rat i sluze prokleti vojni rok, nego oni koji su bezglavo isli u rat.

 

@Elldamar: Slazem se s tim sto si rekao.

 

Poseban kvalitet koji cemo dobiti ukidanjem vojnog roka je i taj sto ce sve vise biti smanjivana militaristicka svijest kod ovdasnjih ljudi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

jednostavno ne kapiram ljude kojima je potrebna vojska da bi postali "ljudi" i mushkarchine...

 

u vojsku se ne ide da bi neko postao `muskarcina`. nego da bi bio suprotno onome sto sam vec navela a sto si sam citirao.

 

Mozda sam ja glup ali svaki peshikiricj je hrabar sa oruzjem pri sebi...Nema te chasti koja menja pesnice...

 

ko hrabrost mjeri s posjedovanjem oruzja - taj mijesa babe i zabe.

sto bi rekao Patton:

"All men are timid on entering any fight. Whether it is the first or the last fight, all of us are timid. Cowards are those who let their timidity get the better of their manhood."

 

ili Courage is fear holding on a minute longer.

 

a ovo za cast i pesnice ne kapiram bas - `mozda sam ja glupa ali svako onaj ko ima pesnice hrabar je` :D

 

 

 

Poseban kvalitet koji cemo dobiti ukidanjem vojnog roka je i taj sto ce sve vise biti smanjivana militaristicka svijest kod ovdasnjih ljudi...

 

to se slazem. samo mi se ne svidja sto ce ista time biti povecana kod siptarije :)

Edited by blondie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moracu i ja da se oglasim po ovom pitanju...

Ne znam, neki ljudi jednostavno vole oruzje, vole da osete taj adrenalin, ali meni je svaka pomisao na tako nesto surova. Imam razloga tako da mislim. Naime, moj drug iz osnovne skole poginuo je u vojsci nesrecnim slucajem na Kosovu. I to ga nisu ubili Siptari, nego neko iz vojske. okolnosti cudne i nikada razjasnjene.

Drugi drug iz razreda je bio takodje na Kosovu u vreme bombardovanja, sto je ostavilo posledice na njegovo psihicko i fizicko zdravlje.

 

Civilna sluzba moze da bude jako korisna, jer se na taj nacin mozete uputiti u neke problematike koje vam nisu bile niti bliske niti poznate. Mozda ce vase prisustvo u nekoj bolnici, domu za nezbrinutu decu ili za decu sa specijalnim potrebama probuditi neka nova osecanja i navesti vas da razmisljate na drugi nacin o zivotu i svetu oko vas...Razmislite o tome...

Share this post


Link to post
Share on other sites

u vojsku se ne ide da bi neko postao `muskarcina`. nego da bi bio suprotno onome sto sam vec navela a sto si sam citirao.

 

Pazi...ja sam ovaj kontekst da svi zele da postanu mushkarchine tako shto cje oticji u redovnu sluzbu vojske izvukao iz gomile postova nekih likova na ovoj temi...znam da to nema blage veze sa istinom,ali kada su se svi uhvatili za to da je to jedini smisao vojske rekoh,ajd' da napishem...A za ovaj tvoj citat...hmmm...pa ne znam...iskreno,lepo bi bilo da je tako...ali razmisli malo...koliko njih znash da su stvarno sredili sebe i povecjali stepen sopstvene odgovornosti i brige o svom zivotu posle vojske?

 

ko hrabrost mjeri s posjedovanjem oruzja - taj mijesa babe i zabe.

 

a ovo za cast i pesnice ne kapiram bas - `mozda sam ja glupa ali svako onaj ko ima pesnice hrabar je` :D

to se slazem. samo mi se ne svidja sto ce ista time biti povecana kod siptarije :)

 

Ok...ovo je priznajem moja greshka...glupo sam se izrazio...ali mislio sam na "hrabrost" kao glagol koji se upotrebljava u drugachijem kontekstu kod nekih...Takvi su ubedjeni da je hrabrost ubiti nekoga samo zato shto si jachi ili imash oruzje,prishao mu sledja ili shta ti ja znam vecj...

 

Ovo zadnje si dobro skapirala:ko ima pesnice hrabar je :D

C'mon,znash na shta sam mislio...a shiptarija nema blage veze sa pesnicama i hrabrosti...kada si zadnji put chula da je shipac udario nekoga???To je kod njih automatizovano ilegalnim uvozom oruzja :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

koliko njih znash da su stvarno sredili sebe i povecjali stepen sopstvene odgovornosti i brige o svom zivotu posle vojske?

 

jako MNOGO ljudi. ne bih pominjala imena, jer ti nista ne bi znacila ;)

 

edit:

 

nemam nista protiv pomaganja u domovima za nezbrinutu djecu, bolnice i sl. ali mislim da ti servisi nemaju blage veze s vojskom - te stvari treba da se uvedu kao redovne jos u srednjoj skoli, preko vikenda gdje bi klinci volontirali u takvim ustanovama i sl. (slicno vidim ovdje recimo u USA) - i ne samo muskarci nego i zeMske.

Edited by blondie

Share this post


Link to post
Share on other sites

jako MNOGO ljudi. ne bih pominjala imena, jer ti nista ne bi znacila ;)

a ja bih sa druge strane, mogao da navedem MNOGO imena ljudi koji su se iz vojske vratili kao alkoholicari, plus neki od njih duvaju travu ko blesavi (navikli u vojsci), a znam i dvojicu koji su totalno prsli i gutaju hemiju ko bombome.

 

pre vojske svi bili zdravi i pravi (i mentalno i fizicki).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

mentalno zdrav covjek ne bi trebao da uzima drogu.. i time dolazimo do zakljucka da bar 70% mladih nije mentalno zdravo. :)

 

 

i to je istina sto si naveo - to je samo dokaz raspada sistema u vojsci. ali nije tako u svim kasarnama.. znam neke u kojima je strogoca kao `88. sto je bila :lol:

imadoh neku raju u kasarni u banjaluci, sve go alkos se vratio. mada ono, bili su alkosi jos u srednjoj skoli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

koga boli kurac za vojsku.

nikog normalnog naravno.....

 

vojska je najveca pravno regulisana glupost za mene koju mogu da pojmim.....ne bih otisao pa ne znam :uhoh: ...kad bih bas morao da biram uzeo bih civilno mada je i to besmisleni smor.....

 

vojska treba da se ukine '10 a pominje se vec i '08 i to ne ukine nego preobrati u profesionalnu(ko voli nek izvoli) sto i jeste jedino logicno normalnom coveku resenje.....pogotovo za drzavu kao sto je nasa.....

 

sreca tek sam upisao drugu godinu pa cu verovatno zaobici doticu "obavezu".....

Edited by shock!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

U vojsku treba ici. Ja sam bio. Svakakvih gluposti sam pretrpeo, ali i jako mnogo dobrog tamo proziveo. Upoznao sam sebe mnogo bolje, skinuo 15 kg, upoznao jako mnogo dobrih ljudi s kojima sam i dan danas u kontaktu.

Sta sam dobro odande poneo? Manje sam samoziv, mnogo bolje podnosim mentalno nasilje i energetske vampire, mnogo se manje nerviram, a naucio sam da cenim neke obicne stvari... Npr. udoban krevet, topla soba, spavanje do podne, ukusna hrana i svakodnevno tusiranje se ne podrazumevaju u zivotu.

Ono sto mene nervira kod civilne vojske, jesu mamini i tatini sinovi koji nece da rade sto im se kaze, nego kontaju sve to kao neku sprdnju. Ja bih one koji odbiju naredjenje odmah slao u neku od redovnih jedinica VS (sto bi inace i trebalo da se radi), da sluze u uniformi, ali bez oruzja, kad je to vec "protivno njihovoj savesti". Ovako, to ni na sta ne lici.

U ovoj zemlji ima toliko toliko poslova da se radi, a civilni vojnici sede besposleni. Kad bi se tamo ozbiljno radilo, ne bi mnogo njih islo tamo.

S druge strane, nasi neprijatelji prave najjacu vojsku u regionu, a mi saljemo zdrave i prave ljude da menjaju pelene babama po starackim domovima.

Vojsku izbegavaju oni kojima u sustini ona najvise treba.

Mislite o tome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lijep post, pogotovo zakljucak..

 

i sta god ti znacili oni energetski vampiri i kocici za paradajz :lol:

 

 

 

a sad da preduhitrim ove

"pacifiste" - nasilniku jedan, zbog takvih kao sto si ti - ratovi i pocinju, ish! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...