Jump to content

Vojska


Opera Ghost

Recommended Posts

OK, krenuo sam sa entuzijazmom da čitam ovu temu u kompletu i umorio sam se nakon 15tak stranica. Razlog zašto čitam ovakve teme je to što se ovde (potpuno bespaltno) čovek može upoznati sa mišljenjem javnog mnjenja, poslušati šta je ljudi misle, itd ... i sve to može da da jednu lepu sliku do koje bi se došlo samo debilim istraživanjem.

 

Elem, da se vartim na priču.

 

Kao neko ko je (1000% sam siguran) pojeo mnooogo više vojničkog pasulja od svih ljudi ovde zajedno neću pričati u fazonu "ja znam a vi ne znate", samo ću izneti neka zapažanja:

 

- obratite pažnju na oximoron u sintagmi "CIVILNO služenje VOJNOG roka"

 

Kao prvo, jedna reč isključuje drugu. Ta izmišljotina je sraman akt ove države koja je do guše u problemima i koja je pokušala da nevešto iskopria jedan model, prelazno rešenje.

Ne osuđujem ljude koji se odluče za ovakav vid "otplaćivanja" svoje obaveze, na koju ih veže Zakon.

Slažem se da nije svako za Vojsku, da nije Vojska za svakoga. Slažem se da postoje i objektivni i subjektivni razlozi koji mogu da opredele čoveka. Moje je pitanje zašto je država dozvolila izbor alternativa u zakonu koji je donela: hoću da kažem, da li sada treba očekivati da postoji alternativa Zakonu o bezbednosti u saobraćaju ili nečem drugom.

 

I još jedno pitanje: čija je korist rad tog nekog čoveka ko se odlučio za "civilnu" opciju ? Imam drugara koji "služi" u Telekomu, u tehničkoj podršci. Kome on čini uslugu? Državi? Sebi? Jebenom Telekomu koji ima džaba radnika?

 

Dakle, čvrsto sam siguran da rešenje ne leži u davanju ovakve opcije. Daleko poštenije i časnije bi bilo da čovek može da bira da li ide u Vojsku ili ne. Bez ikakvih konsekvencija ako se odluči da ne ide, ali sa benefitima ukoliko se odluči da 6,9 ili 12 meseci svog života ustupi državi.

 

- interesantno mi je kako oni koji su ljuti "warriors of steel", "mighty guardians of kingdom" i slični koji po celi dan pevaju ratničke pesme i čitaju epsku fantastiku (pretpostavljam) imaju jedan tipični hobitski pristup svetu i životu.

 

Siguran sam da mišljenje takvih osoba ne treba uopšte čitati na ovoj temi. Da, posebno0 su oni koji nisu bili u Vojsci posebni stručnjaci za priču o Vojsci.

 

- priča da li je nekada bila bolja ili ne Vojska i vojni rok je isto kao da deda priča ljudima o tome kako je bilo u "njegovo vreme"

 

Hoću da kažem da se ježim takvih poređenja, jer takav poređenja znače samo da taj neko ne može/neće/nije svestan da se stavri menjaju i da postoji jedan faktor koji se zove: okolnosti. Ko se drži priče o tome šta je bilo nekad taj je propao (mislim da je ovo sindrom Srbije)

 

- vojna sredina je zlatna prilika za svakoga da upozna mnoge ljude, osobe iz različitih krajeva, sa različitim navikama, sa različitim nivoom obrazovanja, inteligencije

 

Onaj ko misli da to nije važno u životu ... pa ne znam šta bih da kažem za njega.

 

Budući da sam u svojoj karijeri sreo stiotine momaka koji su se odlučili za (jedno jedino) služenje vojsci, mogu reći da sam sreo svakojkve: od momka koji je završio neki fax za programiranje u USA i nekoliko momaka koji su čak imali magistra do momaka koji nisu znali šta su padeži, koliko ima meseci u godini i slično. Ali, ono što čovek shvati kada se nađe sa takvim ljudima jeste to da i među onima koji ne znaju koliko iam meseci u godini postoje divne osobe, sa divnim srcem, sa kojima je divno raditi koliko i sa magistrom.

 

- što se tiče maltretiranja od strane "neobrazovanih pajsera" ...

 

Kao i svaka generalizacija, ova je grozna i totalno infantilna. Onaj ko to kaže mene tera da ga pitam a koliko i kako je upoznao ljudi koji se bave tim poslom? Sledeća stvar: da li je za nekoga maltretiranje bilo kakav pristup koji nije jednak maženju njegove mame i ušuškavanju? Verujte mi, na mnogo gorih ljudi sam naleteo van Vojske, na mnogo gorih situacija, na mnogo više nepismenih pajsera koji se skrivaju iza kravate i diplome faxa .... jedino što je u Vojsci "problem" što se tamo nema vremena ni mesta da se stavri koje se dešavaju svakom od vas u školi/faxu/poslu prikrivaju iza maski uljudnosti.

 

U tom pogledu, vojska je bar iskrenija.

 

Tačno je da sam sreo tone idiota, pajsera, sujetnih budala, itd. ali sam isti toliki broj sreo (i još ću sresti) i van Vojske ... pa šta sad?

 

..............

 

 

Mogao bih ovde pričati danima i mesecima, verovatno. Ovo je tek ogrebotina na površini ove priče.

 

Svestan sam da će posle ovoga što sam napisao krenuti gomila quotova, i pljuvanja (uglavnom od strane ljudi koji ne znaju o čemu se ovde priča).

 

Nisam naložen, prošao sam dovoljno toga u vojsci da mogu da osetim od čega mi je zbog nje gorčina u ustima, a zbog čega je slatko. Koga zanima na koji način neka pošalje PP pa ću mu objasniti (jer jednostavno ne nalazim za potrebno da ovde svima pričam svoje lične priče).

 

A da je vojska (u bilo kakvom obliku) bitna za svakog muškarca, bitna je. To može da ospori samo neko ko traži svoje razloge. Evolucija i istorija su nas tome naučili. Ipak to nije tema ovde i ne bih se upuštao u iste (jer ću time još povećati broj quote-ova).

 

Da rezimiramo: na ovoj temi bi trebali da pišu ljudi koji su bili u Vojsci, a ne oni koji su čuli, čitali ili misle da je tako jer im je pričao drugar, jer je gledao film, čitao novine ...

 

Što se tiče dogodovština .... pa posle 15 godina verovatno ih imam za roman :)

 

Ovaj ogromni post ću završiti latinskom poslovicom, uz pozdrav za društvo iz ćoška i rodbinu koja je (što bi naš narod rekao) "nije jebala, al' je gledala"

 

VIVERE EST MILITAIRE! (nadam se da sam dobro napisao, latinski beše jako davno)

Edited by ProgressiveR

Share this post


Link to post
Share on other sites

xe,xe ima nade!

 

progresivche, ljudi kao ti treba da postuju vishe ovde. da se deca obrazuju malo.

deca od 30godina koja ne mogu bez mame i devojke koju nece da zhene definitivno treba da odu na makar tih tuzhnih 6meseci inicijacije i vrate se malo shirih pogleda na svet

 

drushtvo iz vojske je drushtvi iz drugog zhivota, drzhi se ortaka u dobru i u zlu!

relativno skoro sam otaljao vojsku pre 6godina i niko od moje klase josh nije postao BITNIJI OD DRUGIH ili ti napredovao u drushtvu....

 

ali evo vam pricha mog kolege:

 

bla truc truc za vreme bombardovanja bio je na nekom od polozhaja na periferiji grada sa masom razlichitih likova jedan je postao direktor u poshti i zaposlio sve nesracnike koji su bili bez shljake, drugi radi u banci, osiguranju, kafani... svi se drzhe zajedno i dalje takvi ljudi ne mogu propasti, uvek pomazhu jedan drugom....

a sutra kada direktori odsluzhe civilnu vojsku a gulija prashinarenje, razlike ce biti vece,jedni puze drugi guze, necemo vishe biti ista vrsta

 

imao sam problem pre vojske u komunikaciji sa ljudima koje smatrah "glupim" sada kapiram da sam ja ustvari bio glup. a kada ce to moj sutrashnji direktor skapirati?????? :uhoh::tehkista:

Edited by krezavy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno se slazem sa Progresiverom :pivopije:

 

A dodao bih i jos neke stvari: ovo je totalna sramota sa tim civilnim sluzenjem, i sto rece progresiver, totalni paradoks. To nema nikakvog smisla, pa evo ja znam jedan primer gde covek civilno sluzi u sopstvenoj firmi?!??!?! I na taj nacin on "oduzuje dug drzavi"?!?!?! DA ne nabrajam dalje, ima masa tih primera. A moram inace da napomenem jos nesto. Secam se samo koliko sam "patriota" i "napaljenika" upoznao za vreme vojnog roka, ali 99% njih se pri samom pomenu neke ozbiljnije akcije zgrazavalo, lomilo sebi prste, povredjivalo se na razne nacine, ali u kantini su uvek bili glavne "patriote i rodoljubi". E sad ne bih d generalizujem, moram da se ogradim da to nije pravilo da ne bih time ocrnio ono malo pravih rodoljuba. A recimo i u civilstvu, verujte mi skoro svi moji drugari koji su ultra mega giga patriote, svi listom su otisli na to civilno sluzenje i onda su nekako osecali potrebu da se pravdaju i kad god ga upias kako je na odsluzenju krece prica sa pravdanjem, tipa "morao sam zbog porodice" ili "imam malo dete, necu da oni ispastaju zbog mene" ili cak "mama je plakala danima, nije htela da mi dozvoli da idem u rgularnu jedinicu" i da ne nabrajam dalje.

 

Naravno da ima koristi od sluzenja vojske, ja sam sluzio 12 meseci od cega je ceo vojni rok bio obuka, a upoznao sam mnogo ljudi, i pametnih, glupih obrazovanih.... ama bas svakakvih i to je jedno veliko bogatstvo, od svakoga mozes po nesto da naucis, cak i od onog najglupoljeg, najnekulturnijeg, najprimitivnijeg (u krajnjoj liniji naucis kakav ne treba da budes) a veoma je bitno istaci i jos jednu stvar: toliko tamo stvari vidis, prodjes i radis da ti posle izlaska odande nije frka da radis bilo kakav posao. ja sam na primer posle vojske radio dva meseca na Aerodromu "Beograd" a skoro svaki dan sam istovarao sanduke sa umrlilm koji su zeleli da budu sahranjeni u otadzbini i nisam se ni malo gadio. Mozda bi situacija bila totalno drugacija da nisam u vojsci stekao iskustvo koje sam stekao.

 

A moram samo da naglasim jednu stvar koju zalim. Bio sam bezbednjak na Dedinju i zao mi je sto sam 6 meseci ucestvovao u obezbedjivanju nekih ljudi optuzenih za neke stvari..... nisam znao sa sigurnoscu tad da su oni tamo, ali opet nije to opravdanje......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amin...tema je i pocela da propada cim su se pojavili ljudi koji nisu ni bili,a nece ni biti u vojsci...

Kad sam otvorio temu samo sam hteo da cujem dogodovstine ljudi koji su sluzili, a ne da se ovo pretvori u istoriju JNA, i vecnu raspravu izmedju civilne i redovnog sluzenja...

 

Kad se setim kolko sam pomija samo izbacio u KTB smenama, i smrdelo je do zla boga i ruku sam gurnuo u iste, al je bilo do jaja, jer je uvek neki drugar bio tu da se smeje sa tobom...:D

 

zafali mi ponekad svo to zezanje iz vojske...

 

"mama je plakala danima, nije htela da mi dozvoli da idem u regularnu jedinicu"

 

To su ti diotizmi...a nase majke nisu plakale? Nas to nije sprecilo da idemo u uniformu...

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvarno, ja ne znam kako bi postojala civilizacija da nema te vojske. Strasno!! Jbt, ljudi su drustvena bica i iste upoznajes svaki dan: na stanici, u prevozu, skoli, na faxu, poslu, treningu, u provodu,.....

 

Zasto bi ortak iz vojske, bio vredniji od ortaka iz kraja, sa kojim si prvi put popusio pljugu, ukrao novine, popeo se na osnovnu, igrao zmurke, hvatao ribe itd i sl. ?!?!

 

Jbt koja primitivna razmisljanja.

Citas Gospodara Prstenova u kome su rat, osvajanja, bitke,.. primarni, a sa druge strane ne volis vojsku, tuce i nasilje. Kakva je to glupost!! Gospodar Prstenova je za mene pre svega zabava i escape from reality. Isto kao sto mi je zabava Counter-Strike, a apsolutni sam pacifista i ne volim ni gram nasilja!! Takodje filmovi tipa: Umri Muski 4, Rambo, Elm Street, Petak 13. , itd.. su tu da odmoris mozak od svakidasnjice, a ne da se napalis i pobijes stotinu ljudi sa automatskom puskom ili zakoljes nozem..

 

A sta cemo sa devojkama?! Znaci one su potpuno glupe i nemaju pravi sistem vrednosti, zato sto se nisu valjale po blatu sa puskama na ledjima. Nemoj molim te..

 

Onaj ko deli ljude po pameti, standardu, boji, nacionalnosti, veri,.. ce deliti iste i u vojsci i na svakom drugom mestu.. To se zove kucno vaspitanje!!

 

..I na kraju.. Onaj ko ode u vojsku, naravno da ce doziveti nesto novo, sto ne znaci da to ne moze da uradi i van nje. Ima toliko vise zanimljivih stvari, koje mozes da uradis napolju za tih godinu, nego sto ces doziveti u vojsci.

 

 

P.S. Bolesno je primoravati sve da nose oruzije. Kao sto bi bolesno bilo da svi ljudi imaju istu izgled/zanimanja/interesovanja/ itd.. Ja jednostavno to ne zelim i ne zanima me.. i drzava to treba da ispostuje!!

Edited by Nazzgul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naguzu promasio si temu :evotigana:

 

nrmas pojma o cemu se ovde prica jer kako ja vidim nisi ti ni video vojske i ne mozes da shvatis sta je to, mozes da teoretises koliko hoces ali tek kad odes tam mozes neke stvari da ukapiras, i nije sve tako jednostavno i banalno kako ti zelis da prikazes, ali da ne duzom dalje, Progressiver je sve lepo objasnio :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"I na kraju.. Onaj ko ode u vojsku, naravno da ce doziveti nesto novo, sto ne znaci da to ne moze da uradi i van nje. Ima toliko vise zanimljivih stvari, koje mozes da uradis napolju za tih godinu, nego sto ces doziveti u vojsci"

 

a ti to ne mozes da znas jer nisi bio u istoj...

 

"Stvarno, ja ne znam kako bi postojala civilizacija da nema te vojske"

 

Jednostavno...ne bi postojala

Share this post


Link to post
Share on other sites

E jebem ga, nas bataljon je imao logorovanje u Takovskoj oblasti negde, a susedni je isao u Peskove tako da ne znam...nismo se puno druzili sa njima :D

 

Jel zna neko kako se zove poligon u blizini Kragujevca mislim, kolko se secam bio je za artiljeriju, mi smo isli tamo da palimo dinamite...

 

U lepom secanju mi je ostao poligon za nocno gadjanje isto kod KGa...sneg do obrva :D

 

Mada mozda to nisu isti Peskovi bem li ga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nazgul

 

chak i da zhivish kao kod kuce tih godinu dana 400km od gajbe i svega shto je bilo te promeni.

nisu samo novi ljudi i nova znanja bitna nego i pogled sa distance na sve shto si do sad postigao.

na strazharskom mestu imash definitivno dovoljno vremena da se isprichash sam sa sobom i upoznash se dovoljno...

</@>

 

jedno veche u zasedi,blejimo u zvezde i lik se saplete o nas (neki rumun pokushavao da predje u bjrm) ni ker ga nije provalio lol.

elem, u'apsimo lika i chavrljammo snjim kasnije na karauli dok smo chekali da ga preuzmu ovi iz komande... i ispostavi se da je lik 81godishte, obucar bez posla, ide u grchku da fizikalishe, nema pojma da je rat u makedoniji i da makedonska vojska bombarduje svakodnevno tih nekoliko sela koja su odma do granice, a lik je probao preko bugarske prvo pa su ga uhvatili i deportovali, sa samo 100eura je preshao celu rumuniju, srbiju i nameravao do grchke da stigne... skroz o.k lik bash smo se lepo isprichali...... zaboravih kako se zvao....

a tek cice!!!! ishle da shljakaju u grchku hard-core fizikaliju... maltene svako drugo veche smo ih skupljali (naravno niko se nije omrsio, svi smo bili dzhentlmeni... sem kerovodje on je vazda pushtao kera na njih kad krenu da bezhe. definitivno premalo prvih zavoja smo nosili)

posle jache od mesec dana u KZB-u konachno se smiluje komandir karaule da mi poshalje smenu da odem u stacionar u bujanovcu kod chika zube (svirep lik po chinu kapetan, slusha dechije pesmice ) I idemo kao nas trojca kroz bujanovac (tamo smo stigli VOZOM!!!!) naoruzhani do zuba, dvojca sa m 70 i ja sa m76 savim opushteno svracamo do kioska po pljeku i startuju nas vojni panduri. zgranuti time shto me je neko pusti da shetam snajper po gradu kao pojeshce me shiptari i sl. elem pre toga smo bili na pijaci gde niko rech nije progovorio srpski i niko me nije popreko pogledao lol. kakva sreca niko nije gledo veslo!!!!!! e, dal' ste znali da u bujanovcu ima vishe grafita kreator i metalika nego u vrshcu (tamo ih nema) makar ih ja nevideh

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam morao da poznajem sve vrste pesadijskog naoruzanja, a duzio sam prvo m81, pa m70ab2 pa 7.65 (kada sam presao u bezbednjake) a m76 7,9mm je ostavio veoma los utisak na mene, veoma neprecizna spravica, za razliku od crnih strela koje smo kasnije imali :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam morao da poznajem sve vrste pesadijskog naoruzanja, a duzio sam prvo m81, pa m70ab2 pa 7.65 (kada sam presao u bezbednjake) a m76 7,9mm je ostavio veoma los utisak na mene, veoma neprecizna spravica, za razliku od crnih strela koje smo kasnije imali :D

 

vec sam se s nekim oko toga ovde.....

ma do 300m je keva, ceca jeste preciznija od nje ali ipak morash voleti svoje veslo choveche!

probaj veslati s crnom strelom!!!!!

za to kolko koshta vredi svaku paru.

btw. sigurno je nebi koristio za bilo shta preko 400m ustvari i bi jedina prednost koju dobijash tom pushkom je shto mozhesh identifikovati metu brzhe a preciznost je samo mozhda 20% bolja od m70

ali imamo temu za ovakvu raspravu.....

najbolja stvar po meni koja se desila 2000/01 dok sam ja bio u vojsci je pojava kidy chokoladica u svim coshkovima nase drage otadzhbine (prednost m76 je shto u zadnju pregradu rapa mozhe da stane mlogo ovih chokoladica

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam voleo sva svoja vesla koja sam imao, a cecu sam obozavao, mada mi je kosti rastresla, ali brate kakav zvuk ima, kao protivavionac, a kad je dobro nabijes u zemlju, ubodes rame i cepas kratkim rafalima po dva metka, na 400 metara ....strava.... a da znas samo koliko zanimljivih stvari staju u kutiju sa redenicima :D A najvise sam mrzeo pistolj, imao sam neki 7,65 koji je blagi uzas, a moras cistiti to govno, bas smaracki....

 

Secam se dana na peskovima, znaci preko +40 u hladu, pod punom ratnom opremom u formaciji kretanje kroz shumu, izvidjacka patrola i ta sranja, a ti na sebi M84, redenike, borbeni ranac na grudima a na ledjima mesina sa 25 litara vode i sa svim tim sranjim atrcis sa maskom, zalezes, probijas se kroz shumu.... stvarno covek ocvrsne.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd ovako:

 

to Routasydan: PSnP M76 (poluautomatska snajperska puška) je namenjene za uništavanje pojedinačnih važnih ciljeva i ciljeva u lako oklopljenim vozilima ili utvrđenjima. Najbolji rezultati se postižu do 600 m (čini mi se da je tako).

 

Ne možeš porediti PSnP i "Crnu Strelu" jer su namenjene totalno drugačijim stvarima. Takođe, veliki problem kod svih PSnP sa kojima sam došao u dodir je to što se nemarno čuvaju i nemarno se rukuje sa njima, a rektifikacija na optičkim nišanima se vrši jednom u 200 godina :) - otuda nepreciznost

 

Sledeće, poligon "Peskovi" ne služi isključivo za obuku specijalaca, naprotiv, to je redovni pešadijski poligon.

 

Dalje, ti nisi mogao biti "bezbednjak", ti si bio obezbeđenje. "Bezbednjaci" je common naziv za pripadnike bezbednosne službe (nekada pod rodom EiPED). To su isključivo oficiri čiji je posao njuškanje i unutrašnja kontrola.

 

Nadam se da se ne ljutiš na mene, samo sam ti skrenuo pažnju na neke zablude.

 

 

to Nazgul: kažeš da vojska nema veze sa civilizacijom? Prelistaj istoriju i obrati pažnju na to kada se prvi put pominje država i šta je to što je izazvalo nastanak države iz različitih oblika društava.

Da li si čitao svoj Ustav? Šta se kaže, koji elementi čini državu državom?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro pusti me da se malo hvalim, ja sam bio vojnik koji je radio za nacelnika bezbednosti a mi smo voleli da nas zovu bezbednjaci i ako smo obezbedjenje :D

 

A inace znam bre za sta je koji snajper namenjen, jedino mi je paradoksalno sto m84 ima bolje rezultate od m76, bar po meni....

 

I znam za Peskove da nisu samo za specijalne jedinice, njih koriste i oni smesni zeleni vojnici :D Jaoj kako sam se ja smejao kad sam na Banjici gledao neku raketnu brigadu kako prelazi poligon i kako likovi savlkadavaju zirafu :D E ono je komedija :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mene ovde, pre dvadesetak strana, napushili najstrashnije jer sam napisao da na temi pishu samo oni koji su sluzhili vojsku, ostali neka chitaju. Dobro da se opet pojavi neko ko mozhe malo da razmrda temu...Jedna od milijih scena iz vojske: Duzhim 7 kerova i malo-malo je neki bolestan,nece da jede i slichno... Dozvola za grad pa kod veterinara. Sve ide lepo do dana kad mrcina ssssssssharplaninska odbije da udje u hodnik vet. stanice, ja povukoh povodac apas izvuche glavu iz ogrlice! Jebi ga, zbog ojeda na vratu sam ga i vodio na pregled pa nisam stegao ogrlicu. Tada tek pochinje glavno. Pas nepogreshivo krece prema kasarni, oko 3 kilometra od vet.stanice, ja trchim za njim ali on ni ne pomishlja da stane, ljudi se sklanjaju, zhene naravno vrishta a meni jezik vec do zemlje. Poshto je to jutro stigla jedinica sa terena, kapija otvorena, dovoze se tenkovi, pseto kao strela prolece pored k-danta brigade i ostalih glavonja, za par minuta i ja za njim. Od ulaza u kasarnu do shume gde su boxovi ima josh 3 km. savladam ja i to nekako, reshen da udavim dzukelu golim rukama, samo da ga stignem, kad vesela zhivotinja lezhi u svom boxu, gleda me i samo shto ne kazhe ala se istrchasmo! Proshao me bes ali sam jedva objasnio glavonji bezbednjaku sta pas radi bez povoca u 9 ujurto na ulicama Dugog Sela 1986.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A inace znam bre za sta je koji snajper namenjen, jedino mi je paradoksalno sto m84 ima bolje rezultate od m76, bar po meni....

 

Pa zavisi šta nazivaš boljim učinkom. M84 ima stostruko veću vatrenu moć, i ono što on učini meti na 400 m ne može da se poredi sa onim što mali PSnP učini ... ali namena im je totalno drugačija, to znaš. Snajper mora da jendim metkom zavšršio posao i da beži, a teški mitraljez bez 10 000 ispaljenih se ne računa da je radio :)

 

 

to still i'm sad: super! Pa neka neko onda kaže da su psi glupi! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...