Jump to content

Sta studirate?


chatjunkie

Recommended Posts

Meni nije drago sto ne sprovode bolonju kako treba, mnogo je lakse dati ispite preko kol.

Selekcija, nisu ni svi za studiranje.

Kontradiktorna ti je rečenica. Kolokvijumi, stalni testovi i obaveza prisustva na predavanjima od fakulteta prave srednju školu. Selekcija se ne vrši nametanjem besmislenih obaveza i smanjivanjem obima gradiva, nego kriterijumima koji zahtevaju poznavanje oblasti kao celine. Više volim ispit od 600, 700 strana nego 3 kolokvijuma od po 200. Lepo je što na mom fakultetu ima jako puno onih koji po 3, 4, 5 puta obnavljaju jednu godinu. Ko ih jebe, nek plaćaju održavanje fakulteta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Više volim ispit od 600, 700 strana nego 3 kolokvijuma od po 200. Lepo je što na mom fakultetu ima jako puno onih koji po 3, 4, 5 puta obnavljaju jednu godinu. Ko ih jebe, nek plaćaju održavanje fakulteta.

 

istina...fax sam zavrshio po starom programu, a sad na masteru imam kolokvijume i seminarske i te zajebancije bolonjske...

vishe mi se svidjalo kad jednom ispitu posvetim 3 nedelje - mesec dana...vec kad trchkam sa jednog na drugi kolokvijum malo po malo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@necudisplejštagod - do kraja 4. godine će nam trebati 54 boda za budžet, jer se ne može u toku studija menjati. Od sledeće generacije 60. A za samofinansiranje 37.

 

Uostalom, ne vidim u čemu je problem. 6 rokova postoji, sasvim dovoljno da se očisti godina.

Ako ništa drugo, barem na Filološkom se ispiti ne spremaju duže od nedelju dana (sem možda kod 4 čuvene zajebane grupe, iliti 01,05,06,08).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Они повећају, студенти не уче али неће ни да плаћају, протест испред владе, опет смање број бодова...

То је један од закона природе, као и закон гравитације, закони термодинамике...

 

Као да је нека разлика 6-12 бодова. Уз мало озбиљнији рад, само дебил не може да скупи 60 бодова за годину дана.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Kuruz- Skontala sam posle sta sam napisala. :stupid:

Selekcija se ne vrši nametanjem besmislenih obaveza i smanjivanjem obima gradiva, nego kriterijumima koji zahtevaju poznavanje oblasti kao celine.

Da, u idelnom svetu.

Meni licno ne smeta da idem na predavanja, ne smatram te obaveze besmislenim. I moj fax je takav, imam veliki fond casova za umetnicke predmete, fax (kao) ima predvidjene prostorije za to i potreban pribor.

 

 

Они повећају, студенти не уче али неће ни да плаћају, протест испред владе, опет смање број бодова...

То је један од закона природе, као и закон гравитације, закони термодинамике...

 

Као да је нека разлика 6-12 бодова. Уз мало озбиљнији рад, само дебил не може да скупи 60 бодова за годину дана.

 

To htedoh da kazem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni smeta da idem na predavanja. Imam knjige, imam zakone, ništa drugo mi nije potrebno. Ako neko ni pored toga ne uspeva da razume ono što treba da se nauči, promašio je fakultet.

 

Nije problem u fakultetima, od osnovne škole se pravi negativna selekcija i podilazi kretenima, da bi svi mogli da se školuju. Meni je '95, u prvom razredu, učiteljica rekla da čitam sporije zbog ostalih u odeljenju. Komedija. Posle takvi završe fakultete i onda se žale da ne mogu da nađu posao. Svake godine se kroz diskusije o smanjenju državne administracije stidljivo provlači rečenica: "Imamo višak zaposlenih, a manjak stručnih kadrova". To je proizvod ovakvog obrazovnog sistema. Idioti diplomiraju, pa smatraju poslove kasirki, kuvarica, spremačica, pekara, molera itd. nedostojnim sebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolonja je za brze zavrsavanje faksa, a ne za kvalitetnije.

Cak i ako stari sistem ima rupa, i duze studiranje i ostalo, gledam po svojoj katedri, iz tih nekoliko koji budu uspesni stvorice se jedan Danilo Kis jer tada je bilo mnogo vise buntovnosti u smislu individuacije na predavanjima, ljudi su na neka presdavanja zapravo zeleli da idu, sale su bile krcate itd. sada se sve tezi nekoj skolskoj jednakosti, sto vise ljudi da zavrsi isto brze, a masovnost umanjuje kvalitet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Bolonja" koja je sad "sprovedena" je gomila nabacanih "pravila" zasnovana na principu sablona koji je jedino moguce primeniti na tehnickim fakultetima, i sada se svi fakulteti (tako barem pretpostavljam, znam da je to slucaj na Filoloskom) snalaze kako znaju i umeju ne bi li prilagodili svoj nacin rada tom sablonu, jer je to neophodno. Nazalost, svi planovi koji su postojali za Bolonju kod nas zamenjeni su "novim" (pod navodnicima je, jer se to ni ne moze nazvati planovima), tako da se od ove godine najbukvalnije ne zna ko pije a ko placa.

 

Sve ima svoje prednosti i mane, pa tako i obavezno prisustvo i ti silni kolokvijumi. Komisija kaze "Morate da imate kolokvijume iz svega." i tu nema nikakvog izbora. Meni bi bilo drago da smo imali kolokvijume iz odredjenih predmeta, jer te ne saceka sve u roku, ali su onda opet za neke druge predmete oni potpuno besmisleni. Isto vazi i za to prisustvo. Valjda bi trebalo bi da bude normalna stvar da ces ici na fax ako te to zanima, mada to ne mora biti nuzno - jer ne znaci da su sva predavanja jednako kvalitetna i da na sva ima poente ici. Dakle, trebalo bi da imas pravo na izbor u skladu sa nekom svojom procenom.

 

Na zalost, ne vazi pravilo za bodovanje po godini upisa. Konkretno mislim na ono sto je Brynhildr rekla. Nama se svake godine povecava.

E, a onda opet, ne mora da znaci da je i sa vama tako (iako bi bilo logicno da jeste), jer ste vi ta "najnovija" Bolonja.

 

Strasno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@necudisplejštagod - do kraja 4. godine će nam trebati 54 boda za budžet, jer se ne može u toku studija menjati. Od sledeće generacije 60. A za samofinansiranje 37.

 

Uostalom, ne vidim u čemu je problem. 6 rokova postoji, sasvim dovoljno da se očisti godina.

Ako ništa drugo, barem na Filološkom se ispiti ne spremaju duže od nedelju dana (sem možda kod 4 čuvene zajebane grupe, iliti 01,05,06,08).

 

aha, mislila sam da ce da vazi od sledece godine isto za sve.

a nisi u pravu, mislim valjda i sama znas da nema 'leba od toga da nedelju dana sednes i bubas jezik, potrebno je mnogo vise od toga. za one predmete tipa TK da, ali za sam jezik nikako. svaka tebi cast ako si dala savremeni a da nisi nista pipnula tokom semestra :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

На мом факултету (ПФ БГД) се друга година уместо са 42 бода могла уписати са било која два пренета испита, а трећа са 48 бодова скупљених током једне школске године, што значи да су се рачунали и пренети испити. Још се не зна шта је потребно за четрту.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Bolonja" koja je sad "sprovedena" je gomila nabacanih "pravila" zasnovana na principu sablona koji je jedino moguce primeniti na tehnickim fakultetima, i sada se svi fakulteti (tako barem pretpostavljam, znam da je to slucaj na Filoloskom)

 

Em sto je Bolonja drugacije sprovedena medju fakultetima, na Filoloskom se razlikuje od katedre do katedre, a na katedri od predmeta do predmeta negde.

Ja licno, na svetskoj, nemam kolokvijume uopste, znaci - nikakva olaksavajuca strana Bolonje, prisustvo - uglavnom neobavezno, a ispita imam bez prenetih - 16.

 

A ono pravilo da Bolonja odredjuje broj strana koji je optimalan za citanje - haha.

Za Sekspira , pisljiva TRI BODA, imam preko 20 knjiga literature osnovne + 8 drama.

 

Hm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@NecuDisplejNejm:

Savremeni se ne racuna, tu mozes da sedis i mesec dana i da bubas pa nema poente ako nisi radio u toku godine.

 

6 rokova bi u principu trebalo da bude dovoljno, ali imas katedre na kojima ima brdo ispita, pa ako uzmes u obzir to + cinjenicu da ne mora uvek da znaci da ces proci ispit ako znas i da nazalost mnogi ispiti zavise od profesora, 6 rokova vise ne deluje kao sigurica za ciscenje.

 

@Kuruz:

Kod nas su isto uveli to sa prenetim bodovima, ali pod uslovom da imas cistu godinu pre. Uopste nisam u toku sa tim svim silnim stvarima za koje se "bore" i slicno, tako da nista ne kapiram haha. Ali koliko znam, ako imas prethodnu cistu, tj. nista nisi preneo, i dalje ti treba taj broj bodova - konkretno da bismo sad ovu upisali trebalo je 48, a za onu pre 42. Kapiram da ce nam za cetvrtu trebati 54.

 

Edit:

 

@Veronika:

Znam kako je na svetskoj, na tvoju katedru se izmedju ostalog odnosio i prvi deo mog posta. Mi na skandinavistici takodje nemamo kolokvijume, niti nam je obavezno prisustvo u teoriji (osim na savremenom, ali to je nekako normalno) ali imamo duplo manje ispita od vas. O tome upravo pricam. Ciscenje godine nije isti pojam za sve.

Edited by mina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Kuruz:

Kod nas su isto uveli to sa prenetim bodovima, ali pod uslovom da imas cistu godinu pre. Uopste nisam u toku sa tim svim silnim stvarima za koje se "bore" i slicno, tako da nista ne kapiram haha. Ali koliko znam, ako imas prethodnu cistu, tj. nista nisi preneo, i dalje ti treba taj broj bodova - konkretno da bismo sad ovu upisali trebalo je 48, a za onu pre 42. Kapiram da ce nam za cetvrtu trebati 54.

И код мене је најпре речено да су потребна 48 бодова скупљена полагањем испита само са друге године, али су почетком новембра снизили критеријум и рекли да се рачунају и пренети испити.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ccc!! Ugledaj se malo na Janka!!  :D

Definitivno cu morati da primenim tu njegovu tehniku ucenja po ceo dan, nema vise zejebavanja :lol: U svakom slucaju, treba pod hitno da roknem neki ispit, da se dozovem pameti  :haha:

 

 

Anywayz, sto se tice te bolonje i tih kolokvijuma, kod nas je tako da to sto polazes na kolokvijumu posle imas i na ispitu, tako da nista nije podeljeno i slicno...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Kuruz:

Pa to ti kazem, svakako ti je trebalo 48 kako god da okrenes, nijeostala cifra od 42 koja je vazila kad smo upisali fax. A to sto uvodeje opet polovicno "resenje" - mislim, meni je isto, ja u svakom slucajucistim, kul mi je zbog ljudi kojima ce to olaksati stvar i uklonitineki pritisak. Samo da ne insistiraju na zaokruzenoj 60ici - tj. dadajes prenete ispite i skupljas bodove po cenu ispita iz tekuce. Sto jepotpuno retardirano.

 

@Displej:

Meni je savremeni u junu uvek ladjare. :D Mislim, jeste najbitniji i sve, ali ga nekako jednostavno znas. Na kojoj si ti katedri?

A to za tri roka kod nas nikad nije vazilo, jer mi imamo Rajica haha.

 

A o tom polaganju kolokvijuma da bi se stekao uslov za izlazak na ispit, gde ces opet to isto da polazes (a la ekonomski i slicno) necu uopste ni da govorim. Notorna glupost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mrzelo me je da citiram više postova. :haha: Elem, ja sam bila ubeđena da je neko NEGDE NEKAD rekao da po kom statutu upišemo faks, po tom i završavamo, tako da se izvinjavam. :S

@NecuDisplejNejm:

Savremeni se ne racuna, tu mozes da sedis i mesec dana i da bubas pa nema poente ako nisi radio u toku godine.

 

6 rokova bi u principu trebalo da bude dovoljno, ali imas katedre na kojima ima brdo ispita, pa ako uzmes u obzir to + cinjenicu da ne mora uvek da znaci da ces proci ispit ako znas i da nazalost mnogi ispiti zavise od profesora, 6 rokova vise ne deluje kao sigurica za ciscenje.

 

Naravno, nisam mislila na savremeni. Jezik se ne uči samo kod kuće, nego i na času. I stvarno ne razumem ljude koji izbegavaju, ko redovno ide na predavanja i redovno radi domaći će uvek više znati od onih koje mrzi da se bude rano ujutru. (Imam takve na katedri)

 

I, da. Napomenuh da ne mislim na te 4 grupe, gde stvarno preteruju, kao što reče Veronika - 3 boda za 20 knjiga? Književnost i Bolonja ne idu jedno s drugim.

 

Edit:

 

@Veronika:

Znam kako je na svetskoj, na tvoju katedru se izmedju ostalog odnosio i prvi deo mog posta. Mi na skandinavistici takodje nemamo kolokvijume, niti nam je obavezno prisustvo u teoriji (osim na savremenom, ali to je nekako normalno) ali imamo duplo manje ispita od vas. O tome upravo pricam. Ciscenje godine nije isti pojam za sve.

 

Mada, eto, to je promenjeno. I mi i prethodna generacija skandinavistike imamo kolokvijume, s tim da smo u prvom semestru mogli da dajemo ispite preko njih, a u drugom su nam uslov za izlazak na ispit. I prisustvo nije obavezno samo na nekim predmetima, a na nekim jeste. Tj. smanjivane su ocene nekima koji nisu išli redovno na predavanja.

 

I, da. Imamo 16 ispita ove godine, 8 u prvom, 8 u drugom semestru. Mada ovi na opštoj imaju više, čini mi se da je drugaric rekla da u 1. semestru imaju 10.

 

U svakom slučaju, menja se svašta svake godine. I za nas važi to pravilo 3 roka, bez obzira na Rajića. (Nekad i njega pritegnu :haha:) Ali, eto, sva sreća pa imamo njega i neke stvari jesu olakšane, jer radi na svoju ruku i malo zaobilazi pravila, uvodi nam nove predmete da ne bismo morali 100 izbornih da uzimamo i sl.

Edited by Brynhildr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vi ste posebna priča. :haha: Baš mi je juče-prekjuče bilo dosadno, stigla sam nešto ranije na faks i čitala sam vam raspored (na vratima što je istaknut) - kad sve 4 godine uspevaju da koriste samo 1 učionicu, šta reći više...

 

Mi imamo 10 obaveznih (od 16). Prethodne generacije su imale manje, mi imamo i neke nove predmete.

 

 

 

edit - Koliko časova holandskog imate nedeljno?

Edited by Brynhildr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vi ste posebna priča. :haha: Baš mi je juče-prekjuče bilo dosadno, stigla sam nešto ranije na faks i čitala sam vam raspored (na vratima što je istaknut) - kad sve 4 godine uspevaju da koriste samo 1 učionicu, šta reći više...

 

Mi imamo 10 obaveznih (od 16). Prethodne generacije su imale manje, mi imamo i neke nove predmete.

 

 

 

edit - Koliko časova holandskog imate nedeljno?

 

hm pa od 16 komada godisnje mi onda imamo 6, ali svejedno je malo :D

pa ovako, savremeni 2 puta 2 i po sata, fonetika i kultura po jednom sat i po :D znaci 4. pretrgli se, sto se mene tice moglo bi jos savremenog :)

mi svi kolektivno idemo na poljsku knjizevnost jer nam je falilo 3 poena u onoj grupi gde su gramatike i knjizevnosti. ostali normalni smerovi imaju knjizevnost na prvoj godini, sem nas. sta im bi sa tim grupama eee :violent:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod nas niko nije birao po tim grupama. :/ Mada su nama obavezni fino raspoređeni.

 

Od predmeta imamo skandinavske jezike 1 - fonetika, SJ2 - morfologija i tvorba reči, književnost, kulturu, uvod u skandinavistiku 1(istorija jezika), Uvod u sk. 2 (generalno o filologiji, nauci, skaninavistici i primeni svega toga), primenjena skandinavistika 1 - prezentacije o Skandinaviji na srpskom, a P.S. 2 isto to, ali na norveškom + sastavi.

 

Mahom sve živo izučavamo, a da ima veze sa Skandinavijom. Što je kul.

 

E, da, norveški imamo 5x sat i po vremena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...