Jump to content

Automobili


Nazzgul

Recommended Posts

Evo jedan odlican komentar sa b92:

 

E pa ajde da ja budem taj zli jezik. Garancija nije samo dolazak jednom godišnje u servis, ima tu mnogo više.

 

Ja oduvek kupujem nove automobile, uglavnom je to dvogodišnja ili trogodišnja garancija a automobil u proseku prodajem nakon 5 godina, često imamo i drugi auto u kući takođe nov tako da sam malte ne nekim automobilom uvek vezan garancijom za ovlašćeni servis.

 

Moje iskustvo sa garancijom je definitivno u svakom pogledu negativno a pri tome troškove redovnog servisa u ovlašćenim servisima koji su po pravilu i do 2,5 puta skuplji stavljam na dno liste negativnih iskustava.

 

Prvo, ostvarivanje prava na garanciju, to mi je na vrhu liste problema, moja iskustva dosadašnja a to nije malo (od 2003 godine da kažemo 7-8 godina sam nekim od automobila uvek bio vezan za garanciju), su da garanciju nećete tako lako ostvariti dok god auto ne oterate u servis na šlep službi. Recimo, evo najnovijih mojih iskustava, kupio sam nov novcat Audi A3 1.6 iz salona 2010-te. Od prvog dana imam problem sa kvačilom, trese mi se pedala kvačila prilikom otpuštanja, a pri tome kada se otpusti čuje se neko mlevenje iz menjača. U vožnji je to vrlo neprijatan osećaj a dok auto radi na leru vrlo iritirajući zvuk. Mislite da sam rešio problem u ovlašćenom servisu u garanciji, NE, za zvuk iz menjača su rekli to je normalno da se čuje, tu ima gomila ležajeva i zupčanika i kada vi otpustite kvačilo oni počnu da se vrte i čuju se, kada sam postavio pitanje kako se ne čuju na drugim kolima rekli su to morate da pitate Audi, a kako se ne čuje na drugim istim takvim Audijima, onda su rekli da je svaki slop za sebe, ne postoje dva ista sklopa, neki se čuju više neki manje ali dok god ja mogu da promenim brzinu menjač je ispravan, praktično dok menjač ne zvekne i ne saspe se kod njih nemam šta da tražim, za papučicu su rekli isto to je normalno, čim lamela odvaja sve je ispravno, što se trese (više podrhtava, vibrira) opet oni tu ne mogu ništa, kao vozite tako pa ako crkne vi dođite s tim da set kvačila spada u potrošni materijal i na njega je garancija samo 6 meseci ili 10 hiljada kilometara. Tako da vi garancijom ne dobijate ništa, ako vam se auto gasi u leru a u servisu se ne ponovi gledaće vas kao imbecila, isto je sa jutarnjim trokiranjima, raznim zvukovima, vibracijama, lupkanjima, znači uvek je sve to normalno i dok god auto ide on je ispravan, kako god on išao. E sada na drugo mesto dolaze troškovi ne redovnog servisa, već da kažemo krupnijih potrošnih delova, za tih sedam godina će vam oni svakako menjati ulje u kočnicama na svakom drugom servisu, ulje u menjaču na svakom trećem, kočione pločice, akumulator, auspuh, veliki servis, pa i taj set kvačila, a to nisu jeftine stavke ni ovako, još kada se 2-3 puta uvećaju u servisu onda vidite šta je trošak. Recimo ja sam na Jetti 1.9 dizel (vozimo za posao pa prešla mnogo u garanciji), set sa plivajućim zamajcem u ovlašćenom servisu platio 130.000 dinara a LUK set takav sa zamenom kod običnog majstora je 450 evra znači 850 evra više samo na tome pa vi vidite šta može za te pare da se popravi kod normalnog majstora ako se upošte pokvari. Recimo za taj Audi 1.6 benzinac sam pre par nedelja prvi mali servis samo zamena ulja i filtera platio 26.000 dinara, e a kada budu menjali, pločice, ulje u kočnicama, svećice i možda još nešto na 60.000 kilometara izaći će me servis 100.000 dinara a takav servis bi me kod normalnog majstora koštao koliko ovaj mali u ovlašćenom. Vidite kolike su to uštede, i to ne samo u parama nego i u živcima, što bi ja dao 100.000 dinara i trpeo papučicu koja se trese, raspravljao se sa budalama koje me nabedjuju da ne znam da vozim i sl., kada mogu sve to da popravim i isti servis da napravim za te pare kod dobrog majstora?

 

Prema tome garancija je dobra godinu dve, da vidite da li auto ima neki fabrički nedostatak pa da vam se to na vreme otkloni (mada kao što sam naveo u svom primeru ni to ne mora da bude pravilo) a sedmogodišnja garancija vam definitivno neće pružiti nikakvu materijalnu zaštitu od kvarova, jer će vam za tih sedam godina ne samo kroz redovan servis već i kroz redovno održavanje i zamenu krupnih delova uzeti toliko da ćete moći nov auto da kupite a ne postojeći da popravite!

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve tačno!

 

Jeste, taj dizel sam vozila, 2.0 tdi od 140 konja, ima i od dvesta valjda ali to već troši više nego upaljač sa dsg menjačem :haha: koji je samo da kažem ako već nisam rekla, savršen, skoro da i se ne oseća prebacivanje u veći prenos. I nije kao oni idiotski stari automatik menjači nego je jednostavan i lak za rukovanje. Pritisneš dugme, spustiš ga na S i polećemo!

 

 

 

Za postprodajni period imam da vam napišem par napomena ako budete kupovali novo:

 

 

- potrošni materijal nije u garanciji, ali amortizeri nisu potrošni materijal! Na njih recimo Opel daje garanciju 45.000 (fabrička). Pitajte obavezno.

 

- da biste izračunali TOC (total ownership cost), na osnovnu cenu treba dodati Kasko, servise i ne zaboravite, zimske gume, lanci, pizdarije, i jedno 5% učešća na čukarce po parkinzima itd ako ne garažirate auto. Gorivo i pranja ovde ne ulaze jer to je trošak, nije investicija. Osim naravno ako ceo auto nije trošak tj neće zarađivati pare.

 

- opravke u garanciji bi trebalo da budu u celom svetu priznate. Znači, ako ste u Azerbejdžanu i desi vam se kvar, ovlašćeni servis (ako postoji u toj zemlji, ili najbliži ovlašćeni sevis) je dužan da kvar otkloni u razumnom roku bez naplaćivanja svega onoga što podleže garanciji. Pazite na ovo pogotovo ako mnogo putujete, jer neki prodavci (Kia!) kažu da to ne važi van granica Evrope što je vrlo zajebano ako putujete ! drugi opet kažu da će mi nadoknaditi sredstva po osnovu garancije, što opet nije dobro jer zašto bismo mi kao potrošači finansirali njihovu servisno dilersku mrežu i to za auto koji je u garanciji!

 

- isto tako ako se ide dalje otkrićete da srpska osiguravajuća društva prodaju samo evropski Kasko. Za sve dalje destinacije, potrebno je kupiti poseban kasko za željene zemlje, u lokalu, sa nepoznatim cenama, pa i to treba uračunati u TOC.

 

- što se garancije tiče, neki distributeri daju +1 god garancije ili čak npr 120.000 km ako se dogovorite da kod njih radite sve servise. Pre toga naravno obavezno da pošalju tabelu sa cenama u EUR jer se, kao što svi dobro znamo, cene razlikuju od ovlašćenog servisa do ovlašćenog servisa, za isti auto.

 

 

:pivopije:

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

DSG menjac je savrsenstvo, ima sistem dvostrukog kvacila pa se menjanje brazina gotovo i ne oseti, a da i ne spominjem vise stepena prenosa. Fenomenalna stvar.

 

Inace, nekad je bolje i ne racunati ukupne troskove jer to lose utice na zdravlje, nekad je bolje zazmuriti i na o-ruk :D

 

Ima jedan odlican komentar na b92 za novi Focus, koji je pretrpan sa uzasno mnogo opreme, raznih gedzeta, senzora ... kaze lik (parafraziracu) auto moze biti odlicna kupovina, ali ako krene da se kvari moze biti i precica za ekspresan prelazak iz srednje klase u siromasni sloj drustva :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Шејтанов Чобан

Иде као невреме док не седнете у нешто јаче.

Пре који дан провозах Сааб 95 Аеро са 263 коња.Играли смо се са дизелашима по ауту путу.Потрошња око 11 литара,али вреди.Кад га напичиш трећом пун гас на 170 само се чује рика мотора,убрзања су стравична.

Немам ниједну,ко би се и сетио да слика поред толиког узбуђења,овакав само плави,2007 годиште,и није енглез као овај са слике :bigblue:

AETV79132455_1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg, da imam para i ja bih rado ovo vozio

 

Da sam pun para ne bih vozio dizelasa, ali jbg, sta da se radi

 

Meni je zivotni sam neki EVO X ili Subaru Impreza WRX, ali tesko da cu ikada u zivotu imati to (ne zelim ih kao polovnjake stare sto godina i sa dusom u nosu)

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma daj, jebo te, ne verujem sta pricas!! Meni je Subaru odvratan automobil, a lancer mi se nekada svidjao (stariji EVO VIII), ovaj novi ne!! Video sam pre neko vece uzivo novog Lancera, na zelenjaku.. Mnogo mali auto. BZVZ SKROZ!

  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvar ukusa, meni se svidja. Volim taj smek .... a cini mi se da si i ti ne tako davno hvalio Lancera

 

Kada sam prvi put seo u EVO IX raspametio sam se, jako jednostavan unutra, a i spolja, ne pada u oci, a ideeeeeeee ... auuuu .... a svidja mi se jedan mali, zanimljiv detalj. Namenjacu ne pise gde je koja brzina. Znaci auto samo za prace ljubitelje automobilizma :)

 

EVO X mi je mnogo, ali mnogo lepsi, a verujem i tehnicki doteraniji, savrseniji

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa automobil (LANCER), extra izgleda na slikama.. ali kad sam ga video pre neki dan uzivo, nisam mogao da verujem. Znaci bas je mali. Uzak, kratak.. podsetio me na stisnutu SEAT Cordobu.. Mozda, sam se nesto istripovao, bila je noc, ali cini mi se da je dosta manji od na primer Honde Accord ili BMW trojke.

 

EDIT:

Meni je i dalje san e46 320cd ili 330cd. Takodje to mi je najlepsi BMW i najlepsi automobil ikad:

 

130220093668.jpg

 

130220093667.jpg

 

130220093672.jpg

 

130220093671.jpg

 

130220093670.jpg

Edited by Nazzgul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma daj, jebo te, ne verujem sta pricas!! Meni je Subaru odvratan automobil, a lancer mi se nekada svidjao (stariji EVO VIII), ovaj novi ne!! Video sam pre neko vece uzivo novog Lancera, na zelenjaku.. Mnogo mali auto. BZVZ SKROZ!

 

 

Jebeš mi sve, ti si, bre, zreo za čišćenje od glista!!!

 

subaruimprezawrxsti2011.jpg

 

2011subaruimprezawrxsti.jpg

 

 

Jebo nemačku, da imam 50ak soma jura nikakav Porše me ne bi zanimao!!!

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja upravo tu vidim auto... dizjan ala' borbeni avion (a ne jebeni salon u hotelu), pod haubom zverina, prenos na sva četiri (zbogom bembaro na prvoj krivini)... Plus svega, neprovaljena marka, samo znalci znaju šta je u stvari, a šabani da se češkaju po ćeli šta ih je oflekalo... Zvuk motora k'o Nakajimin torpedni bombarder dok pegla Amere u Pearlu, unutra mesta kao u Golfu, dovoljno mali za parkiranje po gradu, ima i gepek...

 

Sledeći auto mi je, definitivno, Subaru!

Edited by necropol
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedva cekam da vidim ovu najnoviju Imprezu, ponovo su napravili sedan varijantu, malo su se vratili korenima.

 

Inace, ona ima boxwe motor, ali AED pogon. To je u stvar 2 X 2 pogon, nije klasican 4 X 4 .... Tu je Lancer EVO bolji jer on ima pravih 4 X 4 a ne all wheel drive

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Four-wheel_drive#4WD_versus_AWD

 

Ali Nissan GTR, ono je savrsenstvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što ti ne znaš šta je dobro.... :meshuggah:

 

Suvarak će nadam se konačno malo da poradi na skockavanju dizajna, mada su meni oni modeli sa spojlerima iz osamdesetih u onoj njihovoj metalik plavoj boji ostali zauvek na listi želja :D

 

 

NEgo, jel vozio neko odavde boxera?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da, pogotovo dok su bili deo WRC sampionata :) A samo ova poslednja generacija je hedzbek, svipre toga su bili sedan i sad se vracaju na to opet.

 

Ja nisam vozio, a vidim da je SUbaru napravio i dizel motor - boxer :) Genijalno!!! Ide u Forestera i kazu da ide kao nevreme

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ae sabani, nalupajte mi jos minusa, jer ono, i dalje ne verujem da vam se svidja odvratni SUBARU. :udri:

 

Ti japanci, stvarno nemaju osecaj za dizajn! Honda Accord, jedan od retkih japanskih modela koji moze da se pohvali izgledom.

Edited by Nazzgul
  • Upvote 2
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ae sabani, nalupajte mi jos minusa, jer ono, i dalje ne verujem da vam se svidja odvratni SUBARU. :udri:

 

Ti japanci, stvarno nemaju osecaj za dizajn! Honda Accord, jedan od retkih japanskih modela koji moze da se pohvali izgledom.

iskuliraj čoveče.

skapiraj da drugi ljudi imaju drugačiji ukus od tebe, i ispoštuj to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ae sabani, nalupajte mi jos minusa, jer ono, i dalje ne verujem da vam se svidja odvratni SUBARU. :udri:

 

Ti japanci, stvarno nemaju osecaj za dizajn! Honda Accord, jedan od retkih japanskih modela koji moze da se pohvali izgledom.

 

 

 

A bre što se nerviraš jebo minuseve. Evo sad sam ti dala plus pošto ti tol'ko znači štbk što ti neko lupa minuseve

 

Aman :haha:

 

 

Nego, ovaj... jesam pomenula kako DOBAR motor ima Subaru?

:pivopije:

 

Ove godine ovaj motor puni 45 godina!

 

5061219.001.1M.jpg

 

Prvi put je osvojio nagradu 1991. u varijanti sa 6 cilindara u motoru 3.3 modela SVX.

Evo kako je izgledala ta duparica :wub:

 

2869750002_large.jpg

 

Posle je taj motor našao sebi gnezdo ispod haube prvog Forestera davne 1996., zatim je na red došla Impreza, i pominjana WRX varijanta.

Edited by Ајлин
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...