Jump to content

Univerzalnost


Recommended Posts

A taj doktor stiče iskustvo na sjevernom polu,a ne u Srbiji,pa će da mi tumači budizam na ''univerzalan'' način?

 

Melinda,ne kapiraš šta ti pričam.

Univerzalno tumačenje ne postoji.

 

 

Pod uslovom da su reinkarnacije univerzalne.A nisu.

Karma nije univerzalna.

 

 

Ajde sad objasni mi ovo. Nista nije univerzalno. Nijedno tumacenje. Znaci Indijac je univerzalno uvek vise budista od Srbina? Samo je to izgleda univerzalno?

 

p.s.

 

Trebalo vam pet dana da mi odobrite temu, ispao covek iz elementa. :>

Edited by Bezlični

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Nista nije univerzalno. Nijedno tumacenje. Znaci Indijac je univerzalno uvek vise budista od Srbina? Samo je to izgleda univerzalno?

 

Indijac je Indijac,nije univerzalan.

 

Da bi budizam bio univerzalan,trebao bi biti ljudska,a ne indijska religija.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Indijac je Indijac,nije univerzalan.

 

Da bi budizam bio univerzalan,trebao bi biti ljudska,a ne indijska religija.

Svaka religija ima neko poreklo. I jeste ljudska bavi se covekom. Kao sto je biologija univerzalna bavi se zivim bicima itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Priroda-biologija,fizika,hemija-stroge nauke-univerzalnost-MESO

 

Nepriroda-kultura,religija,društvene nauke-labave nauke-tumačenja-neuniverzalnost-ČOVJEK

 

 

Naravno da može da se podvale ljudska prava kao univerzalna,ali neko ih je izmislio,kao i budizam,ili arapske brojeve,a onda sproveo svjetsku epidemiju.

Edited by Bata Životinja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci ti oces da kazes da je religija neuniverzalna jer je izmisljena t.j stvorena?

A sta ako je religija posledica neke komunikacije sa bogom, ne samo plod ljudske maste. Ipak imamo dosta toga slichnog u svim religijama. Posebno u Islamu, Hriscanstvu i Budizmu.

 

A mozda su neke crte coveka utemeljeno univerzalne, samo covek laze sebe i druge. Pokushavajuci da pokaze da to nisu te crte, da bude drugaciji itd. Mozda su sve stvari koje nam cine coveka neuniverzalnim ustvari izgradjene na univerzalnim stvarima pa zamrshene toliko da mi ne vidimo kako da odmrsimo taj cvor.

Edited by Bezlični
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prepusticu dragom i strahpostovanom forumasu Sapiens da nam iznese svoju doktorsku studiju ovog pojma, post se poprilcihno bavi njime. Od 5 reci 3 su Univerzalnost a 2 Nije.

Mr.Sapiens Izvoli iznesi:

 

 

:mhihi::mhihi::mhihi::):):):)

 

Hvala za ovo :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mozda su neke crte coveka utemeljeno univerzalne, samo covek laze sebe i druge. Pokushavajuci da pokaze da to nisu te crte, da bude drugaciji itd.

što se mene bar tiče, ovde si udario u zlato. ja takođe mislim da su ljudi mnogo sličniji jedni drugima, nego što to žele da priznaju, pa ma koje da su vere, rase, nacije, klase, pola, ma koje opredeljenosti političke, seksualne... zašto je to tako? valjda egoizam/sujeta. uzmimo banalan primer: kako se većina ljudi oseća kad primeti da neko ima poptuno isti komad odeće? vidiš lika u busu koji ima potpuno istu, identičnu majicu, a baš si se trudio, bunario da kupiš baš neku neobičnu, u kojoj deluješ neponovljivo, autentično. zašto je to tako neprijatno i frustrirajuće, bar za većinu ljudi? da ne pominjem primer kad dve ribe obuku istu haljinu, pa to je katastrofa totalna :ph34r:

 

pokušao sam da se setim nekih univerzalnih ljudskih vrednosti. npr. one tri stavke iz dnevnog horoskopa: ljubav, posao, zdravlje. svaki čovek želi da voli i da je voljen, da je uspešan u nekom svom naumu/poslu, i da je zdrav. jel tako?

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

 

 

Znaci ti oces da kazes da je religija neuniverzalna jer je izmisljena t.j stvorena?

 

Ne.Budizam nije univerzalan jer ga je stvorio konkretan čovjek,Indijac u Indiji,na hindu jeziku.

 

A sta ako je religija posledica neke komunikacije sa bogom, ne samo plod ljudske maste.

 

Onda nije komunikacija sa jednim Bogom.Postoji više Bogova na ovoj planeti.

A čak i da je jedan,on je sa ljudima razgovarao na više hiljada jezika.Zašto se sada podmeće jedan ''univerzalni'' jezik?

Bog je napravio crnce,bijelce i žute,nije napravio meleze.

Bog je napravio španski i engleski i sprski,nije napravio esperanto.

Bog je napravio mnoštvo,ti poturaš univerzalnost.

 

Ipak imamo dosta toga slichnog u svim religijama. Posebno u Islamu, Hriscanstvu i Budizmu.

 

Super.Zašto onda ne umutimo jednu kašu od tih religija i neka 6 milijardi ljudi na planeti vjeruju u svetog Kašu,stvoritelja Zemlje i religije kašizma?

 

Dakle,ti tvrdiš da ,u suštini,sve religije imaju istu strukturu,da su u krajnjoj instanci iste?

 

Kao što rekoh na temi ateizam,u suštini,u strukturi,u krajnjoj instanci,i žene i muškarci su isti,pošto se razlikujemo za par sisa i 100 grama kobasice.Sve ostalo imamo isto.A u suštini,ni te sise nisu nešto što nas razlikuje,budući da i muškarci mogu imati sise i masno tkivo,a svi imamo zakržljale mliječne žlijezde.

Dakle,polovi se razlikuju samo po polnom organu.Sve drugo nam je zajedničko.

Therefore,ako je religija univerzalna uz sitne lokalne razlike,onda muškarci i žene ne postoje,nego su ljudska konstrukcija.Svi smo mi ljudska bića,uz sitne lokalne razlike,nekom male nekom velike sise,penisi....

 

A mozda su neke crte coveka utemeljeno univerzalne, samo covek laze sebe i druge.

 

Neke crte nisu sve crte.Ja u stvari sebe lažem da imam penis,jer deep down sam pička.

 

Pokushavajuci da pokaze da to nisu te crte, da bude drugaciji itd.

 

To ti pokušavaš.

Izigravati budistu u Srbiji znači ''biti drugačiji''.Samo je lakše biti budista nego promijeniti pol,pa kao treba da ''tolerišemo''.

 

Mozda su sve stvari koje nam cine coveka neuniverzalnim ustvari izgradjene na univerzalnim stvarima pa zamrshene toliko da mi ne vidimo kako da odmrsimo taj cvor.

 

To ne znači da Srbin treba da bude budista.

Ja koliko vidim,ovdje se želi napraviti 6 milijardi robota koji liče jedni na druge.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kvaitetna je ovo rasprava, konstruktivna onako.

 

Ne.Budizam nije univerzalan jer ga je stvorio konkretan čovjek,Indijac u Indiji,na hindu jeziku.

 

Ali se u njemu nalazi koliko miliona ljudi sa ove planete? Zar nije budin put poprilichno slichan hristovom ili muhamedovom. Razlike su ocigledne. Buda je rodjen kao princ umro kao siromah dok je Muhamed susta suprotnost, rodjen kao siromah umro kao princ.

 

Opet svaka religija tezi nekom produhovljenju, na razlicite nacine. Svako to produhovlenje daje neki mir dusi.

 

Mozda kada Buddha kaze nirvana misli na isto sto i Isus kada kaze raj, ili Nordijac kada kaze Valhala ili Grk kada kaze Jelisejska polja( tako bese raj u starih grka?)

 

Onda nije komunikacija sa jednim Bogom.Postoji više Bogova na ovoj planeti.

 

Ili vise imena za jednog te istog. Mozemo da uzmemo i postavku da je svaki covek bog Homo deus est, to bi uklopilo sve religije u jednu? Mozda su sve iste, samo su ih ljudi iskrivili, kako obichno ljudi imaju obichaj da krive pojmove?

Npr, evo danas je poprilichno iskrivljen pojam Depresija. Svi kada kazu depresija misle na neki melanhoniju oblik tuge, dok je depresija klincka bolest.

 

Super.Zašto onda ne umutimo jednu kašu od tih religija i neka 6 milijardi ljudi na planeti vjeruju u svetog Kašu,stvoritelja Zemlje i religije kašizma?

 

Super, ja sam za? Mozda zato sto nisu svi ljudi dovoljno iskreni prema sebi, dovoljno doboki i ne vide svoju bozansku iskru?

 

Dakle,ti tvrdiš da ,u suštini,sve religije imaju istu strukturu,da su u krajnjoj instanci iste?

 

Ne, tvrdim da sve religije imaju isti cilj. Ne materijalni cilj tipa prikupljanje vernika i manipulaciju masom. Vec cilj koji su sami proroci postavili. Izdizanje coveka u bozanstvo pracenjem nekog puta.

 

Kao što rekoh na temi ateizam,u suštini,u strukturi,u krajnjoj instanci,i žene i muškarci su isti,pošto se razlikujemo za par sisa i 100 grama kobasice.Sve ostalo imamo isto.A u suštini,ni te sise nisu nešto što nas razlikuje,budući da i muškarci mogu imati sise i masno tkivo,a svi imamo zakržljale mliječne žlijezde.

Dakle,polovi se razlikuju samo po polnom organu.Sve drugo nam je zajedničko.

Therefore,ako je religija univerzalna uz sitne lokalne razlike,onda muškarci i žene ne postoje,nego su ljudska konstrukcija.Svi smo mi ljudska bića,uz sitne lokalne razlike,nekom male nekom velike sise,penisi....

 

To nazalost nije tachno. Problem je sto sagledas stvari materijalno, ja vucem na duhovnu stranu.

Muskarac i Zena imaju dusu( ako dusa postoji) bez izuzetka. A dusa nema par sisa ni 100 grama kobasa.

 

Neke crte nisu sve crte.Ja u stvari sebe lažem da imam penis,jer deep down sam pička.

 

Odmah mogu da ti pronadjem 100000 miliona ljudi koji se isto osecaju?

Kada kazem neke crte, drzim se osnova psihologije. A to je da se nasa svest razvija kroz par prostih razlicith potreba:

Emocionalno zadovoljstvo( u to racunam i sex ), Ishrana i u sustini prezivljavanje.

 

Izigravati budistu u Srbiji znači ''biti drugačiji''.Samo je lakše biti budista nego promijeniti pol,pa kao treba da ''tolerišemo''.

 

To sto pricam o budizmu ne znaci da sam budista. Recimo da sam spiritualni, ne religiozno opredeljeni tragach za istinom. Necemo ovde da se bavimo ja tobom, ti samnom. Nisam dosao na proucavanje vec na konstruktivnu raspravu.

 

To ne znači da Srbin treba da bude budista.

Ja koliko vidim,ovdje se želi napraviti 6 milijardi robota koji liče jedni na druge.

 

Ne zelim napraviti nista. Za sad se bavim vise razmisljanjima manje delanjem i rekoh vec >>Nisam dosao na proucavanje vec na konstruktivnu raspravu.

<< . No, sta srbin treba onda da bude, pravoslavac, katolik, musliman, paganin? Jel to po gentskom osnovu gledas ili po trenutnom javnom mnjenju i nekoj "srpskoj" kolektivnoj svesti.

 

što se mene bar tiče, ovde si udario u zlato. ja takođe mislim da su ljudi mnogo sličniji jedni drugima, nego što to žele da priznaju, pa ma koje da su vere, rase, nacije, klase, pola, ma koje opredeljenosti političke, seksualne... zašto je to tako? valjda egoizam/sujeta. uzmimo banalan primer: kako se većina ljudi oseća kad primeti da neko ima poptuno isti komad odeće? vidiš lika u busu koji ima potpuno istu, identičnu majicu, a baš si se trudio, bunario da kupiš baš neku neobičnu, u kojoj deluješ neponovljivo, autentično. zašto je to tako neprijatno i frustrirajuće, bar za većinu ljudi? da ne pominjem primer kad dve ribe obuku istu haljinu, pa to je katastrofa totalna ph34r.gif

 

pokušao sam da se setim nekih univerzalnih ljudskih vrednosti. npr. one tri stavke iz dnevnog horoskopa: ljubav, posao, zdravlje. svaki čovek želi da voli i da je voljen, da je uspešan u nekom svom naumu/poslu, i da je zdrav. jel tako?

 

I sto se mene tiche ubo sam ga prstom u med.

Ovde cu recimo da se ubacim sa lichnim primerom, ko mi zameri nek jede govna samo cu iskren da budem.

Sto se tiche istog komada odece meni ne smeta. Meni bi smetalo recimo bolji komad odece. I stvarno je to potreba mog ega.

Ne znam dal postoji tema o egu, mogli bi smo i o tome ovde da razvezemo.

 

Kad si vec pomenuo horoskop i sam se bavim istim. I odprilike ljudi zele da znaju te stvari zaistinski. Ustvari vise zele da znaju kakava im je sudbina a pod time misle

Emocionalne veze ( da ne kazem ljubav.. malo mi ljigavo da pricam da ljudi osecaju ljubav ne verujem da je jedno 98 % covecanstva pomirisalo ljubav a kamoli osetili ili dozivelo ma sta god pricali)

zdravlje

novac

ukratko... sudbinu.

 

E sad, nekog ce zanimati... ne znam.. spritualnost, duhovna snaga. Sta njega vodi ka tome? Mozda oni parametri kojih se psihologija cvrsto drzi iako su konzervativni( Prezivljavanje - Emocije ).

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Ali se u njemu nalazi koliko miliona ljudi sa ove planete? Zar nije budin put poprilichno slichan hristovom ili muhamedovom. Razlike su ocigledne. Buda je rodjen kao princ umro kao siromah dok je Muhamed susta suprotnost, rodjen kao siromah umro kao princ.

 

Opet svaka religija tezi nekom produhovljenju, na razlicite nacine. Svako to produhovlenje daje neki mir dusi.

 

Mozda kada Buddha kaze nirvana misli na isto sto i Isus kada kaze raj, ili Nordijac kada kaze Valhala ili Grk kada kaze Jelisejska polja( tako bese raj u starih grka?)

 

Pa?

Poenta je da Buddha kaze nirvana,Isus kaze raj, ili Nordijac kaze Valhala ili Grk kaze Jelisejska polja,dakle-Ne kažu isto!

Sad lijepo idi u Indiju i objasni Indijcu,da on može ići i u raj i u Valhalu,što je u stvari ''isto što i'' nirvana,ali ga ''drugačije'' nazivamo.

 

Ili vise imena za jednog te istog.

 

Bogu,a ni ljudima nije smetalo da ima više imena do 20. vijeka.Bogu nije smetalo da bude ne-univerzalan.

 

Npr, evo danas je poprilichno iskrivljen pojam Depresija. Svi kada kazu depresija misle na neki melanhoniju oblik tuge, dok je depresija klincka bolest.

 

Depresija je depresija,a ljudi su je proglasili kliničkom bolešću.

Sama riječ uopšte ne govori o tome.

Depresija je pojava kad je nivo jezera ispod nivoa mora,dakle fizička ''spuštenost''.

A onda se na to nadovezala mentalna ''spuštenost''.

 

Depresija kao klinička bolest je iskrivljavanje pojma depresija.

Isto kao što je univerzalnost religije iskrivljavanje pojma religije.

 

Super, ja sam za? Mozda zato sto nisu svi ljudi dovoljno iskreni prema sebi, dovoljno doboki i ne vide svoju bozansku iskru?

 

Kašizam-ako nisi ukapirao-je vještačka univerzalnost.

 

Ne, tvrdim da sve religije imaju isti cilj. Izdizanje coveka u bozanstvo pracenjem nekog puta.

 

To nije tačno.To možda rade monoteističke religije,ali ostale sigurno ne.

 

To nazalost nije tachno. Problem je sto sagledas stvari materijalno, ja vucem na duhovnu stranu.

Muskarac i Zena imaju dusu( ako dusa postoji) bez izuzetka. A dusa nema par sisa ni 100 grama kobasa.

 

Duša je konstruisana.

Imaš sise i krive noge?Ne možeš da trčiš,nego kuvaj i peri.

Muški i ženski identiteti su kulturom stvoreni,dakle ne-univerzalni.

Jer postoje i matrijarhati i patrijarhati.Muškarac i žena,u duhovnom smislu,znače različito u različitim kulturama.Kod Janomama muškarci biju žene kao znak ljubavi i one su potpuno određene,a kod Agta žene učestvuju u lovu kao i muškarci.Kod trećih žene biraju poglavicu itd....

 

NAGLAŠAVAM

################################################################

Sve te naslage tako lako bacaš sa religije,jer su ti nirvana i Valhala isto,a tako teško bacaš sa seksa,jer ti eto penis i vagina nisu isto,mada su u suštini obe stvari-mišići.

 

Ili su nirvana i Valhala različite stvari,ili su muškarci i žene takođe isti,vještački razdvojeni identiteti.

Ali sigurno neće moći da su religije univerzalne(bez suprotstavljenih polova) a ljudski polovi nisu.

##########################################################

 

 

Kada kazem neke crte, drzim se osnova psihologije. A to je da se nasa svest razvija kroz par prostih razlicith potreba:

 

Kako lako sa dubinskog religijskog bratstva među ljudima prelaziš na najpovršnije potrebe.

 

Emocionalno zadovoljstvo( u to racunam i sex ), Ishrana i u sustini prezivljavanje

 

sex-neka afrička plemena odstranjuju klitorise ženama,jevreji i muslimani se obrezuju,Indijci imaju kamasutru.Svako doživljava različito zadovoljstvo.

Emocionalno zadovoljstvo je prazan pojam i ništa ne znači bez konkretne kulture.

 

ishrana.kinezi jedu skakavce,ja ne jedem.Ja jedem prasetinu,muslimani i jevreji ne jedu.

 

Preživljavanje-Evropljani se borili obučeni u viteška odijela,muslimani sabljama,indijanci sjekirama,Japanci katanama,kinezi kung fuom.....

 

To sto pricam o budizmu ne znaci da sam budista. Recimo da sam spiritualni, ne religiozno opredeljeni tragach za istinom. Necemo ovde da se bavimo ja tobom, ti samnom. Nisam dosao na proucavanje vec na konstruktivnu raspravu.

 

To i jeste konstruktivna rasprava.

Proučavati budizam je lakše nego proučavati operacije promjene pola,što ne znači da nije isto u duhovnom smislu.

U oba slučaja se mijenjaju identiteti sa kojima si rođen i u kojem društvu si odrastao.Ti preuzimaš tuđi identitet,stran ovom podneblju.

 

A ako nisi budista,čemu ova rasprava?Ja nisam rekao da čovjeku ne može biti hobi proučavati DRUGE kulture,ali ne i PRISVAJATI IH.

 

Ne zelim napraviti nista.

 

To ti misliš.Ako su sve religije iste,a koliko vidim kašizam ti sasvim odgovara,onda želiš da napraviš 6 milijardi identičnih idiota na zemlji.

 

No, sta srbin treba onda da bude, pravoslavac, katolik, musliman, paganin? Jel to po gentskom osnovu gledas ili po trenutnom javnom mnjenju i nekoj "srpskoj" kolektivnoj svesti.

 

Srbin može da priča da je Marsovac ako hoće,to će raditi na srpski način.

Isto kao što su Milo Đukanović i Alija Izetbegović na vrhu liste najznamenitijih savremenih Srba.

Ko će koga,ako ne svoj svoga.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa?

Poenta je da Buddha kaze nirvana,Isus kaze raj, ili Nordijac kaze Valhala ili Grk kaze Jelisejska polja,dakle-Ne kažu isto!

Sad lijepo idi u Indiju i objasni Indijcu,da on može ići i u raj i u Valhalu,što je u stvari ''isto što i'' nirvana,ali ga ''drugačije'' nazivamo.

 

Ali evo, ja srbenda mislim na isto, kad akazem sve to?

 

Cuj, kazi 2+2=4 coveku koji ne zna matematiku on moze da tvrdi da je 5. Objasni ti njemu da je 2 i 2 cetri ako ce on svojeglavo da tera da je 5.

 

Depresija je depresija,a ljudi su je proglasili kliničkom bolešću.

Sama riječ uopšte ne govori o tome.

Depresija je pojava kad je nivo jezera ispod nivoa mora,dakle fizička ''spuštenost''.

A onda se na to nadovezala mentalna ''spuštenost''.

 

Depresija kao klinička bolest je iskrivljavanje pojma depresija.

Isto kao što je univerzalnost religije iskrivljavanje pojma religije.

 

Logika, treci razred gimnazije. Lekcija Pojam. Pojam se obrazuje i menja. Depresija nije rec, vec pojam, kada se kaze depresija misli se na odredjeno psihicko stanje. To stanje daje coveku nemogucnost socialne aktivnost, ometanje u zivotu te je to = bolest. Depresija kao klincka bolest nije iskrivljenost pojma depresija.

 

Reci su izmisljene da bi se lakse sporazumeli. Ali recima imenujemo stvari koje vec postoje. Da li ces ti cestice od kojih smo sastavljeni zvati ATOMI ili SPIDERMANI nije bitno dok god ti te cestice shvatas isto, t.j univerzalno.

 

Drzis se cistog imenovanja stvari, ja ti pricam o sustinskom shvatanju stvari.

 

sex-neka afrička plemena odstranjuju klitorise ženama,jevreji i muslimani se obrezuju,Indijci imaju kamasutru.Svako doživljava različito zadovoljstvo.

Emocionalno zadovoljstvo je prazan pojam i ništa ne znači bez konkretne kulture.

 

ishrana.kinezi jedu skakavce,ja ne jedem.Ja jedem prasetinu,muslimani i jevreji ne jedu.

 

Preživljavanje-Evropljani se borili obučeni u viteška odijela,muslimani sabljama,indijanci sjekirama,Japanci katanama,kinezi kung fuom.....

 

Ali svak icovek ima instiktivnu potrebu za ta tri. E sad sto su muslimani poceli da se obrezuju iz nekih svojih razloga ili ubedjenja jeste nesto sto ze izvilo iz te tri potrebe. Bash ono sto sam pricao..

A mozda su neke crte coveka utemeljeno univerzalne, samo covek laze sebe i druge. Pokushavajuci da pokaze da to nisu te crte, da bude drugaciji itd.

 

Te tri stvar isu utemeljene. I sad musliman zeli da jebe, ali zeli i da ostane ziv, On ce obrezati kitu. Tome ce dati neki pozeban znacaj da bi svi obrezivali kite i da bi odrzao svoju naciju. To su univerzalni instikti isto onoliko koliko je helijum univerzalan. Te univerzalne institkte dobijamo rodjenjem, pa ih posle oblikujemo u neke druge crte, karakterne osobine, emocionalno stanje itd. Kako nasa svest skonta da je najbolji nacin da zadovolji te instinkte. Za razliku od zivotinja mi imamo svest i govor.

 

To i jeste konstruktivna rasprava.

To bi bila konstruktivna rasprava da sam ja tema. Ali nisam. Tema je univerzalnost, zato se drzi iste.

 

To ti misliš.Ako su sve religije iste,a koliko vidim kašizam ti sasvim odgovara,onda želiš da napraviš 6 milijardi identičnih idiota na zemlji.

 

Ne ja zelim napraviti 6 milijardi forthy six and two-a. Ljudi viseg nivoa svesti.

Edited by Bezlični

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Ali evo, ja srbenda mislim na isto, kad akazem sve to?

 

Ti misliš da misliš na isto. :evotigana:

 

Cuj, kazi 2+2=4 coveku koji ne zna matematiku on moze da tvrdi da je 5. Objasni ti njemu da je 2 i 2 cetri ako ce on svojeglavo da tera da je 5.

 

Religija nije matematika.Nije logična.A ni ljudi nisu logični.

 

Pojam se obrazuje i menja....Drzis se cistog imenovanja stvari, ja ti pricam o sustinskom shvatanju stvari.

 

Pojam depresija se promijenio NA SILU.

Tako što je ,protiv svoje volje ,''ludak'' zatvoren.

 

Na ovoj planeti čovjek izgleda nema prava da ne bude zdrav.

 

Neki ljudi su depresivni,neki ne.Neki su budisti,a neki ne.

 

Ali svak icovek ima instiktivnu potrebu za ta tri.

 

Svaki muškarac ima instinktivnu potrebu da mu se diže kurac.

Eto,mogu i ja tako kosmopolitski da lupam.

Samo meni se diže kurac,Englezu cock,a Njemcu ko zna šta.Svaki narod je stvorio sopstvenu mitologiju oko toga.

 

To da ''svako ima potrebe'' je floskula-prazna riječ,fraza,kako god hoćeš to da nazoveš.

Svako rješava svoje probleme na određen način.Ja i eki Bušmanin pijemo vodu,mora da smo braća rođena.

Dakle kultura popunjava tu prazninu na koju ti koncentrišeš cjelokupno svoje JA.Ja pijem i pivo,a Bušmanin pije i nešto treće.Ja imam svoje rituale ispijanja,on svoje.

 

To su univerzalni instikti isto onoliko koliko je helijum univerzalan. Te univerzalne institkte dobijamo rodjenjem, pa ih posle oblikujemo u neke druge crte, karakterne osobine, emocionalno stanje itd. Kako nasa svest skonta da je najbolji nacin da zadovolji te instinkte. Za razliku od zivotinja mi imamo svest i govor.

 

Opet ista priča.

Mi možemo i da imamo isti početak,ali onog dana kad je Arapin počeo da živi u pustinji,Rus u Sibiru,a Apač u Sjevernoj Americi,svako je otišao svojim putem.

Ja samo vidim da ti ne poštuješ ljude u svim svojim razlikama,nego drobiš o nekim sličnostima,blablatruć.

Lijepo je Mctiernan snimio film Trinaesti ratnik-musliman se bori zajedno sa skandinavskim paganima protiv nekih trećih,i kad je borba završena,svako ode svojim putem.Nit' su Skandinavci postali muslimani,nit' je musliman postao paganin.NIt' je nastao kašizam.

 

To bi bila konstruktivna rasprava da sam ja tema. Ali nisam. Tema je univerzalnost, zato se drzi iste.

 

Tema je došla sa budizma i tiče se dodira kultura.

 

Ne ja zelim napraviti 6 milijardi forthy six and two-a. Ljudi viseg nivoa svesti.

 

To jest -Ljudi ISTOG nivoa svijesti.Identičnih kiborga.

 

I zanimljivo je da si preskočio ono što sam NAGLASIO

################################################################

Sve te naslage tako lako bacaš sa religije,jer su ti nirvana i Valhala isto,a tako teško bacaš sa seksa,jer ti eto penis i vagina nisu isto,mada su u suštini obe stvari-mišići.

 

Ili su nirvana i Valhala različite stvari,ili su muškarci i žene takođe isti,vještački razdvojeni identiteti.

Ali sigurno neće moći da su religije univerzalne(bez suprotstavljenih polova) a ljudski polovi nisu.

##########################################################

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo meni se diže kurac,Englezu cock,a Njemcu ko zna šta.Svaki narod je stvorio sopstvenu mitologiju oko toga.
Pa to je deo koji ti mesas. Kada ja kazem Kurac ili englez Dick ili ja penis.. to je "nije sija nego vrat" Mislimo na isti pojam, isto bi ga opisali, na isti nacin, samo ga drugacije imenujemo.To je upravo primer koji sam ti dao josh na temi budizma.
Religija nije matematika.Nije logična.A ni ljudi nisu logični.
Hmm. Jesu. Nisu vodjeni logikom, lichno oni, ali u ocima drugih nisu logichni. "Ubio prvo zenu pa sebe" "Ljubomorni Markez donese zeni na tanjiru sveze izvadjeno srce njenog ljubavnika"Ej, pocinili zlocin, a svakom ko je bio besan i ljubomoran logichna reakcija. Nelogicni ce biti onima koji nisu iskusili toliki bes i ljubomoru. Ali to je za coveka logichna reakcija.Covek jedino sam sebi ne moze da bude logichan kad on u svesti ima jedan plan, ali ga emocije vucu na drugo. Recimo... "sutra imam ispit, treba da ucim" "ali ne, zelim i da idem u grad da bi smuv'o onu malu"Ode u grad padne ispit, ode sklovanje u kurac. Nelogichno njemu.. "e kakva sam budala bio sta uradi"Ako mu se uradi baterija psiho testova, karaktera, iteligencije itd... = logichno psihologiji. To je za ljudeA tek su religije logichne. Posebno u glavama vernika. Evo ti cist primer logike jednog hriscana. "ja sam covek, imam dusu koju je stovrio bog, ako sam Sinner otici cu u pakao ako nisam u raj" ( da ne sirmo pricu previse skontaces ponetu)I sad on, posti, pridrzava se hristovih pravila, cuti, popusta, ti njemu udari shamar on ce da ti okrene drugi obraz itd...To njemu ima logike jer je to njegova karta za raj. Tako isto i svakom drugom hriscanu. Zato se i zove Vera, on nema nijedan dokaz da je tako, samo on misli da je tako.
Pojam depresija se promijenio NA SILU.Tako što je ,protiv svoje volje ,''ludak'' zatvoren.Na ovoj planeti čovjek izgleda nema prava da ne bude zdrav.Neki ljudi su depresivni,neki ne.Neki su budisti,a neki ne.
E sad si ga naso. Jedino izbor nije univerzalan - neko ima manje izbora, neko vise, ko ga ima moze sta oce, ko ga nema ne moze.
Lijepo je Mctiernan snimio film Trinaesti ratnik-musliman se bori zajedno sa skandinavskim paganima protiv nekih trećih,i kad je borba završena,svako ode svojim putem.Nit' su Skandinavci postali muslimani,nit' je musliman postao paganin.NIt' je nastao kašizam.
Mani me sa filmom film. Dosli turci u srbiju, poceli srbi da se poturchuju, evo ti danas pola bosne poturice. Postase muslimani.. a Srbi... Sta bi? A i u filmu je Antonio Banderas pokazivao paganu "samo je alah bog bla trutj" zaboravio si tu scenu.
Tema je došla sa budizma i tiče se dodira kultura.
Nisam ti rekao da se manes budizma, overi josh malo postove iznad.
Sve te naslage tako lako bacaš sa religije,jer su ti nirvana i Valhala isto,a tako teško bacaš sa seksa,jer ti eto penis i vagina nisu isto,mada su u suštini obe stvari-mišići.Ili su nirvana i Valhala različite stvari,ili su muškarci i žene takođe isti,vještački razdvojeni identiteti.Ali sigurno neće moći da su religije univerzalne(bez suprotstavljenih polova) a ljudski polovi nisu.
Valhala i Niravana bi bila mesta gde dusa boravi ili stanja duse. Stvarno ne vidim kakve veze imaju sa penisom i vaginom. Jel si strelac u horoskopu?Muskarac i zena su u osnovi psihicki "iste" stvari, kod onih crta osnovnih. E iz daljeg razvoja tih osnovnih se radjaju nove koje ih cine razlicitim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Pa to je deo koji ti mesas. Kada ja kazem Kurac ili englez Dick ili ja penis.. to je "nije sija nego vrat" Mislimo na isti pojam, isto bi ga opisali, na isti nacin, samo ga drugacije imenujemo.To je upravo primer koji sam ti dao josh na temi budizma.

 

Upravo je to dio koji ti miješaš,jer ja i Englez NE bismo opisali penis i njegove funkcije na isti način.

 

Ej, pocinili zlocin, a svakom ko je bio besan i ljubomoran logichna reakcija. Nelogicni ce biti onima koji nisu iskusili toliki bes i ljubomoru. Ali to je za coveka logichna reakcija.

 

To je životinjska,emocionalna reakcija.

Shvatiti ranjenu životinju nema nikakve veze sa logikom.

 

To njemu ima logike jer je to njegova karta za raj. Tako isto i svakom drugom hriscanu. Zato se i zove Vera

 

Zato se i zove VJERA,a ne LOGIKA :)

 

E sad si ga naso. Jedino izbor nije univerzalan - neko ima manje izbora, neko vise, ko ga ima moze sta oce, ko ga nema ne moze.

 

Jedino izbor jeste univerzalan.

 

Mani me sa filmom film. Dosli turci u srbiju, poceli srbi da se poturchuju, evo ti danas pola bosne poturice. Postase muslimani.. a Srbi... Sta bi? A i u filmu je Antonio Banderas pokazivao paganu "samo je alah bog bla trutj" zaboravio si tu scenu.

 

Ti i dalje ne znaš o čemu pričaš.

Upoznati drugu kulturu-DA.Preuzeti drugu kulturu-NE.

 

Srbi su na silu poturčeni.

Kao što je i depresija na silu postala klinička bolest.

 

Valhala i Niravana bi bila mesta gde dusa boravi ili stanja duse. Stvarno ne vidim kakve veze imaju sa penisom i vaginom. Jel si strelac u horoskopu?

 

Ne.

 

Valhala i Nirvana su mjesta na kojima borave različite vrste duša.

Ako su iste duše,onda su i vagina i penis ista stvar,na kraju krajeva-oba su mišići u suštini.

 

Muskarac i zena su u osnovi psihicki "iste" stvari, kod onih crta osnovnih. E iz daljeg razvoja tih osnovnih se radjaju nove koje ih cine razlicitim.

 

A kad se vratimo u realnost iz te ''duboke'' filozofije, ja krenem da jebem nekog muškarca i poslije 5-6 godina se naljutim na njega jer još nismo dobili djecu.

Pošto su svi univerzalni,zaključih da je lik jalov,pa odoh kod drugog univerzalnog muškarca da mi on rodi univerzalnu djecu.

 

I onda se bezlični probudio.

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo je to dio koji ti miješaš,jer ja i Englez NE bismo opisali penis i njegove funkcije na isti način.

 

Da, bi. Ovo je sad iznosenje tvrdnji, ajde dokazi mi da ne bi? Kako onda ja mogu da skapiram sale iz engleskog humora, ili razumem engleski jezik, i govorim engleski. Pa cak i pisem pesme na englesko. Pricati engleski znaci - razmisljati engleski.

 

Sa druge strane Beogradjanin i Leskovchanin bi bimali problema u sporazumevanju. Ja iz jednog dela mog grada i on iz drugog opet moze da imamo problem sa nekom reci. Ali opet ja mogu da prihvatim to njegovo on to moje.

 

Ajd uveri me da nije tako?

 

To je životinjska,emocionalna reakcija.

Shvatiti ranjenu životinju nema nikakve veze sa logikom.

 

Necu ni da komentarisem, srpdas se. Zivotinje imaju instikt, covek emocije.

 

 

Zato se i zove VJERA, a ne logika.

 

Rekoh, nama kao posmatracima objektivnim to je VERA, jer on VERUJE u nesto za sta nema dokaza, koji nama dokazuju da je to ispravno. NJEMU kao subjektivu u prici, to je logika, jer on veruje da je to tachno.. to je neka njegova individualna logika, svet koji je on sam izgradio-ali opet logika.

 

 

 

upoznati drugu kulturu-da.Preuzeti drugu kulturu-ne

 

Ne preuzima se nista. Kada nekom nesto preuzmes znaci da ga on vise nema. Prisvojiti drugu kuturu je prava rec.

 

Mislim da se ovde zavrshava nasa(moja i tvoja) konverzacija, posto smo svud u svetu sto iz realnog zivota sto iz udzbenika videli kako se kulture nasledjuju, prisvajaju, daju, sire umiru.

Kao i sve drugo, kultura je ideja o nacinu zivota, kao i svaka druga ideja - prenosna je na svaku pojedinku.

 

toliko.. i da...

 

A kad se vratimo u realnost iz te ''duboke'' filozofije, ja krenem da jebem nekog muškarca i poslije 5-6 godina se naljutim na njega jer još nismo dobili djecu.

Pošto su svi univerzalni,zaključih da je lik jalov,pa odoh kod drugog univerzalnog muškarca da mi on rodi univerzalnu djecu.

 

I onda se bezlični probudio.

 

Mama, mani me tih doza tkzw "Finog cinizma".

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Da, bi. Ovo je sad iznosenje tvrdnji, ajde dokazi mi da ne bi? Kako onda ja mogu da skapiram sale iz engleskog humora, ili razumem engleski jezik, i govorim engleski. Pa cak i pisem pesme na englesko.

 

Jer stvarno moram da odgovaram na ovako nešto?

 

Dovoljno je pogledati procenat filmova na engleskom jeziku na TVu,i dobićeš odgovor.

 

Pricati engleski znaci - razmisljati engleski.

 

pričati engleski znači pričati engleski.A slušati i gledati godinama engleski i potrebu za znanjem engleskom u ''21. vijeku'' i slična malograđanština,a sve prikrivena prisila da se negleski nauči.

 

Moj djed nije znao ni srpski baš najbolje,ništa mu nije falilo.

 

 

Sa druge strane Beogradjanin i Leskovchanin bi bimali problema u sporazumevanju. Ja iz jednog dela mog grada i on iz drugog opet moze da imamo problem sa nekom reci. Ali opet ja mogu da prihvatim to njegovo on to moje.

 

Ajd uveri me da nije tako?

 

Ti sitničariš,tražiš od mene čisti iskustveni događaj,ja ti govorim o zakonu kulturacije.U onom što si odrastao(a nisi odrastao u Srbiji već u američkim filmovima i kvaziliberalnim proseravanjima)to i postaješ.

Ja govorim o cjelini,ti o djelićima.

 

 

Necu ni da komentarisem, srpdas se. Zivotinje imaju instikt, covek emocije.

 

Životinje su sposobne da vole.Čovjek je sposoban da se ponaša kao životinja.Da li ti misliš da je priča o Mogliju izmišljena?

 

Rekoh, nama kao posmatracima objektivnim to je VERA, jer on VERUJE u nesto za sta nema dokaza, koji nama dokazuju da je to ispravno. NJEMU kao subjektivu u prici, to je logika, jer on veruje da je to tachno.. to je neka njegova individualna logika, svet koji je on sam izgradio-ali opet logika.

 

Znači ja sad mogu Drew Barimore da nazovem govance,i da kažem ''Baš je lijepo ovo govance''?

Ok,ukapirao sam :)

 

Mislim da se ovde zavrshava nasa(moja i tvoja) konverzacija, posto smo svud u svetu sto iz realnog zivota sto iz udzbenika videli kako se kulture nasledjuju, prisvajaju, daju, sire umiru.

Kao i sve drugo, kultura je ideja o nacinu zivota, kao i svaka druga ideja - prenosna je na svaku pojedinku.

 

Isti kulturni rituali imaju različite svrhe u različitim društvima.

Preuzeti ili prisvojiti,isti kurac,ali nikad preuzeti i svrhu nekog simbola.

Svrha zavisi od konkretnog društva.

 

Mi nosimo pantalone,neki misionari su dali Janomamama pantalone,oni ih isjekli u predjelu mošnica i nosili ih tako da im se vide polni organi,a žene su isjekle krugove na bluzama da im se vide grudi.

Dok nama služe za sakrivanje tijela,njima to služi kao zanimljivi ukras,ali njime ne sakrivaju tijelo.

 

Mama, mani me tih doza tkzw "Finog cinizma".

 

To uopšte nije fin cinizam,već najprostija srpdnja sa sagovornikom.

 

Ako ti ne kapiraš da je čovjek univerzalan samo ako i muškarac može da rađa djecu,onda ja nemam šta više da kažem.

Zajendičke osobine ne znači univerzalnost čovjeka.

Edited by Bata Životinja

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Definisati nesto obicno trazi nalazenje i definisanje njemu suprotnog. Pa sta je suprotno pojmu univerzalnog? Jednostavno suprotan mu je pojam individualnog. Kako je covjek sam po sebi individua tako mu je i pojam individualnog daleko blizi, lakse shvatljiv i bla bla bla.

 

To bi ukratko znacilo da se dozivljaj univezalnog moze razlikovati od covjeka do covjeka. Zvuci banalno i kontradiktorno, zar ne? Univerzalno bi valjda trebalo da je isto i nepromjeniljivo za svakoga... nezavisno od covjeka. Ali nije jer je upravo zavisno od covjeka.

 

Slicno kao brojevi. Sta je beskonacnost a sta konacnost?

Brojis do 10: 1,2,3....10 - eto konacnosti.

Brojis do 10 ali beskonacno mnogo puta i... - eto beskonacnosti.

 

A opet moze i ovako: Brojis decimalno od 0 do 1. To bi islo nesto ovako: 0.01,0.001,0.0001... nikako da stignes do 1 - i eto opet beskonacnosti (cak i kad brojis od 0 do 1).

 

Pa sta kakva je onda beskonacnost? Jednostavno beskonacnost je neuhvatljiva. Analogno tome univerzalno je neuhvatljivo.

 

Bas ne volim filozofiju, a ni brojeve, a ni religiju, nego sam sada u dokolici, pa malo pisem... ;)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

...što znači da univerzalno ne postoji.Hvala,doviđenja.

 

Pa, postoji na odredjenim mestima ili u odredjenim sredinama ili izmedju odredjene grupe ljudi koji se dogovore oko nekog razmishljanja, ali ta univerzalnost se dotiche samo tih ljudi koji su je stvorili. Slazem se da univerzalna univerzalnost ne postoji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

U suštini je bio odgovor budisti koji je otvorio temu.

 

Ja se slažem sa tobom.S tim što geografski ograničenu univerzalnost ne nazivam univerzalnost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 8 months later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...